Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Pelšs mēģina izmeloties par Āboltiņas atrašanos vēstnieka amatā Itālijā ilgāk nekā piecus gadus, viņa šo amatu pašlaik ieņem, pārkāpjot likumu
PIETIEK30.11.2023.
Komentāri (97)
Kaut gan sevi diskreditējusī bijusī „Vienotības” vadītāja Solvita Āboltiņa, kurai ārlietu ministrs, tagadējais valsts prezidents Edgars Rinkēvičs „par nopelniem” nokārtoja vēstnieces amatu Itālijā, šo amatu ieņem jau ilgāk nekā piecus gadus, ko likums neparedz, Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs oficiālā vēstulē mēģina izmeloties par šo faktu.
Šā gada 26. oktobrī Lato Lapsa nosūtīja Ārlietu minstrijai oficiālu informācijas pieprasījumu par Solvitas Āboltiņas nelikumīgo atrašanos vēstnieces amatā ar šādiem jautājumiem:
„Kādu iemeslu dēļ šī persona ieņem vēstnieka amatu vienā konkrētā valstī ilgāk nekā piecus gadus, pārkāpjot spēkā esošos normatīvos aktus?
Kuras tieši Jūsu iestādes amatpersonas ir atbildīgas par to, ka šī persona ieņem vēstnieka amatu vienā konkrētā valstī ilgāk nekā piecus gadus?
Vai šī persona vai kādas citas personas šīs personas vārdā ir izdarījušas spiedienu uz Jūsu iestādi vai kādām tās amatpersonām, mudinot pārkāpt spēkā esošos normatīvos aktus attiecībā uz maksimālo vēstnieka pilnvaru termiņu?
Vai Latvijas valsts apmaksā kāda šīs personas ģimenes locekļa mācību vai citus izdevumus Itālijā? Ja jā, kas ir šis ģimenes loceklis, ar kādu pamatojumu šie izdevumi tiek apmaksāti, un kādi ir bijuši šie izdevumi 2021. gadā un 2022. gadā pa gadiem?”
Pēc ilgākām pārdomām Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs uz šo pieprasījumu ir sniedzis šādas atbildes:
„Atbildot uz Jūsu 2023. gada 26. oktobra iesniegumu, Ārlietu ministrija sniedz šādu informāciju.
Saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likuma 14. panta pirmo daļu ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka dienesta laiks vienā valstī ir ne vairāk kā četri gadi, kas izņēmuma gadījumos, lai nodrošinātu diplomātiskā un konsulārā dienesta darbību, var tikt pagarināts par vienu gadu.
Solvita Āboltiņa Latvijas Republikas ārkārtējās un pilnvarotās vēstnieces amatu Itālijā pilda kopš 2018. gada. Ņemot vērā diplomātiskā un konsulārā dienesta darbības nodrošināšanas apsvērumus, S. Āboltiņas ilggadējo pieredzi un kompetenci diplomātiskajā dienestā, atbilstoši Ārlietu ministrijas Atestācijas komisijas lēmumam vēstnieces dienesta laiks tika pagarināts par vienu gadu.
Līdzīgi lēmumi ir tikuši pieņemti arī attiecībā uz citiem diplomātiskā un konsulārā dienesta darbiniekiem, ņemot vērā dienesta darbības nodrošināšanas vajadzības.
Atbildot uz jautājumu par iespējamām neformālām darbībām attiecībā uz S. Āboltiņas pilnvaru pagarinājumu, informējam, ka Ārlietu ministrija šādas darbības nav konstatējusi.
Savukārt izdevumi par diplomāta un viņa ģimenes locekļu uzturēšanos dienesta valstī tiek segti saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 29. jūnija noteikumiem Nr. 602 “Noteikumi par pabalstu un kompensāciju apmēriem diplomātiskā un konsulārā dienesta amatpersonām (darbiniekiem), valsts tiešās pārvaldes amatpersonām (darbiniekiem), karavīriem, prokuroriem un sakaru virsniekiem par dienestu ārvalstīs un to izmaksas kārtību”. Informējam, ka Ārlietu ministrija 2021. gadā un 2022. gadā nav segusi izdevumus par vēstnieces S. Āboltiņas ģimenes locekļu mācībām.”
Taču šis Ārlietu ministrijas valsts sekretāra skaidrojums ir melīgs: patiesībā akreditācijas vēstuli Itālijas prezidentam Solvita Āboltiņa ir iesniegusi jau 2018. gada 11. septembrī, kas nozīmē, ka jau divarpus mēnešus viņa vēstnieces amatu ar minstrijas vadības svētību ieņem nelikumīgi.