
Arī „NILLTFN aptaujas lapa” finansēta no 387 000 eiro, ko Kučinska valdība slepeni piešķīrusi „Deloitte Latvia”
PIETIEK08.06.2017.
Komentāri (0)
Arī uzņēmējus tracinošā „NILLTFN aptaujas lapa”, ko marta sākumā uzņēmējiem nekavējošai aizpildīšanai izsūtīja Ilzes Cīrules (attēlā) vadītais Valsts ieņēmumu dienests (VID), ir tapusi par tiem 387 tūkstošiem eiro, ko Māra Kučinska valdība šopavasar paslepus piešķīrusi SIA Deloitte Latvia, lai to piesaistītu kā konsultantu Nacionālā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku novērtējuma izstrādes procesam. Turklāt atšķirībā no sākotnējās stomīšanās un izvairīšanās tagad VID vadība jau apgalvo – iegūtie dati būšot ļoti noderīgi.
„VID, izskatot Deloitte Latvia sagatavotajā aptaujas lapā iekļautos jautājumus, pārliecinājās, ka uz tiem sniegtās atbildes un iegūtie statistikas dati ļaus objektīvi vērtēt nozaru reālo situāciju tautsaimniecībā un atbilstoši veikt iegūtās informācijas analīzi, izstrādājot Nacionālo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku novērtējumu,” – šāds tagad ir VID oficiālais viedoklis par izplatīto anketu, no kā sākotnēji VID vadība centās norobežoties, paziņojot, ka VID esot tikai izpildītājs – izplatītājs.
Kā izrādās, VID arī nemulsina tas, cik lietderīga bija šādas anketas aizpildīšanas prasība un cik resursu tas prasīja uzņēmējiem. „Vienlaikus VID apzinājās, ka atbilžu sagatavošana uz aptaujā ietvertajiem jautājumiem prasa nopietnus resursu ieguldījumus, lai ievērotu noteikto aptaujas lapu aizpildīšanas termiņu, taču atbilstoši Ministru kabineta 2017.gada 24.februāra rīkojuma Nr.93 “Par Nacionālo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku novērtējumu” pielikumā norādītajam darba apjomam un termiņiem aptaujas lapas tika izsūtītas visiem ne-fmanšu sektora VID uzraugāmajiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma subjektiem, kuri VID ir reģistrējušies,” tagad skaidro VID vadība.
Kā jau ziņots, ar norādi uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu (NILLTFN) VID marta sākumā bija izsūtījis uzņēmumiem pārsteidzošu dokumentu – aptaujas lapu, kas saskaņā ar paša VID skaidrojumu „sniegs ieskatu par Jūsu kā likuma subjekta darbību. Pietiek šodien atkārtoti publicē šo „aptaujas lapu”.
1. Jūsu kā NILLTFN (Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas) likuma subjekta darbības veids1.1. NILLTFN likuma subjekta pamatdarbība
1.2. NILLTFN likuma subjekta papilddarbība (ja ir)
1.3. NILLTFN likuma subjekta papilddarbība (ja ir)
2. Kādas ir galvenās grūtības ar kurām sastopaties, īstenojot NILLTFN regulējuma prasības, ieskaitot uz riskiem balstītu pieeju?. 2.1. Nepietiekamas pamatnostādnes
2.2. Pareizo parametru noteikšana
2.3. Periodiska risku izvērtēšana
2.4. Cits variants (lūdzu, norādiet komentāru sadaļā)
3. Ko, Jūsuprāt, varētu uzlabot NILLTFN regulējumā, lai novērstu vai minimizētu šīs grūtības?
4. Vai informācijai par klientu tiek piešķirts konfidencialitātes statuss?
5. Kā Jūs vērtējat sadarbību ar VID? Kādas ir galvenās grūtības ar kurām sastopaties?
6. Vai Jūs uzskatāt, ka VID ir plašas pilnvaras, tai skaitā tiesības uzlikt administratīvos sodus par pārkāpumiem NILLTFN jomā, kas ļauj ietekmēt VID uzraugāmo NILLTFN likuma subjektu darbību?
7. Vai, Jūsuprāt, administratīvie sodi par NILLTFN prasību neievērošanu ir pietiekami bargi, lai atturētu likuma subjektus no iesaistīšanās noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā?
. Vai, Jūsuprāt, administratīvie sodi par NILLTFN prasību neievērošanu ir pietiekami bargi, lai veicinātu iekšējās kontroles sistēmas pilnveidošanu?
8. Vai, Jūsuprāt, administratīvie sodi par NILLTFN prasību neievērošanu ir pietiekami bargi, lai atturētu jūsu nozares uzraugāmos subjektus no iesaistīšanās noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā?
9. Kā Jūs vērtējat administratīvo sodu par NILLTFN prasību neievērošanu piemērošanu praksē? Lūdzu, atzīmējiet apgalvojumu, kuram Jūs piekrītat.. 9.1. Administratīvie sodi sasniedz savu mērķi - soda pārkāpēju un preventīvi novērš pārkāpumu
9.2. Administratīvie sodi daļēji sasniedz savu mērķi - daļēji soda pārkāpēju un preventīvi daļēji novērš pārkāpumu
9.3. Administratīvie sodi nesasniedz savu mērķi - nesoda pārkāpēju un preventīvi nenovērš pārkāpumu
9.4. Cits (lūdzu, norādiet komentāru sadaļā)
10. Vai, Jūsuprāt, Krimināllikumā paredzētie sodi ir pietiekami bargi, lai atturētu likuma subjektus no iesaistīšanās noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā?
11. Vai, Jūsuprāt, Krimināllikuma paredzētie sodi par NILLTFN prasību neievērošanu ir pietiekami bargi, lai veicinātu iekšējās kontroles sistēmas pilnveidošanu?
12. Vai Jums ir zināmi gadījumi, kad persona būtu notiesāta par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu?
13. Vai Jums ir zināmi gadījumi, kad pret Jūsu nozares profesionāli tika uzsākts kriminālprocess, vai viņš tika notiesāts par NILL?
14. Vai Jums ir zināmi gadījumi, kad Jūsu nozares profesionālis tika notiesāts par citu finanšu noziegumu izdarīšanu, piemēram krāpšanu?
15. Vai Jūsu nozares profesionāļi ir informēti par kriminālatbildību par NILLTF?
16. Vai pirms darbības uzsākšanas tiek pieprasīta informācija par personu no sodu reģistra?
17. Vai Jums darbības uzsākšanas kontroles ietvaros tiek izvirzītas izglītības un/vai pieredzes priekšnoteikumi?
18. Vai Jūs uzskatāt, ka esat pasargāti no noziedzīgu nodarījumu veicēju ietekmes un neiesaistīsies kriminālās darbībās?
19. Vai ir veikta personas izpēte pirms viņa pieņemšanas darbā Jūsu iestādē?
20. Kādi kritēriji tiek vērtēti pirms darbinieka pieņemšanas darbā, atzīmējot pie katra kritērija "jā" vai "nē"?. 20.1. Izglītība
20.2. Reputācija
20.3. Sodāmība
20.4. Cits (lūdzu, norādiet komentāru sadaļā)
21. Vai Jūs uzskatāt, ka Jūsu nozares profesionāļi ievēro visas NILLTFN procedūras un politikas?
22. Vai Jūs uzskatāt, ka Jūsu nozares profesionāļi ir lojāli un neiesaistīsies kriminālās darbībās?
23. Vai Jūsu nozarē tiek veiktas iekšējās pārbaudes ar mērķi pārbaudīt darbinieku darbības atbilstību ētikas nosacījumiem/ziņošanas pienākumiem un to uzmanības pārbaudei?
24. Vai Jūsu nozares regulējošajos iekšējās kārtības noteikumos ir paredzēti disciplinārsodi par NILLTFN procedūru un/vai politiku neievērošanu?
25. Lūdzu, sniedziet informāciju par jūsu iestādē ierosināto darbinieku disciplinārlietu skaitu par NILLTFN prasību pārkāpumiem.
26. Vai Jūsu iekšējās kontroles sistēma, t.i. procedūras un/vai politikas, nosaka nozares profesionāļu un to darbinieku rīcību un pienākumus, konstatējot neparastus un aizdomīgus darījumus un sagatavojot ziņojumu par tiem, tai skaitā par pienākumu neizpaust klientam informāciju par to, ka tā aizdomīgais darījums ir paziņots Kontroles dienestam?
27. Vai Jums ir ieviests kontroles mehānisms, kas novērš to, ka Jūs vai Jūsu darbinieks varētu paziņot klientam par to, ka par viņu un aizdomīgo darījumu ir paziņots Kontroles dienestam?
28. Vai Jums ir zināmi gadījumi, kad klientam ir izpausts ziņošanas fakts?
29. Ir jāveic atbilstoši pasākumi, lai aizsargātu darbiniekus no draudiem vai naidīgām darbībām pēc tam, kad tie ziņojuši par neētiskām darbībām vai aizdomīgu darījumu iekšēji vai Kontroles dienestam. Vai Jums ir zināmi gadījumi, kad darbinieki nav bijuši aizsargāti pēc ziņošanas?
30. Vai Jums ir nodrošināta sistēma, kā darbinieki var laicīgi brīdināt vadību/ uzraugošo institūciju par aizdomīgajiem darījumiem vai klienta rīcību, tai skaitā par iespējamiem korupcijas, krāpšanas, ļaunprātības vai neētiskas rīcības gadījumiem, saglabājot anonimitāti (whistleblower sistēma)?
31. Vai ir kādas problēmas, ar kurām Jūs sastopaties, ievērojot prasības par apmācībām, atzīmējot pie katras problēmas "jā" vai "nē"? . 31.1. Kvalitatīvu ārējo apmācību pieejamība
31.2. Normatīvajos aktos noteiktās prasības ir neskaidras
31.3. Maz informācijas par Latvijā
aktuālākajām NILLTF tipoloģijām un riskiem
31.4. Citas (lūdzu, norādiet komentāru sadaļā)
32. Vai Jūs sniedzat iekšējās NILLTFN apmācības saviem darbiniekiem? . 32.1. Nesniedzam
32.2. Sniedzam pieņemot darbā
32.3. Sniedzam darba tiesisko attiecību laikā
32.4. Sniedzam konstatējot pārkāpumu
33. Lūdzu sniedziet informāciju par pieejamo NILLTFN apmācību biežumu.
34. Apmācību skaits, kurās Jūs esat piedalījies.
35. Vai Jūs saņemat ieteikumus no Kontroles dienesta NILLTFN jomā?
36. Cik bieži Kontroles dienests ir organizējis Jūsu nozares profesionāļiem seminārus/apmācības?
37. Vai pēc NILLTFN apmācību pabeigšanas tiek veikta zināšanu pārbaude, lai pārliecinātos, ka tiek izprasta atbilstošā NILLTFN tēmu un apmācības pabeigusī persona spēj pildīt amata pienākumos noteiktos uzdevumus precīzi, savlaicīgi un pienācīgā kvalitātē?
38. Lūdzu, norādiet, kādas ir Jūsu nozares profesionāļiem NILLTFN apmācību tēmas, atzīmējot pie katras tēmas "jā" vai "nē"?. 38.1. atbildīgo darbinieku pienākumi, tiesības un atbildība
38.2. neparastu un aizdomīgu darījumu ietekme uz iestādi, tās reputāciju
38.3. NILLTF risku apraksts, ar kuriem iestāde var saskarties
38.4. iestādes piedāvāto produktu un pakalpojumu radītais NILLTF risks iestādei, to apraksts (iestādes produktu un pakalpojumu izvērtējums, nosakot to izmantošanas riska līmeni NILLTF mērķiem)
38.5. iestādes produktu un pakalpojumu vājās vietas, kas rada paaugstinātu risku to izmantošanai NILLTF mērķiem
38.6. iepazīstināšana ar iestādes politikām un procedūrām NILLTFN jomā, normatīvo dokumentu apgūšana, zināšanu pārbaude
38.7. prasības un veicamie pienākumi klienta identifikācijas, izpētes, klientu un to darījumu uzraudzības veikšanai, neparastu un aizdomīgu darījumu identificēšanai atbilstoši iestādes kopējai politikai un stratēģijai
38.8. neparastu un aizdomīgu darījumu identificēšanas kārtība un darbinieka rīcība, konstatējot neparastus un aizdomīgus darījumus
38.9. darbinieka rīcība, veicot klienta izpēti un darījumu uzraudzību gadījumos, kas nav izklāstīti procedūrās
38.10.darbinieka atbildība par NILLTFN prasību neievērošanu
38.11. darbinieka rīcība un pienākumi, sagatavojot ziņojumu par konstatētiem neparastiem un aizdomīgiem darījumiem
38.12. Citas (lūdzu, norādiet komentāru sadaļā)
39. Vai Jums ir ieviestas iekšējās kontroles sistēmas, kas nodrošina, ka tiek pievērsta pienācīga uzmanība augsta riska klientiem, to darījumiem un citām darījumā iesaistītajām pusēm un to izcelsmes valstīm?
40. Vai klienti tiek iedalīti riska kategorijās? Ja jā, lūdzu, nosauciet esošās risku kategorijas, kādās tiek iedalīti Jūsu klienti? Lūdzu norādiet arī kopējo iestādes klientu skaitu katrā no kategorijām40.1. ļoti augsta
40.2. augsta
40.3. vidēja
40.4. zema
40.5. Citas (lūdzu, norādiet komentāru sadaļā)
41. Vai Jūs veicat politiski nozīmīgu personu (PEP) padziļinātu izpēti? Vai tiek veikta klienta padziļināta izpēte gadījumos, kad klients ir Politiski nozīmīga persona un/vai no augsta riska valsts?
42. Vai Jūs veicat nerezidentu klientu padziļinātu izpēti?
43. Vai tiek saglabāta iegūtā informācija par klientu, kas iegūta veicot klienta izpēti?
44. Vai Jūsu iekšējās NILLTFN procedūras/politikas aizliedz veidot jaunas biznesa attiecības vai turpināt esošās biznesa attiecības, ja:. 44.1. Nav iespējams identificēt klientu
44.2. Nav iespējams noteikt patieso labuma guvēju
44.3. Netiek saņemta pieprasītā papildu informācija
45. Vai ir bijušas biznesa attiecības, kas tikušas izbeigtas, pamatojoties uz NILLTF apstākļu konstatēšanu?
46. Vai ir bijušas kādas nerezidentu biznesa attiecības, kas tikušas izbeigtas, pamatojoties uz NILLTFN? Ja atbilde ir pozitīva, lūdzu, norādiet kopējo skaitu ar nerezidentu biznesa attiecībām, kuras beigušās, pamatojoties uz NILLTFN.
47. Vai Jūs apkopojat informāciju par klienta naudas līdzekļu avotiem?
48. Vai Jūs veicat Jūsu klientu un viņu darījumos iesaistīto personu pārbaudi starptautisko sankciju sarakstos?
49. Vai Jūsu darbiniekiem var piemērot un tiek piemērots disciplinārsods par NILLTFN noteikumu un nozares iekšējā regulējuma NILLTFN jomā pārkāpumu?
50. Cik ir bijuši disciplinārsodu piemērošanas gadījumi laika posmā no 2013.-2016. gadam (pa gadiem)?
51. Vai Jūsu iestādē ir veikts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas riska izvērtējums?
52. Cik bieži Jūsu iestādē ir veikts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas riska izvērtējums?
53. Vai Jūs veicat NILLTFN ārējos auditus? Ja jā, cik bieži un kurš veic šos NILLTFN ārējos auditus?
54. Vai Jūs esat saskārušies ar jebkādām problēmām, veicot darījumu uzraudzību, norādot pie katras problēmas "jā" vai "nē"? . 54.1. Nepietiekamas darbinieku zināšanas
54.2. Uzraudzības sistēmas ir pārāk dārgas
54.3. Uzraudzības sistēmas ir nepiemērotas - netiek veikta scenāriju atjaunināšana
54.4. Uzraudzības sistēmas ir nepiemērotas - netiek veikta sistēmas optimizācija
54.5. Uzraudzības sistēmas ir nepiemērotas - liels ģenerēto brīdinājumu skaits neļauj efektīvi veikt darījumu uzraudzību
54.6. Citas (lūdzu, norādiet komentāru sadaļā)
55. Vai Jūsu (uzraugāmās nozares personas) iekšējais normatīvais regulējums dod iespēju savlaicīgi pārskatīt potenciālus aizdomīgu darījumu ziņojumus, par kuriem būtu jāziņo Kontroles dienestam?
56. Ar kādām problēmām Jūs saskarieties PEP noskaidrošanā?
56.1. Nesaskaramies ar problēmām
56.2. Nacionālā PEP saraksta neesamība
56.3. PEP saraksti nesatur visaptverošu informāciju
56.4. Ar PEP cieši saistīto personu noteikšana
56.5. Citi (lūdzu, norādiet komentāru sadaļā)
Pieprasījums uzrādīt konkrētus finanšu datus
Kategorija Operacionālā definīcija
Kopējā vērtība Kopējie aktīvi
Kopējie ienākumi/ apgrozījums
Klientu bāzes profils Klientu skaits, kas ir Latvijas Republikas rezidenti un Eiropas Ekonomikas zonas rezidenti fiziskas personas, kuru mēneša kredīta plānotais vai faktiskais apgrozījums nepārsniedz 15 000 EUR;
Klientu skaits, kas ir ārvalstu personas, kas nav Eiropas Ekonomikas zonas rezidenti fiziskas personas, kuru mēneša kredīta plānotais vai faktiskais apgrozījums nepārsniedz 15 000 EUR;
Klientu skaits, kas ir juridiskas personas un juridiski veidojumi, kuri pamata darbību veic Latvijas Republikā;
Klientu skaits, kas ir juridiskas personas un juridiski veidojumi, kuru pamata darbība nav saistīta ar Latvijas Republiku, bet kuri ietilpst publiski zināmā ārvalstu uzņēmumu grupā ar labu reputāciju;
Klientu skaits, kas ir fiziskas personas, kuru mēneša kredīta plānotais vai faktiskais apgrozījums pārsniedz 15 000 EUR;
Klientu skaits, kas ir fiziskas personas, kuras atzīstamas par politiski nozīmīgām personām, to ģimenes locekļi vai ar politiski nozīmīgām personām cieši saistītas personas vai juridiskas personas un juridiski veidojumi, kuru patiesie labuma guvēji ir minētās personas;
Klientu skaits, kas ir juridiskas personas un juridiskie veidojumi, kuru pamata darbība nav saistīta ar Latvijas Republiku un kuri neietilpst publiski zināmā ārvalstu uzņēmumu grupā ar labu reputāciju, kā arī loro korespondenti (respondenti);
Klientu skaits, kas ir kompānijas, kuras atzīstamas par čaulas kompānijām.
Vidējais klientu naudas atmazgāšanas riska novērtējuma rezultāts (1-5; kur 1 - ļoti zems, 3 - vidējs, 5 - ļoti augsts)
Kopējais klientu skaits
Kopējais fizisko personu rezidentu skaits
Kopējais fizisko personu nerezidentu skaits
Kopējais klientu skaits, kas izmanto pakalpojumu
Fizisko personu rezidentu skaits, kas izmanto pakalpojumu
Fizisko personu nerezidentu skaits, kas izmanto pakalpojumu
Zema naudas atmazgāšanas riska klientu skaits
Fizisko personu rezidentu skaits ar zemu naudas atmazgāšanas risku
Fizisko personu nerezidentu skaits ar zemu naudas atmaazgāšanas risku
Vidēja naudas atmazgāšanas riska klientu skaits
Fizisko personu rezidentu skaits ar vidēju naudas atmazgāšanas risku
Fizisko personu nerezidentu skaits ar vidēju naudas atmaazgāšanas risku
Augsta naudas atmazgāšanas riska klientu skaits
Fizisko personu rezidentu skaits ar augstu naudas atmazgāšanas risku
Fizisko personu nerezidentu skaits ar augstu naudas atmaazgāšanas risku
Kopējais klientu, kuriem tiek veikta padziļinātā izpēte, skaits
Fizisko personu rezidentu skaits, kuriem tiek veikta padziļinātā izpēte
Fizisko personu nerezidentu skaits, kuriem tiek veikta padziļinātā izpēte
Kopējais klientu, kuriem ir veikta padziļinātā izpēte pēdējo 12 mēnešu laikā, skaits
Fizisko personu rezidentu skaits, kuriem ir veikta padziļinātā izpēte pēdējo 12 mēnešu laikā
Fizisko personu nerezidentu skaits, kuriem ir veikta padziļinātā izpēte pēdējo 12 mēnešu laikā
Klientu, kuri ir politiski nozīmīgas personas, skaits
Fizisko personu rezidentu, kas ir politiski nozīmīgas personas, skaits
Fizisko personu nerezidentu, kas ir politiski nozīmīgas personas, skaits
Klientu, kas ir Latvijas rezidenti, skaits
Klientu, kas ir ES (izņemot Latviju) rezidenti, skaits
Klientu, kas nav ES rezidenti, skaits
Aģentu izmantošana Kopējais aģentu skaits
Kopējais Latvijas juridikcijas aģentu skaits
Kopējais ES (izņemot Latviju) juridikcijas aģentu skaits
Kopējais ārpus ES juridikcijas aģentu skaits
Kopējais klientu skaits, ko piesaistījuši aģenti
Kopējā noguldījumu summa klientiem, ko piesaistījuši aģenti
Kopējais noguldījums skaits klientiem, ko piesaistījuši āgenti
Aģentu, kuri nav noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasību subjekti vai kuru darbība netiek atbilstoši uzraudzīta, skaits
Skaidras naudas īpatsvars Kopējā Latvijas skaidras naudas darījumu summa
Kopējais Latvijas skaidras naudas darījumu skaits
Kopējā ES (izņemot Latviju) skaidras naudas darījumu summa
Kopējais ES (izņemot Latvijas) skaidras naudas darījumu skaits
Kopējā ārpus ES skaidras naudas darījumu summa
Kopējais ārpus ES skaidras naudas darījumu skaits
Iespēja anonīmi izmantot vai koplietot produktu/ pakalpojumu Anonīmi izmantotu pakalpojumu skaits
Anomīmi izmantotu pakalpojumu apjoms
Naudas atmazgāšanas tipoloģijjas Vai uzturiet naudas atmazgāšanas tipoloģiju bibliotēku?
Uzskaitīt zināmās naudas atmazgāšanas tipoloģijas, kā arī sniegt aprakstu tām
Produkta/ pakalpojuma izmantošana krāpniecības vai nodokļu nomaksas shēmās Kādas ir izplatītākās produkta/ pakalpojuma izmantošanas iespējas shēmās, ar mērķi izvairīties no nodokļu nomaksas vai krāpnieciskā shēmā?
Ziņojumu par aizdomīgu darījumu skaits
Ziņojumu par neparastu darījumu skaits
Grūtības izsekot pārskaitījumiem produkta/ pakalpojuma ietvaros Kādas ir grūtības grāmatot pārskaitījumus produkta/ pakalpojuma ietvaros?
Novērtēt skalā 1-5 iespēju grāmatot pārskaitījumus produktam/ pakapojumam. Sniegt arī pamatojumu novērtējumam
Iespēja izmantot produktu/ pakalpojumu neklātienē Vai produktu/ pakalpojumu ir iespējams izmantot neklātienē?
Produkta/ pakalpojuma piegādes/ nodošanas iespējas ar aģentiem Vai produktu/ pakalpojumu ir iespējams piegādāt vai nodot ar aģentiem?
Papildu naudas atmazgāšanas novēršanas kontroles Vai jums ir izstrādātas papildu naudas atmazgāšanas kontroles?
Uzskaitīt esošās kontroles, sniegt aprakstu tām.