Divu pseidopatriotu - Rosļikova un Dzintara politiskais tango
Jānis Kalniņš05.09.2024.
Komentāri (37)
14.Saeima ir iegājusi vēsturē ne tikai ar skaļiem politiskajiem darījumiem un lidināšanos gan ar privāto lidmašīnu, gan vienkārši pa mākoņiem, bet arī ar uzkrītošu māniju uz visa latviskošanu un atkrieviskošanu. Paradoksāli, taču tieši šis Saeimas sasaukums ir iegājis vēsturē arī ar vislielāko sūdzību skaitu par deputātiem, kuri neprot valsts valodu tik labā līmenī, kā tas ir noteikts likumā.
Divus Saeimas deputātus no partijas "Stabilitātei" - Jefimiju Klementjevu un Viktoru Pučku turpina vajāt administratīvie sodi saistībā ar valsts valodas lietojuma pārbaudi. Pirmais, vairāk nekā gadu ignorējot Valsts Valodas centra (VVC) aicinājumus, beidzot ieradies, taču pārbaudi nenokārtoja nepietiekamu valodas zināšanu dēļ, otrais vai nu arī ignorē, vai arī vienkārši nesaprot valodu, kādā uzaicinājuma teksts ir rakstīts.
Diemžēl viss, ko šajā situācijā VVC var darīt, ir – piemērot deputātiem administratīvos sodus, kuri uz viņu algu un kompensāciju fona (Viktors Pučka ir viens no lielākajiem deputātu kompensāciju rekordistiem, kopumā papildus pieprasot 16 375 € jeb vidēji 862 € mēnesī) ir tīrais nieks.
Taču ir vēl viens mehānisms, proti, Saeimas Kārtības ruļļa 131.2. pants nosaka: ja ne mazāk kā 20 deputāti apšauba, vai kāds deputāts prot valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai, viņiem ir tiesības iesniegt lēmuma projektu par attiecīgā deputāta nosūtīšanu uz valsts valodas prasmes pārbaudi.
Ja deputāta valsts valodas zināšanas neatbilst normatīvajos aktos noteiktajam līmenim vai deputāts noteiktajā termiņā nav ieradies uz pārbaudi, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija 15 dienu laikā iesniedz Saeimai lēmuma projektu par deputāta izslēgšanu no Saeimas sastāva.
Ko ar visu šo autors grib pateikt? To, ka, ja reiz partija "Nacionālā apvienība" tik dedzīgi cīnījās par valodas pārbaudi pensionāriem Latgalē, vai nebūtu konsekventi no viņu puses to pašu pieprasīt arī no viņu kolēģiem Saeimā?
Divdesmit parakstu savākšana neprasa vienošanos ar koalīciju, to var mierīgi izdarīt arī opozīcijā esošās partijas, kuras tik ļoti mīl vicināties ar karodziņiem. Vai tomēr tas nebūs izdevīgi, jo ar ko tad tandēmā varēs sabļaustīties no Saeimas tribīnes pirms kārtējām vēlēšanām? Otrs variants - grozīt likumu, ka, arī kārtojot pilsonību, valodas nezināšanas gadījumā cilvēki aprobežosies vien ar administratīvo sodu...