Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nesen internetā lasīju rakstu par daudzbērnu ģimeņu ienākumu starpību starp Šleseru ģimeni un kādas sociālās darbinieces ģimeni. Lietas būtība bija tāda, ka šīs sociālās darbinieces ģimenes ikmēneša ienākumi bija turpat vai simtiem reižu mazāki par Šlesera kundzes, šķiet, bērna kopšanas pabalstu. Par tekošajiem ienākumiem tātad vispār nav runas.

Ko tur teikt, raksts kā jau raksts informācijas plūsmā. Esam pieraduši pie „kapitālisma kontrastiem”, un varbūt nebūtu arī īsti korekti publiski skaitīt Šlesera kunga ģimenes naudu. Arī sociālās darbinieces situācija man bija saprotama - seši simti latu uz daudzbērnu ģimeni, protams, nav ērta summa, (pat ja pieņemam, ka runa iet par naudas daudzumu pēc nodokļu nomaksas), taču visi mēs esam šūpoti ekomnmiskās un līdz ar to arī sociālās nestabilitātes pēdējo desmitgažu vētrās un finanšu komfortu Latvijas valstī uztveram drīzāk kā izņēmuma situāciju. Tāpēc bija arī saprotama sociālās darbinieces nevēlēšanās vērsties pēc pabalsta, kas viņai pēc likuma pienāktos saskaņā ar ienākumu nepietiekamību.

Tas, tā teikt, priekšvārds. Pats stāsts sākas 21. jūlijā, un ne tāpēc, ka šinī datumā amerikānis Nils Ārmstrongs izkāpa uz Mēness, bet gan tāpēc, ka dienu iepriekš man bija izpildījušies pilni 62 gadi un, ak, laime, kādreiz tik aizhorizonta šķitušais pensijas vecums klāt.

Es, protams, pārspīlēju. Ne jau nu mēs tik lielā sajūsmā esam par gadu vairošanos, bet tomēr ir labi sajusties, ka visu mums apkārt esošo gan virtuālo, gan fizisko telpu aizņemošā valsts vēlas palikt tev finanšu spilventiņu, jo tā nu ir, ka ap šādu vecumu gan darba spējas, gan darba iespējas var ļoti būtiski samazināties.

Un tātad VSAA Ogres nodaļā mani laipni uzņēma, kur tad es arī darīju zināmu savu nozīmīgo biogrāfijas faktu. Kundzīte ātri sameklēja sistēmā manus datus, kaut ko atnesa palīdze, un man tika paziņots, ka - tā un tā - es vēl strādājot un līdz vajadzīgajam darba stāžam trūkstot divi gadi un trīs mēneši. Vēloties izpalīdzēt manā vieglajā neizpratnē, viņa laipni izstāstīja, ka saskaņā ar to un to - viņa nosauca kaut kādus punktus un paragrāfus. Es varot saņemt pensiju tādu un tādu - tie bija nepilni sešdesmit lati, bet varot arī pagaidīt līdz pilnam darba stāžam, tad zudumi būšot tādi un tādi, un kundzīte ātri sarēķināja uz kalkulatora, runa gāja par kādu tūkstoti ar kapeikām... Būtu pretdabiski vēlēties sev sagādāt zaudējumus. Protams, piekritu.

Izejot no patīkamās iestādes, dzīve likās jauka, pašsaprotama un loģiska. Labi, kaut kā ir sanācis, ka mans darba stāžs nedaudz neiekļaujas valsts noteiktajā Prokrusta gultā, trīsdesmit gadi - tas ir normāli, apmēram tik daudz būtu jāstrādā. Padomju laikā bija jābūt divdesmit pieciem gadiem, tas man likās tā kā pārāk komfortabli, atskaitot skolu un zaļo jaunību, palika vēl diezgan daudz „virsnormas” laika, bet nu labi, kas pagājis - pagājis, un labi vien ir. Tik vien atliek kā turpināt strādāt, kas manā vecumā, ar normālu veselību ir pat vēlami.

Sāku saņemt pensiju. Jauki, pirmoreiz dzīvē sistemātisks, beznosacījumu atbalsts. Nauda nav liela, bet cilvēkam, kurš zina naudas vērtību un prot to racionāli izlietot, tas ir patīkami, vienu vārdu sakot... Viss būtu tā arī gājis... ja ne sievietes, - no viņām visi kreņķi un pārsteigumi.

 Mana kaimiņiene, tādas pat pensijas saņēmēja, iedomājieties, nez kādā sakarā aizgājusi uz aģentūru, un viņai kāds nezin kāpēc pastāstījis, ka nekāds pārrēķins, sasniedzot pilnu darba stāžu... nenotiks!

Kur tādi labvēļi, lai viņiem laba veselība, tikai rodas, un kur viņi bija, kad runa gāja par lietas būtību? Nu kas viņai to lika darīt! Mana jaukā, saulainā dzīve tā arī būtu turpinājusies vēl divus gadus. Jā, tas nav patīkami, nenovēlu nevienam. Tā pasaule, kas tev ir bijusi apkārt, izskatījusies tik skaista, tāda kā vienaldzīgi labvēlīga, jo ko gan mēs vēl varētu vēlēties, pēkšņi izrādījusies ar lielu tārpu serdē. Kaimiņienes nestā ziņa tātad nozīmēja, ka kopš šodienas un mūžīgi mūžam Latvijas valsts, sasniedzot pensijas vecumu, man garantē... vienu trešdaļu no iztikas minimuma! Nuja, ja strādāšu, tad, gadam paejot, izejot no divsimt Ls algas, pieliks divus latus mēnesī. Tā ka, aptuveni ņemot, sasniedzot simt gadu vecumu, man būs simt latu pensija.

Jāāā, nu ko te vēl teikt, var jau būt, ka kaila patiesība ir labāka kā saldi meli, bet patiesības mirklis tomēr ir skarbs.

Kā tad to man tagad saprast?

Apzinot situāciju, noskaidrojās, ka tādi bēdubrāļi kā es ir vairumā. Kā izrādās, trūkstot kaut vai pāris mēnešu darba stāžam, valsts maksā 58,5 Ls bez tiesībām pārsūdzēt. Netiek ņemts vērā ne bērnu skaits (vīrietim), ne kādreiz svēti solītie arodu skolas gadi...

Ir jau skaidrs, ka, kā teica dižais tautu tēvs Josifs, „bērni neatbild par vecākiem”. Kāda gan būtu Latvijas Republikas jauno politikāņu paaudzei daļa gar to, ko kādreiz proletariātam solījuši viņu kompartejiskie tēvi. Ir vienalga, vai tu esi nogalinājis,vai uzaudzinājis trīs bērnus, kuri tagad uztur desmitiem pensionāru ar saviem nodokļiem. Par kādu gan dzimstību Latvijas valstī var būt runa, ja pēc mūžgara darba cēliena no ienākumiem ar nomaksātiem nodokļiem es vēl strādāju, maksājot sociālo nodokli, mani bērni maksā nodokļus un, ja kas, vēl uzturēs mani no savām algām, no kurām jau ir nomaksāti visi nodokļi.

Kādās tad kabatās beigu beigās saplūst manas ģimenes radītā nodokļu upe? Ja es visu esmu darījis pareizi, uzaudzinājis trīs lieliskus bērnus, uz kuriem tagad balstās valsts, bet pats palieku bez iztikas līdzekļiem, tad izskatās, ka prezidenta kungam tiešām taisnība viņa nesenajos izteicienos - tā mēs nepavilksim ne desmit gadus.

Lai Jums visiem laba veselība. Tā gan noteikti noderēs.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Par dzīves mērķiem un jēgu

FotoKas mēs esam? Kāds ir mūsu dzīves mērķis? Kāda ir jēga cilvēces pastāvēšanai? Atbilstoši savām zināšanām un prāta spējām mēs meklējam atbildes uz šiem jautājumiem vai arī lieki nelauzām galvu ar šādām “muļķībām” un mierīgi dzīvojam tālāk. Tomēr šie jautājumi nav tik maznozīmīgi, kā tas varētu likties ikdienas darba steigas un problēmu pārņemtam cilvēkam. No tā, kādas atbildes mēs sameklējam uz šiem jautājumiem, lielā mērā ir atkarīga mūsu dzīve.
Lasīt visu...

6

Pamēģiniet mums noticēt, ka vislielākajā luterāņu draudzē viss ir gandrīz kārtībā

FotoRīgas Lutera draudze kategoriski noraida medijos izskanējušās interpretācijas par draudzes ilggadējo mācītāju Kaspara Simanoviča un Induļa Paiča darba attiecību pārtraukšanas iemesliem.
Lasīt visu...

21

Par ko balsot vēlēšanās?

FotoVatikāna II koncils par katoļu aktīvu līdzdalību politiskajā un sabiedriskajā dzīvē uzsver, ka "visiem pilsoņiem ir jāatceras savas tiesības un reizē pienākums piedalīties brīvās vēlēšanās, lai veicinātu kopējo labumu. Baznīca ciena un atzinīgi vērtē tos, kuri savus spēkus veltī kalpošanai cilvēkiem un valsts labā uzņemas šos smagos pienākumus" (Gaudium et spes, 75).
Lasīt visu...

21

Neizvērtēta un nepamatota kadastrālo vērtību aprēķināšanas reforma ir kaitniecība

FotoLatvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija uzskata, ka globālās krīzes apstākļos (Covid pandēmijas laikā) finansiāli tiek ietekmēts ikviens sabiedrības loceklis – ikkatra mājsaimniecība, nekustamā īpašuma īpašnieki, pārvaldītāji, attīstītāji, īrnieki (kam saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11.pantu jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis) saistībā ar plānotajām kadastrālo vērtību paaugstināšanas izmaiņām.
Lasīt visu...

21

Ceram, ka valdība un koalīcija pieņems pareizo lēmumu un atdos mums visu, ko pieprasām

FotoEsam gandarīti par to, ka Amerikas Savienoto Valstu valdība joprojām pievērš uzmanību holokausta traģēdijas upuru piemiņas jautājumam un atmiņas par Otrā pasaules kara laikā notikušā genocīda pret ebrejiem saglabāšanai. Holokaustu pārdzīvojušie ir kļuvuši par lieciniekiem vieniem no vissmagākajiem un briesmīgākajiem no jebkad nodarītajiem noziegumiem pret cilvēci, tostarp slepkavībām, postam un īpašumu izlaupīšanai.
Lasīt visu...

21

Kadastrālās vērtības ir “jāiesaldē”

FotoLatvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA aicina “iesaldēt” šā brīža kadastrālās vērtības, lai novērstu negatīvās sekas, kas prognozēto kadastrālo vērtību pieņemšanas gadījumā radīsies gan mājsaimniecībām, gan tautsaimniecībai kopumā. Turklāt tās turpmāk jānosaka 85% apmērā no vidējā tirgus līmeņa, kā tas savulaik normatīvos bija paredzēts.
Lasīt visu...

12

Pa iznīcības ceļu…

FotoKāds gudrais reiz uzdevis jautājumu: „Viens mats — vai tas ir daudz, vai maz?” Un pēc tam pats atbildējis: „Ja uz galvas, tad maz, bet ja zupā – tad daudz!” Bet tagad, lūdzu, atbildiet uz manu jautājumu: „Divi simti cilvēku – vai tas ir daudz vai maz?” Varu arī atbildēt: „Maz, ja salīdzina ar diviem miljoniem valsts iedzīvotāju. Daudz, ja tie ir pie varas tikuši „demokrāti” – nedaudzos gados tiks iznīcināta gan valsts, gan tās (gļēvie) iedzīvotāji!” Neticat? Lūk, ieskats nesenā pagātnē…
Lasīt visu...

6

Dabas aizsardzības pārvaldes reforma: ieguvumus nesaskatām, zaudējumi acīmredzami

FotoVides konsultatīvā padome (VKP), kas apvieno divdesmit nozīmīgākās nevalstiskās vides organizācijas Latvijā, iebilst pret VARAM virzīto Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) reformu, kas paredz DAP pamatfunkcijas nodot Valsts vides dienestam, tādējādi būtībā likvidējot DAP kā vienotu valsts dabas aizsardzības kompetences centru.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Striķim pietiek, ēšanai nepietiek: Latvijā diemžēl parasti praktizē lāpīšanu ar ielāpiem, kas mazāki par caurumu

Pārsvarā Latvijas sabiedrība ir vai tiek grūsta procentu gūstā. Ja ienākumi...

Foto

Izstrādātie tiešmaksājumu nosacījumi vairāk līdzinās "naudas apgūšanai"

Publiskajā telpā izskanējušie tiešmaksājumu aprēķini nav korekti, tiešmaksājumu sadaļā visvairāk cietīs mazie un vidējie lauksaimnieki, turklāt Zemkopības ministrijas (ZM)...

Foto

Ko lai dara, ja man gribas sev paturēt pusi no grāmatu vākos ielikto apķēzošo sacerējumu pārdošanas cenas?

Jau labu laiku lauzu galvu par grāmatu vākos ielikto...

Foto

Pakļautās Latvijas priekšniekdiletanti infekciozos laikos

Pirms ir sākta ordeņu dalīšana "Par uzvaru pār Covid-19", ir vērts ar vēsu prātu novērtēt pakļautās Latvijas iestāžu un personāliju darbību...

Foto

Kā mēs tērēsim daudzās naudas

Vairāk nekā 10 miljardi eiro jeb gandrīz viens Latvijas gada budžets – tik daudz Eiropas naudas mums līdz 2027. gadam paredz...

Foto

Es apliecinu savu interesi iesaistīties dialogā ar likumdevēju Saeimas organizētā konferencē vai seminārā - tas mums noteikti dos daudz laba

Daru zināmu, ka 2020. gada 2....

Foto

Esam izlēmuši koncentrēties uz ražošanu Latvijā – un tam ir savi iemesli

Šobrīd ir pienācis laiks, kad AS „Agrolats Holding” grupa, kurā ietilpst arī tādi pazīstami...

Foto

Liel un jaun koncertzāl, pa kuras celšn jūs tur kašķe, taisn pirms gad tik atklāt uz Lielo laukum iekš Ventspil

Mēs, kas dzīvo iekš sav ķizgal...

Foto

Nav atbalstāms MK rīkojuma nosacījums par Pasaules tirdzniecības centra ēkas demontāžu

Latvijas Arhitektu savienības (LAS) Padomes locekļi, apspriežot Ministru kabineta rīkojumu Nr. 341 no 18.06.2020. par...

Foto

Eiropas Komisija vērtēs Latvijas ārkārtas stāvokļa atbilstību cilvēktiesībām

Šā gada pavasaris ar Covid 19 un no tā izrietošajām sekām izsita no līdzsvara daudzus. Tiek lauzti šķēpi,...

Foto

Vadzis

Kā saprast teicienu un pat apgalvojumu – «Kad vadzis ir pilns, tas lūzt»? Vai tā, ka ir nepieciešamas pārmaiņas, ka/ja turpmāk neizdosies noturēt paklausībā, ka...

Foto

Tagad mums ir slikti ceļi, bet daudz ierēdņu, kuri balso par to, lai nekas nemainītos

Divas lietas. Arī it kā nesaistītas, bet par to pašu. Attīstības Par kabatas...

Foto

Meklējam viedu taktiku ēnu ekonomikas līmeņa mazināšanai

Pagājušais – 2019. gads iestādei bija nopietns pagrieziena punkts, kad tika izstrādāta jauna Valsts ieņēmumu dienesta (VID) attīstības stratēģija...

Foto

Sauksim visas lietas īstajos vārdos

Kas katram no jums ir tas mīļākais un dārgākais? Protams, vispirms tā ir paša personīgā āda. Pēc tam bērni, sieva, ģimene....

Foto

Kremļa vēstniecība nāk palīgā: noderīgie idioti cieš zaudējumus „Piebaltijas” infokara frontē

Latvija ir uzsākusi sparīgu cīņu pret  Kremļa izplatīto dezinformāciju. Par drošību un  veselīgu mediju vidi atbildīgās...

Foto

Kam ir izdevīga ārkārtas situācija, jeb kā tiek radītas dzīres mēra laikā?

Saeimas pēdējā ārkārtas sēdē 9. jūlijā, tika izskatīti pieprasījumi par konkrētiem faktiem saistībā ar...

Foto

Mēs dzīvojam melu sistēmā

Es Jums pastāstīšu, kā veido melu ziņas. Melu sistēmu. Tikai ar dažiem piemēriem. Kaut to ir daudz....

Foto

Pareizu ceļu ejam, biedri Svece

Atbalsta vēstule pasaules progresa vēsmu nesējiem, nenogurdināmiem cīnītājiem pret verdzības laiku mantojumu, rasismu un citiem -ismiem....

Foto

Par ko Covid piemaksas Ieslodzījuma vietu pārvaldē?

Izlasīju internetā: "Fiskālās disciplīnas padome: valsts atbalsts Covid-19 pēckrīzes pasākumiem lielākoties ticis valsts sektoram un uzņēmumiem.”...

Foto

Vai Ļeņina ielā 59 (blakus Stūra mājai) dzīvoja čekisti?

Es te veicu nelielu izpēti. Iepriekš publicēju aicinājumu atsaukties zinošus cilvēkus, kas varētu paskaidrot, vai Ļeņina ielā...

Foto

Pēdējais laiks mēģināt iegūt politisko kapitālu no prettiesiskā nekustamā īpašuma nodokļa tēmas

Līdzšinējā nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) piemērošanas kārtība ir jāreformē, un jāievieš neapliekamais minimums primārajam...

Foto

Dievapziņa - strīdēties vai mēģināt saprast?

Katram no mums ir sava patiesība jeb pasaules uzskats, ko esam izveidojuši no lasītā, redzētā, dzirdētā, skolā iemācītā un pašu...

Foto

Uz politiskā feļetona tiesībām: pašpasludinātā virsvadoņa dekrēti par Teikas apkaimi

Es, Viedais Manels, turot roku uz Latvju nerātnajām dainām, pasludinu sevi par Teikas virsvadoni un zvēru...

Foto

Tālmācību nepieņemamības pamatojums

Tālmācību (attālinātās “online” izglītības) nepieņemamības pamatojums jeb krievu neoliberālis prognozē klātienes izglītības elitarizāciju un apgalvo, ka līderiem nav jābūt pārāk daudz un tāpēc...

Foto

Nekustamā īpašuma astrālās vērtēšanas līkloči

Šobrīd Latvijā nekustamo īpašumu kadastrāli vērtē atsevišķi – ēkas/būves un zemi, kas ir pretrunā ar pasaulē pārsvarā pieņemto praksi un Latvijas...

Foto

Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina Valsts prezidentu kļūt par pirmās latviski izdotās grāmatas piecsimtgades notikumu patronu

Valsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Leviti šodien apmeklēja Latvijas...

Foto

Ja ir TĀDS “tautu tēvs”, tad labāk tautai dzīvot kā bārenei

Pasaulē ir un ir bijuši vairāki “tautas tēvi”. Tiesa, šāda iezīme ir tikai totalitārajiem režīmiem....

Foto

Pārdomas pēc grāmatas "Viltvārdis" izlasīšanas

Vispār jau cilvēcīgi Levitu var saprast, nedaudz pat izjūtu līdzjūtību. Kādas dzimtas piedzīvotās epizodes, iespējams, gadu gaitā radu daudzreiz pārstāstītas un...

Foto

Ko gada laikā paveicis nācijas tēvs un visas tautas prezidents

Valsts prezidenta Egila Levita prezidentūras pirmā gada (2019. gada 8. jūlijs–2020. gada 6. jūlijs) kopsavilkums....

Foto

VID pieeja veicina to, ka uzņēmējs ir gatavs pat atsaukties noziedznieku aicinājumiem sadarboties

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir būtiska loma valsts budžeta ieņēmumu veidošanā. Tomēr visbūtiskākā...

Foto

Toreiz un tagad jeb Mīti un patiesība par dzīvi Latvijā padomju laikā

Vien reta tēma tiek apspriesta tik emocionāli, bet bieži vien – pat agresīvi, kā...

Foto

Totalitāro žurku cīņa par varu: kurš kuru iznerros

Pašsaprotams, ka sabiedrotos (draugus) aicina ciemos kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Īpaši jau svētku dienās. Nav šaubu,...

Foto

Ja tas, ko raksta grāmatā „Viltvārdis”, ir taisnība, tad Nācijas tēvam ir jāatkāpjas

1. Ja viss tas, ko grāmatā Viltvārdis, raksta Lato Lapsa, ir taisnība, tad Nācijas...

Foto

Ko apliecina pieminekļa zīme

Mantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc...

Foto

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

Ministru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras...

Foto

Manas pārdomas par Latvijas himnu

Mūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme –...