Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

SPKC nopublicējis datus par mirstību nevakcinēto, daļēji vakcinēto un pilnībā vakcinēto vidū uz 100 tūkstošiem attiecīgas grupas cilvēkiem. https://www.spkc.gov.lv/lv/covid-19-statistika. Atkal pienācis laiks ātrai datu analīzei "uz salvetes".

Ātram datu avotam parasti izmantoju Our World in Data, šajā gadījumā cilvēku skaitu pēc saņemtām vakcīnas devām, lai novērtētu visu trīs grupu lielumu. Skat. https://bit.ly/3u7XjQP

Noskaidrosim vidējo grupas lielumu (nav nepieciešama liela precizitāte):

1) Pilnībā vakcinēto skaits 1. augustā 683 000, 1. septembrī – 763 000. Pieaugums 80 000 daudzmaz vienmērīgs. Vidēji 723 000. SPKC grafikā pie pilnībā vakcinētiem pieskaita tos, kam pagājušas vēl 14 dienas pēc pēdējās vakcīnas devas. Tas nozīmē, ka jāatņem ap 80 000 / 31 * 14 = 36 000. Tātad grupas lielums ap 723 000 – 36 000 = 687 000.

2) Daļēji vakcinētie ir pagaidu stāvoklis, Pieaugums daudz maz vienmērīgs no 69 000 līdz 81 000. Vidēji 75 000. Šai grupai jāpieskaita tie, kas saņēmuši pēdējo devu, bet vēl nav pagājušas 14 dienas. Tātad grupas lielums ap 75 000 + 36 000 = 111 000.

3) Nevakcinēto skaits ir visi atlikušie. Ar iedzīvotāju skaitu 1,870 miljoni tie būtu 1 870 000 – 687 000 – 111 000 = 1 072 000.

Pārbaudām šos skaitļus, vai nav pretrunā ar SPKC grafika datiem. Normāli būtu, ja SPKC publicētu pilnus izejas datus, tad varētu veikt saturīgāku analīzi un ātrāk, un nebūtu "jāvingro" kā iepriekšējā paragrāfā:

1) Miruši 2 pilnībā vakcinētie. 2 / 687 000 * 100 000= 0,3.

2) Miruši 2 daļēji vakcinētie. 2 / 111 000 * 100 000 = 1,8 (grafikā 1,9, bet ir ok, grupas lielums 108 000 dotu jau 1,9. Precīzāk rēķinot, pilnībā vakcinētā grupa ir mazliet lielāka, bet šī mazāka).

3) Miruši 18 nevakcinētie. 18 / 1 072 000 * 100 000 = 1,7.

Kāds tad varētu būt izskaidrojums vienai no pirmajām domām, kas iešaujas prātā, apskatot SPKC grafiku, - vai tiešām daļēji vakcinēti cilvēki mirst biežāk nekā nevakcinēti? Analizējot datus, vienmēr vēlams izvirzīt vairākas ticamas hipotēzes, kas izskaidro redzamo, piemēram:

1) Daļēji vakcinēto grupa ir ļoti maza, salīdzinot ar abām citām. Pat +/- 1 nāve, kas var būt dabiskass svārstības, ļoti būtiski iespaido rezultātu. Piemēram, ja būtu nomiris 1 cilvēks no grupas, tad biežums būtu tikai 0,9. Ja būtu nomiruši 3 cilvēki, tad 2,8. Nākamo mēnešu dati nostabilizēs šo rādītāju un varēs kaut ko vairāk spriest pēc tā vairāku mēnešu vidējās vērtības.

Salīdzinot abās pārējās grupās, +/- 1 nāve neko būtisku (no vakcinācijas efektivitātes viedokļa) nemaina - pilnībā vakcinētiem 1 mirušais - 0,1, 3 mirušie - 0,4. Nevakcinētajiem 17 mirušie - 1,6, 19 mirušie - 1,8.

2) Iespējams, ka pēc pirmās vakcinācijas ir posms, kad riskantāk saslimt ar C19. Tā kā SPKC nav sniedzis papildinformāciju, vai mirušie bija veselīgi, ar citām kaitēm, cik veci, vai vakcinējās, nezinot, ka bija jau inficēti, vai inficējās, kad bija jau tuvu otrai devai, tad te pārāk plašs lauks ar pieņēmumiem un variantiem, lai no malas kaut ko pateiktu, kas būtu balstīts konkrētos faktos.

Tā kā ir liela nenoteiktība par daļēji vakcinēto mirstību (redzēju pat kāda pediatra apgalvojumu, ka daļēji vakcinēto lielā mirstība mākslīgi samazina redzamo vakcinēto mirstību), tad novērtējam vakcinēto mirstību no augšas, pieskaitot mirušos no daļēji vakcinēto grupas. Sanāk (2 + 2) / (687 000 + 111 000) * 100 000 = 0,5.

Es teiktu, ka diezgan uzskatāmi var redzēt, ka vakcinācija samazina mirstību. Bet nu to var redzēt tikai tad, ja prātu neaptumšo akla ticība vai bailes no vakcīnas.

P.S. Nevakcinēto grupā ir pieskaitīti visi bērni līdz 12 gadiem, kuri nemaz nevar vakcinēties. Korektāk būtu tos ~250 000 izņemt no nevakcinēto grupas, un tad mirstība sanāktu 18 / (1072 000 – 250 000) * 100 000 = 2,2.

P.P.S. Vēl korektāk, lai nebūtu "vidējās temperatūras slimnīcā" dati, vajag sadalīt mirušos vismaz divās grupās - līdz N gadiem, kad mirst pavisam reti, un grupā N+ gadi, kurā ir nospiedošā daļa no mirušajiem. Tas prasa pārāk detalizētus datus un vairs neietilpst aprēķinos "uz salvetes malas".

P.P.P.S. Raksta lasītāja piedāvāja izdalīt atsevišķi pārslimojušo, bet nevakcinēto grupu. Diemžēl nav iespējams to izdarīt precīzi. Bet skaidrs ir viens - ja to izdarītu, tad mirušo skaits (dalāmais) praktiski būtu tāds pats, bet samazinātos nevakcinēto grupas lielums (dalītājs), un attiecīgi mirstība (dalījums) būtiski lielāks.

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

56
90

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

3

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

FotoŠī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada pavasarī ar Saeimas lēmumu izveidotā iestāde zināmā mērā simbolizē Latvijas atdzimšanas stāstu. Deviņdesmito gadu sākumā Latvijas ārpolitikas un aizsardzības politikas galvenais mērķis bija tiešā (Krievijas armijas izvešana no Latvijas, kas noslēdzās 1998. gadā) un netiešā veidā atbrīvoties no padomju okupācijas sekām, lai Latvijas reintegrācija Rietumu valstu kopienā kļūtu par realitāti. Pretējā gadījumā, PSRS mantiniecei Krievijai atgūstoties no ekonomiskā un politiskā kraha, Latvijas drošība atkal būtu apdraudēta.
Lasīt visu...

21

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

FotoPavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla KOGNITĪVĀ DISONANSE. Šis psiholoģiskais fenomens vērojams tad, kad cilvēka uzskati vai uzvedība nesaskan ar viņa iekšējām vēlmēm vai ticībām.
Lasīt visu...

18

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

FotoLatvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti kaut kā nepaliekam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi