Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nekustamā īpašuma daļas (mājas daļas, dzīvokļa, utt.) īpašnieki! Pārbaudiet nodokļa aprēķina pareizību! Jau divus gadus Latvijā ir ieviesusies prakse nelikumīgi iekasēt paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli no nekustamā īpašuma daļu īpašniekiem, nosakot progresīvā nodokļa procentu pēc kopējās kadastra vērtības nevis daļas īpašniekam piederošās. Novadā, kurā šī kļūda atklāta, tā netiek labota. Labošanai ir visaptveroša pretestība. 

Jau otro gadu tiek diskriminēti nekustamā īpašuma (NĪ) daļu īpašnieki, nosakot procentu pēc attiecīgā NĪ kadastra vērtības, nevis pēc viņam piederošās daļas vērtības. Tātad netiek pildīts likuma Par nekustamā īpašuma nodokli 4.panta (2) punkts, sekojoši netiek pildīti MK noteikumi Nr. 495 un Nr. 1625.

Šis likuma pārkāpums vairāk izskatījās pēc gadījuma kļūdas, bet nevis kā apzināta darbība. Tāpēc iedomājos, ka, ja es uz to norādīšu, tā tiks steidzīgi labota. Tagad pēc vairāku mēnešu cīņas, sastopot pretestību visos līmeņos, jāatzīst pretējais.

11.03.2011. norādīju telefoniski pašvaldībai uz kļūdu. Atbildēts tika, ka viss tiek darīts, kā Finanšu ministrija (FM) liek, NĪ nodokli (NĪN) rēķinot ar speciālu programmu. Cerēju, ka, uzzinot par likuma panta pārkāpšanu, apdomāsies un labos kļūdu, bet tas nenotika.

Uz manu 19.04.2011. vēstuli finanšu ministram nav pilnībā atbildēts. Likuma pārkāpšanas apmēri un vainīgais nav noskaidroti, kas tiks darīts un kādos termiņos nav paziņots. Esmu saņēmis informācijai likuma neievērošanu apliecinošu FM darbinieka VID adresētas vēstules kopiju: "VID rast iespēju pārbaudīt pašvaldības veikto NĪN aprēķināšanas atbilstību likuma normām.” Bet darbība nav sekojusi.

Situācija ļoti izskatās pēc tādas, ka atbild man tie, kas kļūdu ielaiduši, tajā atzīties vadībai negrib un dara visu, lai nekas labots netiktu. Mēģināju problēmas risināšanu iekustināt caur partiju darbiniekiem, jo pieejas ministram mājas lapā nebija. Tika nosūtītas e-vēstules: [email protected] 2011.06.18. 10:11, [email protected] 2011.06.18. 10:45, atkārtoti 2011.07.19. 12:02 un [email protected] 2011.07.20. 13:30.

Uz šīm vēstulēm pat nav mēģināts atbildēt. Kad FM mājas lapā parādījās šķietama e-pieeja ministram, nosūtīju e-vēstuli "NĪN likuma pārkāpšana" uz adresi [email protected] 2011.07.22. 15:38. Arī šī vēstule palikusi bez atbildes.

Kas tieši ir nepareizi? Lai pārbaudītu pareizību, jānoskaidro, kas izmantots NĪN procentu noteikšanā: pareizi - domājamās NĪ daļas kadastra vērtība, nepareizi - NĪ kopējā kadastra vērtība.

Noderīgi būtu ieskatīties arī augstāk minētajos likumā un noteikumos. Īsumā likuma fragments:

  1. pants: 2) dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, dzīvojamo māju daļām, telpu grupām nedzīvojamās ēkās, kuru funkcionālā izmantošana ir dzīvošana, kā arī telpu grupām, kuru funkcionālā izmantošana ir saistīta ar dzīvošanu (garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām), ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai:

a)      0,2 procenti no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 40 000 latu,

b)     0,4 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 40 000 latu, bet nepārsniedz 75 000 latu,

c)      0,6 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 75 000 latu.

  1. pants: (2) Ja ar nodokli apliek daļu no zemes vienības vai ēkas (telpu grupu) vai ja zemes vienības vai ēkas daļām saskaņā ar šā likuma 3.panta pirmo un 1.1 dalu ir atšķirīgas nodokļa likmes, nodokļa aprēķinam tiek izmantota zemes vienības vai ēkas kadastrālās vērtības, dala proporcionāli zemes vienības vai ēkas apliekamajai platībai. Ministru kabinets nosaka kartību, kāda aprēķināma kadastrālās vērtības daļa nodokļa vajadzībām.

Vienkāršs piemērs: 100 vienādu dzīvokļu nams, kadastra vērtība 2 000 000 Ls, katra dzīvokļa ar proporcionāli pievienoto koplietošanas telpu daļu kadastra vērtība ir simtā daļa no kopējās, tātad 20 000 Ls un likumīgais NĪN = 0.2%*20 000 Ls = 40 Ls/gadā (3.33 Ls/mēn); atbilstoši divus gadus daļēji praktizētais, nelikumīgi iekasētais, NĪN = [0.2%*40 000+0.4%(75 000-4000) + 0.6%(2 000 000-75 000)]/100 = 117.7 Ls/gadā (9.81 Ls/mēn).

Vara ir vara. Kā gribēs tā darīs. Likumi ir tautai, nevis varai. "Plaisas mazināšana starp varu un tautu" ir tikai lozungs.

Ko darīt? Gaidīt nākamo gadu, kad "mazliet" paaugstinās NĪN un pamodīsies arī citi nodokļu maksātāji. Varbūt aicināt nekavējoši NĪ daļu īpašniekus pārbaudīt NĪN iekasēšanas atbilstību likumam? Gribēju sakārtot šo lietu visiem. Izrādījās, ka viena saucēja balsi vara nedzird. Var cerēt, ka daudzu balsis tomēr sadzirdēs. Mums jāapvienojas! Atrakstiet uz adresi: [email protected]!

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Augstskolas autonomijas anatomija: brīvā Latvijā brīva Universitāte

FotoLatvijas kā nacionālas valsts ar parlamentāru valsts iekārtu pamatus veido Vilhelma fon Humbolta idejas par zinātnes un izglītības vienotību un izglītības kā personas un tātad arī valsts veidotāju.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...