Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Veselības nozare ilggadīgi saņem vienas no lielākajām valsts budžeta dotācijām. Tādēļ nav brīnums, ka no Finanšu ministrijas puses nemitīgi un bezcerīgi pretī naudai tiek prasīta efektīva resursu izmantošana, ārstniecības kvalitātes vadība, definēti mērķi, reformas un uzlabojumi. Diemžēl vienas partijas biedri no Jaunās vienotības (JV) izliekas šīs prasības neredzam.

Lai arī A.Ašeradens (JV) vēl pirms gada bija ļoti stingrs pret bezpartejisko L.Menģelsoni ar konkrētiem mērķiem, kritērijiem un ieguvumiem, tagad viņš, izskatās, ir krasi mainījis savu nostāju taupības un sistēmas ekonomikas jautājumos. Arī Veselības ministrijas (VM) ministrs Hosams Abu Meri (JV) no solījumiem, ko deva, stājoties amatā, un kas ierakstīti valdības rīcības plānā, ir atkāpies un pieiet formāli ar veciem uzlabotiem vai vispār zemas kvalitātes ziņojumiem, kā, piemēram, Digitalizācijas plāns vai Slimnīcu tīkla reformu plāns, kas faktiski apkopots vienā haotiskā slaidā un kur salikts viss iespējamais un vēlamais, kas vispār nekad netiks realizēts.

Turklāt atkal tiek veidotas nebeidzamas darba grupas, piesaistīti eksperti, lai izstrādātu jauno Onkoloģijas plānu, kaut iepriekšējais nav pat pāris gadus vecs un nav arī realizēts, ko izstrādāja tie paši darba grupas dalībnieki, kas šobrīd. H. Abu Meri ministrēšanā ārsti nevis ārstē pacientus, bet atkal sēž pie papīru kalniem, faktiski pārrakstot to pašu, ko iepriekš un pēc būtības nekas nemainās… Kā problēma tiek minēts tikai viens iemesls – nepietiekams finansējums. Bet kā tad tiek izmantots esošais finansējums veselības aprūpē?

Ļoti svarīga veselības nozares joma ir slimnīcas, īpaši universitātes klīnikas un augsti specializēti centri kā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs, rehabilitācijas centrs Vaivari. Visas šī kapitālsabiedrības 100% pieder VM, kas ir arī kapitāldaļu turētāja.

Lai uzlabotu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldību, ir pieņemti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.20 (2020. gada 7. janvārī) - Valdes un padomes locekļu nominēšanas kārtība kapitālsabiedrībās, kurās kapitāla daļas pieder valstij vai atvasinātai publiskai personai, un tos izskatīs ministra izraudzītā VM valsts sekretāre Agnese Vaļuliene.

Bet A. Vaļuliene laikam šos noteikumus nav lasījusi, jo kā gan citādi var izskaidrot nekompetentos, haotiskos procesus, kas saistīti tieši ar VM kapitālsabiedrībām un to pārvaldību. Nav brīnums, ka ministrs H. Abu Meri (JV) neko nezina par veselības aprūpes vadību, menedžmentu, ekonomiku, normatīvajiem aktiem un darbu slimnīcā (sekundārā stacionārā veselības aprūpes līmenī), jo nāk no privātā ambulatorā sektora, kurā veica gastroenteroloģiskus izmeklējums dažādās ambulatorās veselības iestādēs.

Bet tas, kā valsts sekretāre nezina svarīgas sava amata darba jomas, gan ir liels jautājums, ko spilgti parāda kārtējās dīvainības ar rehabilitācijas centra Vaivari valdes iecelšanu, kur vēl nesen kārtējais konkurss ilga gandrīz pusgadu un beidzās bez rezultātiem. Taču nu pilnīgi no malas, bez vadības pieredzes vai citiem MK noteikumos minētām prasībām tiek iecelta jauna valdes locekle, paplašinot valdi ar ergoterapeiti Zoju Osipovu - https://www.vm.gov.lv/lv/jaunums/nacionala-rehabilitacijas-centra-vaivari-valde-iecelta-zoja-osipova.

VM rīkotie nemitīgie konkursi uz rehabilitācijas centra Vaivari valdes locekļu amatiem ar dažādu profilu un valdes priekšsēdētāja amatu norit nu jau trīs gadus. Un neviens no konkursiem nav beidzies ar sekmīgu rezultātu, un nav iecelti valdes locekļi atbilstoši normatīviem aktiem. Vienā no trīs vai pat četriem šādiem konkursiem uz valdes locekļa amatu visi pieteikušies saņēma ziņu, ka valdes locekļa amats medicīnas jautājumos tiek likvidēts. Bet pēc pusgada atkal jauns konkurss uz šo pašu profilu. Un tā visu laiku. Tagad atkal atjaunots trešais valdes loceklis - un jau tiek iecelts konkrēts kandidāts bez atbilstošā konkursa.

Vai tā ir laba pārvaldība? Vai tieši atbildīgās valsts institūcijas un amatpersonas var tā tik klaji ignorēt normatīvos aktus - tad atceļot konkursus un tad bez paskaidrojumiem ieceļot neatbilstošus kandidātus bez konkursa? Vai vispār vērts piedalīties kādā konkursā, cerot, ka tiešām tiek vērtēti kandidātu CV, pieredze un zināšanas?

Pa to laiku H.Abu Meri cītīgi un centīgi nodarbojas ar savu iemīļoto piepūli – dažādiem Twitter/X paziņojumiem, bārstot solījumus par (veco) medicīnas reformu skaisto nākotni un finanšu pārticību visiem, pie kuriem ierodas, Latviju apbraukājot.
Varbūt tad var apvienot šīs lietas – rīkot slimnīcu un centru valžu locekļu konkursus Twitter/X online vidē. Tas būs pārskatāmi, skaisti un parocīgi.

Bet neatrisināts paliek vēl kāds jautājums – vai gadījumā A.Ašeradenam nevajadzētu uzdāvināt A.Vaļulienei un H.Abu Meri elementāru kalkulatoru? Jo H.Abu Meri solījumi visām mediķu un pacientu asociācijām, biedrībām dot finanses nu jau krietni pārsniedz valsts budžeta bāzes finansējumu VM.

Ko nu? Vai H.Abu Meri centīsies šantažēt premjeri ar mediķu asociāciju palīdzību līdzīgi, kā to darīja priekšgājēja L.Menģelsone, lai dabūtu populistisko (jo veselības aprūpes rezultātos jau nekas nemainās gadu desmitiem) dotāciju - pāris simtus miljonus eiro? Ko vērts ir Saeimas deputātes L.Kozlovskas lobētais un samērībā netaisnīgais pamatīgais finanšu iepludinājums lauku ģimenes ārstiem (tātad pašai sev) it kā prakšu uzturēšanai (bez jebkādiem kvalitātes kritērijiem), ignorējot citus ģimenes ārstus pilsētās.

“Aizliegtā paņēmiena” sižetā savulaik bija jau analizēts, ka pašvaldības dāsni subsidē šīs lauku ģimenes ārstu prakses, bet pilsētu ģimenes ārstiem jāmaksā krietni augstākas cenas, kuras neviens nekompensē.

Novērtē šo rakstu:

89
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

FotoSaeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā - jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem.
Lasīt visu...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...