Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms vairāk nekā 50 gadiem, ASV vizītes laikā toreizējais PSRS vadītājs Ņikita Hruščovs iedegās sajūsmā par tur pieredzētajām kukurūzas audzēšanas un izmantošanas iespējām. Atgriežoties Maskavā, zibenīgi tika pieņemts vienpersonisks lēmums veikt milzu reformas, ieviest “inovatīvas” pārmaiņas lauksaimniecībā un pārvērst padomju zemi lielā kukurūzas laukā. Latvijā tika izarts āboliņš, visās iespējamās vietās sastādīta kukurūza. Rezultāts – zemas kvalitātes lopbarība, noplicināti lauki un pļavas, nelietderīgi izšķērdēti resursi, darbs, laiks un nauda.

Laikabiedri vērtēja Hrušcovu kā “neinteliģentu, vienkāršu, bet ļoti enerģisku, neizsīkstošu jaunu ideju (ļoti apšaubāmu un absurdu – aut.) ģeneratoru”. Lasot šo raksturojumu, neviļus jādomā par pēdējiem izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa paziņojumiem saistībā ar skolu reformu.

Kas, pēc ministra domām, ir problēma? Neapmierinošs Latvijas skolēnu izglītības līmenis, salīdzinot ar citām valstīm. Kāds esot šīs problēmas iemesls? Skolēnu pārpūle. Kāpēc pārpūle? Skolā esot jāpavada ilgas stundas, vēl mājasdarbi jāpilda. Ministra piedāvātais risinājums? Samazināt mājasdarbus, paildzināt mācību gadu – tas tāpat atpaliekot garuma ziņā no “Eiropas rādītājiem”. Gatavs! Nu gan Latvijas skolēni “cirtīs pušu” ministra mūžgi pieminētos Somijas izcilniekus. Pilotprojekts jau gatavs, aiziet! Stādām kukurūzu!

Ļausim “ideju ģeneratoram “ atvilkt elpu un īsi paraudzīsimies uz šo problēmu no saprāta viedokļa.

Daudziem ir skaidrs, ka lasīšana ir tas, kas paplašina zināšanas un pasaules uztveres apvāršņus, attīsta domāšanu, iztēli. It sevišķi tajā laikā, kad pasaules uztvere un personība vēl tikai veidojas. Pēdējo izglītības reformu rezultātā literatūras kā mācību priekšmeta skaits ir sarucis uz pusi. Obligātā literatūra kā jēdziens vairs nepastāv. Ir tikai rekomendācijas un ieteikumi. Ja bērnam “rekomendē” lasīt, tad tā vietā, varam būt diezgan droši, viņš izvēlēsies TV vai datoru. Tikpat labi varam sākt bērniem “rekomendēt” apmeklēt skolu. Par bērna izvēli varam nešaubīties.

Bērna izglītība nav izvēles jautājums. Tas ir obligāts priekšnoteikums normālai bērna attīstībai. Sabiedrības veselības aģentūras pētījums, veikts pirms trim gadiem, rāda, ka trešdaļa skolēnu pavada darba dienās vidēji 5 stundas pie TV. Piektdaļa šo laiku pavada pie datora. Šī tendence ir pieaugoša.

Kā tad izskatās ministra daudzinātajā Somijā? Tur izglītības darbinieki uzsver, ka lepojas ar milzīgo pastāvīgo lasītāju skaitu skolēnu vidū un tieši tā esot Somijas skolēnu panākumu atslēga un nekas cits. Somija ieņem 1. vietu pasaulē pēc izdoto bērnu grāmatu skaita. Jau bērnam piedzimstot, viņš un bērna vecāki saņem pūriņā 3 grāmatas, katrs savu.

Pēc mūsu ministra domām, ir jādara tieši pretējais. Jāsamazina mācību stundu skaits dienā, jāsamazina mājasdarbi. Un gan jau viss būs labi. Tikai nekādi nav saprotams, kādā veidā var kāpināt izglītības līmeni, ja mācību procesu ierobežo un saīsina.

