Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Saņemot iesniegumu un apjomīgus materiālus saistībā ar Lembergu ģimenes arestētās mantas glabātāja, Šveices advokāta Rūdolfa Meroni darbību Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde jūlija vidū patiešām ir sākusi kriminālprocesu par piesavināšanos un naudas atmazgāšanu, - šādu oficiālu apliecinājumu Pietiek saņēma Valsts policijā. Pašam R. Meroni nekāds statuss šā kriminālprocesa ietvaros nav noteikts, - iespējams, arī tāpēc, ka advokāts salauzis roku un Latvijā pēdējā laikā faktiski nav redzēts.

Kriminālprocess ir uzsākts šā gada 16.jūlijā pēc Krimināllikuma 179.panta trešās daļas un 195.panta trešās daļas un atrodas Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 1.nodaļas galvenās inspektores Veronikas Čuprikas lietvedībā. 

Krimināllikuma 179. pants par piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā, paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, savukārt 195. pants – tas pats, kas piemērots arī Aivaram Lembergam, - par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu, ja tā veikta lielā apmērā vai to veikusi organizēta grupa, paredz brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, kriminālprocesa sākšanas pamatā ir aizdomas, ka, kā teikts procesa dokumentos, „R. Meroni ir izdarījis un turpina izdarīt smagus un sevišķi smagus noziedzīgos nodarījumus, kas var radīt vai jau ir radījuši neatgriezeniskus zaudējumus Latvijas valstij, tās iedzīvotājiem, neskaitāmu uzņēmumu akcionāriem u.c. personām”.

Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes rīcībā ir nonācis apjomīgs informācijas daudzums, kas sniedz apstiprinājumu šīm aizdomām. Nozīmīgākie no šiem dokumentiem varētu būt saistīti ar informāciju par patieso R. Meroni organizētā Ventspils naftas akciju paketes pārdošanas apjomu un šī darījuma līdz šim nezināmajām detaļām, valstij – neatkarīgi no tā, vai A. Lemberga lietā tiks pieņemts konfiscējošs spriedums, – no šīs shēmas ciešot, visticamākais, daudzus desmitus miljonu eiro lielus zaudējumus.

Valsts policijas rīcībā nonākušajos dokumentos arī detalizēti aprakstīts, kur paliek līdzekļi no „valsts interesēs” glabātās Lembergu ģimenes mantas, - gan „vajadzīgu cilvēku” apmaksai, gan arī personiskām vajadzībām.

Liela daļa no Valsts policijas rīcībā oficiāli nonākušajiem dokumentiem, uz kuru pamata sākts kriminālprocess, nav sabiedrībai nezināmi, - dažādās formās tajos minētie fakti pēdējos gados jau ir publiskoti medijos. Taču skaidri nenosauktu iemeslu dēļ Ērika Kalnmeiera vadītā Ģenerālprokuratūra līdz šim uz tiem nav vēlējusies reaģēt. 

No šo dokumentu apraksta un iesnieguma Valsts policijai, kas tāpat ir Pietiek rīcībā, tagad rodas skaidrība par to, ar ko izskaidrojama šī gadiem ilgusī iecietība pret R. Meroni un viņa līdzgaitniekiem, - dokumenti met ēnu pār konkrētiem prokuratūras un arī Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbiniekiem.

Tā 2015. gada septembrī prokuratūras darbinieki Jānis Ilsteris un Ilga Paegle tikuši informēti par gatavoto Ventspils naftas akciju pārdošanas shēmu un „to, ka darījuma publiskā cena neatbilst patiesībai”, taču nekāda reakcija nav sekojusi – tāpat kā arī no prokurora Jura Jurisa, kurš personiski piedalījies, lai šis darījums varētu tikt īstenots. Ticis informēts arī SAB darbinieks Aigars Sparāns.

„Diemžēl no Ģenerālprokuratūras puses nav sekojusi aktīva rīcība, lai pārbaudītu arestētās mantas stāvokli un R. Meroni īstenoto uzņēmumu pārvaldību. Tieši otrādi, tiesā apsūdzības uzturētāju grupas prokurori aktīvi aizstāv R. Meroni mantas glabātāja statusā, radot viņam pilnīgas nekontrolētības un nesodāmības sajūtu,” teikts iesniegumā Valsts policijai.

„Ir apsveicama Ģenerālprokuratūras vēlme atbalstīt un sargāt vērtīgu liecinieku, kas devis lielu ieguldījumu, iespējams, cita liela nozieguma atklāšanā. Tomēr nozīmīgu liecību sniegšana nevar kalpot par imunitāti un ļaut lieciniekam pašam nekaunīgi pārkāpt likumu, it sevišķi, ja šie pārkāpumi veikti liecību sniegšanas laikā vai pēc tam. Šāda rīcība pilnībā diskreditē R. Meroni kā uzticamu liecinieku augstāk minētajā un citās krimināllietās. Tas met arī nopietnu ēnu Ģenerālprokuratūras neatkarīgai un objektīvai rīcībai.”

Ar ko izskaidrojama tiesībsargāšanas iestāžu pārstāvju ilggadēji pastāvīgi labvēlīgās nostājas maiņa pret „arestētās mantas glabātāju”? Avoti Ģenerālprokuratūrā ir izteikušies, ka tas vismaz daļēji saistīts ar R. Meroni „politiskās mēra sajūtas zudumu”.

Kamēr ar Šveices advokātu saistītas personas slēpti finansējušas A. Lemberga politiskos pretiniekus, tas uztverts labvēlīgi, taču pirms šīm vēlēšanām Šveices advokāts sācis apjomīgi atbalstīt arī politiskos spēkus, kas vairs nevar tikt uzskatīti par nacionālajām interesēm atbilstošiem. To beidzot „pamanījušas” arī valsts drošības iestādes.

Šajā situācijā daudz labvēlīgāk uztverta ar R. Meroni iepriekš saistītu personu sniegtā informācija, kurā cita starpā arī skaidri iezīmētas varbūtējās „mantas glabātāja” darījumu finansiālās sekas Latvijas valstij neatkarīgi no tā, vai A. Lemberga lietā būs vai nebūs konfiscējošs spriedums.

„Ja R. Meroni rīcības rezultātā tiks samazināta arestētā manta un izsaimniekoti viņa kontrolē esošie, Latvijas tautsaimniecībai stratēģiski svarīgie tranzīta uzņēmumi, tad Latvijas valsts var sagaidīt tiesvedības, kur kompensējamās summas ir mērāmas vairākos simtos miljonu eiro.

Šāds rezultāts gaidāms neatkarīgi no tā, kā beigsies tiesvedība augstāk minētajā krimināllietā. Ļoti iespējams, ka šādu tiesvedību rezultāts būs smagi jūtams Latvijas valstij un katram tās nodokļu maksātājam,” teikts iesniegumā Valsts policijai. Spriežot pēc notikumu secības, nu tas ir atskārsts arī augstākajā līmenī.

Novērtē šo rakstu:

42
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi