Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nacionālā veselības dienesta darbinieks, kas ar vēzi slimam zēnam vārdā Mārcis nepamatoti atteicis vienlaikus izsniegt visu viņa ārstēšanai nepieciešamo summu, bijis šīs iestādes vadītājs Māris Taube, - to garā un samudžinātā vēstulē liek noprast Ingrīdas Circenes vadītās Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš. Tāpat no Muciņa atbildes netieši izriet, ka Circene nav pakustinājusi ne pirkstu, lai nodrošinātu Taubes rīcības izvērtējumu un līdzīgi gadījumi neatkārtotos.

Pietiek jau publicēja Nacionālā veselības dienesta direktora pienākumu izpildītāja Andreja Doveika izteiksmīgo skaidrojumu, ar kuru netika sniegta atbilde ne uz vienu no Pietiek oficiāli uzdotajiem jautājumiem – kurš vai kuri dienesta darbinieki pieņēmuši necilvēcisko lēmumu un kā tieši ir izvērtēta vai tiks izvērtēta šo darbinieku rīcība.

Veselības ministre Circene, kurai Pietiek bija pāradresējis šos jautājumus, uz tiem atbildēt nevēlējās. Savukārt viņas padotais Muciņš, atbildot uz Pietiek pārstāvja sūdzību, ir sniedzis garu un izvairīgu atbildi, no kuras var noprast, ka lēmumu pieņēmis tieši dienesta vadītājs Māris Taube, lai gan viņa vārdu Muciņš nemin.

„Dienesta direktors nodrošina dienesta darbības tiesiskumu un ir atbildīgs par pārvaldes lēmumu pārbaudes sistēmas izveidošanu un darbību. Dienesta direktors iestādē pieņem arī lēmumu (administratīvo aktu), kas tiešā veidā skar personas tiesības saņemt medicīniskās aprūpes pakalpojumus (Ministru kabineta 2011.gada 1.novembra noteikumu Nr.850 „Nacionālā veselības dienesta nolikums" 11. un 13.punkts),” skan Circenes vadītās ministrijas valsts sekretāra atbilde. „Tādējādi lēmumu par atteikumu kompensēt trešajai personai medikamentu apmaksu no valsts budžeta līdzekļiem, ir pieņēmis un ir atbildīgs par tā saturu dienesta direktors.”

Savukārt uz jautājumu par to, kādi tieši pasākumi veikti, lai izvērtētu šī lēmuma pieņēmēja vai pieņēmēju rīcību, kuras dēļ zēns gandrīz zaudēja dzīvību, ministrijas augstākā ierēdņa atbilde tāpat nedod nekādu skaidrību, vai kādi pasākumi vispār ir veikti un vai šādas situācijas atkal neatkārtosies.

„Attiecībā uz iesniedzēja jautājumu - kā tieši ir izvērtēta vai tiks izvērtēta darbinieku, kuri pieņēma lēmumu, rīcība, atbildei pievienojot dokumentāciju, kas apliecinātu atbildes patiesīgumu - direktora atbildība, pieņemot lēmumu par atteikumu kompensēt trešajai personai medikamentus no valsts budžeta līdzekļiem, tiek izvērtēta saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas nosaka ierēdņu disciplinārlietu izmeklēšanas kārtību.

Valsts pārvaldes iekārtas likuma 17.panta pirmā daļa paredz, ka tiešās pārvaldes iestādes vadītājs organizē iestādes funkcijas pildīšanu un atbild par to, vada iestādes administratīvo darbu, nodrošinot tā nepārtrauktību, lietderību un tiesiskumu, savukārt 32.panta trešā daļa noteic, ka tiešās pārvaldes amatpersona ir augstāka pārvaldes amatpersona attiecībā uz visu tai padoto hierarhiski zemāku līmeņu tiešās pārvaldes amatpersonām. (..)

Saskaņā ar Ministru kabineta 2011.gada 1.novembra noteikumu Nr.850 „Nacionālā veselības dienesta nolikums" 13.punktu dienesta direktora izdotos administratīvos aktus (izņemot šo noteikumu 12.punktā minēto lēmumu) un faktisko rīcību var apstrīdēt Veselības ministrijā. Tādējādi likumdevējs ir paredzējis jebkuram iesniedzējam tiesības, nevēršoties tiesā, kas ir laikietilpīgs process, vērsties augstākā iestāde viņa likumisko interešu aizstāvībai.

Veselības ministrija piekrīt dienesta sniegtajam viedoklim, ka ne katrs dienesta lēmums, kuru atceļ Veselības ministrija Administratīvā procesa likuma ietvaros automātiski nosaka ierēdņa sodīšanas nepieciešamību. Veselības ministrija vērš iesniedzēja uzmanību, ka gadījumā, ja dienesta lēmums tiek pārsūdzēts Veselības ministrijā un tiek konstatēts, ka dienesta lēmums ir prettiesisks, Veselības ministrija sadarbojas ar dienestu, rūpīgi skaidrojot administratīvās lietas būtību un tiesību normu interpretāciju, lai līdzīgi gadījumi neatkārtotos.”

No Muciņa atbildes gan pietiekami skaidri izriet, ka Circene nav uzskatījusi par nepieciešamu šo gadījumu īpaši izskatīt: „Attiecībā uz ierēdņa darbības izvērtējumu, norādām, ka Valsts civildienesta likuma 35.panta otrā daļa noteic, ka iestādes vadītāja darbību un tās rezultātu ne retāk kā reizi divos gados novērtē pretendentu un ierēdņu vērtēšanas komisija, kuru Ministru kabineta noteiktajā kārtībā izveido attiecīgais ministrs. Tādējādi dienesta direktora izvērtēšanas procesā tiks izskatīts arī jautājums par dienesta pieņemto lēmumu (tai skaitā iesniedzēja norādītā) tiesiskajiem aspektiem.”

Ņemot vērā šo Circenes vadītās ministrijas nevēlēšanos ne precīzi nosaukt necilvēcisko lēmumu pieņēmušo Nacionālā veselības dienesta darbinieku, ne arī atklāt, vai ir veikti kaut jel kādi pasākumi, lai izvērtētu šī lēmuma pieņēmēja vai pieņēmēju rīcību, Pietiek jau ir vērsies ar pieteikumu administratīvajā tiesā, pieprasot atzīt šo rīcību par prettiesisku un nodrošināt pieprasītās informācijas sniegšanu.

Kā rāda Valsts ieņēmumu dienesta publisko datu bāze, necilvēciskā lēmuma pieņēmējam Taubem pašam ir divi dēli – Arturs un Kārlis. Savukārt Muciņam ir dēls Markuss, bet Circenei – meita Agnese.

Foto no vec.gov.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

FotoKā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri.
Lasīt visu...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...