Jau atkal Robertam Ķīlim netrūkst ideju, kā kompensēt plānotās saīsinātās mācību dienas – pagarināt mācību gadu. No augusta līdz Jāņiem. Tad nu gan būs “brīnišķīga atpūta” skolēniem! Pastāv arī tīri praktiskas problēmas – kā gan visi strādājošie Latvijas vecāki vienlaicīgi aizies atvaļinājumā tieši jūlija mēnesī? Izskanot protestiem, ka bērniem nebūtu lietderīgi vasaras tveicē sēdēt skolas solā, ministram jauna ideja gatava – neesot vasarā obligāti jāsēž skolā, bet varot rīkot ekskursijas, mācības brīvā dabā, “interaktīvu mācību procesu” svaigā gaisā (lai kas arī ar to būtu domāts).

Te nu atkal ministrs mazliet saputrojas, jo pie labākās gribas ar ekskursijām nevar kompensēt gada garumā saīsināto mācību laiku. Pavasarī bērniem jau tā grūti koncentrēties uz notiekošo klasē un atraut skatu no loga, redzot kā ārā viss plaukst un zeļ. Kur nu vēl vasarā!

Ministrs ietiepīgi paliek pie sava un, „sitot ar kurpi pa galdu”, uzstāj, ka “citās valstīs tā esot”. Jā, ministra kungs, citās valstīs arī kukurūza vai apelsīni labi aug. Bet, ja jau nepieciešams, tad salīdzināsim tās “citas valstis”. Par piemēru ņemam kaut vai 2011./12. mācību gadu Latvijā, Igaunijā un “slavenajā” Somijā un redzam sekojošu ainu (netiek skaitītas sestdienas, svētdienas un katras valsts specifiskie nacionālie svētki): Latvijā mācību gada laikā ir 20 brīvdienas plus 3 mēneši vasaras brīvlaiks. Igaunijā tas pats, tikai vasaras brīvlaiks ir 5 dienas īsāks, jo sākas 5. jūnijā. Somijā vasaras brīvlaiks ir par 2 nedēļām īsāks kā Latvijā, bet regulārā mācību gada laikā ir 35 brīvdienas, tātad 15 dienas vairāk kā pie mums – summā brīvdienas tikpat, cik Latvijā.

Kur vispār ir kaut kāds, kaut vai nedaudz racionāls, loģisks, uz faktiem balstīts iemesls, lai nodarbotos ar “kukurūzas stādīšanu” Latvijā? Kādu apšaubāmu mērķu vārdā izglītības ministrs Ķīlis plāno samazināt izglītības apjomu? Nozagt bērniem pusi no vasaras un bērnības, grāmatu vietā piedāvāt “interaktīvās ekskursijas”? Bērni un viņu izglītība ir mūsu sabiedrības nākotne. Vai tiešām būtu ar to jāeksperimentē? Izglītības ministrija nav kabatas uzņēmums – eh, kas tur, sanāks, sanāks, ja ne, tad ne. Izglītības ministrs acīmredzot nav bijis spējīgs ar daudzmaz nopietnu attieksmi iedziļināties izglītības problēmās un rūpīgi izanalizēt tās cēloņus.

Ir skaidri redzams, ka problēma nav tik diletantiski vienkārša, kā šķiet mūsu “ideju ģeneratoram”. Vai nebūtu ministrijai lietderīgi spert kādu soli atpakaļ un izpētīt iepriekšējās reformas? Ko tās reāli devušas jeb atņēmušas? Pamatot nesamērīgi dārgo darba burtnīcu nepieciešamību? Katru gadu mainīgās un jaunās mācību grāmatas? Varbūt parasta rūtiņu burtnīca, kurā bērns risina uzdevumu vai atbild uz kontroldarba jautājumiem ar saviem vārdiem un savā izpausmes formā, daudzkārt spēcīgāk veicina radošas personas attīstību nekā krustiņu ievilkšana darba burtnīcās iepretim gatavu atbilžu variantiem?

Noteikt un apstiprināt nemainīgas mācību grāmatas visām skolām, tādējādi pārtraucot izdevniecību lobiju un samazinot vecāku tēriņus? Grāmatu saturu pārstrādāt audzēkņiem saprotamā valodā? Izveidot vienotu izglītības sistēmu, nevis atstāt to sadrumstalotu un katra skolotāja izvēles ziņā? Darbalauks ir gana plašs. Skumji tikai, ka tas ir atstāts pilnīgā novārtā. Žēl, ka reālu un loģisku darbu vietā ir tikai darbības imitācija un kārtējie tukšie lozungi par “reformām”.

Bet šoreiz gan nevarēs tikai grūtsirdīgi nopūsties un ļaut absurda teātrim turpināties. Tika gaidīta izglītības jomas sakārtošana, bet pēc “saspringtas analīzes darba grupās, stratēģiskajās komisijās utt.” piedāvāti tiek tikai kārtējie no “zila gaisa paķertie” eksperimenti.

Uz spēles ir likts pārāk daudz – bērnu izglītība un viņu nākotne. Zatlera Reformu partijai ir jāuzņemas atbildība par to, ka izvirzīja izglītības ministra postenim savas partijas pārstāvi Robertu Ķīli. Tātad attiecīgi ZRP arī ir jālūdz savam pārstāvim pašam atkāpties no šī amata. Zināms, ka politiskā atbildība ir tikai tukša skaņa un nekādas demisijas nebūs. No valdošās elites puses, visticamākais, arī nekāda rīcība nesekos. Labākajā gadījumā solījums, ka tiks “organizēta darba grupa vai komisija, kas izstrādās stratēģiju”. Kārtējo. Un te nu viss pašu rokās. Jācer, ka, ja ne citiem, tad vismaz izglītības darbniekiem pietiks spara un uzņēmības atkārtot 90. gadu skaļos un ietekmīgos protestus, lai vienreiz tiktu pārtraukti eksperimenti ar izglītības sistēmas izkropļošanu un lai politiskā atbildība nepaliktu tikai tukša skaņa vien.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts

FotoBieži dzirdu, ka valstij vajag, valstij ir jādara, valstij ir jārūpējas, valstij ir jāievieš, jāveicina, man valsts neko nav devusi, man šī valsts nav vajadzīga utt.
Lasīt visu...

21

Atraktīvās politikas hronika: 7.februāris

Foto7.februārī Latvijā eksplodēja kolosāli atraktīvs notikumus. Noteikti vispievilcīgākais notikums latviešu tautas laimīgi aizvadītajā debilitātes laikmetā kopš 2018.gada 6.oktobra. Kolosāli atraktīvo notikumu drīkst uzskatīt par vietējā mēroga “9/11”. Arī 7. februārī sabruka dvīņu torņi. Sabruka leksiskie dvīņu torņi “Nācijas tēvs”/”Nācijas tumsonis” un to vietā tajā pašā dienā nācās nekavējoties uzbūvēt jaunu leksisko torni “Nācijas debilais tēvs” (NDT).
Lasīt visu...

21

Klimata modeļu realitāte - vai ticēsim skolu nebeigušam skuķim?

FotoGlobālo klimata "cīņu" rezultāts diemžēl var izrādīties - konkrēti papildu nodokļi arī Latvijā. Līdz ar to jautājums nav tīri akadēmisks.
Lasīt visu...

10

Blēžu un zagļu valsts

FotoRaksts „Kā zvejas privātfirmu – nodokļu “optimizētāju” - uz nodokļu maksātāju rēķina glāba Latvijas valsts ierēdniecība” ir smuks piemērs, lai saprastu, ka valsts ir saaugusi ar blēžiem, jeb, ja nu ir saaugusi, tad pareizi ir teikt – Blēžu valsts.
Lasīt visu...

21

„Anquis in herba” jeb Čūska zālē

FotoLaikā, kad visa pasaule, vairums valstu gatavojas pasargāt savus iedzīvotājus no iespējamas koronavīrusa izplatīšanās, Latvijas publiskā telpa un ļaužu prāti ir nodarbināti ar daudz svarīgākām lietām – kādas latviešu sievietes nedienām Dienvidāfrikā un Dānijā. Viņa atrodas Dānijas cietumā un gaida izdošanu uz DĀR, kur (pēc mediju sniegtās informācijas) veikusi VAIRĀKUS noziegumus, no kuriem visskaļākais ir bērna nolaupīšana, ko starptautiski apzīmē ar vārdu “kidnapping”. Jau sen citus viņas noziegumus neviens nepiemin. Ne medijos pieminēto dokumentu viltošanu, ne “citus” likumpārkāpumus. Ir palicis tikai “nu kā var māte nozagt SAVU bērnu?!
Lasīt visu...

21

9.maija svinības Maskavā kā līdzeklis Kremļa noziegumu leģitimācijai

FotoIesākumā precizēšu, ka runa šeit būs ne tik daudz par konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, cik gan par šo notikumu izmantošanu sagrozītā veidā no Krievijas varas puses ar mērķi sasniegt savus ārpolitiskos un iekšpolitiskos mērķus tuvākajā un tālākajā nākotnē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāk jautājumu nekā atbilžu...

Interesanti, kurš tur bīda to Skultes LNG termināli. Ekonomikas ministra Nemiro draudziņš, kuru grib iestūķēt Latvenergo padomē kaut vai pa skursteni? Vai tomēr vecijaunā Vienotība? Vai NA?...

Foto

Leksiskās debilitātes praktiķi

Latvijā jau labu laiku ir tradīcija noskaidrot attiecīgā gada atraktīvākos (jocīgi piesaistošos) izteikumus. Ar to nodarbojas Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa....

Foto

Kāpēc FKTK atvainojās Maijai Treijai

Šī gada 3. februārī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka FKTK atsauc savu 2019. gada. 29...

Foto

Ar atsevišķu tiesnešu atbalstu tiesu izpildītāji no iedzīvotājiem piedzen līdzekļus, kurus likums viņiem neliek maksāt

Parādījušies tiesu izpildītāji, kas atraduši jaunu, likumā neparedzētu veidu, kā no...

Foto

Lidostu un čemodānus es vairs neatceros, visi aicina mani par Rīgas mēru, bet es plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju

Pirmkārt, es uzskatu, ka esošā politiskā...

Foto

Divu gadu laikā Veselības ministrija nav ieviesusi nevienu no Valsts kontroles ieteikumiem, lai ģimenes ārsti būtu pieejamāki

Divu gadu laikā, kopš klajā nāca Valsts kontroles revīzijas...

Foto

Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā un risināšanā

Cienījamie laikabiedri! Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā...

Foto

Divi jautājumi Kristīnes Misānes izdošanas sakarā: vai tikai atbildes nebūs biedējošas ikvienam pilsonim?

Latvijā visaugstākajā līmenī pacelts jautājums par mūsu pilsones Kristīnes Misānes izdošanu no Dānijas...

Foto

Es redzēju, mīļais, tu šodien biji aizrāvies ar valstsgribu...

Nupat pieķēru sevi pie pavisam stulbas atziņas - pat iepriekšējie divi kretīni Bērziņš un Vējonis man nelikās...

Foto

Vai Ārstu biedrība kļuvusi par Veselības ministrijas suni?

Pagājušajā nedēļā Veselības ministrijā notika Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Sēde bija iestudēta kā viena aktiera teātris. Režisore...

Foto

Kauns skatīties, kā daļa latviešu politiķu un ierēdņu nodur acis, mentāli savelkas čokuriņā un slīd zem galda

Šonedēļ „Attīstībai/Par” pakļāvās “Saskaņas” un lašoristu* spiedienam un uz...

Foto

Var noprast, ka Annai Jutai Maskavā pavadītais laiks nav pagājis pa tukšo

„Spēcīgs” vēstījums no savā laikā Maskavā, īpašā speciālā rajonā (augsta ranga kompartijas funkcionāru dzīvesvietā)...

Foto

Iesniegums Bordānam: nevajag aiztikt Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales robežas

Izlasījām, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei....

Foto

“Nācijas tēvs” kā “nācijas tumsonis”

Nekas nemainās! Katra “nācijas tēva” (NT) publiskā uzstāšanās ir tumsonības apliecinājums. Izrādās, NT ir milzīgi robi izglītībā. Viņa zināšanas ir ļoti...

Foto

Skumji, ka pašreizējā bezoligarhu valdība tiek stutēta ar šī āksta un citu "kaimiņu" balsīm

Ir beidzot piepildījies Kaimiņa aktieriskais sapnis... viņš ir nokļuvis uz valsts lielākā...

Foto

Par “antisemītiskām cūkām” un poļu-čehu teritoriālo konfliktu

Savā nesenajā uzrunā Krievijas Aizsardzības ministrijas sanāksmē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies Otrā pasaules kara tēmai un, pieminēdams...

Foto

Lietuviešu uzņēmēji pret Latviju

Gribēju piemest savu pagali ažiotāžai ap VDD ēkas celtniecību bijušā velotreka vietā. Tad nu lūk, no vienas puses man izbrīnu raisa šiverīgu...

Foto

Atraktīvā politiskā hronika: janvāris

8.janvārī Rīgas lielākajos interneta medijos tika ievietota pēcpadomju gados tematiski klasiska un tāpēc emocionāli vienaldzīga informācija. Taču tai tomēr piemīt zināma atraktivitāte. Informācijā...

Foto

Kur Latvija?

Latvijai vairs nav nevienas no valsts pazīmēm, proti:...

Foto

Karaļa ēras beigas vai tomēr “Bauze uz pauzes”?

Otrdien Garkalnes novada iedzīvotājus sasniedza ziņa, ka Garkalnes Imperators ir atkāpies no amata, jo veselība vairs nav tā,...

Foto

Ornitologs Apinītis iestājas par skaidru dziesmu: nost ar šņabi un „cīgām”

Jūs jau būsiet pamanījuši, ka kādreizējais partijas „Latvijas ceļš” biedrs dakteris Pēteris Apinis, kurš tika...

Foto

Kas notiek ar Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadību?

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā arvien plašāk izskan ziņas par KPV LV ministru brīnumiem, vēlos informēt par kādu citu...

Foto

Nepieciešama jauna pieeja tam, kā Latvijas galvaspilsētā tiek risināti iedzīvotājiem būtiski jautājumi

Teikas apkaimes iedzīvotāji ir pauduši skaidru un nepārprotamu vēlmi bijušā velotreka “Marss” vietā redzēt...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 2. daļa. Vēl vakar sabiedrotie, bet šodien - nāvīgi ienaidnieki

Vācija nevarēja pabarot sevi. Valstij uzsākot Otro pasaules karu,...

Foto

No NT pūdernīcas. Padomiski formāli un iesaiste

Nevar būt nekādu šaubu! Mērķis ir skaidri redzams! NT (“nācijas tēvs”) vēlas latviešu inteliģenci uztaisīt par sapioseksuāļu inteliģenci. Atcerēsimies,...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 1. daļa. Kā sākās karš, jeb Molotova - Ribentropa pakts trīs dienu hronikā

Autortiesības uz šo “spārnoto” frāzi kļūdaini...

Foto

Ja mums nebūs jaunas ēkas par pārdesmit miljoniem eiro, kura stiprinās mūsu kapacitāti, mēs arī turpmāk nevarēsim notvert nevienu spiegu

Atbilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam...

Foto

Lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā

Nacionālā apvienība (NA) iesniegusi likuma grozījumus, lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā. JKP atbalsta. A/Par neatbalsta. Vienotība un KPV vēl domā....

Foto

Mihoelss, ebreju antifašistu komiteja un “ārstu-indētāju” lieta

Pērnā gada nogalē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies vēsturei, necenzēti nolamājot pirmskara Polijas vēstnieku Vācijā par it kā...

Foto

Paveiktais veselības nozarē Artura Krišjāņa Kariņa valdības pirmajā gadā

Atbilstoši valdības deklarācijai: 1. Pieejamība. Ārstniecības personu darba samaksas pieaugums 2020. gadā. Panākts, ka 2020.gadā veselības nozares darbinieku...