Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Labklājības ministrija kā Latvijas valsts pārvaldes institūcija, nevar būt amorāla – noliedzot ētikas vai morāles principus, tā kļūst noziedzīga.

Valsts pārvaldei ir vajadzētu pārslēgt savu domāšanu no tās, ka tā ir tikai maksas pakalpojumu sniedzējs savai tautai, uz to, ka valsts pārvalde ir atbalstītājs un palīgs valsts iedzīvotāju centienos. Uzņēmējiem taču nav jācīnās ar savu valsts pārvaldi, nav jāskraida pa varas gaiteņiem, meklējot atbildes uz saviem jautājumiem. Viņiem ir jābūt gaidītiem, laipni uzņemtiem, lai palīdzētu strādāt, radīt darba vietas, nevis nepārtraukti jābaidās, ka tūlīt viņus pārbaudīs un liks maksāt par kādiem valsts pakalpojumiem soda naudas.

17 gadus strādādams Valsts darba inspekcijā  (VDI) valsts darba inspektora amatā, es centos panākt, lai valsts pārvalde tiek vērtēta pēc konkrēta rezultāta – tas nozīmē, ka Labklājības ministrijai par tās darbības mērauklu jākalpo tam, kāda ir cilvēku drošība darbā, cik mazāk ir cietušo nelaimes gadījumos darbā, kāda ir atdeve no iesniegumu izskatīšanas par Darba likumu pārkāpumiem, kāda palīdzība tiek sniegta darba devējiem un nodarbinātajiem (nevis tikai tupēt aiz  dubulta aizslēgtām durvīm).

Arī uz iesniegumiem ierēdnis citē likumu normas, apraksta dažādas situācijas, bet nesniedz konkrētu atbildi uz konkrētu jautājumu. Man tas liecina par to, ka cilvēki baidās uzņemties atbildību, kā arī parāda, kāda ir valsts pārvaldes attieksme pret savu resursu jeb cilvēkiem, kas tur strādā, jo viņiem ir laiks aprakstīt daudzas lappuses, bet nav spēju sniegt atbildi pēc būtības.

Valstī jau nav citas organizācijas, kas varētu sniegt skaidrojumus par likumu un MK noteikumu piemērošanu praksē, kas attiecas uz VDI kontrolējamo jomu. Šodien darba aizsardzības uzraudzība un Darba likuma normu ievērošana ir atstāta pilnīgi darba devēju pārziņā. Preventīvais darbs šajā jomā no valsts pārvaldes puses netiek veikts.

Pēc Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) ziņojuma, Latvijā nelaimes gadījumos darbā bojā gājušo skaits ir dramatisks – ja ik gadu vidēji Eiropā darba negadījumos dzīvību zaudē divi cilvēki uz 100 000, tad Latvijā tie ir četri.

VDI konsultatīvais centrs ir ticis pārvērsts par iesniegumu pieņemšanas punktu, nesniedzot nekādu juridisko vai citu konsultāciju, inspektoru darbs sūdzību izskatīšanā palielinājies vairākkārt.

Pēc R. Lūša atnākšanas no Labklājības ministrijas uz VDI Valsts darba inspekcijā vairs netika organizēts mērķtiecīgs katra inspektora darbs un tā rezultāta objektīvs novērtējums. Inspekcijā sāka attīstīties mobings visaugstākajā pakāpē (kā klasisks piemērs), sākās Rīgas reģionālās inspekcijas kolektīva sagraušana.

.Inspekcijas vadītājs, kopā ar atsevišķiem kolēģiem izmantoja mobingu kā instrumentu, lai neviens darbinieks neuzdrošinātos kritizēt, runāt pretī vai nākt ar kaut kādiem priekšlikumiem, stāstīt kādam par pārkāpumiem uzņēmumā.

Nosaukšu mobinga cēloņus Valsts darba inspekcijā.

Ļoti slikta informācijas apmaiņa uzņēmumā; traucēta informācijas apmaiņa no lejas uz augšu (no trešā stāva uz piekto), vadība dzīvoja neziņā par savu darbinieku motivācijas līmeni un gandarījuma izjūtu;

Atsevišķās struktūrvienībās tika iecelti neprofesionāli vadītāji, kuri savu vadības kompetences trūkumu aizvieto ar draudiem, baiļu kultivēšanu un padoto pazemošanu;

Tika veikta neobjektīva darba rezultātu novērtēšana un atalgojuma samazināšana, aizstājot subjektīvu „savējo virzīšanu” pa karjeras kāpnēm un atalgojuma palielināšanu, - tā rezultātā inspekcijas talantīgākie darbinieki netika novērtēti un atrada citu darbu;

Vispārēja vāja vadības prakses trūkums iestādē. Gada laikā inspekcijas direktors ne reizi nenoorganizēja tikšanos ar inspektoriem, lai apspriestu aktuālos jautājumus un iztaujātu viedokļus par veicamo darbu.   

Izvērstā mobinga sākumā es vēl varēju rehabilitēties savā darbavietā, sākumā neņēmu par pilnu terorizēšanu, varēju atrisināt situāciju, bez protestiem pakļāvos terorizētāju prasībām. Dalot darba uzdevumus, pret mani netika ievērots vienlīdzības un taisnīguma princips, ņemot vērā, ka pienākumu veikšanā apstākļi starp inspektoriem nav vienādi. Piemēram, atsevišķos gadījumos inspektori pienākumus pilda, izmantojot dienesta transportlīdzekļus, bet citiem tie nebija pieejami. Daļai inspektoru apsekošanas objekti atrodas  Rīgas centrā (pat pāris simtus soļu no VDI ofisa).

Inspekcijas vadība aizliedza inspektoriem nākt pie manis konsultēties, saņemt padomus ar darbu saistītos jautājumos. Sākās manu sarunu noklausīšanās ar inspektoriem un darba devējiem.  Atsaucoties uz lielu darba pieredzi un zināšanām, man tika plānots veikt pārbaudes lielos ražojošos uzņēmumos, kas atrodas Rīgas rajonā (Mārupē, Ķekavā, Ropažos, Jūrmalā u.c.). No tādiem uzņēmumos bija saņemts daudz iesniegumu, un iesniedzējiem bija jāsagatavo atbildes pēc būtības katram iesniedzējam. Tas viss aizņēma daudz vairāk darba laika nekā citiem.

Taču inspektora darba vērtējumā tika uzskaitīts tikai apsekoto uzņēmumu skaits, nevis faktiski padarītais darba.

Izmantojot visu birokrātijas arsenālu, VDI vadība spieda pielietot administratīvos sodus pret darba devējiem, neņemot vērā ekonomisko situāciju valstī un uzņēmumos, spieda pilnīgi netaisnīgi un neobjektīvi pieņemt lēmumus par sodu piemērošanu pēc veiktās uzņēmumu pārbaudēm. Ja inspektora rīkojumā uzrādīti jebkuri darba devēja pārkāpumi, obligāti bija jāseko administratīvam sodam, citādi inspektors tika uzskatīts par kukuļa ņēmēju un VDI vadība draudēja ziņot KNAB bez jebkāda pamatojuma.

Lai saņemtu atbildi no Labklājības ministrijas, mans vienīgais ierocis bija griešanās pie zvērināta advokāta pēc palīdzības. No advokātam sniegtajām atbildēm redzams, ka Labklājības ministrija apzināti piesedz VDI direktora nelikumības pret saviem darbiniekiem un aizbildinās ar to, ka Valsts darba inspekcija nesniedz pieprasītos materiālus (VDI atrodas 300 m attālumā no ministrijas).

Aizejot no darba, no manis atvadījās viss Rīgas reģionālās inspekcijas kolektīvs, izņemot direktoru Renāru Lūsi, kurš pats neatnāca, lai pateiktu paldies par ilggadējo darbu, un deva norādījumus saviem uzticīgiem pakalpiņiem arī nenākt no manis atvadīties. Lūk tāda ir amatpersonas morāle!

Tas, ka cilvēki dodas prom no Latvijas, apliecina viņu neticību valstij, sākot no valsts institūciju attieksmes pret strādājošiem un nekompetento ierēdņu rīcības pret darba devējiem.

Foto - LETA

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Augstskolas autonomijas anatomija: brīvā Latvijā brīva Universitāte

FotoLatvijas kā nacionālas valsts ar parlamentāru valsts iekārtu pamatus veido Vilhelma fon Humbolta idejas par zinātnes un izglītības vienotību un izglītības kā personas un tātad arī valsts veidotāju.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...