Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kaut gan finanšu ministrs Andris Vilks Pietiek jau publiskotā oficiālā vēstulē ir apgalvojis, ka Finanšu ministrija it kā veikusi regulāru metalurģijas uzņēmuma Liepājas metalurgs „finansiālā stāvokļa analīzi un uzraudzību”, nu izrādās, ka ministrijas uzraugi nav pamanījuši ne dīvainības iespaidīgo valsts galvojumu saņēmušā uzņēmuma valdes un padomes atalgojuma sistēmā, kas liek domāt par gadiem ilgu atalgojuma shēmu izmantošanu un „nodokļu optimizāciju”, ne pat faktu, ka ar Liepājas metalurga padomes locekli cieši saistīts uzņēmums ilgus gadus veicis uzņēmuma auditu. Apstiprinot aizdomas par ministrijas veiktās uzraudzības nolaidīgo un paviršo raksturu, tā nespēj pat nosaukt konkrētās amatpersonas, kas šo uzraudzību it kā veikušas.

Liepājas metalurga paziņojums, ka uzņēmums, baidoties no bankrota draudiem, pārstās maksāt tā saukto elektroenerģijas cenas „zaļo komponenti” vai OIK, pirms divām nedēļām acīmredzami bija liels pārsteigums Ministru kabinetam, tostarp Ekonomikas un Finanšu ministrijām.

Pēc šī paziņojuma vairākas valdības amatpersonas dažādā veidā pauda savu pārsteigumu par tā saturu un pamatojumu, un Ministru prezidents Valdis Dombrovskis paziņoja, ka uzņēmumā ir „jāveic padziļināta finanšu analīze un tikai tad var lemt par tālākajām darbībām”. Arī no citu valdības pārstāvju teiktā izrietēja, ka tikai pēc Liepājas metalurga vadības paziņojuma un tā faktiskā saimnieka Sergeja Zaharjina tikšanās ar premjeru viņi uzzinājuši par uzņēmuma finansiālo un saimniecisko stāvokli.

Taču tad Pietiek rīcībā nonāca gadu un trīs mēnešus sena finanšu ministra Vilka parakstīta vēstule, no kuras izrietēja – ministrs uz viņam jau tolaik izteiktām bažām apgalvojis, ka „veic regulāru valsts galvoto projektu realizētāju finansiālā stāvokļa analīzi un uzraudzību”. Tas tika attiecināts tieši uz Liepājas metalurgu, kam valdība izsniegusi kredīta garantijas uzņēmuma vērienīgajam modernizācijas projektam. Taču no vēstules izrietēja, ka veiktā uzraudzība ir bijusi tikai formāla un pieprasīta faktiski tikai informācija, kas iegūstama katram interesentam.

„Galvojumu līgumu darbības laikā AS Liepājas metalurgs saskaņā ar Galvojumu apkalpošanas un uzraudzības līgumu regulāri sniedz Finanšu ministrijā bilanci, peļņas vai zaudējumu aprēķinu, naudas plūsmas pārskatus, vismaz vienu reizi sešos mēnešos Aizdevēja noteiktu aktuālu Aizņēmēja reitingu, katru gadu līdz 31.jūlijam zvērināta revidenta pārbaudītu gada pārskatu, līdz katra gada 31.jūlijam zvērināta revidenta slēdzienu par iepriekšējā gada finansiālo darbību un aizdevumu līdzekļu izmantošanu un atmaksu,” veiktos „uzraudzības” pasākumus aprakstījis finanšu ministrs.

Lai noskaidrotu, vai tiešām tie bijuši visi pasākumi, ar kādu palīdzību valsts uzraudzījusi uzņēmumu, kam sniegusi aptuveni 60 miljonu latu vērtās kredīta garantijas, Pietiek aizvadītajā nedēļā uzdeva Finanšu ministrijai šādus jautājumus:

1) kuras konkrētās Finanšu ministrijas amatpersonas 2011. un 2012. gadā veikušas šo uzraudzību?

2) kā tieši šī uzraudzība veikta (aprakstiet procedūras, metodiku)?

3) ar kādām citām valsts institūcijām šīs personas sazinājušās, lai iegūtu un analizētu informāciju, kas nepieciešama uzraudzības veikšanai?

4) cik bieži (miniet visas reizes) pēdējos divos gados ar šīs uzraudzības rezultātiem iepazīstināts ministrs? Kādā formā? Kādi bijuši ministra secinājumi? Kad pēdējoreiz ministram sniegti dati par uzraudzības rezultātiem?

5) kuras konkrētās Finanšu ministrijas amatpersonas 2011. un 2012. gadā veikušas minētā uzņēmuma „finansiālā stāvokļa analīzi", kā tas minēts publicētajā ministra vēstulē?

6) kā tieši šī analīze veikta (aprakstiet procedūras, metodiku)?

7) cik bieži (miniet visas reizes) pēdējos divos gados ar šīs analīzes rezultātiem iepazīstināts ministrs? Kādā formā? Kādi bijuši ministra secinājumi? Kad pēdējoreiz ministram sniegti dati par analīzes rezultātiem?

Taču izrādījās, ka ministrija, apstiprinot šaubas par veiktās uzraudzības paviršumu un virspusību, nespēj nosaukt pat nevienu konkrētu ministrijas amatpersonu, kas būtu nodarbojusies ar šo „uzraudzību”. Pietiek šodien pilnā apmērā publicē Finanšu ministrijas ļoti vispārīgo skaidrojumu uz šiem konkrētajiem un skaidrajiem jautājumiem:

„Lai varētu izprast valsts galvojumu sniegšanas un uzraudzības procesu, sniedzam vispārīgu informāciju.

Saskaņā ar Likumu par budžetu un finanšu vadību gadskārtējā valsts budžeta likumā paredzētos galvojumus valsts vārdā sniedz finanšu ministrs, savukārt galvojumu sniegšanas un uzraudzības kārtību nosaka Ministru kabinets.

Atbilstoši 01.06.2010. MK noteikumiem Nr.501 „Kārtība, kādā gadskārtējā valsts budžeta likumprojektā iekļauj pieprasījumus valsts vārdā sniedzamajiem galvojumiem, un galvojumu sniegšanas un uzraudzības kārtība”: Valsts kase kārto galvojuma finanšu uzskaiti, reģistrē visus norēķinus un finanšu saistības sakarā ar galvojuma līgumu un galvojuma apkalpošanas un uzraudzības līgumu.

Atbilstoši Galvojuma apkalpošanas un uzraudzības līgumam, kuru paraksta kredīta ņēmējs un finanšu ministrs, Galvinieka uzdevumā ar galvojuma apkalpošanu un uzraudzību saistītos jautājumus kārto Valsts kase.

Atbilstoši MK noteikumiem, kredīta ņēmējs regulāri Finanšu ministrijai iesniedz:

- bilanci, peļņas vai zaudējumu aprēķinu, naudas plūsmas pārskatu,

- informāciju par kredītiestādes izmaksātajām summām, veikto kredīta pamatsummas un procentu atmaksu,

- informāciju par to, ka nevarēs veikt maksājumu saskaņā ar kredītlīgumu, galvojuma vai galvojuma apkalpošanas un uzraudzības līgumu,

- papildu informāciju par kredīta ņēmēja finansiālo stāvokli (pēc FM pieprasījuma),

- informāciju par maksātnespējas procesu, ja tāds ir uzsākts,

- informāciju par jebkuras personas tiesā celtu prasību pret kredīta ņēmēju par saistību neizpildi.

