Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Digitālā valūta un sazvērestību teorija

Pasaules konspiroloģijas centrs
22.06.2023.
Komentāri (14)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mūsdienās aktualitāti ir ieguvusi tēma par digitālo valūtu jeb CBDC (Central bank digital currency). Parastam strādniekam vai ierindas pilsonim varbūt uzreiz nav saprotams, kas tas tāds ir, jo mūsdienās jau gandrīz visi lietojam bankas kartes, daudzas jau ar NFC sistēmu (tās, kuras var nopīkstināt), izmantojam internetbanku, iepērkamies interneta vidē, un, kurš naskāks, šo to spēj pat nopelnīt, kustinot bitkoinus glaudāmajā vai nedaudz lielākā ekrānā.

Nevienam nav noslēpums, ka Ķīnas Tautas Republikā ne pārāk sen tika ieviests digitālais juaņs, - it kā testē sistēmu, pielāgo, uzlabo utml., bet vai nav aizdomīgi, ka šajā valstī ir aizliegtas darbības ar bitcoin un citām līdzīgajām alternatīvajām valūtām, un, kā visiem labi zināms, Ķīnā par koruptīvām darbībām var izpelnīties arī nāvessodu. Kā digitālais juaņs ir saistīts ar viņu sociālo kredītu sistēmu, kur par niecīgākajiem pārkāpumiem tiek zaudēti kredītpunkti un pilsonis, ja ir īpaši palaidnīgs, var nonākt arī totālā izolācijā, sīkumos neiedziļināsimies. Fakts ir tāds, ka, lai pārvietotos no teritorijas A uz B, pilsoni pie vārtiem vai slūžām sagaida automātiska kontrole. Neskaidrību gadījumā pārvietošanās iespēja, varbūt arī nokļūšana no darba uz mājām tiek liegta.

Pieļauju, ka ikviens mūsdienu pilsonis, kurš ir saskāries ar digitālām lietām, vismaz vienu reizi varēs minēt kādu gadījumu, kad ne viņa vainas dēļ sistēma nav strādājusi un ir radītas neērtības, nu, kaut vai mūsu slavenais e-talons nepīkst sabiedriskajā transportā, bet nākamajā pieturā iekāpušajajiem kontroles darbiniekiem šis fakts absolūti neinteresē, un tiek pieprasīts samaksāt sodu. Par mūsu valsts pārvaldes digitālo rīku mūžīgo uzlabošanu un remontēšanu nemaz nerunāsim.

Tātad mūsdienu strādnieks un pilsonis pēc būtības jau dzīvo digitālā vidē, ir taču pienācis tik izslavētais 21. gadsimts un pat gandrīz ceturtdaļa nodzīvota, neraugoties uz draudošajiem mūžīgiem pasaules galiem, kas pandēmiju un karu fonā jau ir aizmirsti. Darba algu mēs saņemam uz bankas kartes, un darboties kontā ar savu naudu jau ir digitāla lieta. Ja esi īpaši grēcīgs pilsonis, tavs bankas konts var tikt bloķēts, un pat tad, kad esi labojies, ir jāveic zināmas birokrātiskas darbības, lai varētu tikt pie tiesībām rīkoties ar savu naudu. It kā jau likums paredz, ka galīgu bada nāvi vēlēt nepaklausīgajiem nedrīkstētu, jo tas būtu pretrunā ar cilvēktiesībām, bet cik nav pieminēta negodīga tiesu izpildītāju prakse utml.

Lai arī šķietami NFC funkcija ir ērtība, tur arī pastāv iespējas nozagt naudu no kartes: ejot uz banku un sūdzoties, būs grūtības pierādīt, ka neesi pircis alkoholu. Ir dzirdēti arī daudzi gadījumi, kad kāds izveicīgāks hakeris tiek pie tava bankas konta un kaut ko paspēj aizskaitīt prom uz kādu ļoti tālu valsti Āfrikā vai Dienvidāzijā, - parasti skandināvu bankas šos gadījumus izskata kādus 3 mēnešus. Varētu jau visu algu ieguldīt bitkoinos, bet arī nav tas drošākais, regulāri jāseko līdzi, kā tā vērtība staigā, zupu vārīt vai dīvānā sēdēt un komentēt soctīklos nebūs laika.

Secinājums - jau viss ir gana digitāls, kur nu vēl? Iespējams, tāpēc arī parastie masu mediji digitālās valūtas tēmu diži necilā. Sabiedrībā runā, ka digitālais maciņš tikšot stingri uzraudzīts – noteikts naudas daudzums konkrētām produktu grupām. Nevarēsi vairs nodzert vai noēst vairāk, nekā tev paredzēts, un sazin kā būs ar iekrāšanu pirkumiem, kuru vērtība pārsniedz viena mēneša algu. Varbūt kāda dāma vai kāds varavīkšņotāks - kas par kungu vairs nav saucams - sāks sūdzēties ka ir ierobežots parfimērijai veltītais budžets. Cilvēkiem, kuri atceras padomju laiku norietu, varbūt atmiņā uzausīs talonu sistēma, bet toreiz jau neviens nebija aizliedzis bartera sistēmu, atlika ciematā sameklēt kādu alkohola cienītāju un varēja attiecīgos talonus samainīt kaut vai pret cukuram paredzētajiem, lai konservēšanas sezona neietu zudumā. Kāda kļūs sadzīve, ja šobrīd šķietami konspiratīvas runas izvērsīsies skaudrā realitātē, varam tikai minēt, - šķiet, ka tik vienkārši tikt cauri kā talonu gadījumā nesanāks.

Izvirzīsim sazvērestības teoriju par to, kā radās digitālā nauda. Pirms kādiem gadiem desmit interneta vidē uzradās kāds Satoši Nakamato, kurš skaitās bitkoinu sistēmas izgudrotājs. Reālajā, fiziskajā dzīvē neviens viņu nav redzējis, darbojās viņš digitālajā, interneta vidē zem šī japāniskā pseidonīma. Parasti jau ir pieņemts ka diži izgudrotāji kļūst ja ne bagāti, tad vismaz slaveni un sabiedrībā atpazīstami, nu vismaz kādu laiku var pagozēties slavas saulītē, bet kas tad īsti ir šis Satoši Nakamato, un kam tas ir izdevīgi? Ļoti dīvaini mūsdienu kapitālistu pasaulē būtu, ka kāds kaut kam kaut ko ģeniālu un inovatīvu uzdāvinātu tāpat vien, paliekot anonīms, pat paldies neprasot. Šis fakts dod pamatu dažādām spekulācijām un, protams, arī sazvērestības teorijām. Persona, kas ir spējusi saglabāt savu anonimitāti, var būt kāds talantīgs hakeris, varbūt pat dzīvo tavā deviņstāvenē aiz sienas? Varbūt tika nogalināts par to, ka pārāk gudrs? Diez vai, - piemēram, ASV prata izmantot talantīgus nacistu prātus savā labā. Varbūt savervēts, bet varbūt tā bija vesela grupa ar programmētājiem, kas slēpās zem japāniska pseidonīma? Visi tak zina, ka japāņi ir gudri tehnoloģiju nozarē, daudz dīvaināk būtu, ja bitcoin radītu kāds Eritrejas vai Afganistānas pilsonis.

Kas tas bija vai nebija, mums nav lemts uzzināt, - atliek brīdis pieņēmumiem. Pieļaujam, ka zem Satoši Nakamato vārda slēpjas kāds, kam ieviest digitālo valūtu ir ilgtermiņa globāls plāns. It kā jau dabiski, ka cilvēki, jo īpaši jauni un aktīvi, domā dažādus alternatīvus veidus, kā būt ja ne gluži pret sistēmu, tad vismaz iespēju robežās ārpus tās. Jaunieši bīda peles, klabina tastatūras, visādi cenšas izdomāt alternatīvu valūtai, un te pēkšņi kā zibens no skaidrām debesīm internetā parādās Satoši Nakamato ar gandrīz gatavu projektu. Nu līdz perfekcijai projekts sākotnēji bija patālu, bet kapēc gan entuziasma pārņemti un strādnieka dzīves nenomocīti jaunieši to nenoslīpētu un neuzlabotu? Apjomīgas globālas digitālās sistēmas nav mūsu e-veselība un viss pārējais, tur ir nepieciešams izķert kļūdas, optimizēt, testēt utml. 10 gadi kārtīgam projektam ir tīri optimāls attīstības laiks, it sevišķi, ja tas ir plānots kā globāls pasākums nevis piemājas dārziņa laistīšanas sistēma ar android atbalstošo vadību.

Izkonspirējām astoņus soļus, kuru laikā bitcoin projekts pārtop par digitālo valūtu:

1) Noteikt sabiedrības vēlmes, analizēt, kalkulēt potenciālos attīstības scenārijus. (Jaunatne un sabiedrība vēlas alternatīvu valūtai.)

2) Izstrādāt shēmu, uz kuras pamata sabiedrība šo vēlmi spēj realizēt. (Satoši Nakamato izgudro bitcoin.)

3) Iedot sabiedrībai shēmu, uz kuras principiem tai jāstrādā, lai attīstītu sistēmu līdz līmenim, lai kļūtu praktiski lietojama, - der vairāki varianti, optimālākais vēlāk tiks savākts. (Tauta par velti attīsta dažādus bitkoinu veidus, savstarpēji konkurē, tā tiek noteikts spēcīgākais.)

4) Panākt, lai shēmai seko maksimāli daudz indivīdu. (Bitkoins kļūst populārs, tauta taisa fermas, visi rok koinus, visiem patīk.)

5) Shēmas dekonstrukcijas pirmā fāze. (Tirgus tiek mākslīgi ietekmēts, daudzi zaudē naudu, citi ieiet azartā un cīnās līdz pēdējam.)

6) Shēmas perfektizācija. (Skatamies bitkoinistu kļūdas, analizējam, programmētāji turpina uzlabot sistēmu.)

7) Shēmas transformācija. (CBDC pakāpeniska starptautiska ieviešana.)

8) Testa shēmas iznīcināšana. (Bitkoini un visas citas alternatīvās valūtas tiek aizliegtas.)

Noslēguma fāzes diemžēl atgādina to, ka pēc revolūcijām tiek likvidēti to īstenotāji. Ja šī sazvērestības teorija izrādīsies taisnība, nāksies mileniāļus pasludināt par visvairāk pievilto paaudzi. Atliek tikai domāt, vai apsēstība mūsdienās ar visu digitālo pasauli patiesi ved pie labākas dzīves. Kādam jau ved, bet vai strādniekam un pilsonim parastajam, nu, vismaz vidēji aritmētiskajam? Iespējams, cīņas lauki arvien vairāk pārcelsies uz digitālo vidi, tā vismaz varētu teorētiski novērst karus un atjaunot vismaz daļu no humānisma, kas pēdējā desmitgadē grūst no visām pusēm. Iespējams, datorspēle Watch Dogs nav nemaz tik zinātniska fantastika.

Novērtē šo rakstu:

66
17

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi