Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai teorētiskas, spekulatīvas statistikas pieņēmumos balstītu varbūtību, izteiktu procentos, ka konkrētais vīrietis varētu būt vai nebūt konkrētā bērna bioloģiskais tēvs.

Nekādas visaptverošas statistikas vai DNS datu bankas laboratoriju rīcībā nav, tāpēc DNS laboratorija nevar pateikt, piemēram, cik vēl Latvijā vai ES ir tādu vīriešu, no kuru DNS analīzes izrietētu līdzīga vai pat lielāka varbūtība, ka viņi varētu būt konkrētā bērna bioloģiskie tēvi. Laborantiem DNS analīžu veikšana ir ikdienas rutīna, kurā nenovēršamas ir atkāpes no metodes tehniskā reglamenta un citas cilvēku kļūdas.

Bet, tā kā DNS testi ir kļuvuši par ļoti ienesīgu biznesu, laboratorijas nereklamē savas metodes trūkumus un vājās vietas. Par to raksta vien speciālā literatūra, kuru lasa šaurs speciālistu loks. Visai izplatīti ir kļūdaini DNS analīžu rezultāti, balstoties uz kuriem, nevainīgi cilvēki ieslodzīti cietumos, sagrautas cilvēku ģimenes, nepamatoti piedzīti uzturlīdzekļi.

Pastāvošā DNS analīžu metode ir tikai savā sākotnējā attīstības stadijā. Pilnīgāku ticamību DNS analīžu rezultāti gūs vien pēc tam, kad būs izveidots DNS reģistrs visiem planētas iedzīvotājiem. Tāpat kā tagad, lai saņemtu pasi, personām tiek noņemti pirkstu nospiedumi, kuri tiek uzkrāti datorizētā un vienotā datu bāzē, tā varbūt kādreiz katram jaundzimušajam tiks noteikti DNS “nospiedumi”, kurus saglabās vienotā datu bankā.

 Taču tas ir tālas nākotnes jautājums. Pagaidām zinātne ir vēl ļoti tālu no dzīvības noslēpumu atklāšanas, un zinātne nav vērtējama atrauti no sabiedrības un sabiedriskās iekārtas ar visiem tās aizspriedumiem, dogmām, ticējumiem un ilūzijām. Tāpēc DNS analīze var kalpot tikai kā papildus pierādījums – un tikai pēc tam, kad nepārprotami konstatēti “klasiskie” pierādījumi, bet vēl pastāv kādas šaubas.

Turklāt jāņem vērā, ka sievietes dzimumakts ar vīrieti nav vienīgais bērna ieņemšanas veids. Sievietes olšūnas var tikt apaugļotas bez dzimumakta ar vīrieti, bez vīrieša zināšanas un piekrišanas, ja sieviete kaut kādā veidā (un šādi veidi ir vairāki) ir ieguvusi vīrieša sēklu un veikusi manuālu apaugļošanu. Arī šādus gadījumus, kuri pēdējos gados pasaulē kļuvuši ļoti populāri, DNS laboratorija nespēj konstatēt.

Reklāma un realitāte

Gēnu zinātnes teoriju popularizētāju stāsts ir apmēram šāds. 99,9% gēnu visiem pasaules cilvēkiem ir identiski, taču viens gēnu sekvences segments (viena miljonā daļa) katram indivīdam esot tikpat unikāls kā pirkstu nospiedumi (vēl viena nepierādīta hipotēze). Atšķirīgās variācijas jeb aleles (angliski - allele) esot līdzīgas vien relatīvi nelielam cilvēku skaitam. Salīdzinot šos unikālos gēnu sekvences segmentus, varot noteikt radniecības varbūtību vai, piemēram, atklāt noziedzniekus tiesu ekspertīzes gaitā.

Nosakot paternitātes varbūtību, DNS laboratoriju augstākie standarti Rietumu pasaulē par pierādījumu atzīst 99,00% varbūtību vai lielāku. Taču pārsvarā gadījumu par pietiekamu tiek uzskatīta 97% varbūtība. Tādējādi tiek izšķirta parastā DNS analīze un padziļinātā DNS analīze. Parastajā analīzē tiek salīdzināti 13 ģenētiskie marķieri jeb lokusi (anliski – locus), bet padziļinātajā – 16 lokusi. Pēc pieprasījuma var tikt veikti papildu pētījumi.

Latvijā, kā nopratu pēc pieejamiem materiāliem, DNS laboratorijas pārbauda 15 lokusus. Tātad teorētiski cilvēks, kurš šaubās par analīzes rezultātu precizitāti, vismaz attīstītajās rietumvalstīs var pieprasīt padziļinātu analīzi, taču tā izmaksā vēl lielāku naudu. Ir cilvēki, kuri pasūtījuši DNS analīzi vairākās laboratorijās, un ir gadījumi, kad šo analīžu rezultāti atšķiras. Prestižākās laboratorijas savā reklāmā garantē 99,99% varbūtības precizitāti.

Ko nozīmē šie varbūtības procenti?

Ja, nosakot paternitātes varbūtību, laboratorija ieguvusi varbūtības indeksu 300, tas nozīmē, ka varbūtība, ka šis vīrietis tomēr nav bērna tēvs, ir 1 pret 300. Citiem vārdiem, starp katriem 300 vīriešiem var gadīties vēl viens vīrietis, kuram DNS analīze uzrāda tādu pašu paternitātes varbūtību. Tiesu vajadzībām paternitātes varbūtību, izmantojot vienkāršu varbūtības vienādojumu, pārrēķina procentos. Tādējādi varbūtības indekss 300 pārvēršas par 99,67% varbūtību.

Prestižā DNS laboratorija Paternity Testing Corporation (ASV) norāda, ka vispārējie industrijas standarti ASV pieprasa varbūtības precizitāti līdz 99,00%. Citiem vārdiem, tas nozīmē, ka vienam vīrietim no simta var būt tāda pati paternitātes varbūtība. 99,90% varbūtība nozīmē, ka vienam vīrietim no tūkstoša var būt tāda pati paternitātes varbūtība. 99,99% varbūtība nozīmē, ka no katriem desmit tūkstošiem vīriešu vienam var būt tāda pati paternitātes varbūtība.

Ja noteikta 99,999% varbūtība, tas nozīmē, ka no katriem simt tūkstošiem vīriešu vienam var būt tāda pati paternitātes varbūtība. No tā varam viegli izrēķināt, cik vīriešiem Latvijā un cik vīriešiem Eiropas Savienībā var būt tāda pati paternitātes varbūtība, pat ja šī varbūtība noteikta ar tik izcilu un nereālu rādītāju kā 99,999%. Taču arī šie procenti ir tikai teorētiski, jo tie neņem vērā cilvēku (laboratorijas speciālistu) neuzmanības kļūdas, apzinātu krāpšanu, iespējamās gēnu mutācijas un t.s. cilvēkus-himeras, kuru organismā ir vairāki (parasti divi) gēnu komplekti.

Rietumu publikācijas par DNS ekspertīžu kļūdām

Cilvēku neuzmanības kļūdas ir visai izplatītas, jo katrai analīzei laborants patērē vidēji 4 minūtes, un tā viņam ir tikai darba rutīna. Itin viegli var sajaukt paraugus, neievērot kādu tehniskās reglamentācijas punktu, īstā parauga vietā analizēt nejaušu piejaukumu ar lielu potenci utt.

Speciālistiem ir visai nenoteikts priekšstats par gēnu mutāciju izplatību, bet ir pieņemts uzskatīt, ka tās ir ārkārtīgi retas. Gēnu mutācijas var rasties no dažādām slimībām vai pat parastas smēķēšanas. Radikālākā gēnu mutācijas izpausme ir vēža šūnu veidošanās cilvēka organismā. Nosakot paternitātes vai maternitātes varbūtību, pat vistuvāko radinieku DNS paraugos var atrast divu vai pat trīs ģenētisko marķieru nesakritību.

Rietumu presē un speciālajā literatūrā aprakstīti vairāki konkrēti gadījumi, kad DNS laboratorijas sniedz kļūdainus rezultātus, nosakot paternitātes un maternitātes varbūtību, vai arī tiesu ekspertīzē. Šādiem gadījumiem parasti ir traģiskas sekas. Piemēram, Kanādas Bērnu tiesību padomes portālā aprakstīts Andrē Črekija (Andre Chreky) gadījums (pārpublicēts no Sjūzenas Kruglinskas pētījuma apraksta zinātniskajā žurnālā Discover, Vol. 27 No.04, April 2006, p. 68). Pret viņu prasību tiesā cēla sieviete, ar kuru Andrē jau gadiem nebija nekādu sakaru.

Būdams pilnīgi drošs par rezultātu, jo uzskatīja, ka DNS analīzes ir precīzas, Andrē pats pieprasīja DNS ekspertīzi. Satriecošs bija Andrē šoks, kad laboratorija apstiprināja, ka viņš ir sievietes bērna bioloģiskais tēvs. Bija nepieciešami vairāk nekā divi gadi dramatiskas tiesāšanās, kas viņam izmaksāja 800 000 dolāru, lai beigās pierādītu, ka laboratorija sniegusi kļūdainus DNS testa rezultātus. Citas laboratorijas Andrē paternitātes varbūtību izslēdza. “Ir izpostīta visa mana dzīve, izjukusi mana ģimene un bizness, nekad mana dzīve vairs nebūs tāda, kāda bija pirms šīs tiesas,” noslēgumā atzina garīgi un morāli satriektais Andrē.

Divu bērnu mātei Lidijai Fērčaildei (Lydia Fairchild) maternitātes testu pieprasīja sociālais dienests, lai noformētu sociālo pabalstu saņemšanu. Liels bija mātes un tuvinieku šoks, kad vairākas laboratorijas Lidijas maternitāti izslēdza. Arī pēc trešā bērna piedzimšanas. Lidijai draudēja bērnu atņemšana. Tikai pēc garas un visiem traumējošas izmeklēšanas beidzot tika atzīts, ka Lidija ir tā saucamais cilvēks-himera, kuras organismā ir divi gēnu komplekti. Vienu gēnu komplektu bija mantojuši Lidijas bērni, bet siekalu parauga analīzēs tika konstatēts cits gēnu komplekts, kurš nesaderēja ar bērnu gēnu paraugiem.

Cilvēku-himeru īpatsvars sabiedrībā ir novērtēts par zemu, uzskata Austrumkarolīnas Universitātes biologs un dvīņu pētnieks Čārlzs Boklidžs (Charles Boklage). Pēc viņa pētījumu rezultātiem ap 15% cilvēku tiek ieņemti kopā ar dvīni, bet tālākā grūtniecības gaitā otra dvīņa embrijs neizdzīvo. Taču šajā procesā notiek gēnu mitoze un mutācijas, un var rasties cilvēki-himeras.

11.02.2001. Anglijas laikraksts The Telegraph publicēja materiālu par kādu 35 gadus vecu ievērojamas firmas menedžeri (vārds un uzvārds nav minēts, lai aizsargātu viņa bērna privātumu). Lai arī ģimene bija šķirta, viņš vismaz trīs vakarus nedēļā pavadīja kopā ar savu bērnu, viņu mazgāja vannā, rotaļājās, runāja, vakarā guldīja gultiņā un iemidzināja.

Lai arī viņš mīlēja savu bērnu, mieru nedeva aizdomas, ka bērnu bijusī sieva varētu būt ieņēmusi no cita vīrieša. Beidzot viņš pats nolēma pieprasīt DNS analīzi, kura viņa paternitātes varbūtību izslēdza. Lai arī bijusī sieva zvērēja, ka bērns ir no viņa, vīrietis ar smagu sirdi sakarus ar savu bērnu pārtrauca.

Tikai pēc laika un sociālā dienesta pamudinājumiem vīrietis izgāja atkārtotu paternitātes testu citā laboratorijā, kura viņa paternitātes varbūtību apstiprināja ar augstu procentu. Bet, tā kā bijusī sieva bija dziļi aizvainota par bērna tēva eksperimentiem ar DNS laboratorijām, viņa aizliedza tēvam tik brīvas attiecības ar bērnu, stingri ierobežojot tās ar stundu noteiktās dienās. Un arī bērns savu tēvu vairs nepazīst.

DNS ekspertīžu tumšā puse

Statistikas birojs Ostinā (ASV Teksasas štats) Teksasas Universitātes profesora Jonatana Kolera (Jonathan Koehler) vadībā organizēja pētniecisku eksperimentu tiesu ekspertīzes laboratorijās. Eksperimenta vadītāji laboratoriju speciālistiem izsniedza anonīmus analizējamo materiālu paraugus, kuru piederību zināja tikai eksperimenta vadība. Laboratoriju speciālistu uzdevums bija starp paraugiem atrast tos paraugus, kuri ņemti no viena un tā paša cilvēka, t.i., kuru DNS analīžu rezultāti sakrīt.

Apkopojot eksperimenta rezultātus, tika secināts, ka no 1000 testiem 12 gadījumos tika pieļauta kļūda. Tātad kļūdu īpatsvars pārsniedza 1%. Taču no šādiem analīžu rezultātiem ir atkarīgs daudzu cilvēku liktenis, no kuriem daudzi bez vainas ieslodzīti cietumos, kamēr īstie noziegumu veicēji palikuši brīvībā un turpina savu kriminālo darbību.

2011. gadā ASV Džordžijas štatā notika sievietes grupveida izvarošana. Policija vēlējās noskaidrot, cik bija izvarotāju un vai starp tiem ir viens konkrēts aizdomās turētais. Šim nolūkam 17 ļoti pieredzējušiem DNS analītiķiem tika piegādāts jaukts paraugs (kurā bija jābūt izvarošanas upura un divu vai trīs izvarotāju DNS) un tika uzdots noskaidrot vienu no trim iespējām: 1) apstiprināt konkrētā aizdomās turamā līdzdalību izvarošanā; 2) to izslēgt; 3) nenoteikts rezultāts.

17 analītiķu rezultāti pārsteidza. Viens analītiķis secināja, ka trešā aizdomās turētā līdzdalību nevar izslēgt, 12 analītiķi kategoriski izslēdza šādu varbūtību, bet atlikušie 4 analītiķi nespēja sniegt nekādu noteiktu atbildi. Vēlākā izmeklēšana apstiprināja, ka taisnība bija tikai vienam no 17 analītiķiem, t.i., trešais aizdomās turamais tiešām piedalījās grupveida izvarošanā.

DNS ekspertīzes metodes pionieris Pīters Gils (Peter Gill) norādīja: “Ja mēs 10 kolēģiem lūgsim analizēt gēnu paraugu sajaukumu, mēs no viņiem saņemsim 10 dažādas atbildes.”

Pēdējā laikā ievērots, ka izmeklētāji un tiesas vairs nepievērš tik lielu uzmanību lietas apstākļu noskaidrošanai un izmeklēšanai, bet paļaujas uz viegliem risinājumiem, kuri balstās galvenokārt uz DNS analīžu rezultātiem. Ņujorkas Universitātes profesors Erins Mērfijs 2015. gadā izdevis grāmatu “Inside the Cell: The Dark Side of Forensic DNA” (Kas ir šūnā: tiesu DNS ekspertīzes tumšā puse), kurā aprakstīti daudzi kļūdainu analīžu gadījumi, daži no kuriem līdzinās farsam.

Piemēram, 15 gadus ieilgušās sērijveida slepkavas medības, kura ģenētiskās pēdas 1990.–2000. gados Eiropā atrastas 40 kriminālnoziegumu gadījumos. Beigās izrādījās, ka aizdomās turamā “sērijveida slepkavas” gēnu patiesais īpašnieks ir fabrikas strādnieks Austrijā, kur tiek ražoti DNS testiem domāto siekalu paraugu noņemšanas tamponi.

Independent Forensics of Illinois zinātniskais direktors Karls Raihs (Karl Reich) liecina:

“Paternitātes pārbaudi veic cilvēki, un tā ir komplicēta. Neviens īsti nezina cilvēku kļūdu biežumu. Jautājums ir – vai mēs šīs kļūdas varam konstatēt un to biežumu samazināt līdz statistiski nozīmīgam līmenim? Katra konkrētā DNS variācija, kādu vien varam iedomāties, ir samērā bieži sastopama sabiedrībā. Tāpēc, veicot paternitātes varbūtības pārbaudi, mēs nekad nevaram būt pārliecināti par konkrētā cilvēka izslēgšanu. To var noskaidrot vienīgi, salīdzinot katru ģenētisko elementu, bet to mēs nevaram.”

Izmantotie avoti:

http://www.babymed.com/pregnancy/how-accurate-paternity-testing

http://dnatestingforpaternity.com/dna-result-interpretation.html

http://fusion.net/story/153996/can-dna-testing-be-trusted-the-shockingly-imprecise-science-of-a-proven-courtroom-tool/

http://canadiancrc.com/newspaper_articles/Discover_Whos_your_daddy_APR06.aspx

https://www.theguardian.com/uk/2002/jan/27/ukcrime.research

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1322077/False-DNA-test-led-father-to-reject-daughter.html

http://www.ptclabs.com/avoiderrors

https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2016/06/a-reasonable-doubt/480747/

Erin E. Murphy. Inside the Cell: The Dark Side of Forensic DNA, Nation Books, 2015.

Novērtē šo rakstu:

2
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

FotoTieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver dažādas formas – tā var būt gan verbāla, gan neverbāla, gan fiziska seksuālā uzvedība, tā var tikt īstenota, izmantojot dažādus saziņas kanālus, tostarp digitālo vidi,” minēts ministrijas izplatītajā skaidrojumā.
Lasīt visu...

20

Nē seksuālai vardarbībai!

FotoIzskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek ar attiecīgiem noturības solījumiem un liecinieku (eparaksta) klātbūtnē. Paga, nevaru atcerēties, nebija šitāda štelle jau iepriekš izgudrota?
Lasīt visu...

21

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

FotoLatvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu.
Lasīt visu...

21

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

Foto2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās jēdziens “post patiesība” tik bieži un enerģiski tika lietots un analizēts visā Rietumu pasaulē, ka “Oxford dictionary” to atzina par gada vārdu. 
Lasīt visu...

