Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Veiktais audits ir ierobežotas piejamības informācija, tāpēc par to publiskajā telpā diskutēt ir grūti. Pēc būtības tas ir pieejams katram (jā, katram žurnālistam un iedzīvotājam), kas spēj pamatot savu vajadzību ar to iepazīties. Pamatojums, ar kuru šo ziņojumu izsniedza man, bija nepieciešamība saprast esošo situāciju, spēja atbilstoši politiski rīkoties, kā arī komunikācija ar sabiedrību un vēlētājiem.

Lai arī šis pamatojums ļauj īsi pārstāstīt un paust savu vērtējumu par auditā lasāmo informāciju, tomēr liela problēma ir, ka nevaru konkrēti citēt, precīzi atsaukties un ļaut lasītājam pašam pārbaudīt manu kopsavilkumu un viedokli. Pilnvērtīgai sabiedriskai diskusijai ļoti nepieciešams lēmums par audita ziņojuma publiskošanu.

Zinot, ka maz izredžu gūt Rīgas domes koalīcijas atbalstu publiskošanai, lūdzu katru interesentu izmantot Informācijas par atklātību likuma kārtību, rakstīt Rīgas domei un pamatot iepazīšanās ar auditu vajadzību. Piemēram, ar nepieciešamību rīdziniekam saprast, kā tiek tērēti nodokļi, vai arī vēlmi informēt sabiedrību. Jo vairāk šādu pieprasījumu būs, jo lielāka iespēja, ka vienkāršāk būs padarīt ziņojumu publisku visiem.

Par pašā audita ziņojumā atrodamo

Par ko vispār ir audits – par Ārtelpu un mobilitātes iekšējā departamenta kontroles sistēmām, kur izvērtētas transporta būvju uzturēšanas darbu uzraudzības un kontroles procedūras, uzturēšanas līgumu ietvaros veikto vienlaidus asfaltbetona seguma atjaunošanas darbu uzraudzība un kvalitātes kontrole, kā arī vērtētas departamentam iesniegtās sūdzības par ielu stāvokli šā gada jūnijā un departamenta ieviestie pasākumi korupcijas risku mazināšanai.

Tātad, ja Vilnis Ķirsis Delfi TV raidījumā saka – ziņojumā nav teikts, ka asfaltu varēja ieklāt par tik un tik lētāk (piemēram, ar 2021. gadā slēgto vispārīgo vienošanos), tad tā ir taisnība. Un taisnība tā ir tādēļ, ka šo vērtēt nebija uzdots, līdz ar to, protams, ziņojumā nekādi nevar parādīties.

Galvenais, par ko vēlējos pārliecināties, bija tas, cik ļoti patiesībai atbilst TV3 raidījumā Nekā personīga minētais, ka ziņojums apstiprina kontroles trūkumu saistībā ar dārgajiem ceļu uzturēšanas līgumiem. Mans verdikts – jā, tā ir, kontroles trūka.

Daži piemēri.

Līgumos noteikta izpildītā darba mērīšana asfaltbetona tonnās un arī aizpildītu iesēdumu, bojātās vietas laukuma fiksēšana. Faktiski tiek mērītas tikai tonnas. Departaments norāda, ka laukuma uzmērīšanas prasība palikusi iepirkuma specifikācijā kļūdas dēļ. Te savukārt rodas jautājums, ko domāt par, iespējams, pārmērīgi stingrām prasībām iepirkumā, kuras realitātē uzvarētājam nepiemēro.

Nav skaidras kārtības, zināmi kvalificējoši parametri, kā noteikt lielu ielas posmu atrašanos avārijas stāvoklī, kas ļāva piemērot uzturēšanas līgumu bez būvniecības ieceres dokumentiem. Tas rada iespaidu, ka departaments brīvi varēja izlemt, kuras ielas ir avārijas stāvoklī, lai nebūtu jāveic plānveida darbiem paredzētās procedūras un ērti, lai arī dārgi, varētu veikt nepieciešamos apjomīgākos darbus.

Komersantiem jāveic regulāra ielu apsekošana, jāapkopo informācija par to tehnisko stāvokli. Šī informācija apsekošanas žurnālos ir atšķirīga un atsevišķos gadījumos daļēji neatbilst līgumu prasībām. Komersantu ikdienas operatīvo ziņu pārskatos nav iekļauta visa līgumos un normatīvajos aktos noteiktā informācija.

Nav noteiktas kārtības par uzturēšanas līgumos veikto darbu kvalitātes uzraudzību garantijas periodā. Pārbaudes esot veiktas, taču to rezultātu dokumentēšana uzsākta tikai 2023. gada jūlijā. Jādomā, ka maijā iesniegtais ziņojums par kontroles trūkumu, kura dēļ arī tagad redzam šo auditu, ir devis savu artavu situācijas uzlabošanai.

Protams, ziņojumu var traktēt dažādi, kā to savā Facebook ierakstā pierāda domes koalīciju atbalstošais kolēģis Valters Bergs, izceļot daļas, kur neatbilstības nav konstatētas, un pārējo pieminot kā nepilnības.

Jau pieminētajā raidījumā Vilnis Ķirsis (attēlā) solīja sniegt savu viedokli par audita ziņojumu pēc tā izskatīšanas Satiksmes un transporta lietu komitejā šonedēļ. Tās sēde vēl nav sasaukta, toties plānotajā Rīgas domes sēdē budžeta grozījumos paredzēti papildu līdzekļi šiem ceļu uzturēšanas pakalpojumiem. Tāpēc vēlreiz aicinu rīdziniekus izvērtēt situāciju pašiem, pieprasot izsniegt ziņojumu individuāli vai arī aicinot Rīgas domi to publiskot visiem.

Novērtē šo rakstu:

41
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi