Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Par spīti Valsts prezidenta Andra Bērziņa publiski paustajām bažām, ka izvēlētais valdības koalīcijas modelis ir parādījis savu neprognozējamību, premjers Valdis Dombrovskis turpina centienus vienoties par sešu no Zatlera reformu partijas (ZRP) aizgājušo deputātu atbalstu jaunajai valdībai. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, ko snieguši premjeram tuvi avoti Vienotībā, šķeltnieku vadītājs Klāvs Olšteins izrādījis interesi ietekmēt iekšlietu un ekonomikas ministru kandidatūras. Neoficiāli tas tiek saistīts ar aiz Olšteina stāvošu ietekmīgu uzņēmēju interesēm. Avoti, kas saistīti ar šiem uzņēmējiem tuvām aprindām, Pietiek neoficiāli norāda, ka viņu interešu lokā ir arī Finanšu ministrija un Satiksmes ministrija.

Pirmdien, kad izgāzās mēģinājums Saeimas spīkera amatā ievēlēt Valdi Zatleru, aktualitāti ir zaudējusi panāktā vienošanās starp un Vienotību un ZRP, ka pēdējai līdz trešdienas rītam jāatrod kopsaucējs ar sešiem no tās aizgājušajiem Saeimas deputātiem. Kompromiss paredzēja, ka seši šķeltnieki kopā ar ZRP uzņemas solidāru atbildību par vienu no ZRP iedalītajām ministrijām. Citiem vārdiem, tas nozīmētu šķeltnieku tiesības noraidīt kādu no ZRP izvirzītajiem ministra kandidātiem.

Šķeltnieku grupas līderis Klāvs Olšteins pirmdien nebija paudis konkrētu priekšlikumu, par kuru no ministrijām varētu būt runa. Tomēr, pēc premjeram Dombrovskim tuvu stāvošu avotu sniegtās informācijas, Olšteins pirmdien izrādījis interesi ietekmēt Iekšlietu ministrijas (IeM) un Ekonomikas ministrijas (EM) nākamo vadību. Runa ir par ZRP iekšlietu ministra kandidāta Riharda Kozlovska nomaiņu, kurš, pēc Pietiek informācijas, neapmierina par ZRP pelēko kardinālu dēvēto apsardzes firmas TM security īpašnieku Mārtiņu Tenbergu. Ekonomikas ministra amatam no ZRP puses izvirzītais Daniels Pavļuts savukārt neapmierinot otru aiz Olšteina sarīkotās šķelšanās, iespējams, stāvošo uzņēmēju, miljonāru Uldi Mierkalnu, kura firmā jaunais politiķis vēl nesen strādājis.

Vairākiem politiķiem Vienotībā un ZRP pirmdien bija radies iespaids, ka Olšteina darbības vada kāds, kas atrodas ārpus Saeimas nama. Kādu politisko konsultāciju viducī Olšteins paziņojis, ka viņam jāapspriežas ar "saviem biedriem", pēc kā deputāts ilgstoši ar kādu runāja pa mobilo tālruni tā vietā, lai apspriestos ar turpat Saeimas namā esošajiem kolēģiem. Kad izgāzās mēģinājums Saeimas spīkera amatā ievēlēt Valdi Zatleru, bija redzams, ka Olšteins manāmi nervozē un intensīvi sazvanās ar kādu pa tālruni. Ja balsojums būtu izdevies, tā būtu iespēja sešiem ZRP šķeltniekiem parādīt, ka viņu balsis var garantēt valdības stabilitāti. Tāpat pirmdien radās iespaids, ka Olšteins nekontrolē visus sešus no ZRP aizgājušos kolēģus un tie, iespējams, nav informēti par viņa plāniem.

Viens no šķeltnieku sešinieka, deputāts Gunārs Rusiņš, kura līdzšinējais pamatdarbs ir bijis Tenberga firmā TM security, Pietiek pirmdien uzsvēra, ka atbalsta Riharda Kozlovska kandidatūru iekšlietu ministra amatam un uzskata viņu par piemērotāko profesionāli. Iebildes par Kozlovski no Tenberga viņš neesot dzirdējis. Tikmēr kāds avots ZRP kodolā, nepiekrītot runāt publiski, Pietiek pirmdien atzina, ka saņēmis īsziņu "no tiem, kas Olšteinu rausta diedziņos", ar jautājumu, kādēļ gan partija nevar piekāpties un nomainīt iekšlietu ministra kandidātu. 

Rusiņš atzina, ka Tenbergu ir informējis par saviem plāniem izstāties no ZRP, bet noliedza, ka uz šo lēmumu būtu pamudināts. "Es Mārtiņam [Tenbergam] pateicu, ko darīšu, un viņš teica: tev pašam sava galva ir uz pleciem," sarunu atceras Rusiņš. Pietiek zināms, ka Tenbergs atbalstījis Olšteinu priekšvēlēšanu kampaņas laikā, viņam sarūpējot konsultantus. Tenbergs no intervijām presei izvairās, vēloties palikt ēnā, ko skaidro ar apsardzes biznesa specifiku, tādēļ viņa oficiālo viedokli nav izdevies iegūt. Tomēr no informētiem avotiem zināms, ka tieši ar Olšteinu un viņa partijai piesaistītajiem cilvēkiem, nevis ZRP grupu, kas Zatleram pievienojusies no kādreizējās prezidenta kancelejas, Tenbergs saistījis savu ietekmi jaunajā politiskajā spēkā. Tenbergs ar Olšteinu mācījies vienā kursā LU Juridiskajā fakultātē, tomēr vairāk kā par paziņām viņi nav kļuvuši. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, abus varētu saistīt kopīgi paziņas uzņēmēju, juristu un politiķu aprindās. 

Kā otru ietekmes centru ārpus ZRP vairāki avoti norādījuši mežizstrādes firmas Pata AB īpašnieku, miljonāru Uldi Mierkalnu. Kā Mierkalna interese neoficiāli tiek minēta kontroles saglabāšana EM, kam traucētu ZRP izvirzītais ekonomikas ministra kandidāts Daniels Pavļuts. Pata AB ir uzvarējusi miljonu vērtos iepirkuma konkursos, ko rīkojis EM pārraudzībā esošais valsts uzņēmums Latvenergo. Premjeram Dombrovskim tuvu stāvoši avoti Vienotībā pirmdien norādīja, ka Olšteins izrādījis interesi ne tikai par Iekšlietu ministrijas vadību, bet arī par EM. 

Olšteins ne tik sen strādājis Mierkalna firmā par juristu, cita starpā atbildot par ofšorkompāniju apkalpošanu. Mierkalns cieši saistīts arī ar Vienotības politiķiem Edgaru Jaunupu, Arti Kamparu, no Jaunā laika savulaik izslēgto Danu Titavu. Vairāki iepriekš minētie bieži redzēti vērojam sporta spēles Mierkalnam piederošajā privātajā ložā Arēnā Rīga. Savstarpēji saistīti ir arī Mierkalns un Tenbergs. Lai gan tas nav afišēts, Pietiek no informētiem avotiem zināms, ka TM security sniedz apsardzes pakalpojumus Mierkalnam, kurš saskāries ar dzīvības draudiem, ņemot vērā biznesa vidi Krievijā, kur Pata AB uzsākusi darbību.

Līdztekus tam kā reālākais valdības koalīcijas variants, ja neizdodas apliecināt Vienotības, ZRP, Nacionālās apvienības un sešu ZRP šķeltnieku koalīcijas rīcībspēju, tiek apspriesta valdība ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) līdzdalību. Šādu iespēju pirmdien beidzot publiski atzina arī Dombrovskis. Vienotības politiķi Pietiek norādījuši, ka partija šādam lēmumam vēl nav nobriedusi un tas visticamāk nenāktu viegli. 

Pat, ja trim labējām partijām un sešiem no ZRP aizgājušajiem šķeltniekiem otrdien beidzot izdosies nodemonstrēt vienotību un ievēlēt Saeimas spīkeres amatā Solvitu Āboltiņu, nav skaidrs, vai šādam koalīcijas modelim ar Valdi Dombrovski kā premjeru ir izredzes nonākt līdz uzticības balsojumam Saeimā. Valsts prezidents Andris Bērziņš pirmdien publiski pauda viedokli, ka šāds koalīcijas modelis ir sevi parādījis kā neprognozējamu. Politikas kuluāros izskan versijas, ka līdzšinējai valdībai vēl kādu laiku var nākties turpināt darbu.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Pietiek uzsvēra, ka zaļie zemnieki otrdien nebalsos ne par Vienotības pārstāves Solvitas Āboltiņas, ne Saskaņas centra kandidāta Andreja Klementjeva apstiprināšanu parlamenta priekšsēdētāja amatā. "Tas nav mūsu karš," teica Brigmanis. ZZS neslēpj, ka vienīgā motivācija iesaistīties trīs partiju centienos ievēlēt Saeimas spīkeri viņiem būtu piedāvājums iesaistīties topošajā valdības koalīcijā. Tomēr, kā uzsvēra Brigmanis, Vienotība viņiem pašlaik nekādu piedāvājumu neesot izteikusi.

Lai gan neoficiāli bija izskanējis, ka vismaz divi Vienotības deputāti - Aleksejs Loskutovs un Andrejs Judins - varētu neatbalstīt šādu koalīciju ar ZZS, paši deputāti sarunā ar Pietiek nebija tik kategoriski. Var noprast, ka šāds lēmums par zaļo zemnieku iesaistīšanu valdībā abiem politiķiem būtu grūti pieņemams, bet ir arī šaubas, vai otra 11. Saeimas salikumā iespējamā koalīcija ar Saskaņas centra (SC) piesaisti būtu labāks variants. 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

9.maija svinības Maskavā kā līdzeklis Kremļa noziegumu leģitimācijai

FotoIesākumā precizēšu, ka runa šeit būs ne tik daudz par konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, cik gan par šo notikumu izmantošanu sagrozītā veidā no Krievijas varas puses ar mērķi sasniegt savus ārpolitiskos un iekšpolitiskos mērķus tuvākajā un tālākajā nākotnē.
Lasīt visu...

21

Vairāk jautājumu nekā atbilžu...

FotoInteresanti, kurš tur bīda to Skultes LNG termināli. Ekonomikas ministra Nemiro draudziņš, kuru grib iestūķēt Latvenergo padomē kaut vai pa skursteni? Vai tomēr vecijaunā Vienotība? Vai NA? Vai JKP Eglītis ar Feldmanu? Varbūt visi kopā?
Lasīt visu...

21

Leksiskās debilitātes praktiķi

FotoLatvijā jau labu laiku ir tradīcija noskaidrot attiecīgā gada atraktīvākos (jocīgi piesaistošos) izteikumus. Ar to nodarbojas Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa. Tā izveido speciālu žūriju. Tai uztic akceptēt aizvadītā gada leksiski neveiksmīgākos risinājumus.
Lasīt visu...

21

Kāpēc FKTK atvainojās Maijai Treijai

FotoŠī gada 3. februārī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka FKTK atsauc savu 2019. gada. 29 aprīļa paziņojumu medijiem ar virsrakstu “FKTK no amata atstādina Atbilstības kontroles departamenta direktori  un izsaka nožēlu par goda un cieņas aizskārumu, kā arī iespējamo reputācijas kaitējumu, ko rīkojums ir radījis Maijai Treijai”.
Lasīt visu...

21

Ar atsevišķu tiesnešu atbalstu tiesu izpildītāji no iedzīvotājiem piedzen līdzekļus, kurus likums viņiem neliek maksāt

FotoParādījušies tiesu izpildītāji, kas atraduši jaunu, likumā neparedzētu veidu, kā no cilvēkiem, kas pabeiguši privātpersonas maksātnespējas procesu, piedzīt atlīdzību par piedziņas darbu. Neskaidru iemeslu dēļ daži tiesneši jaunatrasto paņēmienu atbalsta, atzīstot, ka tiesu izpildītāju darbs ir tikpat neaizskarams kā uzturlīdzekļi un sodi, radot bezprecedenta tendenci, kas pārkāpj iedzīvotāju tiesības.
Lasīt visu...

15

Lidostu un čemodānus es vairs neatceros, visi aicina mani par Rīgas mēru, bet es plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju

FotoPirmkārt, es uzskatu, ka esošā politiskā sistēma sevi ir izsmēlusi, tā ir bankrotējusi. Taču, lai piedalītos politiskajā procesā šobrīd, man būs nepieciešama partija. Tādēļ paziņoju, ka plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju.
Lasīt visu...

6

Divu gadu laikā Veselības ministrija nav ieviesusi nevienu no Valsts kontroles ieteikumiem, lai ģimenes ārsti būtu pieejamāki

FotoDivu gadu laikā, kopš klajā nāca Valsts kontroles revīzijas ziņojums par ambulatorās veselības aprūpes efektivitāti, nav izdevies ieviest nevienu no ieteikumiem, lai ģimenes ārstu loma veselības aprūpē daudz vairāk atbilstu pacienta interesēm un uzlabotos šo ārstu pieejamība.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā un risināšanā

Cienījamie laikabiedri! Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā...

Foto

Divi jautājumi Kristīnes Misānes izdošanas sakarā: vai tikai atbildes nebūs biedējošas ikvienam pilsonim?

Latvijā visaugstākajā līmenī pacelts jautājums par mūsu pilsones Kristīnes Misānes izdošanu no Dānijas...

Foto

Es redzēju, mīļais, tu šodien biji aizrāvies ar valstsgribu...

Nupat pieķēru sevi pie pavisam stulbas atziņas - pat iepriekšējie divi kretīni Bērziņš un Vējonis man nelikās...

Foto

Vai Ārstu biedrība kļuvusi par Veselības ministrijas suni?

Pagājušajā nedēļā Veselības ministrijā notika Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Sēde bija iestudēta kā viena aktiera teātris. Režisore...

Foto

Kauns skatīties, kā daļa latviešu politiķu un ierēdņu nodur acis, mentāli savelkas čokuriņā un slīd zem galda

Šonedēļ „Attīstībai/Par” pakļāvās “Saskaņas” un lašoristu* spiedienam un uz...

Foto

Var noprast, ka Annai Jutai Maskavā pavadītais laiks nav pagājis pa tukšo

„Spēcīgs” vēstījums no savā laikā Maskavā, īpašā speciālā rajonā (augsta ranga kompartijas funkcionāru dzīvesvietā)...

Foto

Iesniegums Bordānam: nevajag aiztikt Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales robežas

Izlasījām, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei....

Foto

“Nācijas tēvs” kā “nācijas tumsonis”

Nekas nemainās! Katra “nācijas tēva” (NT) publiskā uzstāšanās ir tumsonības apliecinājums. Izrādās, NT ir milzīgi robi izglītībā. Viņa zināšanas ir ļoti...

Foto

Skumji, ka pašreizējā bezoligarhu valdība tiek stutēta ar šī āksta un citu "kaimiņu" balsīm

Ir beidzot piepildījies Kaimiņa aktieriskais sapnis... viņš ir nokļuvis uz valsts lielākā...

Foto

Par “antisemītiskām cūkām” un poļu-čehu teritoriālo konfliktu

Savā nesenajā uzrunā Krievijas Aizsardzības ministrijas sanāksmē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies Otrā pasaules kara tēmai un, pieminēdams...

Foto

Lietuviešu uzņēmēji pret Latviju

Gribēju piemest savu pagali ažiotāžai ap VDD ēkas celtniecību bijušā velotreka vietā. Tad nu lūk, no vienas puses man izbrīnu raisa šiverīgu...

Foto

Atraktīvā politiskā hronika: janvāris

8.janvārī Rīgas lielākajos interneta medijos tika ievietota pēcpadomju gados tematiski klasiska un tāpēc emocionāli vienaldzīga informācija. Taču tai tomēr piemīt zināma atraktivitāte. Informācijā...

Foto

Kur Latvija?

Latvijai vairs nav nevienas no valsts pazīmēm, proti:...

Foto

Karaļa ēras beigas vai tomēr “Bauze uz pauzes”?

Otrdien Garkalnes novada iedzīvotājus sasniedza ziņa, ka Garkalnes Imperators ir atkāpies no amata, jo veselība vairs nav tā,...

Foto

Ornitologs Apinītis iestājas par skaidru dziesmu: nost ar šņabi un „cīgām”

Jūs jau būsiet pamanījuši, ka kādreizējais partijas „Latvijas ceļš” biedrs dakteris Pēteris Apinis, kurš tika...

Foto

Kas notiek ar Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadību?

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā arvien plašāk izskan ziņas par KPV LV ministru brīnumiem, vēlos informēt par kādu citu...

Foto

Nepieciešama jauna pieeja tam, kā Latvijas galvaspilsētā tiek risināti iedzīvotājiem būtiski jautājumi

Teikas apkaimes iedzīvotāji ir pauduši skaidru un nepārprotamu vēlmi bijušā velotreka “Marss” vietā redzēt...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 2. daļa. Vēl vakar sabiedrotie, bet šodien - nāvīgi ienaidnieki

Vācija nevarēja pabarot sevi. Valstij uzsākot Otro pasaules karu,...

Foto

No NT pūdernīcas. Padomiski formāli un iesaiste

Nevar būt nekādu šaubu! Mērķis ir skaidri redzams! NT (“nācijas tēvs”) vēlas latviešu inteliģenci uztaisīt par sapioseksuāļu inteliģenci. Atcerēsimies,...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 1. daļa. Kā sākās karš, jeb Molotova - Ribentropa pakts trīs dienu hronikā

Autortiesības uz šo “spārnoto” frāzi kļūdaini...

Foto

Ja mums nebūs jaunas ēkas par pārdesmit miljoniem eiro, kura stiprinās mūsu kapacitāti, mēs arī turpmāk nevarēsim notvert nevienu spiegu

Atbilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam...

Foto

Lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā

Nacionālā apvienība (NA) iesniegusi likuma grozījumus, lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā. JKP atbalsta. A/Par neatbalsta. Vienotība un KPV vēl domā....

Foto

Mihoelss, ebreju antifašistu komiteja un “ārstu-indētāju” lieta

Pērnā gada nogalē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies vēsturei, necenzēti nolamājot pirmskara Polijas vēstnieku Vācijā par it kā...

Foto

Paveiktais veselības nozarē Artura Krišjāņa Kariņa valdības pirmajā gadā

Atbilstoši valdības deklarācijai: 1. Pieejamība. Ārstniecības personu darba samaksas pieaugums 2020. gadā. Panākts, ka 2020.gadā veselības nozares darbinieku...