Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie ideāli tiek izkropļoti, arī Latvijā ir svarīgi kritiski izvērtēt varas darbības un uzturēt izglītotu un informētu sabiedrību, lai nodrošinātu patiesu demokrātiju un novērstu varas ļaunprātības.  

"Animal Farm" (latviski "Dzīvnieku ferma") ir Džordža Orvela alegorisks romāns, kas pirmo reizi publicēts 1945. gadā. Tas ir satīra par Padomju Savienību un kritizē totalitārismu jebkurā tā izpausmē. Orvels izmanto dzīvnieku tēlus, lai parādītu, kā revolūcijas ideāli var tikt izkropļoti un izmantoti, lai apspiestu tos, kuru vārdā tie sākotnēji tika izsludināti.

Galvenās domas un idejas

Vara korumpē: viena no romāna centrālajām idejām ir neizbēgamā varas korumpēšanās. Ar dzīvnieku fermas piemēru Orvels rāda, kā sākotnēji cēlie revolūcijas mērķi pakāpeniski tiek aizstāti ar alkatību un varaskāri.

Liekulība un propaganda: grāmatā spilgti attēlotas manipulācijas un propagandas metodes, ko vara izmanto, lai uzturētu kontroli pār masām. Piemēram, cūkas, kuras pārņēma varu fermā, pastāvīgi maina noteikumus un pārliecina pārējos dzīvniekus, ka tas tiek darīts viņu labā.

Nevienlīdzība un šķiru cīņa: "Dzīvnieku ferma" parāda, kā jauna elite, kas uzdodas par atbrīvotājiem, patiesībā var radīt tādu pašu vai pat lielāku nevienlīdzību nekā iepriekšējā vara.

Popularitātes iemesli

Tēmu universālums: varas, korumpēšanās un manipulācijas tēmas paliek aktuālas jebkurā politiskajā sistēmā un jebkurā laikā.

Alegorijas vienkāršība un dziļums: Orvels izmanto vienkāršus tēlus un situācijas, lai izskaidrotu sarežģītas idejas, kas padara grāmatu pieejamu un saprotamu plašai auditorijai.

Vēsturiskais konteksts: romāns tika uzrakstīts Otrā pasaules kara laikā un aukstā kara pirmajos gados, kad kritika par totalitārismu un padomju sistēmu bija īpaši aktuāla.

Mācības, kuras var iegūt

Kritiskā domāšana: "Dzīvnieku ferma" māca lasītājus būt uzmanīgiem pret varas darbībām un vārdiem, nepieņemt tos par pašsaprotamiem un vienmēr meklēt slēptos motīvus.

Absolūtās varas briesmas: grāmata atgādina, ka absolūta vara noved pie korumpēšanās un tāpēc kontrole un spēku līdzsvars ir nepieciešami, lai novērstu ļaunprātības.

Izglītības un informētības nozīme: tikai izglītoti un informēti pilsoņi var pretoties manipulācijām un aizstāvēt savas tiesības.

Novērtē šo rakstu:

173
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi