Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Sudraba lūdz iedzīvotāju padomu, lai saprastu, ko viņai darīt pēc valsts kontrolieres amata atstāšanas. Intervijā televīzijas kanāla LNT raidījumam 900 sekundes viņa atklāja, ka esošajās politiskajās partijās sevi neredz, bet arī šaubās, vai jaunas partijas dibināšana būtu veids, kā kaut ko valstī mainīt.” (Diena.lv, 21.01.2013.) Vārds „padoms” laikam būs nevietā, it īpaši attiecinot uz personu, kas, iespējams, ir gudrāka par tevi. Tāpēc aizstāšu ar vārdu „pārdomas”.

Var lūgt Dievu, un droši vien tas ir jādara, lai tas palīdzētu sakārtot lietas valstī. Tikai viena lieta ir paļauties uz Dieva žēlastību, cerot, ka valsts izzadzējiem kādu dienu iestāsies apskaidrība un savu ofšoros nozūmēto naudu norakstīs bērnu namiem, vai Dienvidu tiltu, Saktas puķu tirdziņu un bērnu slimnīcu būvētājiem pēkšņi ienāks prātā doma „nostučīt” kukuļu prasītājus, bet valsts uzņēmuma valdē sēdošs nejēga atteiksies no sava amata un sāks strādāt darbu atbilstošu savām spējam, bet cita lieta ir piestrādāt pie tā, lai šī „apskaidrība” minētajiem subjektiem iestātos ātrāk. Pilnīgi iespējams, ka tāds arī ir Dieva funktieris - nevis pasniegt dāvanu debesu mannas veidā, bet likt to darīt konkrētiem cilvēkiem.

Ar kādiem riskiem nāktos sastapties godprātīgam cilvēkam, ejot politikā ar vislabākajiem nodomiem?

1) Nopietnas kļūdas, kam par cēloni pieredzes trūkums reālpolitikā.

2) Kompromisi ar sirdsapziņu un morālo vērtību pielāgošana konkrētiem apstākļiem, nokļūstot politmafijas apritē.

3) Dažādu gadījuma cilvēku nokļūšana komandā.

Labs piemērs iepriekš teiktajam ir Zatlera partija - kā var sabojāt labus nodomus. Šeit gan jāpiebilst: esmu teicis agrāk un saku to arī tagad, ka Zatlers un Kukule vēl nav visa partija un plinti krūmos mest nevajag. Par to, ka Reformu partijā ir sakarīgi cilvēki, liecina šīs partijas izvirzītā Rīgas mēra kandidāte Inga Antāne un viņas nesen medijiem paustie izteikumi:

http://www.delfi.lv/news/national/politics/rp-rigas-mera-amata-kandidate-antane-izvairiga-par-iespejamu-sadarbibu-ar-sc.d?id=42981896

http://reformupartija.lv/2013/01/19/inga-antane-sava-uzruna-vienotibas-rigas-nodalas-kopsapulce-atskatas-uz-koalicijas-partneru-lidzsinejo-sadarbibu/

Ja runā to, ko domā, tad ar tādiem cilvēkiem var un vajag sadarboties.

Kāda alternatīva? Viens no variantiem varētu būt sabiedriskas organizācijas nodibināšana un vadīšana, pielietojot savas Valsts kontrolē iegūtās iemaņas. Tas ir tas, par ko minēju iepriekš Pietiek nopublicētajā rakstā. Tagad nedaudz sīkāk.

1) Mērķis – pilsoniskas un patiesi demokrātiskas valsts iekārtas iedibināšana, nodrošinot visas sabiedrības interešu ievērošanu. Būtībā tas ir tas, kas ierakstīts pašreiz valdošās „reformu un tiesiskuma koalīcijas” vienošanās dokumentā - demokrātija, caurspīdīgums, profesionalitāte.

2) Funkcijas - sabiedrības kontrole valsts pārvaldes jomā, kur tiek pieņemti visai sabiedrībai svarīgi lēmumi - valsts un pašvaldību iepirkumi, banku sfēras kontrole, uzņēmumu ar valsts un pašvaldību kapitāla daļu, it īpaši to, kam monopolstāvoklis, kontrole tādos jautājumos kā cenu politika un darbinieku atalgojums, virkne citu jautājumu, kuru kontroles lietderība cilvēkam ar pieredzi dotā sfērā būtu labāk zināma. Otrs virziens - spiediens uz likumdevējiem, lai tie pienācīgi pilda savas funkcijas (parlamentārās izmeklēšanas komisijas korupcijas skandālos, KNAB un prokuratūras darba efektivitātes kontrole, likumu sakārtošana nevis atsevišķu grupu, bet visas sabiedrības interesēs).

3) Nepieciešamie resursi:

a) Ar likumu nostiprinātas pilnvaras, kas ļautu realizēt minētās funkcijas;

b) Valsts finansējums, kas ļautu izvairīties no sponsoru piesaistes un ietekmes.

Kāds jautās - kam vajadzīga funkciju dublēšana? Ir taču VK, IUB, FKTK, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Šeit jāpiebilst, ka kontrolējošās iestādes ir valsts padotībā un tātad vairāk vai mazāk ietekmējamas no valdošo partiju puses. Turklāt augstākstāvošā iestāde var aizliegt darīt zināmu plašākai sabiedrībai noteiktu informāciju, tādejādi jēdziens „caurspīdīgums” bieži paliek tikai uz papīra.

Un beidzot - pasākuma realizācijas plāns.

1) Iesākumam varētu iesniegt vēstuli valdībai un Saeimā pārstāvētām frakcijām ar konkrētiem priekšlikumiem - nepieciešamības pamatojums, funkcijas, pilnvaras, budžets. Vēstuli vēlams būtu parakstīt vairākām sabiedrībai zināmām un respektējamām personām.

2) Birokrātiskas atrakstīšanās un nevēlēšanās sadarboties gadījumā atbildes vēstules nopublicēt medijos ar atbilstošiem komentāriem, vēlams, pirms kārtējām vēlēšanām. Un tad ierosināt referendumu par konkrēto jautājumu. Tam gan būs vajadzīgs finansējums. Nu tad jāgriežas ar cepuri rokās caur medijiem pie sabiedrības. Varbūt tas kļūs par vienu no latviešu un krievu konsolidācijas formām, jo minētās problēmas ir kopīgas neatkarīgi no valodas.

Apzinos, ka divu stundu laikā tapis raksts var būt jēls un līdz galam nepārdomāts, tomēr ceru, ka kāds noderīgs domas grauds tur varētu būt, kuru būtu vērts apaudzēt.

Katrā ziņā steiga šeit būtu nevietā. Latvijas tauta neizmira 50 + 20 gadu laikā, nu tad pacietīs vel pāris gadus. Jāņem piemērs no Dombrovska, Āboltiņas un Co. optimisma, kuri acīmredzot uzskata, ka satraukumam nav pamata, tik laiku pa laikam jādod iespēja tautai „izlaist tvaiku” un reizi četros gados jāsastāda kārtējā „tiesiskuma un reformu vienošanās” tualetes papīra vērtībā.

Domāju, ka pa mākoņiem lidināties nevajadzētu un, ja tiek piedāvāts konkrēts un interesants darbs, tad atteikt „tautas glābšanas” idejas vārdā nebūtu prāta darbs, jo tāpat nenovērtēs. Turklāt neviens netraucē savietot maizes darbu ar sabiedrisko. No pēdējā, vismaz sākumposmā, paēdis nebūsi.

P.S. Ja ir interese pārdomāt lietas sīkāk, tad manu e-pasta adresi var dabūt caur Pietiek, iepriekš apliecinot, ka interesents ir tiešam Inguna Sudraba.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Mūsu svēts pienākums ir visā Latvijā stāstīt par to, ka korupcija ir noziegums ar upuriem

FotoNo brīža, kad jaunie konservatīvie pirmo reizi tika ievēlēti Rīgas domē, mēs ar aktīvu rīcību atmaskojām tās kleptokrātisko režīmu, tādējādi izdarot politisku spiedienu uz atbildīgajām iestādēm un amatpersonām. Šī neatlaidīgā darbība nu ir rezultējusies ar korupcijas sagrauztās un rīcībnespējīgās Rīgas domes atlaišanu.
Lasīt visu...

21

Kliķe jau aizgūtnēm pārraksta neseno Latvijas vēsturi, bet kliķes propagandisti steidz nostiprināt melus

FotoNeesmu PBK TV kanāla cienītājs, ne arī īpaši skatos kādus citus TV kanālus, kas ir krievu valodā, izņemot izklaides kanālus un raidījumus. Tomēr atsevišķos brīžos, kad runa ir par notikumiem pasaulē, zinot, ka mūs, Latvijas iedzīvotājus, baro ar vienveidīgu propagandu, paskatos arī Krievijas TV kanālus. Arī tos, kurus slēdza, reizēm skatījos.
Lasīt visu...

12

Prognoze: pirmo koronavīrusa slimnieku Latvijā atklās līdz 18. marta 10.55

FotoZīmīga diena šodien: mēnesis, kopš sapratu, ka koronavīruss nav kaut kāda citāda gripa vai tālu zemju slimība, bet gan bīstama, lipīga un nāvīga sērga, kas apdraud arī Latviju. Notikums, kas lika man saprast stāvokļa nopietnību, bija priekš mēneša, 23. janvārī ieviestā Uhaņas blokāde: 11 miljonu iedzīvotāju pilsētas izolēšana. Saistībā ar apaļu mēnesi varētu dalīties trīs ierakstos par vīrusu. Šis ir pirmais.
Lasīt visu...

12

Pierādīšu, ka lūšu šāvējiem patiesībā vispār nav argumentu

FotoTātad, ko saka lūšu šāvēji. 1. Nemaisies, kur neko nesaproti (agresīva pozīcija, kas ne ar ko nav pamatota). 2. Mums viss jākontrolē, jo apēd stirnas (pirmšķietami apspriežams arguments). 3. Vilki nāk mājās un plosa mājdzīvniekus (klaja demagoģija, jo runa taču nav par vilkiem).
Lasīt visu...

21

Pārmetumi un rīcība

FotoIr diezgan dīvaini pēkšņi saprast, ka tie cilvēki, kuri Atmodas laikā bija kopā ar tautu, bija tautas sirdsapziņa, šobrīd ir nostājušies pret tautu. Toreiz viņi bija tikpat nabagi kā mēs, visi citi, šobrīd liela daļa no viņiem ir ļoti pārtikuši, pat miljonāri un aktīvi pauž Tautu pazemojošus un noniecinošus uzskatus.
Lasīt visu...

21

Valsts

FotoBieži dzirdu, ka valstij vajag, valstij ir jādara, valstij ir jārūpējas, valstij ir jāievieš, jāveicina, man valsts neko nav devusi, man šī valsts nav vajadzīga utt.
Lasīt visu...

21

Atraktīvās politikas hronika: 7.februāris

Foto7.februārī Latvijā eksplodēja kolosāli atraktīvs notikumus. Noteikti vispievilcīgākais notikums latviešu tautas laimīgi aizvadītajā debilitātes laikmetā kopš 2018.gada 6.oktobra. Kolosāli atraktīvo notikumu drīkst uzskatīt par vietējā mēroga “9/11”. Arī 7. februārī sabruka dvīņu torņi. Sabruka leksiskie dvīņu torņi “Nācijas tēvs”/”Nācijas tumsonis” un to vietā tajā pašā dienā nācās nekavējoties uzbūvēt jaunu leksisko torni “Nācijas debilais tēvs” (NDT).
Lasīt visu...

21

Klimata modeļu realitāte - vai ticēsim skolu nebeigušam skuķim?

FotoGlobālo klimata "cīņu" rezultāts diemžēl var izrādīties - konkrēti papildu nodokļi arī Latvijā. Līdz ar to jautājums nav tīri akadēmisks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Blēžu un zagļu valsts

Raksts „Kā zvejas privātfirmu – nodokļu “optimizētāju” - uz nodokļu maksātāju rēķina glāba Latvijas valsts ierēdniecība” ir smuks piemērs, lai saprastu, ka...

Foto

„Anquis in herba” jeb Čūska zālē

Laikā, kad visa pasaule, vairums valstu gatavojas pasargāt savus iedzīvotājus no iespējamas koronavīrusa izplatīšanās, Latvijas publiskā telpa un ļaužu prāti...

Foto

9.maija svinības Maskavā kā līdzeklis Kremļa noziegumu leģitimācijai

Iesākumā precizēšu, ka runa šeit būs ne tik daudz par konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, cik gan par šo notikumu...

Foto

Vairāk jautājumu nekā atbilžu...

Interesanti, kurš tur bīda to Skultes LNG termināli. Ekonomikas ministra Nemiro draudziņš, kuru grib iestūķēt Latvenergo padomē kaut vai pa skursteni? Vai tomēr vecijaunā Vienotība? Vai NA?...

Foto

Leksiskās debilitātes praktiķi

Latvijā jau labu laiku ir tradīcija noskaidrot attiecīgā gada atraktīvākos (jocīgi piesaistošos) izteikumus. Ar to nodarbojas Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa....

Foto

Kāpēc FKTK atvainojās Maijai Treijai

Šī gada 3. februārī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka FKTK atsauc savu 2019. gada. 29...

Foto

Ar atsevišķu tiesnešu atbalstu tiesu izpildītāji no iedzīvotājiem piedzen līdzekļus, kurus likums viņiem neliek maksāt

Parādījušies tiesu izpildītāji, kas atraduši jaunu, likumā neparedzētu veidu, kā no...

Foto

Lidostu un čemodānus es vairs neatceros, visi aicina mani par Rīgas mēru, bet es plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju

Pirmkārt, es uzskatu, ka esošā politiskā...

Foto

Divu gadu laikā Veselības ministrija nav ieviesusi nevienu no Valsts kontroles ieteikumiem, lai ģimenes ārsti būtu pieejamāki

Divu gadu laikā, kopš klajā nāca Valsts kontroles revīzijas...

Foto

Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā un risināšanā

Cienījamie laikabiedri! Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā...

Foto

Divi jautājumi Kristīnes Misānes izdošanas sakarā: vai tikai atbildes nebūs biedējošas ikvienam pilsonim?

Latvijā visaugstākajā līmenī pacelts jautājums par mūsu pilsones Kristīnes Misānes izdošanu no Dānijas...

Foto

Es redzēju, mīļais, tu šodien biji aizrāvies ar valstsgribu...

Nupat pieķēru sevi pie pavisam stulbas atziņas - pat iepriekšējie divi kretīni Bērziņš un Vējonis man nelikās...

Foto

Vai Ārstu biedrība kļuvusi par Veselības ministrijas suni?

Pagājušajā nedēļā Veselības ministrijā notika Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Sēde bija iestudēta kā viena aktiera teātris. Režisore...

Foto

Kauns skatīties, kā daļa latviešu politiķu un ierēdņu nodur acis, mentāli savelkas čokuriņā un slīd zem galda

Šonedēļ „Attīstībai/Par” pakļāvās “Saskaņas” un lašoristu* spiedienam un uz...

Foto

Var noprast, ka Annai Jutai Maskavā pavadītais laiks nav pagājis pa tukšo

„Spēcīgs” vēstījums no savā laikā Maskavā, īpašā speciālā rajonā (augsta ranga kompartijas funkcionāru dzīvesvietā)...

Foto

Iesniegums Bordānam: nevajag aiztikt Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales robežas

Izlasījām, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei....

Foto

“Nācijas tēvs” kā “nācijas tumsonis”

Nekas nemainās! Katra “nācijas tēva” (NT) publiskā uzstāšanās ir tumsonības apliecinājums. Izrādās, NT ir milzīgi robi izglītībā. Viņa zināšanas ir ļoti...

Foto

Skumji, ka pašreizējā bezoligarhu valdība tiek stutēta ar šī āksta un citu "kaimiņu" balsīm

Ir beidzot piepildījies Kaimiņa aktieriskais sapnis... viņš ir nokļuvis uz valsts lielākā...

Foto

Par “antisemītiskām cūkām” un poļu-čehu teritoriālo konfliktu

Savā nesenajā uzrunā Krievijas Aizsardzības ministrijas sanāksmē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies Otrā pasaules kara tēmai un, pieminēdams...

Foto

Lietuviešu uzņēmēji pret Latviju

Gribēju piemest savu pagali ažiotāžai ap VDD ēkas celtniecību bijušā velotreka vietā. Tad nu lūk, no vienas puses man izbrīnu raisa šiverīgu...

Foto

Atraktīvā politiskā hronika: janvāris

8.janvārī Rīgas lielākajos interneta medijos tika ievietota pēcpadomju gados tematiski klasiska un tāpēc emocionāli vienaldzīga informācija. Taču tai tomēr piemīt zināma atraktivitāte. Informācijā...

Foto

Kur Latvija?

Latvijai vairs nav nevienas no valsts pazīmēm, proti:...

Foto

Karaļa ēras beigas vai tomēr “Bauze uz pauzes”?

Otrdien Garkalnes novada iedzīvotājus sasniedza ziņa, ka Garkalnes Imperators ir atkāpies no amata, jo veselība vairs nav tā,...

Foto

Ornitologs Apinītis iestājas par skaidru dziesmu: nost ar šņabi un „cīgām”

Jūs jau būsiet pamanījuši, ka kādreizējais partijas „Latvijas ceļš” biedrs dakteris Pēteris Apinis, kurš tika...

Foto

Kas notiek ar Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadību?

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā arvien plašāk izskan ziņas par KPV LV ministru brīnumiem, vēlos informēt par kādu citu...

Foto

Nepieciešama jauna pieeja tam, kā Latvijas galvaspilsētā tiek risināti iedzīvotājiem būtiski jautājumi

Teikas apkaimes iedzīvotāji ir pauduši skaidru un nepārprotamu vēlmi bijušā velotreka “Marss” vietā redzēt...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 2. daļa. Vēl vakar sabiedrotie, bet šodien - nāvīgi ienaidnieki

Vācija nevarēja pabarot sevi. Valstij uzsākot Otro pasaules karu,...

Foto

No NT pūdernīcas. Padomiski formāli un iesaiste

Nevar būt nekādu šaubu! Mērķis ir skaidri redzams! NT (“nācijas tēvs”) vēlas latviešu inteliģenci uztaisīt par sapioseksuāļu inteliģenci. Atcerēsimies,...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 1. daļa. Kā sākās karš, jeb Molotova - Ribentropa pakts trīs dienu hronikā

Autortiesības uz šo “spārnoto” frāzi kļūdaini...

Foto

Ja mums nebūs jaunas ēkas par pārdesmit miljoniem eiro, kura stiprinās mūsu kapacitāti, mēs arī turpmāk nevarēsim notvert nevienu spiegu

Atbilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam...

Foto

Lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā

Nacionālā apvienība (NA) iesniegusi likuma grozījumus, lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā. JKP atbalsta. A/Par neatbalsta. Vienotība un KPV vēl domā....

Foto

Mihoelss, ebreju antifašistu komiteja un “ārstu-indētāju” lieta

Pērnā gada nogalē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies vēsturei, necenzēti nolamājot pirmskara Polijas vēstnieku Vācijā par it kā...

Foto

Paveiktais veselības nozarē Artura Krišjāņa Kariņa valdības pirmajā gadā

Atbilstoši valdības deklarācijai: 1. Pieejamība. Ārstniecības personu darba samaksas pieaugums 2020. gadā. Panākts, ka 2020.gadā veselības nozares darbinieku...