Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Redzot notiekošo cīniņu ar Covid, prātā nāk brašā kareivja Šveika teiktais: "Velns lai parauj, tik idiotisku karu man nekad vēl nav nācies redzēt!..." Patiesībā var izrādīties, ka notiekošais ir ne tikai šīs mazspējīgās, savā visatļautībā un līdz ar to arī bezatbildībā peldošās varas idiotisms, bet kaut kas vairāk. Un, ļaujot tam turpināties (nez uz ko cerot, – ka šī vara spēs mainīties?!), mums nāksies samaksāt nevis tik dārgi, cik pašlaik vēl pat neapjēdzam, bet pat vēl vairāk – iespējams, liktenīgu cenu.

Vispirms – par sabiedrībai noklusēto "Covid-19 afēru" sakarā

Galvenais iemesls, ar ko vara pamato savu uzlikto ierobežojumu nepieciešamību, – tā ir esošā veselības aprūpes sistēmas kapacitāte (un tas tiešām ir objektīvs faktors, ar kuru ir jārēķinās), bet, kas tiek noklusēts no sabiedrības, – kāpēc tiek īstenoti tik izmisīgi un bieži neloģiski ierobežojumi cīņā ar Covid-19?

Tās ir šīs varas nekompetences, bezatbildības un augstprātības sekas – ilgstoši novārdzinātā veselības aprūpes sistēma, nespēja laicīgi īstenot nepieciešamās reformas un nodrošināt nepieciešamo finansējumu, tā vietā to labprātāk iztērējot citām vajadzībām (dažādiem iepirkumiem), bet mediķiem likumā solītā vietā veltot vien aplausus.

Uzskatāmi fakti minētā sakarā: pavisam nesen (aprīļa otrajā nedēļā) publicēti dati liecina, ka Latvijā ar Covid-19 saslimuši apmēram 109 tūkstoši cilvēku, no tiem 2019 miruši, Igaunijā – no apmēram 116 tūkstošiem saslimušo miruši 1057.

Tātad, lai gan Igaunijā ir vairāk ar Covid-19 saslimušo nekā Latvijā, mirstība Igaunijā ir apmēram divas reizes zemāka. Ņemot vērā, ka atrodamies visnotaļ līdzīgos apstākļos, šī salīdzinoši augstā mirstība (gandrīz par veselu tūkstoti vairāk mirušo) ir uzskatāms pašreizējās varas rīcības (bezatbildības un mazspējas) rezultāts – tā ir Latvijas sabiedrības maksa par varas mērķtiecīgi novārdzināto veselības aprūpes sistēmu.

Ja aplūkotu mirstības rādītājus no citām slimībām, iegūtu vēl dramatiskāku situāciju. Savukārt vakcinācijas salīdzinošie rādītāji uzskatāmi parāda iemeslu (varas rīcībspēju), kāpēc arī valsts attīstības rādītājos mēs atpaliekam aizvien vairāk – nu jau arī no saviem kaimiņiem.

Šī vara tērē nebijušas naudas summas savām PR aktivitātēm, lai mēģinātu sabiedrībai iestāstīt, cik pareizi tā rīkojās, rūpējoties par Latvijas sabiedrību. Un medijiem lielākoties jau neatliek nekas cits kā apkalpot šīs varas iegribas, jo citādi to pastāvēšana sarukušo reklāmas ienākumu un citu projektu dēļ būtu apdraudēta.

Taču, lai kā censtos mediji, kā tautas gudrība saka, "no s…da sērkociņu neuztaisīsi". Pateicoties vismaz dažu pilsoniski apzinīgu cilvēku rīcībai, sabiedrībai tiek atklāts arī tas, ko vara mēģina no mums visiem slēpt. Domājošam cilvēkam tam vajadzētu radīt vismaz pārdomas...

Jo sevišķi, ja neviens no varas koalīcijas tā arī nav spējis atspēkot nevienu no šiem faktiem – šeit.

Noklusētais par nederīgo miljonu

Pirmais, kas tika atklāts, bija leģendārie "masku iepirkumi". Visskandalozākais no tiem – ļoti "dīvainos apstākļos" īstenotais gandrīz miljona nederīgu respiratoru iepirkums no reklāmas aģentūras "Titled", kurus mūsu mediķiem nācās lietot vairāk nekā pusgadu, kamēr respiratoru neatbilstība netika pierādīta.

Noziegums? Tiesiskā un demokrātiskā valstī šādu notikumu izmeklētu atbilstošas kompetentās iestādes, lai noskaidrotu, kā tas varēja notikt un kas par to ir atbildīgs. Taču, neskatoties uz žurnālistu izmeklēšanā atklātajiem faktiem ("Delfi" tie ir plaši aprakstīti), ne valdības vadītājs, ne atbilstošās kompetentās iestādes tā arī nav pacentušās noskaidrot lietas patiesos apstākļus. Tāpēc, palīdzot attīstīt tālāk žurnālistu uzsākto izmeklēšanu, tika sagatavoti deputātu pieprasījumi Krišjānim Kariņam (skat. šeit).

Šis nu jau parlamentārās izmeklēšanas process (tam nav nepieciešama parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveide, to var īstenot arī ar deputātu pieprasījumiem) ir iezīmējis vairākus dīvainus šī iepirkuma aspektus, kurus atbildīgās amatpersonas tā arī "nav spējušas" izskaidrot un pamatot (bet nāksies):

- Kādēļ bija nepieciešams iepirkt gandrīz miljonu respiratoru, ja pēc vairāk nekā pusgada gandrīz puse no tiem joprojām nebija izlietota?

- Kādēļ bija jāizvēlas iepirkt respiratorus tieši no šīs reklāmas aģentūras SIA "Titled", ja bija citi, acīmredzami izdevīgāki piedāvājumi?

- Kā tika izvērtēti šie piedāvājumi un pieņemts lēmums par "uzvarētāju"?

- Kāda informācija tika sniegta valdībai, lai panāktu no tās vajadzīgo lēmumu iepirkt šos respiratorus šādā apjomā, pēc "vienkāršotas procedūras" – apejot likumā noteikto kārtību, turklāt bez atbilstošiem dokumentiem?

- Cik lieli ir valstij radītie zaudējumi no šī vairākus miljonus vērtā darījuma, un kas tiek darīts, lai tos atgūtu?

Uz visiem šiem jautājumiem sabiedrība ir tiesīga saņemt atbildes, lai gūtu pārliecību, ka šis iepirkums tik tiešām ir ticis veikts, rūpējoties par sabiedrības interesēm, nevis, izmantojot radušos situāciju un manipulējot ar lietas apstākļiem, tika panākts izdevīgs darījums kādai šaurai personu grupai. Un joprojām tiek turpināts to darīt.

Ne uz vienu no tiem vara joprojām nav spējusi atbildēt. Mēģinot izmisīgi atrakstīties – katrs par to var pārliecināties pats, apskatot Pieprasījumu komisijai iesniegtos dokumentus un sēdes ierakstu – skat. šeit.

Tāpēc, lai kā to kādam negribētos, – turpinājums sekos...

Vakcīnu (ne)iepirkuma aizkulises

Daudzi zina par to, kā Latvija neiepirka gandrīz miljonu "BioNTech/Pfizer" vakcīnu. Par šo faktu naski tika veikta "dienesta izmeklēšana", lai it kā noskaidrotu lietas patiesos apstākļus un atklātu "vainīgos".

Taču, kā izrādās, tas nav vienīgais gadījums, kad Latvija ir izmanījusies neiepirkt tai piedāvātās vakcīnas, – līdzīgi esam rīkojušies arī attiecībā uz "Moderna". Un arī saistībā ar to Veselības ministrija jau ir pacentusies veikt "dienesta pārbaudi". Iepazīstoties ar šīs "dienesta pārbaudes" rezultātiem, rodas pamatots jautājums – vai tiešām šīs Veselības ministrijas "dienesta izmeklēšanas" ir tikušas veiktas ar mērķi kaut ko atklāt, vai arī radīt notikušajam vajadzīgo piesegu (skat. šeit)?

Tikai daži fakti, kas arī jums liks par to aizdomāties.

No "dienesta pārbaudes" ziņojuma par "BioNTech/Pfizer" izriet, ka pieprasījumu par "BioNTech/Pfizer" vakcīnas pasūtījumu Latvija saņēma 16. novembrī ar atbildes sniegšanas termiņu – 18. novembris. (Fiksējiet datumus!)

Lai lemtu par šo vakcīnas iepirkumu, Veselības ministrija (VM) sasauca sēdes 17., 18., 19. novembrī. Ir acīmredzami, ka būtiskākās sēdes, kurās tika izlemts iegādāties ļoti ierobežotu "BioNTech/Pfizer" vakcīnas devu apjomu, notika 17. un 18. novembrī, jo jau 18. novembrī Nacionālais veselības dienests (NVD) nosūtīja EK informāciju, ka Latvija piekrīt iegādāties "BioNTech/Pfizer" ierobežotā apjomā.

Taču, neskatoties uz to, tā saucamajā dienesta pārbaudē notikušais 17. novembra sanāksmē ziņojumā "nez kāpēc" gandrīz vispār nav atspoguļots – nesatur nekādus konkrētus faktus, ir tikai vispārīgs apgalvojums par "negatīvu attieksmi par "BioNTech/Pfizer" vakcīnu iegādi".

Tāpat savādi, ka VM tā saucamajā dienesta pārbaudē nav pacentusies noskaidrot katras konkrētās personas personīgi pausto viedokli sanāksmēs (ja jau pēkšņi neatceras citu pausto, tad vismaz savējo). VM izvairījās to atklāt, arī atbildot uz deputātu jautājumiem, lai gan tieši šī informācija dotu iespēju sākt noskaidrot, kas tad īsti un kā ir ticis lemts šajās sanāksmēs.

Taču viss, ko ir izdevies noskaidrot "dienesta pārbaudē", – "dienesta pārbaudē noskaidrots, ka Darba grupas sanāksmes netika protokolētas, kā arī netika veikts to video/audio ieraksts, līdz ar to nav iespējams skaidri noteikt, kādu viedokli sēdē pauda katrs tās dalībnieks".

Jebkuram mazliet domājošam cilvēkam te radīsies pamatots jautājums – kas tad īsti tika veikts "dienesta pārbaudē", ja sēdes netika protokolētas, sēdes ieraksts netika veikts, bet sēdes dalībnieku viedoklis nav noskaidrots?

Jo sevišķi dīvaini ir tas, ka "dienesta pārbaudē" netika noskaidrots, ka patiesībā Latvija par šo vakcīnu iepirkumu tika informēta nevis 16. novembrī, kā tas sabiedrībai tiek apgalvots, bet gan – jau 11. novembrī!

Un kā šo faktu pašas Veselības ministrijas "dienesta pārbaude" nespēja atklāt, ja visa šī informācija ir pašas VM rīcībā? Tur neviens nebija jāpratina, nebija jāveic nekādas operatīvās darbības – vienkārši godprātīgi jāapkopo un jāatspoguļo visa VM jau pieejamā informācija, taču tas "nez kāpēc" netika izdarīts.

Un te rodas pamatots jautājums – cik atbildīgi un ar kādu mērķi patiesībā tika veikta šī "dienesta izmeklēšana"?

Kāpēc joprojām nav noskaidrots, ar ko visu šo laiku (kopš 11. novembra) nodarbojās atbildīgās amatpersonas un kādēļ tikai 17. novembrī tika sasaukta pirmā sēde, lai lemtu par "BioNTech/Pfizer" vakcīnas iepirkumu?!

Šī situācija, kad "dienesta pārbaudē" pazūd reāli notikusī lietu kārtība, rada "déjà vu" sajūtu ar OIK afēru, kur arī kādā ministrijā pazuda kāda ministra iniciētās dienesta pārbaudes rezultāti saistībā ar ministrijā pieņemtajiem OIK lēmumiem. Tā jau laikam tikai sakritība, ka ministrs abos gadījumos bija viens un tas pats...

Tāpat arī, veicot "dienesta izmeklēšanu" par "Moderna" vakcīnu (ne)iepirkumu, tā saucamajā "dienesta pārbaudē" nav izdevies noskaidrot ne to, kas sasauca šīs darba grupas sēdes, kurās tika pieņemts lēmums neiepirkt vakcīnas, ne to, kādas bija šīs darba grupas pilnvaras (kas deva tai tiesības pieņemt šādu lēmumu?), ne arī – kādus tad viedokļus ir pauduši šīs darba grupas locekļi, ne arī – ko īsti tad ir izlēmusi šī darba grupa un kā tad šis lēmums ir radies un ticis izveidots (maz ticams, ka tas ir bijis vienlaicīgs visas grupas "apskaidrības" brīdis).

Jo sevišķi ticami skan "dienesta pārbaudē" ziņotais: "Nav iegūta informācija, ka Veselības ministrijas vadība būtu informētas par sanāksmes norisi un tajā pieņemtajiem lēmumiem."

Tiešām? Ierēdņi paši uz savu roku, turklāt bez skaidri dotām pilnvarām, atļaujoties vispār neinformēt ministrijas vadību, ir pieņēmuši šādu lēmumu?! Tas ir tik ierasti pie mums – tik izlēmīgi, nesaņemot nekādas skaidras pilnvaras, mūsu ierēdņi paši pieņem kritiski svarīgus lēmumus, nepaziņojot par tiem pat savai vadībai! Skan ļoti ticami. Vai ne?

Katrs par to var pārliecināties pats, iepazīstoties ar Saeimas Pieprasījumu komisijai iesniegto informāciju – šeit.

Tas visdrīzāk liecina par mēģinājumu piesegt šokējošo varas bezatbildību – cenšoties vienmērīgi neskaidri izkliedēt uz visiem atbildību par notikušo. Taču arī šādā gadījumā tas liecina par šokējošu bezatbildību (iespējams, arī savtīgu aprēķinu) tieši no politisko amatpersonu puses – situācijā, kad tieši vakcināciju šī valdība uzskata par savu vienīgo stratēģiju izejai no Covid-19 krīzes.

Nedaudz par visiem acīmredzamo varas idiotisma manifestāciju

Tikai daži fakti, lai iezīmētu esošās varas idiotismu, kurš izpaužas vēl nebijušā varas mazspējā, neadekvātumā un visatļautībā, kas jau robežojas ar genocīdu pret savu tautu (mirstības statistika to uzskatāmi apliecina).

Visi zina par absurdajiem preču ierobežojumiem, taču būtu vērts arī uzzināt par to pamatotību. Tāpēc Krišjānim Kariņam tika pieprasīts sniegt pamatojumu šiem valdības izdomātajiem ierobežojumiem (skat. šeit.). Ar sniegtajām atbildēm Saeimas Pieprasījumu komisijai var iepazīties šeit.

Tās ir tik absurdas un ciniskas, ir grūti noticēt, ka tās ir rakstījis cilvēks ar skaidru sirdsapziņu. (Tiem, kas nevēlas lasīt šo atbildi, neliels tās "pērļu" apkopojums – šeit.)

Te tikai viens piemērs no sniegtās atbildes – kāpēc alkoholu drīkst tirgot klātienē, bet bērnu apģērbu (ziemas laikā!) nedrīkst?! Citāts no valdības atbildes uz deputātu pieprasījumu Nr. 49/P13 "Par Jūsu vadītās valdības pieņemto lēmumu pamatotību saistībā ar Covid-19 sērgas izplatības ierobežošanu":

"Novērojot pieaugošo sociālo spriedzi sabiedrībā un pieprasījumu pēc iepriekš minētajām precēm tuvojošos svētku laikā, Ministru kabinetā tika pieņemts lēmums no 2020. gada 19. decembra atļaut iepriekš minēto preču (alkohols) pārdošanu mazumtirdzniecības vietās klātienē."

Nu gluži kā padomju varas rūpes par sarkanarmiešiem, kad 1941. gada 22. augustā tika izdots Staļina rīkojums – lai katram sarkanarmietim katru dienu tiktu nodrošināti 100 grami spirta, tādējādi stiprinot tā kaujas sparu (glābtu no stresa).

Tātad bez alkohola cilvēkus atstāt nedrīkst – lai mazinātu spriedzi, bet kādu spriedzi ģimenē radīs situācija, kad bērnam nebūs iespējams iegādāties atbilstošu apģērbu (ziemā, kad temperatūra noslīdēja zem –20°C), tas šai varai nelikās svarīgi, citējot:

"Norādāms, ka iepriekš minētais ierobežojums (aizliegums tirgot klātienē bērnu drēbes) sasniedz lēmuma mērķi – mazināt apmeklētāju uzturēšanās ilgumu un biežumu tirdzniecības vietā, lai ierobežotu Covid-19 infekcijas izplatības risku publiskās vietās, un īstermiņā tas ir uzskatāms par pārdomātu, samērīgu un pamatotu."

Kāds ir šis "pamatotais īstermiņš", kurā bērns var iztikt bez piemērota apģērba? To, protams, neviens no šī lēmuma pieņēmējiem tā arī nav spējis paskaidrot. Un diemžēl tā ir ar teju visiem šīs valdības lēmumiem (vairāk – skat. šeit).

"Bērni – mācieties fiziku!"

Vēl viens visiem redzams šīs varas mazspējas un nekompetences piemērs ir saistībā ar valdības izstrādātajiem cilvēku "pulcēšanās" ierobežojumiem.

Tā kā vīruss izplatās gaisā aerosola veidā, tik tiešām, nodrošinot vajadzīgo gaisa kvalitāti, var ierobežot vīrusa izplatīšanos. Taču valdība nez kāpēc šo acīmredzamo sakarību tā arī nav pielietojusi, bet aprobežojusies ar atvasinātiem no gaisa kvalitātes rādītājiem (cilvēku skaita ierobežojumi). Taču arī šiem, pašas valdības noteiktajiem ierobežojumiem tā arī nespējot sniegt nekādu pamatojumu (to noteiktajām vērtībām) – ne saviem sākotnēji noteiktajiem ierobežojumiem, ne arī pieņemtajām izmaiņām (piemēram, veikala telpās nosakot 25 m2 iepriekšējo 10 m2 vietā).

Turklāt, ja jau regulējums ir izstrādāts vienam un tam pašam vīrusam (un tā mutācijām), tad kāpēc tas tik būtiski atšķiras – kāpēc veikala telpās tiem ir jābūt vismaz 25 m2 uz cilvēku, bet sabiedriskajā transportā, kur ventilācija bieži ir krietni sliktāka, tiek pieļauts vismaz reizes desmit lielāks cilvēku blīvums? Savukārt slēpošanas trasēs tas tika noteikts – vismaz 70 m2 (svaigā gaisā!).

Taču tas vēl nav šīs valdības absurda apogejs šajā jomā – moto apmācībām (kur cilvēki atrodas svaigā gaisā, ekipējumā – ķiverēs, cimdos un individuāli nodalīti kustībā, esot uz motocikla) šī prasība tika noteikta... vairāki tūkstoši kvadrātmetru uz vienu cilvēku! Kāpēc? Kā vienmēr pamatojumu tā arī nav spējis sniegt neviens no šo "viedo" ierobežojumu uzlicējiem...

Bet tā ir tikai viena nelaimes puse visā šajā varas mazspējas un bezatbildības sāgā.

Otra nelaimes puse – vēl nenāk kliegdama

Otra (kuru vēl neizjūtam) veidojas saistībā ar šo lēmumu sekām. Un te nav runa tikai par ielaistajām sabiedrības veselības problēmām. Šī valdība ir atradusi sev (saviem nepārdomātajiem, bezatbildīgajiem lēmumiem) ērtu indulģenci – jebkuru savu nepamatoto, bezatbildīgo lēmumu tagad tā ar tādu pašu atbildību un kompetenci kompensē ar "budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem".

Protams, katram ierobežojumam ir jāparedz atbilstošs kompensācijas mehānisms, taču, ja ierobežojumi nav saprātīgi, tad arī izdevumi, lai tos kompensētu, būs nesamērīgi apjomīgi. Un, jo vairāk neadekvātu lēmumu valdība pieņem, jo dārgāk mums par to nāksies maksāt.

Tie ir simti miljonu, kas tiek dāsni dalīti, – tā turpinot, Latvijas valsts ārējais parāds uz gada beigām draud pieaugt līdz 15 miljardiem eiro, kas ir jau draudoši liels apmērs.

Vai valdībai ir jel kāda nojēga, kā to varēs atmaksāt pie pašreizējām nodokļu likmēm?

Valdība sabiedrībai to pasniedz kā savu "labdarību", bet patiesībā šie miljardi ir nauda, kuru valdība aizņemas un kuru nevis šai valdībai, bet Latvijas nodokļu maksātājiem nāksies atmaksāt. Taču šobrīd tas dod iespēju valdībai sarīkot sev "ballīti" – Covid-19 situācijas piesegā tērēt naudu visdažādākajiem "projektiem", par ko normālā situācijā pat neiedrošinātos iedomāties.

Tā kā ļoti daudzi ir atkarīgi no šīs valdības "labvēlības", notiekošais tiek vērtēts, skatoties uz to caur pirkstiem, ko šī valdība arī kāri izmanto, piedāvājot aizvien jaunus kādam interesantus "projektus", kuros iztērēt naudu, kas pēc tam mums visiem būs jāatmaksā.

"Nu, bērni, mācieties taču fiziku!"

Tikai viens piemērs, cik nesamērīgi dārgi mums izmaksā šīs valdības bezatbildība un aprobežotība.

Nesen valdība pieņēma lēmumu paredzēt budžetā apmēram 20 miljonus kompensācijai tirdzniecības centriem par liegumu tiem strādāt (lai tādējādi tiktu novērsta cilvēku pulcēšanās tirdzniecības centros, kura varētu veicināt infekcijas izplatīšanos).

Šai mazspējīgajai un bezatbildīgajai varai pašai noteikti šķiet, ka tas ir pārdomāts, atbildīgs un situācijai atbilstīgs lēmums. Par kuru var likt mums visiem samaksāt vismaz 20 miljonus.

Lai gan situācijai atbilstošs lēmums, zinot vīrusa izplatīšanās riskus, būtu bijis noteikt prasības gaisa kvalitātes līmenim tirdzniecības telpās, paredzēt atbilstošu tā kontroli visās vietās, kur to būtu nepieciešams kontrolēt, un ļaut tirdzniecības centriem darboties, ievērojot tiem uzliktās epidemioloģiskās drošības prasības. Bet nē – tā vietā, lai pacenstos pieņemt pārdomātus, atbildīgus lēmumus (vadīt riskus), valdība izvēlas sev ērtāku risinājumu – neuzņemties nekādu atbildību, nerisināt neko un kompensēt savu lemtspējas impotenci ar miljoniem, kurus atmaksāt nāksies mums.

Vai tiešām valdībai līdz šim neviens no daudzajiem "ekspertiem" nav spējis izskaidrot, kādā veidā izplatās vīruss un kā šo izplatību varētu ierobežot, kontrolējot gaisa kvalitāti?!

"Bērni, mācieties fiziku!"– to noteikti var attiecināt arī uz mūsu valdību...

"Nav cilvēka – nav problēmu!" Vai tiešām?! Tā tiešām domā arī Krišjāņa Kariņa valdība!

Gluži kā Josifs Visarionovičs Staļins, risinot savas problēmas. Tikai ar ko atšķiras nīkuļu un nelgu domāšana un lemšana no uzņēmīgu, atbildīgu cilvēku lēmuma pieņemšanas procesa? Nīkuļi mēģina izbēgt no riskiem, uzņēmīgie mēģina vadīt tos (skat. šeit).

Un te atkal mūsu vara uzskatāmi visai sabiedrībai demonstrē savu situācijas izpratni (seklumu un neadekvātumu), turklāt, atrodoties varas monopola apstākļos, problēmu "risināšanai" (pareizāk sakot, aizmukšanai no tām) šī valdība neveiksmīgi cenšas izmantot Staļina definēto pieeju: "Nav cilvēka – nav problēmu!", kas patiesībā šajā gadījumā nevis atrisina, bet vēl vairāk liek samilzt problēmai (nu, ja vien šīs varas plānos nav īstenot iepriekš pieminēto Staļina pieeju līdz galam).

Fizikā un ķīmijā zināmo vielas nezūdamības likumu var attiecināt arī uz cilvēkiem – ja kādā vietā (piemēram, ar valdības lēmumu) cilvēku kļūst mazāk, tad citā vietā to kļūs vairāk – to koncentrācija pieaugs.

Tāpēc tā vietā, lai censtos "visu laukumu" nosegt ar saviem ierobežojumiem, pareizāk būtu bijis ierobežojumus veidot tā, lai mazinātu cilvēku koncentrāciju vietās, kur inficēšanās riski ir lielāki, novirzot tos uz vietām ar zemākiem inficēšanās riskiem, – nevis otrādi!

Šķiet, arī šo elementāro kopsakarību valdība līdz šim nav spējusi apjēgt.

Te uzskatāms piemērs – aizliegums sniegt ēdināšanas pakalpojumu ārpus telpām.

Pamatojums, kurš izskanēja valdības sēdē (tuvu tekstam) – nevar ļaut diviem cilvēkiem ēst kopā (uz terases), jo viens no tiem var būt inficēts, bet vēl to neapjauš, bet otrs – neinficēts, bet var būt uzņēmīgs pret infekciju, un šāda varbūtība var būt liela. Tāpēc, lai nepieļautu inficēšanās izplatīšanos šādas varbūtības dēļ (kuru tā arī neviens nav spējis pat aptuveni iezīmēt – cik liela tā īsti ir?), sabiedriskā ēdināšana ārpus telpām ir liegta.

Pašiem lēmuma pieņēmējiem noteikti šāds lēmums liekas loģisks un pamatots, kā sacīts, "minētais ierobežojums sasniedz lēmuma mērķi, lai ierobežotu Covid-19 infekcijas izplatības risku".

Taču pat ne pārāk tālu redzošam šo situāciju ir acīmredzami, ka šāds lēmums ir loģisks tikai ar nosacījumu, ka, aizliedzot ēst "uz terasēm", cilvēki arī neēstu – neēstu vispār vai arī tāpēc, ka ēst "uz terases" nedrīkst, darītu to atbilstoši visām epidemioloģiskās drošības prasībām kaut kur citur (tikai pasakiet, lūdzu, – kur un kā?!).

Bet kā tas parasti notiek realitātē? Tie cilvēki, kuri iegādājušies ēdienu, labākajā gadījumā apēd to turpat netālu no slēgtās terases, cieši sasēdušies uz kāda soliņa vai sapulcējušies pie kāda auto. Visbiežāk tas tiek darīts – sēžot savā auto! Nevis ārtelpās, kuras būtu aprīkotas atbilstoši epidemioloģiskās drošības prasībām.

Tātad šāda absurda ierobežojuma rezultātā inficēšanās riski drīzāk nevis samazinās, bet gan palielinās.

Tiem, kam rodas vēlme aizstāvēt šo kārtējo "viedo" valdības lēmumu, apelējot pie socializēšanās rezultātā radītajiem riskiem, kuri tādējādi tiek novērsti, cilvēkiem liedzot ēdināšanas pakalpojumu ārtelpās, – pamēģiniet sev atbildēt.

Vai tiešām, liedzot šo iespēju cilvēkam, kurš vēlējās tādējādi socializēties, viņš šo socializēšanās vēlmi atmetīs (sakot – ā, nu, ja jau uz terases pasēdēt nedrīkst, tad es vispār neko!), nevis īstenos to citādā veidā? Un visdrīzāk, ja ārtelpās ir uzlikti visdažādākie ierobežojumi, darīts tas tiks ne jau ārtelpās, ne jau uzraugāmā teritorijā, ne jau ievērojot epidemioloģiskās drošības nosacījumus, kuri tiktu nodrošināti un uzraudzīti, atrodoties "uz terases" (tā ir risku vadība).

Tad kas ir labāk epidemioloģiskajai situācijai – lai cilvēki vairāk atrastos svaigā gaisā un kustētos (un te nozīmīga ir iespēja atjaunot iztērēto enerģiju, tas ir, paēst...), tādējādi nostiprinātu savu imunitāti, vai tā vietā labāk lai cilvēki paliek telpās, krāj stresu un neapmierinātību (tas ir, grauj savu imunitāti) un slepus (valdībai nezinot?) pārkāpj epidemioloģiskās drošības prasības?

It kā jau retorisks jautājums, bet, kā redzams, ne visiem...

Te arī slēpjas atbilde, par ko nu jau kuru nedēļu lauza galvas un grauž nagus valdības sēdēs, – kāpēc, cenšoties turēt stingru ierobežojumu ietvaru, inficēšanās apjomi nemazinās, bet pat sāk pieaugt?

Un šis ir tikai viens uzskatāms piemērs, kā šī mazspējīgā vara, mēģinot norobežoties no riskiem (nevis mēģinot vadīt tos), rezultātā, tieši otrādi, liek tiem samilzt.

Šādas pieejas rezultātā valdība ir kļuvusi par sevis pašas radītās absurdās loģikas upuri un nespēj pieņemt gandrīz nevienu adekvātu lēmumu – Covid-19 sērgas klātbūtne vienkārši ir padarījusi visai sabiedrībai acīmredzamu šo varas rīcībspēju.

Kādēļ valdībai vienmēr sanāk tikai "plāns D..."?

Covid-19 sērga uzskatāmi parāda, ka šī vara nav spējīga uzlūkot un risināt problēmas sistēmiski pareizi, redzot kopsakarības, bet cenšas tās "risināt" ļoti šauri, diferencēti, līdz ar to bieži vispār neredzot un nesajēdzot savu pieņemto lēmumu reālās sekas, līdzīgi kā mazs bērns cenšas ar plaukstu aizsegt sauli, cerot, ka tāpēc tā vairs nespīdēs.

Mēģināt ar šauri mērķētiem aizliegumiem atrisināt šo situāciju ir tas pats, kas mēģināt atbrīvoties no ieslodzījuma, sevi griežot pa gabaliņam un izmetot cauri ieslodzījuma restēm, – lai arī šādas rīcības dinamika sākotnēji kādam var likties pozitīva, beigās būs tikai sliktāk.

Ja mēs paskatāmies, ko ir darījusi valdība līdz šim, tad tā ir izmisīgi un nemākulīgi mēģinājusi bēgt no šiem riskiem, līdzīgi kā slikts ķirurgs – nevis operēt radīto traumu, bet nocirst to – pirksts, roka vai kāja, nav svarīgi – galvenais, ka ir risinājums, kā infekciju nelaist tālāk. Taču, tādējādi risinot šos izaicinājumus, tiek radīti citi – vēl lielāki un sistēmiskāki – riski un no tā izrietošās problēmas.

Jā, arī tā, mēģinot izvairīties, kaut ko nocērtot, aizliedzot, var risināt izaicinājumus, taču tie ir īslaicīgi risinājumi. Līdzīgi kā var izvairīties iet uz tualeti – kādu laiku tā var darīt, pēc tam jūs skraidīsiet ar pietaisītām biksēm un nezināsiet, ko darīt ar savu sastrādāto. Tas būtībā arī ir tas, ar ko mūsu valdība tagad nodarbojas. Ar šādu pieeju – nav atšķirības, vai valdībai ir plāns A, plāns B vai plāns C, – tai vienmēr sanāk plāns D...

Ko darīt, lai izvairītos no valdības "plāna D..."?

Vēl pagājušogad, apspriežot Saeimā ziņojumu par Kariņa valdības paveikto, valdības vadītājam tika iedots, iespējams, vienīgais reālais risinājums, kā to paveikt, – skat. šeit.

Covid-19 sērga nebeigsies ne rīt, ne parīt. Visticamāk, arī vakcinācija mūs neatbrīvos no šīs sērgas – tā spēs mazināt sērgas iespaidu, bet neatbrīvos no tās. Tātad nav reālu instrumentu, kā to varētu izbeigt.

Tas savukārt nozīmē, ka ir jāmeklē risinājumi, kā sadzīvot ilgtermiņā ar šo situāciju, – ir jāizstrādā instrumenti kā vadīt riskus, nevis mēģināt izvairīties no tiem.

Tāpēc vispirms ir svarīgi saprast šīs varas impotences iemeslus – kāpēc tā nav spējīga rast šādus risinājums?

Demokrātijā tāpat kā tirgus ekonomikā svarīga ir konkurence. Bez pilnasinīgas politiskās konkurences demokrātija kļūst par fikciju, jo, ja varas nomaiņa nav iespējama, kā tas ir Latvijā – ir iespējamas tikai esošās varas dažādas mutācijas –, tad politiskās atbildības princips nedarbojas, jo tie, kas ir pie varas, var darīt, ko vien vēlas, var nepildīt savus solījumus un tik un tā palikt pie varas. Tā vara ieslīgst visatļautībā, izvirst un degradējas.

Latvijā tas jau notiek daudzus gadus. Šādas degradācijas rezultātā pie varas Latvijā var atrasties jebkurš nelga un nīkulis vai pat nelietis. Tāpēc ir diezgan naivi šādā situācijā sagaidīt no varas atbildīgus lēmumus. Tai vienkārši nav šādas kapacitātes – tas ir apmēram tāpat, kā no trusīša mēģināt izspiest lauvas cienīgu veikumu. Kā izmainīt šo situāciju, skat. šeit.

Šī valdība uzvedas gluži kā slikts (nemākulīgs) jātnieks uz zirga, kurš pie mazākā šķēršļa nevis dod zirgam iespēju to pārvarēt, bet gan bailēs pievelk grožus un padara situāciju par tiešām nepārvaramu.

Un, ja netiek pieļauta varas nomaiņa (pilnasinīga politiskā konkurence), tad neatliek nekas cits kā turpināt ciest. Ciest un cerēt, ka valsts budžets un Latvijas sabiedrība izturēs šo "varas kūrorta" pašizaugsmes procesa finansēšanu. Lai gan satraucošās ziņas par to, kā tiek "apgūts" Covid-19 krīzes pārvarēšanai paredzētais finansējums, liek domāt, ka vienīgais, ko varēsim uzskatāmi novērtēt, būs jauns, OIK afēras cienīgs izpildījums gandrīz it visā, ko dara šī vara.

Var, protams, vēl cerēt uz valsts prezidenta apņēmīgu rīcību (pēc tam, kad viņš būs sapotējies?) – ja ne attiecībā uz valdības sastāvu un darba kārtību, tad vismaz, iniciējot grozījumus Parlamentārās izmeklēšanas likumā, kas nodrošinātu iespēju opozīcijai vadīt varas sastrādātā izmeklēšanas procesu un likt beidzot tai atbildēt par sevis sastrādāto, nevis piedalīties kārtējā klaunādē, kuru vadīs tie, kas paši atrodas pie varas.

Ja izrādīsies, ka valsts prezidents tomēr labprātāk izvēlas kalpot valdošās koalīcijas interesēm (kura to ievēlēja), nevis Latvijas tautas interesēm, tad būtu pamatoti beidzot mainīt valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību – nākamo prezidentu atļaujot ievēlēt Latvijas tautai, nevis politiskajai elitei.

Jā, vēl jau kāds var turpināt cerēt uz politiskajiem spēkiem, kuri solīja (vai sola no jauna) ienest politikā pārmaiņas, bet tagad paklausīgi ir nogūlušies zem tiem, kurus solīja padzīt vai vismaz izmainīt. Laikam jau solījumi cīnīties ar varas bezatbildību, visatļautību un korupciju vēlētājiem tika doti tikai attiecībā uz tiem gadījumam, kuros pašiem nav bijusi iespēja piedalīties... Jo citādi – kādēļ joprojām tiek pieļauta šīs varas bezatbildība un visatļautība?

Novērtē šo rakstu:

106
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Līdzšinējā ekonomikas ministra muļļāšanās un tās cena

FotoKrievijas karš Ukrainā tiek finansēts no gāzes un naftas eksporta ieņēmumiem, un no šī kara pirmās dienas Latvijas valdības uzdevums bija maksimāli ātri atteikties no Krievijas gāzes un nodrošināt alternatīvas piegādes par saprātīgu cenu. Gandrīz trīs mēnešu laikā par to atbildīgais ekonomikas ministrs neko no tā nav spējis izdarīt.
Lasīt visu...

13

Uzņēmēju organizācijas aicina ekonomikas ministra amatu saglabāt Jānim Vitenbergam

FotoŠobrīd, kad Latvija saskaras ar būtiskiem ģeopolitiskiem, sociāliem un ekonomiskiem izaicinājumiem, mēs, uzņēmējus pārstāvošās organizācijas un nozares, aicinām valdību un koalīcijas partnerus nepieņemt pārsteidzīgus lēmumus.
Lasīt visu...

21

Krišjānis Kariņš ir uzsācis bērnišķīgu, bet vienlaikus bīstamu spēli

FotoVakar iekšlietu ministre Marija Golubeva paziņoja par savu demisiju šādiem vārdiem: “Ministru prezidents Kariņš, pakļaujoties nacionāļu ultimatīvajam spiedienam, ir nolēmis mani neatbalstīt. Šī būs mana pēdējā darba diena iekšlietu ministres amatā.”
Lasīt visu...

13

Šobrīd mainīt ekonomikas ministru ir bezatbildīgi

FotoLatvijas lielākā uzņēmēju biedrība – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) norāda, ka pieaugošās ekonomiskās krīzes un kara radīto sarežģījumu laikā mainīt ministru, kurš ir atbildīgs par daudzu šobrīd ļoti svarīgu jautājumu risināšanu, ir bezatbildīgi.
Lasīt visu...

21

Atgādinām, ka vairāk nekā trīsdesmit procentiem Latvijas pilsoņu dzimtā valoda ir krievu valoda

FotoSociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa” valde pašreizējo situāciju Latvijā uzlūko ar nopietnām bažām. Atbildīgo institūciju nepārdomāta rīcība un atsevišķu valsts amatpersonu aizvainojuši izteikumi izraisījuši Latvijas sabiedrībā pastiprinātu spriedzi, kādu mūsu valstī nav nācies piedzīvot pēdējo gadu desmitu laikā.
Lasīt visu...

21

Daži jautājumi par pieminekļa nojaukšanu

FotoVai ir iespējams, ka padomju vadība, plānojot parku un pieminekli Rīgā, ņēma vērā arī to, ko Krievijā sauc par sadarbību ar vācu armiju Otrā pasaules kara laikā?
Lasīt visu...

21

Daudzkrāsainās ļaunuma puķes

Foto“Aiz ideālu daudzināšanas politiķi bieži vien meistarīgi slēpj savu neprasmi, melus un nevēlēšanos kalpot valsts interesēm.” Pjērs Buasts.
Lasīt visu...

21

Pārējo būs apēdusi inflācija...

FotoIkdienā neaizstājamu pārtikas produktu cenas jau tagad ir pieaugušas par 30-50%. Un tas ir tikai sākums – energoresursu cenu lēciens un kara dēļ briestošā pārtikas krīze pasaulē pacels cenas vēl neredzētos augstumos.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pavļuts pauž necieņu pret Ministru kabineta apstiprinātajām darba samaksas garantijām veselības nozares darbiniekiem

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pauž nožēlu par Veselības ministrijas...

Foto

Jūs taču neiedomājāties, ka es jutīšos vainīga vai atbildīga par kaut jel ko?

Policijai, tai skaitā speciālo uzdevumu bataljonam, ir uzdots īstenot nulles tolerances politiku pret...

Foto

Vismaz nākamos desmit gadus valstij ar krievvalodīgajiem jākomunicē krieviski

Par politisku nāciju. Krievvalodīgie dalās trīs grupās: 20% jau ir daļa no politiskās nācijas, 30% ar savu...

Foto

Vispār jau 10. maijā viss bija diezgan labi, vienīgi Satversme mums ir tāda, kāda ir

Es nosodu tos cilvēkus, kas svin Krievijas agresiju. Tai pat laikā...

Foto

Laiki dāsniem pabalstiem un atbalstiem ir beigušies

959 miljoni eiro uz budžeta deficīta rēķina 2020. gadā, 2 miljardi 104 miljoni eiro uz deficīta rēķina 2021. gadā...

Foto

Ticiet vai ne, bet patieso apdraudējumu es saskatu virtuālajā vidē

Ik gadu 9. maijā visā Eiropas Savienībā mēs atzīmējam Eiropas dienu. Šodien tās fonā norit karš Ukrainā,...

Foto

Zaļās partijas Tavara dīvainības

Šī gada 27. martā Jaunmoku pilī, tiekoties Latvijas Zaļās partijas (LZP), Latvijas Zemnieku savienības, Liepājas partijas un partijas Latvijai un Ventspilij vadītājiem, LZP priekšsēdētājs...

Foto

Cik slikti, ka Latvija uzņem daudz bēgļu, bet nez kāpēc negrib viņus integrēt

Ukrainas bēgļu uzņemšana iezīmē pagriezienu daudzu Eiropas Savienības dalībvalstu, it sevišķi Ukrainas kaimiņvalstu,...

Foto

Ministre Golubeva uzskata, ka "konstatētie nodarījumi nav masveidīgi". Vajag vairāk?

„Vērtējot šos gadījumus kopējā likumpārkāpumu kontekstā, viennozīmīgi var apgalvot, ka konstatētie nodarījumi nav masveidīgi,” pēc iekšlietu...

Foto

Ja ne mēs, tad kurš vēl aizsargās ģimenes vērtības?

Ģimene, laulība, bērni – tās ir augstākās garīgās vērtības. Šobrīd ir nepieciešams, lai mēs tās aizsargātu. Piesedzoties...

Foto

Nebakstiet bijušo čekas ziņotāju – pareizticīgo metropolītu Aleksandru!

Populāra Latvijas ārste ar Ukrainas saknēm LTV intervijā precīzi raksturoja mūsu sabiedrības attieksmi pret krieviem. Pat, ja viņi...

Foto

Rietumos esam tikuši, tomēr padomju lausku lasītājus neesam lāga pieskatījuši

Tik daudz laimīgu cilvēku seju kā 1990. gada 4. maija pievakarē pēc Latvijas Republikas Augstākās padomes balsojuma...

Foto

4. maija ideālus daudzi ir nodevuši gluži nemanot

Laikziņi šogad sola 4. maija aukstuma rekordus. Acīmredzot vēl nav pienācis mirklis noņemt šalles un novilkt cimdus, kas...

Foto

Okupācijas stabs. Mani un citu līkloči

Tā jautājumu un komentāru gūzma, ko pēdējo nedēļu laikā esmu saņēmis saistībā ar bēdīgi slaveno Pārdaugavas stabu, sāk radīt aizdomas,...

Foto

Jurašs Nr. 2 tēmē uz Saeimu?

Ja piedzīvojām situāciju, ka bija divi Juraši - viens fiziskais ar miesu un asinīm, kas staigāja pa ielu un sniedza...

Foto

Orda ir jāsagrauj

Lielākajai daļai no mums jau sen ir skaidrs no ikdienas pieredzēm, ka PSRS koloniālā minoritāte Latvijā pārstāv svešu pasauli, uz kuru mūsu kultūras...

Foto

Reirs melo

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) vērš uzmanību, ka finanšu ministrs Jānis Reirs 28. aprīlī LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sniedza...

Foto

Es dodos atpakaļ uz Latviju, kur visi mani apskauž un ienīst, jo man ir jauns funktieris

Esmu ceļā uz Madridi, lai dotos uz Latviju. Šis ir...

Foto

Aicinu valdību uz nekavējošu rīcību pārtikas cenu dramatiska kāpuma apstākļos: Latvijai draud bada gads

Izvērtējot situāciju lauksaimniecībā, jāsecina, ka atsevišķiem produktiem prognozēto 50% pieaugumu vietā, cena...

Foto

Domājam ar savu galvu!

Latvijas pilsoņiem! Krievijas iebrukums Ukrainā liek domāt arī par nenodrošināto un neskaidro Latvijas tautas stāvokli. Sabrūkot PSRS, kādi slepeni protokoli un, iespējams,...

Foto

Latvijai tuvojas vēl nepieredzēta krīze

Kurināmā, degvielas, elektrības, izejvielu un rezultātā pārtikas cenu kāpums jau ietekmē un ietekmēs vēl vairāk katru Latvijas iedzīvotāju. Viennozīmīgi visvairāk cietīs...

Foto

Kāpēc Ukraina uzvar?

Kāpēc Ukraina uzvar, lai gan frontes līnijā var būt zaudējumi, ir teritoriju okupācija, kritušie un civiliedzīvotāju deportācijas? Uzvar – morāli! Ukraiņu tautu, armiju...

Foto

Par pareizticības žandarmu Kudoru

Lai kā Andris Kudors necenstos zem Ukrainas karoga paslēpt, ka viņš ir patoloģisks melis, sektants un manipulators, padodas tas viņam ne pārāk...

Foto

“Bēgļi” no Krievijas nav jāuzņem, nekādas jaunas uzturēšanās atļaujas – terminētas, pastāvīgās, vienalga kādas!

“Latvijas Avīze” 20. aprīlī publicēja interviju ar Saeimas deputātu Ainaru Latkovski, kurā politiķim...

Foto

Ja sanāk verbāla saķeršanās ar putinistu

Daži praksē balstīti padomi domas konstrukcijai, ja sanāk verbāla saķeršanās ar putinistu....

Foto

Mūs aizmirsa!

Atsaucoties uz Ķīles Pasaules ekonomikas institūta publicēto informāciju par valstu sniegto atbalstu Ukrainai, kurā norādīta nepatiesa informācija par Latvijas sniegto atbalstu Ukrainas bruņotajiem spēkiem,...

Foto

Mēs esam atraduši jaunu veidu, kā paspēlēties ar pilsonību, tagad kā piesegu izmantosim Ukrainas bēgļus

Šobrīd Saeima skata grozījumus Pilsonības likumā, kuros nav noteikts, pie kādiem...

Foto

Sarkanā "profesūra" stingri stāv okupekļa sardzē

Viens no pazīstamākajiem sarkanās profesūras ideologiem Mārtiņš Kaprāns sociālajā vietnē “Twitter” ierakstījis: “Rodas iespaids, ka Kompartijas propagandas orgāna “Cīņa” tiešie...

Foto

Nomest līķautu atjaunotā dzīvē

“Vai jums nav zināms, ka mēs visi, kas Jēzus Kristus Vārdā esam kristīti, esam iegremdēti Viņa nāvē? Jo mēs līdz ar Viņu...

Foto

Mamuška

Ukrainas austrumos notiek karaspēka koncentrēšana izšķirošai milzu kaujai. Nav skaidrs, kāpēc tāda kauja būtu vajadzīga, tomēr abas puses apbrīnojamā vienprātībā savelk spēkus, apšauda viens otru,...

Foto

Spriežam par „kolektīvo Putinu”. „Zombie, what’s in your head?”*

Pēc ziņām, foto un video no Bučas šķiet, ka vārdi ir sekli un nespēj ietvert visu, kas...

Foto

Sankcijas – trīs piedāvājumi

Līdz ar sankciju paplašināšanu pret Krieviju un atbalsta (militārā, humānā, ekonomiskā, visa iespējamā) palielināšanu Ukrainai, ir vērts arī, tēlaini izsakoties, iztīrīt un...

Foto

Ienīst necilvēcību ir normāli

Krievijas karš un genocīds pret ukraiņiem daudziem ir radījis iekšēju cīņu pret arvien pieaugošām naida un dusmu jūtām pret okupantu necilvēkiem. Mēs...

Foto

Par karu Ukrainā un medicīnas konsekvencēm

Karš nozīmē agresiju pret cilvēku dzīvību un veselību. Ukrainas kara tuvākās un ilgtermiņa sekas veselībai kļūst katastrofālas. Televīzijas kanālos un internetā...

Foto

Ministri Golubevu netraucēt ar zagļiem: viņai jāizdomā jauns joku video

Jūrmalā atkal siro zagļi – melnīgsnēji vīreļi, kuri šoreiz uzdodas par „ukraiņiem” un meklē „darbu”. Tagad...

Foto

Nils rekomendē svecītes

Jāatzīst, ka, kamēr Rīgas “gauleiters” bija Nils Ušakovs, galvaspilsēta zēla tīri labi. Bija, par ko mēru sunīt, un par savu kabatu politiķis neaizmirsa,...

Foto

Okupācijas muzeja brīvdabas ekspozīciju vajag apmūrēt ar mūri

Ir skaidrs, ka okupantu pieminekli līdz 9.maijam mēs nepagūsim nojaukt. Ja vien krievi paši neuzmetīs atombumbu, tas stāvēs....

Foto

Mūsu policisti ir ļoti, ļoti, ļoti lojāli, nemaz nedomājiet to apšaubīt!

Valsts policija ir iepazinusies ar bijušā iekšlietu ministra M. Gulbja intervijas izteikumiem kādā raidījumā, kurā...

Foto

Man ir daudz domu par visu ko, bet visvairāk par lielisko mani pašu

Es citkārt domāju, kas tad ir mans noziegums pret valsti ar nosaukumu Latvija....