2010.gadā tika izstrādāti un stājās spēkā jauni MK noteikumi Nr.501„Kārtība, kādā gadskārtējā valsts budžeta likumprojektā iekļauj pieprasījumus valsts vārdā sniedzamajiem galvojumiem, un galvojumu sniegšanas un uzraudzības kārtība”, kas ieviesa jaunus papildus mehānismus valsts galvoto aizdevumu plānošanā, sniegšanā un uzraudzībā:

1) nosakot kārtību kādā pretendenti var pieteikties uz valsts galvojuma saņemšanu, kā arī nosakot, kur un kādā veidā tiek publicēta informācija par iespējām saņemt valsts galvojumu;

2) izstrādājot vienotus kritērijus, pēc kādiem tiek vērtēti potenciālie valsts galvojuma saņēmēji un viņu realizējamie projekti;

3) nodrošinot, ka potenciālie galvojuma saņēmēji un viņu realizējamie projekti tiktu izvērtēti pirms galvojuma iekļaušanas gadskārtējā valsts budžeta likumā;

4) pastiprinot valsts galvoto kredītu uzraudzību, nosakot, ka kredītiestāde kredīta izmaksas veic tikai pēc apliecinājuma no Finanšu ministrijas saņemšanas par projekta iepirkumu līgumu saskaņošanu un projekta līdzfinansējuma saņemšanu atbilstoši projekta biznesa plānam tikai rēķinu apmaksai saskaņā ar noslēgtiem līgumiem; nodrošinājums tiek apdrošināts par atjaunošanas vērtību; reizi gadā kredīta ņēmējs iesniedz Finanšu ministrijā ziņojumu par projekta īstenošanas gaitu un divus mēnešus pēc projekta īstenošanas beigām kredīta ņēmējs iesniedz Finanšu ministrijā projekta gala ziņojumu.

Valsts galvojumi AS Liepājas Metalurgs tika izsniegti 2009.gada 30.decembrī atbilstoši MK 2005.gada 12.jūlija noteikumiem Nr.513, kas neparedzēja ne iepirkumu līgumu, ne rēķinu saskaņošanu, turklāt paredzētais galvojums likumā „Par budžetu 2009.gadam” tika iekļauts bez galvojuma saņēmēja un tā projekta izvērtēšanas.

Tomēr papildus Galvojumu apkalpošanas un uzraudzības līgumā tika iekļauts, ka Liepājas Metalurgs iesniedz:

-10 dienas pirms katra maksājuma apliecinājumu, ka tas tiks veikts;

- ik pēc 6 mēnešiem Aizdevēja noteiktu reitingu;

- katru gadu līdz 31.jūlijam zvērinātu revidentu pārbaudītu iepriekšējā gada pārskatu un zvērināta revidenta slēdzienu par Aizņēmēja iepriekšējā gada finansiālo darbību un Aizdevumu līdzekļu izmantošanu un atmaksu;

- papildu informāciju par Aizņēmēja finansiālo stāvokli un komercdarbību;

- Aizņēmējs apņemas līdz pilnīgai šī līguma saistību izpildei bez Galvinieka rakstiskas piekrišanas bez jau noslēgtajiem līgumiem nenoslēgt dāvinājuma līgumus ar trešajām pusēm, kā arī bez Galvinieka rakstiskas piekrišanas nenoslēgt:

1) jaunus līgumus, kuros paredzēts naudas līdzekļu aizņēmums, ja to summa atsevišķā līgumā vai vairāku līgumu summā pārsniedz līgumā noteiktu summu kopš šī Galvojumu apkalpošanas un uzraudzības līguma parakstīšanas brīža;

2) aizdevuma līgumus, ja to summa atsevišķā līgumā vai vairāku līgumu summā pārsniedz līgumā noteiktu summu kopš šī Galvojumu apkalpošanas un uzraudzības līguma parakstīšanas brīža;

3) līgumus par Aizņēmēja aktīvu (tai skaitā kustamās mantas un nekustamās mantas) apgrūtināšanu ar parādiem (ķīlas, galvojuma u.c. līgumi), izņemot gadījumus, kad tas nepieciešams; 1. punktā noteikto naudas līdzekļu aizņēmumu nodrošināšanai ar ķīlām, kuru vērtība saskaņā ar sertificēta vērtētāja noteikto tirgus vērtību atsevišķas ķīlas vai vairāku ķīlu kopsummā nepārsniedz līgumā noteiktu summu.

Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10.panta pirmā daļa nosaka, ka valsts pārvalde ir pakļauta likumam un tiesībām. Tā darbojas normatīvajos aktos noteiktās kompetences ietvaros. Līdz ar to, Finanšu ministrija un tās uzdevumā Valsts kase var veikt tikai tās darbības, kas ir noteiktas normatīvajos aktos, t.i. galvojumu uzraudzība notiek saskaņā ar iepriekšminētajos normatīvajos aktos noteikto un attiecīgi nosacījumi ir iekļauti Galvojumu apkalpošanas un uzraudzības līgumā.

Finanšu ministrija veic uzņēmuma darbības monitoringu sava pilnvarojuma robežās, kas nekādā gadījumā neietver tiesības iejaukties uzņēmuma saimnieciskajā darbībā vai valdes stratēģiskajos vai finanšu lēmumos. Vienlaicīgi informējam, ka saskaņā ar Komerclikumu AS Liepājas Metalurgs padomei kā sabiedrības pārraudzības institūcijai, kas pārstāv akcionāru intereses sapulču starplaikā, ir jāuzrauga valdes darbība, tai skaitā jāuzrauga, lai sabiedrības lietas tiktu kārtotas saskaņā ar likumiem, statūtiem un akcionāru sapulces lēmumiem. Padomes tiesības, uzraugot valdes darbību, nosaka Komerclikuma 293. pants.

Uzņēmuma, kā galvojuma saņēmēja, uzraudzības mehānisms tiek sadalīts blokos:

- Finansēšanas departamenta un Juridiskā departamenta amatpersonas darbojas pie darījuma slēgšanas, pieprasot visus likumā noteiktajā kārtībā dokumentus, kā arī uzrauga noslēgto līgumu nosacījumu izpildi;

- Finanšu risku vadības departamenta amatpersonas pie galvojuma izsniegšanas analizē uzņēmuma iesniegto biznesa plānu, un sagatavo Finanšu ministram ziņojumu par pieprasītā galvojuma iespējamajiem riskiem, kā arī regulāri seko līdzi uzņēmuma finanšu situācijai, pamatojoties uz iesniegto (Līgumā noteikto) informāciju, kā arī pēc vajadzības pieprasot papildu informāciju;

- Norēķinu departamenta amatpersonas kontrolē, lai kārtējie maksājumi par saistībām tiktu veikti savlaicīgi un pilnā apmērā.

Regulāri vismaz reizi ceturksnī Valsts kasē tiek pārvērtēta galvojuma atmaksas iespējamība, pamatojoties uz iesniegto finanšu informāciju. Vismaz reizi gadā tiek sagatavots ziņojums Finanšu ministram par galvojuma portfeļa kvalitāti.

Valsts kase regulāri nosaka galvotā aizņēmuma atmaksas iespējamību, vērtējot:

- saistību rādītāju (pašu kapitāla attiecība pret kreditoru kopsummu, neieskaitot nākamo periodu ieņēmumus);

- pelnītspējas rādītāju (peļņas/ zaudējumu attiecība pret neto apgrozījumu);

- likviditātes rādītāju (apgrozāmo līdzekļu attiecībā pret īstermiņa saistībām, neieskaitot nākamo periodu ieņēmumus);

- galvojuma nodrošinājuma kvalitāti, kas tiek noteikta, pamatojoties uz sertificēta vērtētāja novērtējumu, kas nav vecāks par 1 gadu, piemērojot ātrās realizācijas koeficientu atkarība no nodrošinājuma sastāva;

- uzņēmuma kredītvēsturi;

- uzņēmuma juridisko statusu;

- projekta risku.

Informāciju par saraksti ar citām institūcijām sniegsim atsevišķi.”

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...