Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

1. E.Rinkēvičs, prezidents. Netipiski politiķiem - populārs sabiedrībā. Var brīvi rosināt likumu izmaiņas Saeimā. Liela autoritāte valdošajā partijā un koalīcijā. Var tieši ietekmēt politiskās skatuves izkārtojumu: kam būs būt premjeram, kāda būs koalīcija utt. Teicami pārzina visus varas atzarus: ministrijas, Saeimu, Valsts kanceleju, tiesu varu un sabiedriskos medijus.

2. A.Ašeradens, JV. Nauda ir vara: kā finanšu ministrs kontrolē 16 miljardu eiro budžetu, VID sistēmu, ES fondu miljardus, Latvijas Banku un finanšu sektoru, var iecelt siltos amatos daudzus lojālus kadrus. Patīk tēlot nezinīti, bet realitātē ļoti ietekmīga persona JV un koalīcijā. A.Ašeradena “audzēknis” J.Patmalnieks bija ilgstoši “piekabināts” K.Kariņam un E.Siliņai.

3. E.Siliņa, JV Gandrīz 5 gadus sēdēja pie K.Kariņa labās rokas: kur vēl labāka iespēja sagatavoties premjeres amatam? M.Tečeres “Iron lady” potenciāls: zina, kā “apstrādāt” koalīcijas partnerus un nepaklausīgus Saeimas deputātus, pārzina birokrātisko aparātu kā neviens, saprot, kas nepieciešams, lai JV paliktu  varas olimpā. Trūkums - vāja izpratne par ekonomiku un finansēm.

4. R.Dzintars, NA. Autoritāte partijā, autoritāte sabiedrībā. Uzticams elektorāts (vismaz 10%), kas piedod visu. Politikā piedzīvojis visu, tagad arī opozīciju, kas ļauj audzēt popularitāti un pārgrupēties restartam valdībā (cerams, ar ambīcijām uz premjera un FM amatiem). Māk “ietirgot” labumus no varas partijām, tādēļ opozīcija Saeimā brīžiem butaforiska. Būtiska ietekme drošības struktūrās, zemessardzē.

5. V.Valainis, ZZS. 13.Saeimā V.Valaini atceros kā čaklāko opozicionāru. Panācis ZZS atgriešanos varā. Izcili pārzina valsts pārvaldes un pašvaldību jautājumus, t.sk., kā panākt administratīvā aparāta (ierēdņi, skolotāji, kultūras darbinieki…) lojalitāti Saeimas un pašvaldību vēlēšanās. Kā ekonomikas ministrs kontrolē Altum miljonu programmas.

6. A.Ņenaševa, PRO. Kontrolē daudzas varas sviras partijā, koalīcijā un PRO ministrijās. Milzīga varaskāre jau no Saskaņas laikiem. PRO ir stabili varā un palīdz “lielajai māsai” (konkurentei) JV attīrīt politisko laukumu ar publisko mediju “reformām”. M.Staķis ir labs jaunieguvums PRO “līderu soliņam”, vēlētājiem var atrādīt CSL, Stambulu uc.

7. E.Smiltēns, AS. Rosīgs un ambiciozs politiķis, kas gudri ieveda Saeimā 3 AS veidojošās partijas. AS ir liela pieredze un ietekme daudzās pašvaldībās, t.sk. Liepājā un Jēkabpilī. Māk uz vēlēšanām atrast tādus “laimes lāčus” kā U.Pīlēns un R.Pozņaks. Var kļūt par spēcīga centriski labēja bloka līderi 2026.g Saeimas vēlēšanās.

8. J.Pūce un E.Jaunups, LA. Iespējams, profesionālākie polittehnologi valstī. Neskatoties uz Saeimas vēlēšanu neveiksmi (pietrūka sīkums līdz 5%), top pamats atjaunotam politiskam piedāvājumam, īpaši pēc labajiem EP vēlēšanu rezultātiem. Aizmirsts fakts: 2021.g pašvaldību vēlēšanās LA uzvarēja, ir daudz interešu un šeptes reģionos.

9. A.Kaktiņš, SKDS reitingu karalis. SKDS “produktus” ar laipnu sabiedrisko mediju starpniecību “patērē” gandrīz visi valsts balsstiesīgie. Politiski apātiskā sabiedrībā reitingu mērījums pārāk bieži ir vienīgais kritērijs, kam atdot savu balsi vēlēšanās. Ar reitingiem var “nosist” partijas vai pacelt nebijušos varas augstumos.

10. I.Elksne un U.Lībietis, LTV un Latvijas Radio ziņu dienestu vadītāji. Vēlēšanās uzvarēs tās partijas, kurām ir sistemātisks, pozitīvas nokrāsas atspoguļojums LTV un LR. Matemātika vienkārša: vismaz puse balsstiesīgo ir seniori, valsts un pašvaldību ierēdniecība, iekšlietu struktūras, kas ir samērā lojālas sabiedrisko mediju paustajām naratīvām un politisko “varoņu/antivaroņu” portretiem.

11. F.Rajevskis, politologs. Politiski apātiskai sabiedrībai, kas netic politiķiem, vajag uzticamus ekspertus, kas pasaka priekšā, kā tad tur ir politikas “augstajos plauktos”. Pie reizes: sanāk labs bizness SIA Mediju Tilts.

* Pārpublicēts no X (Twitter).

Novērtē šo rakstu:

55
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi