Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pietiek rīcībā nonākusi Latvijas Kokrūpniecības federācijas un Latvijas Kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociācijas izpilddirektora Kristapa Klausa (attēlā) asociācijas biedriem nosūtīta elektroniskā pasta vēstule, kura uzskatāmi rāda, kā daudzi mežu nozares pārstāvji uztver sabiedrības rūpes saistībā ar pārmērīgu mežu izciršanu un kādus argumentus viņi atrod, lai spētu izskaidrot šīs rūpes pašiem saprotamā veidā. Pietiek šodien pilnā apjomā publicē gan šo elektroniskā pasta vēstuli, gan arī Klausa skaidrojumus par šajā vēstulē paustajiem spilgtākajiem apgalvojumiem un versijām.

From: Kristaps Klauss

[mailto:[email protected]]

Piedodiet, būs gara vēstule, turklāt vēl pielikumi, bet lūdzu izlasiet to. Šī ir iekšējā federācijas sarakste, tādēļ, lūdzu, dariet visu, lai tā „nenoplūst” nepareizās rokās.

Ja tomēr nesanāk, īsumā par to, ko gribu pateikt:

1. Sveiki, kolēģi! Ir apdraudēta resursu plūsma vidējā termiņā, jo priekšvēlēšanu gaisotnē un pēcvēlēšanu solījumu pildīšanas periodā var tikt mainīta likumdošanas bāze.

2. Pastāv liels risks, ka meža jautājums tiks izmantots priekšvēlēšanu kampaņā ne mums patīkamā formā.

3. Atšķirībā no citām reizēm, mums „uzbrūk” no vairākām pusēm un vēl neesam spējuši definēt labāko aizsardzības pozīciju.

4. Šī nebūs tā reize, kad varēsim stāvēt malā, bet tajā pašā laikā tikai retā vietā varēsim uzstāties atklāti LKF vai kādas asociācijas vārdā.

Lūgumi:

1. Ja jums ir teikšana pie partijām, lūdzu dariet visu, lai tās priekšvēlēšanu kampaņā neizmanto meža jautājumu mums destruktīvā formā.

2. Ja jums ir pieeja avīzēm, t.sk. reģionālajām, šis būtu īstais laiks šīs pazīšanās izmantot. Esmu gatavs konsultēt un palīdzēt radīt rakstus. Lūdzu, dodiet ziņu par jūsu kontaktiem.

3. Tiklīdz būsim sapratuši „kas notiek”, ļoti iespējams būs nepieciešami maksas pakalpojumi no PR kompānijām. Šobrīd jau redzu pāris tūkstošus lielus izdevumus, bet man ir bail, ka šoreiz ar to nepietiks. LVM grasās uzrunāt lielos rūpniekus pretkampaņas kopējai finansēšanai. Es pats vēl nemāku definēt kā būtu labāk – vai mums ar LVM taisīt kopēju kampaņu vai divas, savstarpēji saskaņotas.

Ko LKF jau dara:

1. Esam uzrunājuši sev draudzīgos žurnālistus, lai publicētu rakstus par sasniegumiem kokrūpniecībā. Īpaši grasāmies sagatavot rakstus reģionālajām avīzēm.

2. Negrasāmies dot tiešas atbildes uz negatīvajiem rakstiem un iesaistīties diskusijā ar tiem. Šis uzdevums ir uzticēts citiem, piemēram, MĪB. Mēs savukārt centīsimies izmantot situāciju, lai „maltu savu” un izglītotu lasītājus.

Tagad garā vēstules daļa:

Varbūt esat ievērojuši, ka pēdējās nedēļās ir tapuši vairāki raksti un raidījumi, kuros tiek, maigi sakot, apšaubīta Latvijas mežsaimniecība.

Pasūtītājs, ja tāds vispār ir, nav zināms, bet ir sekojošas versijas, no kurām vairākas, visticamāk, ir patiesas, un savstarpējā sinerģijā ir radījušas mums daudzšķautnainu problēmu:

1. VMD reforma

Daļa rakstu ir saistītas ar VMD reformu. Šobrīd ir izveidojusies cilvēku grupa, kas cīnās pret VMD reformu gan idejisku, gan merkantilu iemeslu vadīti. Viņi pulcējas ap J.Kinna. Viņš ir skaidri formulējis, ka VMD vadītāja posteni pamet, jo nevar piekrist ZM reformas modelim. Intervijā NRA Kinnas k-gs sevi pozicionē arī kā mežu aizstāvētāju no izcirtējiem. Citēju: „Pagājušajā gadā, kad vajadzēja aprēķināt un apstiprināt maksimāli pieļaujamo ciršanas apjomu valstij piederošos mežos nākamajiem pieciem gadiem, strīds bija ļoti milzīgs. Taču Valsts Meža dienests nodemonstrēja savu nepiekāpību. Tieši par to tas tagad varbūt tiek reformēts.

Taču – mēs vismaz skaitliski atgriezāmies pie tāda apjoma, kas ir pamatots. Vai mežs to izturēs? Jā ,izturēs ,bet nav pateikts, nav reglamentēts... Ir pateikts – 18 000 hektāri vidēji gadā. Nav pateikts – katru gadu. Tātad ir iespēja pirmos trīs gadus cirst vairāk par tiem 18 000, bet tad sacīt valdībai: “Mums vairāk nav ko cirst, mašīnām nav ko zāģēt, investori dusmīgi, neatmaksājas kapitālieguldījumi , ļaujiet cirst vairāk...”

Es domāju, ka arī turpmāk šāds spiediens noteikti būs. Ja ne šogad ,tad pēc gada vai diviem. Un, ieliekot paklausīgāku dienesta ģenerāldirektoru vai izstrādājot citu metodiku (vienmēr ir tā – ja viena metodika nesniedz vēlamo rezultātu, tad jāizstrādā jauna, kas to sniedz), tas var panākt savu.”

2. Priekšvēlēšanu kampaņa

Ir jāņem vērā, ka šobrīd partijām nav naudas priekšvēlēšanu kampaņām, tādēļ tās var izmantot pašu lētāko veidu tikt masu medijos – melnais PR. Protams, atsevišķi deputāti izmantos iespēju pozicionēt sevi kā mežu aizsargus un pastāv liels risks, ka vēlētājiem tiks doti solījumi, ka ievēlēšanas gadījumā „barbariskā mežu iznīcināšana” tiks apstādināta. Lai pierādītu savu vārdu patiesību, var notikt mums ļoti nepatīkamas diskusijas Meža likuma grozījumu izskatīšanas darba grupā.

Tāpat pastāv versija, ka TvNet rakstu sēriju apmaksā Sveza Saskaņas centra priekšvēlēšanu kampaņas ietvaros. Ja ievērojāt, pirmajā rakstā tiek noniecināti gan Vienotība, gan ZZS, gan PLL.

Nav īsti izprotama D.Īvāna iesaistīšanās meža jautājumu apspriešanā. Var jau pieņemt, ka viņam šis jautājums ir ļoti sasāpējis, bet jāatceras, ka Īvāna k-gam ir liela pieredze tautas kustību veidošanā. Ja tāds ir viņa plāns, tad principā ir vienalga, vai tas tiek darīts aiz vēlmes tikt atpakaļ politikā, vai vienkārši atgriezties tautas vadoņa pozīcijās. Tas ir ļoti liels risks resursu pieejamībai nākotnē. Izvilkums no intervijas pietiek.com:

„– Gluži personīgi. Daini, vai jūs ticat, ka mums izdosies? Uzlabot Latviju, lai tautas vara nebūtu vairs tukši vārdi...

[…]Ja tā labi paraugās apkārt, un ja tā labi paši vēlamies, varam vairāk ieraudzīt labo, nevis slikto.

Ilgu laiku biju pagalam sadrūvējies par zemkopības ministra Jāņa Dūklava vērienīgi un vienlaikus profāni uzsākto Latvijas valsts mežu izlaupīšanas politiku, kurā Valsts meža dienesta likvidēšana rādās kā labākais šīs neģēlības instruments.... Šķita, ka par baigo izcirtumu postažu mūsu kopīpašumā uztraucos viens un tikai daži mani draugi. Bezcerīgi! Bet te ieraugu, ka laupītājmežsaimniecību Zemkopības ministrijas revīzijā to pašu ievērojusi arī Valsts kontrole, ka protestu Dūklavam par mežu izķiņķelēšanu iesniegušas vairākas nevalstiskās organizācijas un Vides konsultatīvā padome, ka sižetu par akciju sabiedrības Latvijas Valsts meži (LVM) apkaunojošo barbarismu visai pasaulei rāda starptautiskais telekanāls Al Jazeera, bet starptautiskie sertificētāji minētajai akciju sabiedrībai (LVM) atņem mežu labas apsaimniekošanas sertifikātu...

Tiesa, kad šos faktus kā sev svarīgākos tās nedēļas notikumus nosaucu LNT intervijā raidījumam TOP3, īsi pirms sižeta gaisā laišanas saņēmu īsziņu: „Piedodiet, parādīt nevarēsim, jo sanācis tehnisks brāķis...” Ja identiskas atbildes pēdējos padomju gados nebūtu saņēmis par savām komunistu televīzijā neparādītām intervijām, varbūt pasaciņai noticētu. Taču pilnīgi skaidrs viss kļuva, kad LNT drīz sagatavoja LVM acīmredzami apmaksātu rullīti, kas it kā atmaskoja „ļaunos apmelotājus” no Al Jazeera un „nekompetentos” LVM sertificētājus no Somijas. Piedodiet par tādu atkāpi! Bet ko no tā visa mācīties?

To, ka LNT un citi lielie plašsaziņas kantori (lielās avīzes ieskaitot) ir nopirkti un joprojām pieder viņiem – oligarhiem. To, ka tur par naudu taisītai „patiesībai” nevar ticēt. Arī to, ka kopējās lietas labā mūsējo ir daudz, bet neesam saliedēti. Tāpēc jāmeklē savējie, jāatbalsta savējie, jāapgaismo, jāapvienojas un jādomā ar galvu, nevis ar pērkamu avīzi vai televizoru... Tad izdosies! Nešaubīgi – izdosies!”

3. Fona radīšana Meža likuma grozījumu pieņemšanai.

Nevar izslēgt, ka daļa no melnā PR top, lai „iebiedētu” deputātus nepieņemt industrijai labvēlīgas likuma izmaiņas un izdabūtu cauri „zaļās” idejas. Atkal tas var radīt risku resursu pieejamībai nākotnē.

4. Mazināt spēku kokrūpnieku „ietekmei”.

Manuprāt, noteikti tas nav pamatmērķis, bet gandrīz katrā no rakstiem tiek atrasta vieta, lai noniecinātu kokrūpnieku devumu Latvijas tautsaimniecībai. Mērķis tam ir, lai mums būtu mazākas manervētspējas aizstāvot mežizstrādi ar tautsaimniecisko ieguvumu – nodokļi, darba vietas, eksporta ienākumi utt.

Daži citāti.

J.Kinna NRA: „Nesen lasīju ziņu, ka meža nozares eksporta apjoms pieaudzis. Tur bija teikts, ka visvairāk pieaudzis zāģmateriālu eksports. Otrā vietā – zāģbaļķu eksports. Zāģbaļķu procents eksportā nav liels. Bet tas, ka mēs sakām – eksportēt zāģbaļķi ir slikti, bet kokmateriālu – labi, vēl ir muļķības. Slikti ir eksportēt gan zāģbaļķi, gan zāģmateriālus. Izlaižam baļķus caur zviedriem, somiem piederošām zāģētavām, atstājam šeit skaidas un mizas. Pārējo sapakojam glītās paciņās un aizsūtām. Tā ir tikai pirmatnējā kokmateriāla apstrāde. Bet tajā pašā ziņā bija rakstīts, ka mēbeļu eksports samazinājies, dziļi pārstrādātās koksnes eksports arī samazinājies.... Šķeldas eksports palielinājies. Tā ir parodija, ka eksportējam šķeldu un pirksim no Zviedrijas elektrību. Tā nav saimnieciska rīcība.

Tāpēc mana baža ir tāda, ka mēs to resursu, kas mums vēl ir, izsmelsim, tā arī neiemācījušies normāli pārstrādāt. Tad zviedri un somi savāks savas bleķa bundžas(atvainojos angārus) ar iekārtām un pārcelsies uz Krieviju. Latvija paliks ar savām jaunaudzēm bez resursa un bez prasmes to labi pārstrādāt un izmantot.”

Nezināmais autors TVNet: „[…]Aizliegt eksportēt neapstrādātu koksni. Tad mēs redzēsim patiesos pievienotās vērtības apjomus. Baļķis nav Latvijas Nokia, kuru tik aizrautīgi meklē mūsu gudrinieki, - un, kamēr meklē, Nokia jau zaudējusi savas līderpozīcijas. […]Braucot caur Latviju,vienīgie auto, kurus redzam, ir baļķu vedēji, te nebraukā latviešu Nokias piegādātāji, latviešiem pat sava žiguļa nav, tikai zāģis.”

D.Īvāns pietiek.com: „2008. un 2009. gadā ar valsts mežu pieaugumu saskaņoto gada ciršanas normu izņēmuma kārtā, īslaicīgi palielināt no 17 000 līdz 25 000 ha. Tas akciju sabiedrībai Latvijas Valsts meži (LVM) ļāvis par valstij ne visai izdevīgām, toties dažiem kokrūpniekiem draudzīgām cenām pārdot koksni un gūt lielisku peļņu.”

4. Uzbrukums Dūklavam un Strīpniekam.

Mērķis būtu vienam sagandēt politisko karjeru, savukārt otram pārbaudīt, cik „stabili ķeblītis stāv”.

Pielikumā esmu apkopojis daļu no pēdējā laikā radītajiem nomelnojošiem rakstiem.

Ar cieņu,

Kristaps Klauss

Biedrības „Latvijas Kokrūpniecības federācija” izpilddirektors

Biedrības „Latvijas Kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociācija” izpilddirektors

Kristapa Klausa skaidrojums par e-pasta vēstulē pausto

Jau kādu laiku notiek aktīva viedokļu paušana publiskajā telpā ap un par meža nozari. Tie ir bijuši ļoti dažādi gan no aizstāvētajām pozīcijām, gan kvalitātes. Manuprāt, lai šāda veida diskusijas būtu kvalitatīvas un uz rezultātu virzošas, ir nepieciešams, lai viedokļu paudēju rīcībā būtu vienota datu un informācijas bāze. Protams, tas nenovērsīs viedokļu dažādību un tā nemaz nav jānovērš, tomēr tad, trīsreiz piesitot pie koka, es ceru, ka vairs neparādīsies vienā rakstā pilnīgi pretrunīgi, bet vienlīdz dīvaini apgalvojumi, kā „Tūkstošiem hektāru tiek pārvērsti kailcirtēs, kurās nekas neaug un nekas vairs neatjaunojas” un „Labāk nodīrāt zemei ādu, un jaunaudze jau tāpat viņu dzīves laikā peļņu nesolīs”(„Latvijas mežu iznīcināšana”; autors nezināms; TVNET.LV; 10.06.2011.).

Pirms parādījās iepriekšminētās publikācijas, es biju novērojis, ka cilvēki neuztver jaunaudzi kā mežu, bet, ka jaunaudze ir tuksnesis, man bija jaunums. Tomēr šie apgalvojumi gūst lielu popularitāti – 1015 komentāri!!! Sakritība, bet beigās pieliekot vēl sešas nulles, iegūsim aptuveno meža nozares eksporta apjomu 2010. gadā, no kura zāģbaļķi veido tikai 27 milj. Ls, bet papīrmalka un malka vēl 147 milj. Ls.

Par nepietiekamu savu pozīciju paušanu un aktivitāti informācijas sniegšanā man personīgi un biedrībai „Latvijas Kokrūpniecības federācija” (turpmāk LKF) pārmet daudzi – draugi, paziņas, uzņēmēji, skolotāji un citi. Liels paldies Lato Lapsas kungam, kas netieši ir pievienojies šim pulciņam un pamudinājis aktīvāk veikt vienu no LKF uzdevumiem.

Ņemot vērā, ka L. Lapsas kunga jautājumi izriet no manis sūtītās iekšējās LKF sarakstes, būtu tikai godīgi, ka arī mūsu sarakste būtu publiska.

Labdien, Lapsas kungs!

Atbildot uz visos jautājumos ietverto kopīgo jautājumu: „Vai Jūs esat Latvijas Kokrūpniecības federācijas biedriem paudis ziņas?” – jā, šā gada 14. jūnijā tika izsūtīta e-pasta vēstule, kurā tiku izteicis versijas par tā brīža notikumiem publiskajā telpā. Šāda veida komunikācija ar biedriem ir normāla prakse, kurā es paužu gan savu personīgo skatījumu, gan apkopoju gaisā virmojošas versijas un baumas. To nekādā ziņā nevar uztvert kā oficiālu vai neoficiālu LKF kopējo viedokli, jo tas ir iekšējs darba materiāls ar visām no tā izrietošām sekām – veiksmīgāk vai neveiksmīgāk izvēlēti formulējumi; ne vienmēr ar faktiem pamatoti minējumi; atsevišķu nianšu uzsvēršana, lieki nepieminot biedriem zināmo kontekstu un pamatvērtības. Šādu pieeju es izmantoju, jo iekšējā informācijas apritē augstu tiek vērtēta operativitāte, kaut tā satur vēl līdz galam nepārbaudītus minējumus. Savukārt lēmumi par darbību tiek pieņemti, balstoties uz datiem un faktiem, nevis minējumiem.

Atbildot uz konkrētajiem jautājumiem:

1) Lato Lapsa: „Vai Jūs esat Latvijas Kokrūpniecības federācijas biedriem paudis ziņas, ka „meža jautājums” tiks izmantots „priekšvēlēšanu kampaņā ne Jums patīkamā formā”? Ar kādiem faktiem Jūs varat pamatot šīs paustās ziņas?”

Cik noprotu, Jūsu rīcībā ir pilna manas vēstules kopija, tādēļ pieņemu, ka Jūs piekritīsiet, ka pirmā Jūsu uzdotā jautājuma korekts formulējums būtu šāds: „Vai Jūs esat Latvijas Kokrūpniecības federācijas biedriem paudis ziņas, ka pastāv liels risks, ka „meža jautājums” tiks izmantots „priekšvēlēšanu kampaņā ne Jums patīkamā formā”?”. Jā, es iepriekš esmu paudis šādas bažas un esmu ļoti priecīgs, ka līdz šim tās nav piepildījušās. Partijas līdz šim ir apzinājušās meža nozares lielo devumu Latvijas tautsaimniecībā un ar populistiskiem pasākumiem nejauc līdzsvaru, kas panākts starp vides, ekonomiskajām un sociālajām interesēm.

2) Lato Lapsa: „Vai Jūs esat Latvijas Kokrūpniecības federācijas biedriem paudis ziņas, ka tikai retumis Jūs varēsiet uzstāties „atklāti LKF vai kādas asociācijas vārdā”? Ko nozīmē šis Jūsu apgalvojums?”

Atbildot uz jautājumu, ko esmu domājis ar teikumu: „Šī nebūs tā reize, kad varēsim stāvēt malā, bet tajā pašā laikā tikai retā vietā varēsim uzstāties atklāti LKF vai kādas asociācijas vārdā”, vēlos atzīmēt, ka tas domāts kontekstā, kā vislabāk uzrunāt sabiedrību kopumā. Līdz šim mana pieredze rāda, ka:

• iedzīvotājus kopumā „neuzrunā” profesionālo organizāciju izplatītie dati vai viedokļi. Piemēram, rakstam „Pieaug no dēļiem un skaidām ražotās produkcijas eksports”, kas publicēts š.g. 1. augustā portālā Delfi, ir tikai viens komentārs. Pat tik, manuprāt, jūtīgas tēmas, kā Valsts meža dienesta reforma, veltītajam vēstījumam „NVO: VMD jāfinansē proporcionāli meža nozares ieguldījumam budžetā” (Delfi; š.g. 26. jūlijs) ir tikai divi komentāri. Protams, komentāru skaits neliecina par raksta popularitāti, bet zināma korelācija pastāv;

• ja LKF vai kāda kokrūpniecības vai mežizstrādātāju asociācija atļaujas runāt par baļķiem vai par apaļkoksnes pieejamību, daļa sabiedrības mums vienkārši netic.

Gan 14. jūnijā, gan šobrīd esmu pārliecināts, ka mums ir jāmeklē jauni veidi, kā tikt sadzirdētiem sabiedrībā, paužot korektu informāciju vai argumentētu viedokli par mums aktuālām tēmām, piemēram:

-     Latvijas meža nozares lielais devums Latvijas tautsaimniecībā;

-     Pievienotās vērtības palielināšana nozarē nav panākama ar mākslīga deficīta radīšanu apaļkoksnes pieejamībā, bet gan ar Latvijas iekšējā tirgus un uzņēmējdarbības vides sakārtošanu;

-     Mēs esam ieinteresēti, lai Latvijas mežsaimniecība būtu ilgtspējīga;

-     Koka galdu, logu vai dēli nevar saražot, ja koks netiek iestādīts, izaudzēts un nocirsts.

3) Lato Lapsa: „Vai Jūs esat Latvijas Kokrūpniecības federācijas biedriem paudis ziņas, ka VAS „Latvijas Valsts meži” gatavojas uzrunāt lielos rūpniekus "pretkampaņas kopējai finansēšanai"?”

Jā, tā ir taisnība, ka A/S „Latvijas valsts meži” ir uzrunājusi federācijas un asociācijas pārstāvjus, aicinot līdzfinansēt izglītojošas filmas un informatīvu materiālu publicēšanu. Tomēr tika nolemts to nedarīt, jo mēs vēlamies runāt par visu koksnes audzēšanas un pārstrādes kompleksu, kaut vai laužot mītu „Latvijā baļķis netiek pārstrādāts un, ja tiek, tad ne tālāk par neapstrādātu dēli”.

4) Lato Lapsa: „Kādus "Jums draudzīgos žurnālistus" Jūs esat uzrunājis, lai publicētu rakstus par sasniegumiem kokrūpniecībā?”

 Man „draudzīgie žurnālisti” ir visi tie, kas vēlas iedziļināties mūsu nozarē, tālāk nododot saviem lasītājiem/klausītājiem/skatītājiem kvalitatīvu, uz faktiem un argumentiem balstītu informāciju. „Visdraudzīgākie” man ir tie, kas paši zvana/raksta un jautā. Te vislielāko paldies varu izteikt ziņu aģentūru LETA un BNS darbiniekiem. Izmantojot iespēju, lūdzu visus tos žurnālistus, kas vēlas saņemt no LKF informāciju un kaut kāda iemesla dēļ nav iekļuvuši mūsu izsūtīto materiālu adresātu vidū, atsūtīt savu kontaktinformāciju uz [email protected] Atbildot uz jautājumu, kurus „draudzīgos žurnālistus" esmu uzrunājis, lai publicētu rakstus par sasniegumiem kokrūpniecībā, vislabāko atbildi sniegs preses monitorings – raksti par kokrūpniecības sasniegumiem ir ne vairāk kā parasti šajā periodā. Esmu strādājis ikdienas, jāatzīst, ne pietiekami aktīvā režīmā, kas nozīmē, ka kopš 14. jūnija esmu izsūtījis pāris preses relīzes plašākam žurnālistu lokam, radījis pāris analītiskus apskatus, piedalījies pāris apaļo galdu diskusijās un atbildējis uz neskaitāmiem žurnālistu jautājumiem, kuri tāpat kā Jūs ir uzmeklējuši mani paši. Savukārt reklāmrakstus vai mūsu apmaksātus reklāmlaikus televīzijā šajā periodā LKF nav pasūtījusi. Lai nerastos pārpratumi par to, kas ir agrāk pirktie reklāmlaiki TV, paskaidrošu, ka esam tos pirkuši tikai tā saucamajos, LTV7 rādītajos televeikala skatlogos, bet reklāmrakstiem vienmēr tiek norādīts, ka tā ir reklāma.

5) Lato Lapsa: „Vai Jūs esat Latvijas Kokrūpniecības federācijas biedriem paudis ziņas, ka pastāv versija, ka portāla TvNet rakstu sēriju par mežu problēmām apmaksā Krievijas koncerns Sveza Saskaņas centra priekšvēlēšanu kampaņas ietvaros? Ar kādiem faktiem Jūs varat pamatot šīs paustās ziņas?”

Tādas baumas tobrīd gaisā virmoja, bet tām nav gūts neviens pierādījums, tādēļ jau sen šādu versiju gan es, gan mani kolēģi neuztver nopietni.

6) Lato Lapsa: „ Vai Jūs esat Latvijas Kokrūpniecības federācijas biedriem paudis ziņas, ka daļa no "melnā PR" top, lai „iebiedētu” deputātus nepieņemt industrijai labvēlīgas Meža likuma izmaiņas un izdabūtu cauri „zaļās” idejas? Ar kādiem faktiem Jūs varat pamatot šīs paustās ziņas?”

Tobrīd uz šādu minējumu mani pamudināja publiskajā telpā paustie viedokļi, piemēram, raksti „Koksngrauzis zina, ko ēdis” (Dainis Īvāns; pietiek.com; 12.06.2011.); „Vai valsts mežu izlaupītāji atkāpsies?” (Dainis Īvāns; pietiek.com; 17.05.2011.);” „Latvijas mežu iznīcināšana” (autors nezināms, TVNET.LV; 10.06.2011.). Zināmā mērā šīs aizdomas apstiprinājās, pēc 14.jūnija lasot rakstus „"Latvijas Valsts mežiem" jāmaina pārraudzītājs” (autors nezināms, TVNET.LV; 27.06.2011.); „Īvāns: Dūklava rosinātās izmaiņas Meža likumā ir izlaupītāju sapnis” (autors nezināms, TVNET.LV; 26.06.2011.). Atgādinu, ka šīs bažas paudu 14. jūnijā, kad vēl nebija notikusi neviena darba grupas sēde. Šobrīd varu teikt, ka Saeimas darba grupā, kura skata Meža likumu grozījumus, valda profesionāla gaisotne un visumā korekta diskusija, populistiskām replikām gandrīz neizskanot.

7) Lato Lapsa: „Vai Jūs esat Latvijas Kokrūpniecības federācijas biedriem paudis ziņas, ka notiek uzbrukums J. Dūklavam un R. Strīpniekam ar mērķi vienam sagandēt politisko karjeru, savukārt otram pārbaudīt, cik „stabili ķeblītis stāv”? Ar kādiem faktiem Jūs varat pamatot šīs paustās ziņas?”

 Tobrīd uz šādu minējumu mani pamudināja publiskajā telpā paustie viedokļi, piemēram:

• „MIB un Dūklavs piedāvā klonēt akciju sabiedrības Latvijas Valsts meži iemīļotā burkānu tīruma pārvaldi jeb „menedžmentu”, kam mežs nebūs nekas cits kā koksnes ražošanas cehs. Pēc ierastās shēmošanas tādu varēs privatizēts vai notrallināt līdz ar mežiem. Aizdomas par šāda plāna esamību pēdējās dienās pastiprinājusi oligarhu ieceltā valsts prezidenta Prātnieku Andža publiskā uzstāšanās par Meža likuma grozījumu steidzamību.” („Koksngrauzis zina, ko ēdis”; Dainis Īvāns; pietiek.com; 12.06.2011.)

• „Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs pavisam drīz var kļūt par dažādus laikus pārdzīvojušās Latvijas mežu sardzes kapraci. Pēc viņa pavēles sākta pēdējos simt gados vērienīgākā un vienlaikus profānākā Valsts meža dienesta „izciršana”; „„Dūklav, atkāpieties!” – tie ir vispieklājīgākie vārdi, ko šai gadījumā var pateikt.” („Vai valsts mežu izlaupītāji atkāpsies?”; Dainis Īvāns; pietiek.com; 17.05.2011.)

• „Tā ir izdevīga zemkopības ministram Jānim Dūklavam (ZZS) un zaļajiem (varbūt zilajiem?) zemniekiem. Protams - tiek jau rosināti grozījumi, kuri atļautu cirst vēl vairāk, bez jebkādām atļaujām. Partijas kasē noteikti ieplūst zināms meslu daudzums no savas zemes postītājiem.” („Latvijas mežu iznīcināšana”; autors nezināms, TVNET.LV; 10.06.2011.)

• Cerot, ka esmu ievērojis TVNET.LV lietošanas noteikumus, t.sk.: „TVNET.lv portāla lietotājs drīkst izmantot informāciju, bez redakcijas atļaujas, nekomerciāliem nolūkiem, saskaņā ar LR likumu par autortiesībām, norādot attiecīgās atsauces un ievietojot TVNET logo.”, nokopēju TVNET.LV attiecīgās sadaļas noformējumu, kur publicēta arī Dūklava k-ga bilde

Runājot par Strīpnieka k-gu, ik pa laikam izskan, manuprāt, nepamatoti aicinājumi atlaist LVM valdi un apgalvojumi, ka valstij piederošie meži tiek apsaimniekoti nesaimnieciski. Man šķiet, ka netiek pienācīgi novērtēts tas, cik daudz pozitīvā savas pastāvēšanas desmit gados ir paveicis LVM – stabilizējošā loma kokrūpniecībai, uzmērīšanas sistēmas sakārtošana, motivējoši instrumentu realizācija cīņā pret „aplokšņu algu” izraisīto negodīgo konkurenci, darba drošības un vides aizsardzības sakārtošana utt. Protams, vienmēr ir ko uzlabot un arī LKF ir starp tiem, kas nekautrējas sniegt padomus LVM, bet, manuprāt, ir ļoti nepareizi koncentrēties tikai uz kļūdām vai nepilnībām, ignorējot kopainu.

Ceru, ka Jūs visiem viedokļa paudējiem jautājat tāpat kā man par faktiem, uz kuriem balstoties ir tapis viedoklis, tādēļ labprāt varu Jums piedāvāt iepazīties ar trīs ministriju – VARAM, ZM un EM – kopdarbu „Meža nozares attīstības novērtējums (1990.-2010.)”, kur tiek analizētas meža nozares attīstības tendences no visdažādākajiem skatupunktiem.

Ar cieņu,

Kristaps Klauss

Novērtē šo rakstu:

0
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko gan citu darīt zaglim, kurš noķerts ar svešu maku rokā?

FotoŠorīt notērēju pārdesmit minūtes laika, lai kļūtu par divsimt deviņdesmit un nezin kuro cilvēku, kurš bija paskatījies „paša spēcīgākā opozīcijas pārstāvja” un vēl arī Gunāra Astras gara radinieka – tā vismaz viņam pašam gribētos – Alda Gobzema fantastiski populāro – jau atkal tā viņam pašam gribētos – taisnošanos viņa Bieriņu nekustamā īpašuma pirkšanas, pārdošanas, dāvināšanas un vēl nez kā sakarā.
Lasīt visu...

18

Latvieši vairs nav "varoņu tauta", drīzāk jau kalpu un pielīdēju tauta

FotoPolitmafija Latvijā visu ir nostādījusi tā, ka nav iespējams dzīvot Latvijā un nebūt šīs mafijas vergam. Par jebko, ko tu pērc, ir jāmaksā PVN. Viss tiek nozagts. Ja tu oficiāli strādā, jāmaksā sociālais nodoklis un ienākuma nodoklis. Viss tiek nozagts. Ja ir īpašums, tad ir jamaksā īpašuma nodoklis. Gribi lietot elektrību, maksā gan par to, gan arī OIK, un vēl nez ko.
Lasīt visu...

12

Ziņojums par komandējumu uz Amerikas Savienotajām Valstīm no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim

FotoSaskaņā ar Ministru prezidenta 2019.gada 19.augusta rīkojumu Nr.219 “Par Ilzes Viņķeles komandējumu” no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim biju komandējumā Amerikas Savienotajās Valstīs, lai piedalītos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Augsta līmeņa sanāksmē par vispārējo veselības aprūpi.
Lasīt visu...

21

Gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr

FotoLatvijas satiksmes drošības telpā ir uzsprāgusi verbālā bumba, jo Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks paziņoja, ka no stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to esošo fotoradaru turpmāka darbība un jaunu fotoradaru iegāde esot zem jautājuma zīmes.
Lasīt visu...

21

Modernā banalitāte

FotoBanalitāte ir oriģinalitātes trūkums, pliekanums, bezgaumīgums. Sastopama, tā teikt, arhaiska banalitāte – sen zināma un sen apnikusi banalitāte. Sastopama relatīvi jauna banalitāte – moderna banalitāte, ja ar vārdiem “moderna banalitāte” apzīmējam kaut ko mūsdienīgu, sava laika prasībām un sasniegumiem atbilstošu, ar ko tiekamies nesen, bet kas jau ir ieguvis banalitātes statusu.  
Lasīt visu...

12

Auniem ir jāzina, ko viņi nobada

FotoJebkura jauna partija mūsu valstī, kas gribēs izmainīt sapuvušo, smirdīgo oligarhu sistēmu, tiks norieta un samīdīta. Tāds pats liktenis sagaida arī šo partiju ministrus, kas iedrošināsies veikt pārmaiņas savās nozarēs.
Lasīt visu...

21

Kādā veidā visiem aizbāztas mutes par Skultes gāzes termināļa afēru?

FotoNezināmu personu iecerētā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa būve ir krietni nokavēta, un pašlaik tas ir cinisks ārzemnieku biznesa projekts. Es saprotu, ka abas augstākās valsts amatpersonas nav ar seju pret Latviju, bet tik atklāti lobēt privātpersonu biznesu...
Lasīt visu...

21

Partijas pamodušās no miega

FotoIzskatās, ka Latvijas politikā vasaras brīvdienas beidzot ir beigušās. Arvien aktīvāk izpaužas gan valdošās koalīcijas partijas, gan opozīcijas partijas. Līdz ar to politikas vērotājiem dzīve ir kļuvusi interesantāka.
Lasīt visu...

12

Objektīvā realitāte

FotoKo nozīmē «objektīvs»? (Runa nav par video vai foto kameras piederumu). Ko nozīmē – būt objektīvam? Vai es, šobrīd rakstot šīs rindiņas, esmu objektīvs? Vai jūs, kas to lasāt, spējat būt objektīvi pret mani, pret citiem? Kā to pārbaudīt, kā to izmērīt, un kā par to pārliecināties?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Skumīgi, bet varbūt godīgi…

Pagājusi Skolotāju diena. Kā prasta ikdienība. Nekas no aizgājušo dienu dāsno mūžu un goda plākšņu salkanās godības nav mainījies. “Gada skolotājs”, “Zelta...

Foto

Mīļie draugi, dārgie skolotāji, apsveicu jūs Skolotāju dienā

Mīļie draugi! Dārgie skolotāji! Apsveicu jūs Skolotāju dienā! Mēs visi esam izgājuši caur skolotāju rokām - mēs vispār...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: intelektuālisma iznīdēšana

XX gadsimta otrajā pusē Rietumu civilizācijā sāka ieviesties jauna vērtību sistēma. Tā kļuva masveidīga. Jaunajā vērtību sistēmā kardināli izmainās attieksme pret...

Foto

Likumpārkāpējs - valdība

Kas notiek ar iedzīvotājiem, kuri tiek pieķerti, pārkāpjot likumu? Atkarībā no likumpārkāpuma rakstura un smaguma pakāpes viņiem iestājas vai nu administratīvā vai kriminālatbildība...

Foto

Apķēzīšanas dinamika

Jau pašā sākumā tika rakstīts, ka “nācijas tēvs” centīsies apķēzīt visu, kas latviešu tautas vēsturē ir svēts. Tagad ir pienākusi kārta Latvijas Centrālajai padomei...

Foto

NMPD atbilde par pirmās palīdzības apmācību valstī

Saistībā ar Pietiek publicēto rakstu vispirms jāuzsver, ka pirmās palīdzības apmācība ir valsts pārvaldes iestādes funkcija, nevis bizness, kā...

Foto

Kā Rīgā pulcējās “Aukstā kara 2.0” zaudētāji

„Dažās valstīs ir izveidojusies īpaša akadēmisko prusaku kategorija, kas tekalē no vienas politiskās virtuves uz otru un atkārto tekstus,...

Foto

Jautrība valdošajā koalīcijā

Šķiet, ka valdošajā koalīcijā vajadzētu būt mieram un klusumam, jo valdība paziņoja, ka ir sagatavots nākamā gada budžets. Tomēr atsevišķas partijas un politiķi...

Foto

Prātojums par "labo budžetu" un "sliktajiem baņķieriem"

“PNB bankas” darbības apturēšana sagādājusi rūpestus un kreņķus tās klientiem, bet tie ir tīrie sīkumi, salīdzinot ar laikiem, kad...