21

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

FotoNesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir citās NATO dalībvalstīs, kuras nerobežojas ar krieviju, piemēram, Spānijā, Francijā vai Itālijā”, tautu nevis nomierināja, bet gan lika vēl vairāk satraukties par to, kas īsti valstī tiek darīts aizsardzības spēju stiprināšanā. Tā vietā, lai mierinātu iedzīvotājus ar tukšpļāpību, Polija intensīvi bruņojas. Bet ko šajā jomā dara Latvija?
Lasīt visu...

6

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

FotoKļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko mediju darbību. Padomes mājaslapā varam vien iepazīties ar 14 punktiem, kas vispārīgi iezīmē padomes darba jomas. Taču pēdējie skandāli un cilvēku neizpratne par sabiedrisko mediju izpausmēm liek uzdot daudzus jautājumus.
Lasīt visu...

20

Pēc kulturālas spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

FotoValdība 19. marta sēdē izskatīja Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto informatīvo ziņojumu „Par Latvijas Republikas pievienošanos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1992. gada 9. maija Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām** Kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupai” un atbalstīja šo iniciatīvu.
Lasīt visu...

21

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

FotoŠī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa teikto lūdz vērtēt Saeimas komisijā” tās autors Ģirts Zvirbulis apgalvo:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Uzmācīgie IRši

Pagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”...

Foto

Tas, ka cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

Pazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara...

Foto

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem?

Ļoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā,...

Foto

Krūšturis, spiegi un ietekmes aģenti

Kārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts...

Foto

Sistēmiskā "pareizuma" vieta atbrīvojas

Pēdējo mēnešu mediju refleksijas uz notikumiem politikā veido dīvainu dežavū sajūtu. Lai kā negribētos būt klišejiski banālam, jāteic, ka vēsturei ir cikliskuma...

Foto

Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies

Šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību...

Foto

Man izteiktās apsūdzības piesegšanā ir meli

Patiesi sāpīgi bija lasīt, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padome izsaka man neuzticību un prasa atkāpšanos. Īpaši sāpīgi –...

Foto

Tā nauda pati iekrita aploksnēs, un tā nebija mūsu nauda, un par aploksnēm mēs neko nezinām, un mūsu darbinieki bija priecīgi saņemt tik mazas algas, kā oficiāli deklarēts!

Reaģējot uz partijas Vienotība biroja bijušā darbinieka Normunda Orleāna pārmetumiem partijai, kas publicēti Latvijas medijos, Vienotība uzsver – partijā nekad nav maksātas aplokšņu algas, un tā stingri iestājas pret...

Foto

Aicinu Saeimas deputātu Smiltēnu pārcelties dzīvot uz Latgali

„Apvienotā saraksta” mēģinājums "uzkačāt" savu reitingu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām izskatās vienkārši nožēlojami. Neiedziļinoties nedz manu vārdu būtībā,...

Foto

Krievijas apdraudējuma veidi Latvijai 2024. gadā

Pēdējā laikā saasinājusies diskusija par to, kādi militāri riski pastāv vai nepastāv Latvijai. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir izplatījuši paziņojumu,...

Foto

„Sabiedriskā” medija paustais, ka akadēmijas vadība par kādiem pasniedzējiem ir saņēmusi sūdzības gadiem ilgi, neatbilst patiesībai

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) ar vislielāko nopietnību attiecas...

Foto

Vai Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās izraisīs būtiskas pārmaiņas sabiedrisko mediju politikā?

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās norādīja uz divām lietām. Pirmā –...

Foto

„Rail Baltica” projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās

Rail Baltica projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās. Vispirms izveidojam tematisko komisiju, kur gudri parunāt un pašausmināties....

Foto

Es atkāpjos principu dēļ

Šodien, 2024. gada 5. martā esmu iesniegusi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) paziņojumu par amata atstāšanu pēc pašas vēlēšanās. Saskaņā ar...

Foto

Nacionālā apvienība rosina attaisnoto izdevumu slieksni palielināt līdz 1000 eiro

Nacionālā apvienība (NA) rosina palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro...

Foto

Mūsu modeļa krīze

20.gadsimtā pasaule pārdzīvoja vairākas modeļu krīzes – 1917.gada revolūcija bija konservatīvisma krīze (turklāt ne tikai Krievijā), Lielā depresija bija liberālisma krīze, Aukstā kara beigas...

Foto

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

Uzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā...

Foto

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

Latvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova,...

Foto

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

Jau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās...

Foto

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

Drīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad,...

Foto

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

Portālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo...