Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Groznija 94. Īsa analīze un secinājumi

Ex-seržants (lit.pseidonīms)
23.03.2014.
Komentāri (138)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Palasot komentārus saistībā ar maniem iepriekšējiem rakstiem, radās vēlme atsvaidzināt atmiņā dažus senus un ne tik senu notikumus.

Un tā 22.12.1994 pirmās Čečenijas kampaņas ietvaros sākās Groznijas artilērijas apšaude, un tikai 24.12 no lidmašīnām tika izkaisītas skrejlapas ar skaidrojumu krievu iedzīvotajiem par to, ka Krievijas Federācijas Bruņotie spēki plāno tos atbrīvot, tādēļ krievi nesteidzās pamest pilsētu un rast patvērumu lauku rajonos, kur turklāt viņiem nebija radinieku. Kopumā  artilērijas apšaudēs  un aviācijas uzlidojumos  gāja bojā un tika ievainoti vairāki tūkstoši mierīgo iedzīvotāju.

Uzbrukums sākās 31.12 bez aviācijas atbalsta. Precīzu karšu tāpat kā precīzu uzdevumu apakšvienību komandieriem nebija. Saskaņā ar sākotnējo plānu uzbrukums bija jāveic no trim pusēm, kopā iesaistot 250 bruņutehnikas vienības. Reāli līdz pilsētas centram, nesastopot pretestību, nonāca viena kolonna - Maikopas brigāde un 81. motorizēto strēlnieku pulks, kas ieņēma dzelzceļa staciju un izvietoja tehniku apkārtējās ielās.

Iestājoties tumsai, čečenu kaujinieki uzsāka krievu apšaudi, tā ka sašautā tehnika nobloķēja pārējiem pārvietošanās iespējas, un tad no augšējiem ēku stāviem uzsāka tanku apšaudi,  pēdējiem nespējot manevrēt un vest atbildes uguni no saviem lielgabaliem (tanku ložmetējiem nebija munīcijas). Pazaudējot visu tehniku un komandierus, karavīri izklīda. Faktiski brigāde pārstāja eksistēt.

3. janvārī sākās atkārtots krievu uzbrukums, šoreiz jau pēc visiem noteikumiem - ar secīgu kvartālu ieņemšanu un tīrīšanu, pielietojot  artilēriju un aviāciju.

Un tagad nedaudz par taktiku.

2003.gadā izdotajā ASV sauszemes karaspēka instrukcijā „Kaujas operācijas pilsētā” ir rakstīts: „Krievijas pieredze Čečenijā 1994.gadā nodemonstrēja arvien pieaugošo kaujas operāciju lomu pilsētvidē. Čečenu kaujinieki pēc neveiksmīga mēģinājuma noturēt pozīcijas ārpus pilsētas nolēma pārvērst Groznijas pilsētu kaujas laukā. Kaujas darbības sarežģītība pilsētvidē un acīmredzamas priekšrocības, realizējot aizsardzību, kompensēja viņu atpalicību skaitliskajā un tehniskajā ziņā. Pilsētvide nodrošināja čečeniem patvērumu no uguns, palīdzēja slēpt pozīcijas un manevrus."

Groznijas aizsardzību organizēja bijušais padomju armijas ģenerālmajors Aslans Mashadovs (nošāvās 08.03.2005 FDD kaujinieku aplenktā bunkurā).

Čečeni izveidoja kaujas grupas 3-4 cilvēku sastāva, kurās tika iekļauti kaujinieks ar granātmetēju RPG-7, ložmetējnieks, munīcijas pienesējs un snaiperis. Savukārt šīs grupas apvienojās lielākās, pa 15-20 kaujiniekiem, un katra no tām „pavadīja” krievu bruņutehnikas kolonnu visa tās pārvietošanās maršrutā, līdz, kolonnai nonākot apšaudei izdevīgā vietā, pēc signāla tika iznīcinātas priekšējā un aizmugurējā tehnikas vienība, kam sekoja plānveidīga pārējo tehnikas vienību iznīcināšana.

Čečeni bija izvēlējušies tā saucamo „aizsardzību bez aizsardzības”, tas ir, koncentrējās nevis uz atsevišķu pozīciju noturēšanu, bet pastāvīgi manevrēja, izdevīgā vietā uzbrūkot ienaidniekam. Vienlaicīgi kaujinieki sekmīgi izmantoja maskēšanos par mierīgiem iedzīvotājiem. Plaši tika izmantotas mīnas, fugasi un mīnas-slazdi, slēpti mīnējot ienaidnieka blokposteņus un dislokācijas vietas.

Otrās Čečenijas kampaņas laika 2000. gadā krievu taktika jau ievērojami atšķīrās. Tā vietā, lai sūtītu bruņutehniku frontālā uzbrukumā, tā tika izmantota pilsētas aplenkšanai un pilnīgai izolācijai. Pilsētā tika iesūtīti snaiperi, lai iznīcinātu pretinieka dzīvos spēku un veiktu izlūkošanu. Artilērijas vadība netika veikta centralizēti, bet tika pakļauta atsevišķām apakšvienībām, veicot apšaudi nevis pa platībām, bet pa konkrētiem mērķiem.

Krievijas BS vadība pa radio paziņoja par mierīgo iedzīvotāju evakuācijas maršrutiem, paredzot, ka to izmantos čečenu kaujinieki, lai pamestu pilsētu. Rezultātā čečeni nokļuva mīnu laukos un iepriekš sagatavotos slēpņos.

Nu, ko, ja kādam šeit ir neatvairāma vēlme sagaidīt „otro Krimu", tad, ja ne gluži Krimu, tad Grozniju 94 saorganizēt varētu. Tas joks, bet, ja nopietni, tad, lai plānotu aizsardzības kaujas, ir jāzina divas lietas - potenciālā pretinieka taktika un  pretinieka tehnikas un bruņojuma taktiski tehniskie raksturojumi (tai skaitā aprīkojums ar nakts redzamības ierīcēm, termovizoriem un citiem pribambasiem), kā arī jāveic pretinieka darbības reālā kaujas situācijā analīze.

Apkopojot iepriekšējā un šajā rakstā teikto, var secināt: aizkavēšanas kauju taktika jābalsta uz divām lietām:

1) ārpus pilsētām -   uzbrukumi uz sauszemes komunikācijām nelielu vienību sastāvā (līdz vadam) pēc principa „negaidīts uzbrukums un strauja atkāpšanās”, tai skaitā šķēršļu joslu ierīkošana, mīnēšana un izlūkošana,

2) pilsētvidē - mobila aizsardzība nelielu grupu sastāvā, vienlaikus koordinējot darbību (sakari) un koncentrējot spēkus vienā lielā pilsētā, piemēram, Rīgā.

Kāds pateiks - viss tas ir pupu mizas, jo neviens neuzbruks. Par to ir  pārliecināts arī Visu Latvijai! līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars, nule kā medijos izplūzdams ar rakstu "Ar tankiem Latvijai neuzbruks". Citāts no garā darba: “Ar politiskām aprindām allaž saistīti publicisti jau ražo bestsellerus, zīmējot apokaliptiskas kara ainas un uzjundot latviešu zemapziņā snaudošo kolektīvo atmiņu par pagātnē piedzīvotām šausmām.”

Šim "ekspertam" un mafijas jumtotājam viss ir skaidrs, bet tiem stulbajiem jeņķiem, frančiem un britiem, kas šeit taisās bāzēt papildu iznīcinātājus, vienkārši nav, kur nodokļu maksātāju naudu tērēt.

Dzintara uztverē valsts drošība tiks nostiprināta, vicinot karogus ar skarbiem ģīmjiem 16.martā. Šim “politiķim” laikam nav zināms, ka visu pēdējo 20 gadu laikā nav bijis sakarīgas politikas drošības jomā, jo viss tika balstīts uz NATO līguma 5.pantu. Tāpat viņam nepielec, ka var būt slēptas agresijas formas, kad NATO valstis var negūt vienprātību, fiksējot agresijas aktu. Un beidzot - šim un viņam līdzīgajiem "politiķiem" nepielec, ka runa ir nevis par to, vai uzbruks vai neuzbruks, bet par "noturēšanas faktoru", un LV variantā tas ir divejāds:

1) potenciālam agresoram ir jāapzinās, ka ar valsts okupāciju viņa problēmas nevis beigsies, bet sāksies (partizānu karš),

2) 5.kolonnai, kas sapņo par otru Krimu, jāapzinās, ka okupācija gan tās gaitā (ielu kaujas Rīgā), gan pēc tās realizācijas (partizānu karš) skars pa tiešo arī viņus un viņu ģimenes un var gadīties, ka nebūs vis otra Krima , bet gan otra Groznija 94.

Varat būt droši, ja vietējiem krievu šovinistiem šī apziņa būs, tad retorika par krievu valodu skolās pierims, nerunājot jau par kaut kādam autonomijām. Un tad būs saskaņa.

Toties, ja pie varas nonāks Vienotās Krievijas sadarbības partneris SC ar savam satelītpartijām, tad viss tiks darīts, lai augstāk minētās bažas kliedētu un, kad pat esošie nožēlojamie NBS bez sakarīgas attīstības plāniem un vadības tiks likvidēti kā lieki (jo mūs taču sargā NATO), tad varēs padomāt, kā tikt vaļā no alianses drošības garantijām. Un tad vairs saskaņas nebūs.

Šīs pēdējās rindkopas sākotnēji rakstā nebija paredzētas, bet beigās tomēr iekļautas speciāli īpaši neapķērīgiem.

Šis bija mans pēdējais raksts par tēmu, un ar pārējo lai nodarbojas tie, kas saņem par to algu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Draud Kariņa un Bordāna ostu apvērsums

FotoJau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.
Lasīt visu...

21

No LNT ziņām atvadoties

FotoDecembra pašā sākumā apcerīgi un mazliet skumīgās noskaņās atvadījāmies no LNT ziņām. Arī man bija tāda kā savāda sajūta – nu kā var beigties kaut kas tāds, kas šķities vienmēr klātesošs? Nozīmīgās pārmaiņas Latvijas mediju telpā gan bija izziņotas jau kādu brīdi iepriekš ar sekojošo neizbēgamo ņemšanos par to, kā tā drīkst, vai vispār drīkst un kur skatās policija NEPLP!
Lasīt visu...

21

Mēs, Rīgas līga, atbalstām lēmumu par Rīgas domes atlaišanu

Foto6. decembrī VARAM ministrs paziņoja, ka ir lēmis rosināt Rīgas domes atlaišanu. Šo lēmumu, visticamāk, atbalstīs arī Saeima. Iznākums šādā gadījumā būs Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas jau nākamā gada sākumā.
Lasīt visu...

6

Spriņģes idejas sasaucas ar Gēbelsa propagandu par rases tīrību

Foto17. novembrī, diskutējot sociālajā tīklā Twitter, žurnāliste Inga Spriņģe izteicās, ka iedzīvotāji, kuri parakstās par Saeimas atlaišanu ir “stulbeņi” (stupid people) un “idioti”, turklāt piebilda, ka šādi cilvēki “nav spējīgi uz pašorganizēšanos, un viņus parasti kāds vada”.
Lasīt visu...

6

Rīgas dome bija atlaižama jau šā gada sākumā līdz ar Gerharda iesniegto likumprojektu

FotoRīgas domes atlaišana tika iniciēta jau šā gada sākumā, kad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju vadīja Kaspars Gerhards. Likumprojekts tika precizētā redakcijā iesniegts tā laika premjerministram lemšanai par dokumenta tālāko virzību. Diemžēl nekādas tālākās darbības nesekoja, līdz ar to secināms, ka Rīgas domes atlaišanas likumprojekts vēl pat šodien guļ kādā valdības mājas plauktā vai atvilktnē.
Lasīt visu...

21

Rīgas domes darbība ir ne tikai nelikumīga, bet arī neatbilstoša sabiedrības interesēm

FotoVides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādāts likumprojekts par Rīgas domes (RD) atlaišanu. Jaunās RD vēlēšanu datums likumprojektā noteikts 2020.gada 29.februārī, bet atkarībā no Saeimas lēmuma tas var tikt precizēts. Līdz jaunā domes sasaukuma pirmajai sēdei likumprojekts paredz RD iecelt pagaidu administrāciju.
Lasīt visu...

21

Atraktīvā politiskā hronika: novembra beigas

Foto25.novembrī Rīgas medijos bija lasāma atraktīva (piesaistoša, pievilcīga, vilinoša) ziņa: “Valsts prezidentam Egilam Levitam ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu būtu jāvienojas par Latvijas izdevumu aizsardzībai samazināšanu, lai nodrošinātu finansējumu mediķu atalgojumam, aģentūrai LETA norādīja partijas “Saskaņa” līderis Jānis Urbanovičs.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Svētā inkvizīcija

Attieksmi pret Svēto inkvizīciju šis rakstiņš lasītāja uzskatos var mainīt tikai tad, ja godīgi atbildēsi uz manu jautājumu: vai tici maģijai? Vai tici, ka...

Foto

Jāsaprot, ka pārsvarā visas runas par 3A varu ir tukša vāvuļošana

Šķēle, kā varam nojaust, pēc Sorosam kalpojošo mediju domām, ir visuvarens, visuresošs un visuredzošs. Kā...

Foto

Vai ir vērts vākt parakstus 13. Saeimas atlaišanas ierosināšanai?

Uz šo jautājumu ir jāatbild katram Latvijas vēlētājam pašam. 13. Saeimā tika ievēlēti vairāk nekā 60 jaunu,...

Foto

Ticība rituāla spēkam

«Tuksnesī parādījās Jānis Kristītājs un sludināja kristību par apliecinājumu grēku nožēlai, kas ļauj saņemt grēku piedošanu. Tad pie viņa iznāca visa Jūdeja un...

Foto

Rīgas administratīvajā teritorijā neviens nav atcēlis veco labo principu, ka demokrātija ir kompromisu māksla

29.novembrī atkal notika otra lielākā valsts politiskā kuģa pašūpināšana, izvēloties otro Rīgas...

Foto

Demogrāfijas bums un tumsonības bums

Rietumu civilizācijā tēma par demogrāfijas straujo kāpumu un tumsonības straujo kāpumu ir ļoti svarīga. Abi bumi ļoti pamatīgi atsaucas uz Rietumu...

Foto

Runājiet bez bufera

Šā gada 20. novembrī LTV Panorāmā bija īsa intervija ar mūsu amatpersonu Eiropas Komisijā....

Foto

Nacionālā apvienība ir latviešu nacionālisti šī vārda labākajā nozīmē

Nacionālā apvienība (NA) ir kā dadzis acīs daudziem. Gan tiem, kas vēlētos Latvijā ievest lēto darbaspēku un...

Foto

Nevajag mācīt un apstulbot

Nevajag mani mācīt, cik amorāli ir atlaiJst Saeimu! Neuzķeršos! Tas, ka manu viedokli valkā arī kāds gramatiku vāji zinošs savādnieks, tautvaldību neizprotošs...

Foto

Sašutuma ventīlis “Atlajst Sajmu!”

Es arī esmu sašutis. Mūsu sabiedriski politiskās (elites) barvežu bezkaunības un alkatības kokteilis tiešām spridzina, un neredzēti straujā parakstu vākšana par iniciatīvu Saeimas atlaišanai...

Foto

Ierēdņi demonstrē augstāko pilotāžu, kā NEVAJADZĒTU rakstīt likumu grozījumus

Situācijas neizpratne, slinkums, vienaldzība vai lobijs? To rādīs laiks. Neievērojot elementārākos juridiskās tehnikas principus, Veterinārmedicīnas likumā faktiski tiek...

Foto

Gļēvulības anatomija. Tārpi zupā. Latvijas politiķu bezkaunības un cinisma virsotnes

Pirms divpadsmit gadiem - 2007. gada 16. novembrī, tieši pirms svētkiem, politoloģe Vita Matīsa rakstīja par...

Foto

Sistēma un opozīcija

Cilvēku dzīvē ļoti svarīga loma ir prasmei lietas un parādības interpretēt sistēmiski. Ne katram cilvēkam mēdz būt tāda prasme. Ne katra cilvēka prāts...

Foto

Levita jaunvārdi un to tulkojums

Levita “jaunvārdi” jeb īpašie termini, ar kuriem “spīd” gluži vai pašpasludinātais “nācijas tēvs”- valstsgriba, turpinātība, likteņkopība, vienvērtība, atjaunotne, brīvtelpa, kopējais labums,...

Foto

Kāpēc medaļa tikai Bondaram? Lavents, Zaharjins, Gerčikovs un Meroni arī pelnījuši

Sakarā ar Krājbankas bijušā vadītāja Mārtiņa Bondara apbalvošanu ar Finanšu ministrijas goda zīmi, kā pamatojumu uzrādot “nozīmīgu...

Foto

Varbūt visi „stupid people” nemaz nav „stupid people”, bet tikai daļa, un ar tiem citiem es solidarizēšos

Zinu, ka tūlīt sāksies kārtējais ķengu vilnis, tādēļ uzreiz...

Foto

Atlajst sajmu?

Es ar visām četrām iestājos par brīvību. Piemēram, mūsu valsts iedzīvotājiem ir brīvība rosināt Saeimas atsaukšanu. Taču, manuprāt, brīvu izvēli var izdarīt tikai tas,...

Foto

Kaspars Dimiters: Mātes Latvijas vēstule

Kur esi, dēls? Jau viesnīcā vai teltī? Vai arābus lūgt, lai man druvas zeltī? Te nu tik vientuļi. Mirst ūdens, akai vinda. Neviena kaimiņa....