Aicinu valdību uz nekavējošu rīcību pārtikas cenu dramatiska kāpuma apstākļos: Latvijai draud bada gads
Armands Krauze27.04.2022.
Komentāri (0)
Izvērtējot situāciju lauksaimniecībā, jāsecina, ka atsevišķiem produktiem prognozēto 50% pieaugumu vietā, cena augs dubultā. Aicinu valdību nekavējoties iedziļināties lauksaimniecības problēmās un lemt par reāliem atbalsta pasākumiem.
Šobrīd nav jautājuma par pārtikas pietiekamību veikalu plauktos, bet par cilvēku iespējām to iegādāties. Man ir bažas, ka rudenī veikalu plaukti būs pilni, bet daudzu ģimeņu virtuvēs - tukši. Jā, lai cik skarbi tas neskanētu, uzskatu, ka Latvijai draud bada gads. Tāpēc jau šobrīd ir jābūt reāliem risinājumiem, kā atbalstīt maznodrošinātos un cilvēkus, kuri nonāks izdzīvošanas problēmās - bezdarba gadījumā vai, nespējot veikt ikmēneša obligātos maksājumus.
Valdība nav spērusi reālus soļus, lai šīs drūmās prognozes mazinātu. Piemēram, ir vēlreiz jāizvērtē, cik prioritārs pašlaik ir lielāks biodegvielas piejaukums dīzeļdegvielai, jo degvielas cenas pieaugums automātiski nozīmē cenu kāpumu pārtikai.
Manuprāt, mēs dodamies nepareizā virzienā. Ir dzirdētas atsevišķas diskusijas par nepieciešamību saražot lielāku pārtikas daudzumu, lai ar pārtiku nodrošinātu Āfriku un citas valstis. Domāju, ka mums jādomā par to, lai spētu vietējā tirgū noturēt maksimāli pieejamas pārtikas cenas. Ja to nodrošināt nespēsim, vienīgā izeja būs minimālās algas un pensiju strauja kāpināšana, lai iedzīvotāji spētu izdzīvot. Taču ar to nepietiks, jo pārtikas cenas un ikdienas obligātie maksājumi būs lielāki.
Šodien vairāk nekā jebkad ir nepieciešama valdības ieinteresēta iedziļināšanās lauksaimniecības nozares problēmās un atbalsts. Atgādinu, ka viennozīmīgi jāpārskata Latvijas izstrādātais lauksaimniecības stratēģiskais plāns 2023.-2027. gadam un jāatceļ prasība atstāt zemi papuvē, jo papuvē neko neražo. Tāpat nedrīkst piespiest saimniecībām, kurās nav dzīvnieki, vienkārši uzturēt pļavas un bezjēdzīgi tās pļaut.
Tajā pašā laikā valdība nedrīkst piekāpties un atcelt Eiropas Savienības Zaļā kursa prasības, kas nodrošina tīru apkārtējo vidi un nekaitīgu un kvalitatīvu pārtiku Latvijas iedzīvotājiem. Šobrīd lauksaimniekiem primārais fokuss un resursi jānovirza uz pārtikas ražošanu.