Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas farmaceiti aicina: Latvijas valdību neakceptēt jaunā zāļu uzcenojuma modeļa pašreizējo versiju, kas ir nepilnīga un var nodarīt kaitējumu gan iedzīvotājiem un nozarē strādājošajiem, gan arī veselības aprūpes sistēmai kopumā; Veselības ministriju iesaistīt un ņemt vērā Latvijas farmaceitu un nozares ekspertu ieteikumus, lai izstrādātu kvalitatīvu jaunā zāļu uzcenojuma modeļa izstrādi.

Viens no veselības aprūpes nozares pamatprincipiem ir “nenodari kaitējumu”. Diemžēl šobrīd pēc pilnīgi pretējiem principiem vadās Veselības ministrija, sasteigti virzot uz priekšu jaunu zāļu uzcenojuma modeli, kas ir izstrādāts šaurā Veselības ministrijas pārstāvju lokā, neņemot vērā ne starptautisko ekspertu, ne Latvijā strādājošo farmaceitu un ekspertu ieteikumus un priekšlikumus.

Nav skaidrs, pēc kādiem principiem Veselības ministrija ir veidojusi zāļu cenu piedāvājumu un veikusi savus aprēķinus, jo nozares ekspertu un farmaceitu ierosinājumi jaunā zāļu uzcenojuma modeļa izstrādē nav ņemti vērā. Šobrīd piedāvātais zāļu uzcenojuma modelis nav veidots ne Latvijas iedzīvotāju – zāļu lietotāju, ne farmaceitu un citu veselības aprūpes pakalpojumu sniedzošo pārstāvju interesēs.

Tāpat Veselības ministrijas piedāvātais zāļu uzcenojuma modelis ir arī pretrunā ar Konkurences padomes, Pasaules Bankas un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ekspertu rekomendācijām. Tostarp PVO eksperti uzsver divus galvenos faktorus, kas Latvijā salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm pacientiem sadārdzina zāļu izmaksas – Latvijā finansējums zāļu kompensācijai ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā, bet vienlaikus ir salīdzinoši augsta pievienotās vērtības likme zālēm (Latvijā PVN likme visām zālēm ir 12 %, Igaunijā – 9 %, savukārt Lietuvā – 5 % kompensējamām zālēm, bet pārējām zālēm – 21 %).

Izbrīnu izraisa arī Veselības ministrijas birokrātiskā piebilde, ka “vismaz gadu pēc jaunā modeļa darbības būs jāveic analīze par tā efektivitāti un nepieciešamajiem uzlabojumiem”. Tātad Veselības ministrija jau šobrīd apzinās, ka piedāvātais modelis ir kļūdains un tam būs nepieciešami uzlabojumi. Tomēr jāapzinās, ka veselības nozarē šāda attieksme nav uzskatāma par normālu, jo ir saistīta ar iedzīvotāju veselību un dzīvībai svarīgu funkciju nodrošināšanu. Ja nozarē strādājošie jau tagad norāda uz konkrētām kļūdām un nepilnībām, ir nepiedodami gaidīt veselu gadu, lai tās izlabotu. Aicinām Veselības ministriju rīkoties jau tagad un novērst nepilnības vēl pirms jaunā zāļu uzcenojuma modeļa tālākas pieņemšanas.

Ir pamatotas bažas, ka stājoties spēkā jaunajai zāļu cenu veidošanas sistēmai, daudzas aptieku filiāles laukos tiks aizvērtas un medikamentu pieejamība Latvijas lauku reģionu iedzīvotājiem var tikt būtiski ierobežota. Prognozējams, ka  aptiekas, kuras tiks aizvērtas mazapdzīvotās vietās, tur nekad vairs netiks atvērtas no jauna.

Zāļu pieejamības ierobežošanas sekas var būt vispārēja iedzīvotāju veselības stāvokļa pasliktināšanās un ielaistu slimību skaita pieaugums.

Veselības ministrijas sagatavotais zāļu uzcenojuma modelis nenovērtē arī farmaceita sniegto pakalpojumu nozīmi un nesekmē kvalitatīvu farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu sniegšanu. Piedāvātais modelis radīs papildu spiedienu uz bezrecepšu zāļu un uztura bagātinātāju pārdošanas veicināšanu aptiekās un mazinās farmaceita kā konsultanta lomu. Ir pamatotas bažas, ka daļa reģionālo aptieku tiks slēgtas, atlikušajām var nākties samazināt darba laiku un atalgojumu farmaceitiem.

* Parakstītāji: farmaceiti un aptieku īpašnieki, kas pārstāv 110 aptiekas un aptieku filiāles visā Latvijā

Novērtē šo rakstu:

29
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi