Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts prezidents Egils Levits savā kancelejā nav tikai savācis iespaidīgu padomju okupācijas varas kolaborantu pulku, ieskaitot pat prezidenta kancelejas vadītāju Andri Teikmani un prezidenta padomnieku biroja vadītāju Sarmīti Ēlerti. Pietiek.com šodien publicē nelielu fragmentu no jaunās grāmatas, kas atklāj, ka par savu „viedo tehnoloģiju jomas padomnieku” Egils Levits iecēlis pavecu kungu – ģimenes draugu bez jebkādas izglītības šajā jomā.

Ejot tālāk cauri Valsts prezidenta kancelejas mājaslapas Egila Levita padomnieku sarakstam, uzmanību piesaista kāds neapšaubāmi ļoti cienījams, pēc izskata gandrīz vai vieds kungs jau krietni gados.

Rolandam Lappuķem atšķirībā no, piemēram, ekonomikas padomnieces, kurai nav ne mazākās uzņēmējdarbības pieredzes, ir pietiekami iespaidīgs dzīvesgājums – pirms četriem gadu desmitiem viņš ieguvis Strasbūras Luija Pastēra universitātes doktora grādu neirozinātnē, it kā esot darbojies biznesa konsultāciju sfērā, taču par to darbavietu uzskaitījumā nekā nav. Arī pārējā padomnieka biogrāfija ir iespaidīga.

Līdz 1993. gadam viņš bijis pieticīgs bioloģijas un ķīmijas skolotājs Minsteres Latviešu ģimnāzijā, taču pēc tam sācis vērienīgu karjeru diplomātiskajā dienestā – bijis Latvijas vēstnieks Portugālē, Francijā, Spānijā, UNESCO, nerezidējošais vēstnieks Marokā un Andorā, Latvijas pārstāvis Eiropas Padomē, līdz 2016. gadā devies pensijā. Respektablā kunga mediju publikāciju sarakstā gan atrodams tikai viens rakstiņš ar virsrakstu “Neiecietība spēlē graujošu lomu mūsu ikdienā”, taču arī tas nemaitā kopējo cienījamo ainu.

Bet… ir viens neliels “bet”. Pamēģiniet uzminēt, kādā jomā pensionētais diplomāts jau kopš Egila Levita prezidentūras sākuma sniedz padomus Latvijas valsts galvam! Loģiskā atbilde būtu – protams, ārlietās vai kādā tamlīdzīgā jomā! Un tas arī ir nelielais “bet”. Patiesībā respektablais kungs ir… valsts prezidenta padomnieks viedo tehnoloģiju jautājumos. Nē, jūs neizlasījāt nepareizi – cilvēku, kuram, kā redzams no biogrāfijas, nekad nav bijis nekāda profesionāla sakara ar tehnoloģiju jomu, Egils Levits ir iecēlis par savu viedo tehnoloģiju jomas padomnieku. Jomas, kas Latvijas valstij un tās nākotnei ir ārkārtīgi nozīmīga.

Kā tā? Ko mēs par Rolandu Lappuķi nezinām tādu, ko zina Egils Levits? Meklēšana internetā par cienījamā kunga kompetenci viedajās tehnoloģijās necik daudz nesniedz – ne zinātniskus darbus šajā jomā, ne kādus biznesa sasniegumus. Lappuķes kungs vienīgi ir piedalījies šādās tādās konferencēs, bet… jau atkal tikai Egila Levita padomnieka statusā, nekas vairāk.

Toties meklējumi internetā atklāj ko citu – komplimentāru, īsti cukursaldu publikāciju žurnālā “Ir” uzreiz pēc Egila Levita stāšanās valsts prezidenta amatā 2019. gada jūlijā. No tās izrādās – patiesībā Rolanda Lappuķes ģimene ir senos un labos draugos ar Egila Levita ģimeni. Lūk, attiecīgais fragments:

“Kopš Minsteres laikiem ar Levitu draugos ir Rolands Lappuķe, kurš bijis Latvijas vēstnieks vairākās valstīs. “Egilu pirmoreiz ieraudzīju krietni pēc pusnakts Eiropas latviešu dziesmusvētkos. Visi klasē uz matračiem jau gatavojās iet gulēt, bet tad ierados es ar ģitāru un sāku dziedāt tautasdziesmu. Egilu nevarēja nepamanīt matu dēļ,” smaida Lappuķe. Dziesmusvētkos Levits piedalījies kā dejotājs. “Jā, es neesmu dziedātājs. Meita dejo, dēls dzied – kādam jau ir jābūt skatītājam,” tā par sevi tagad saka Levits, kuru ārkārtīgi fascinē Dziesmusvētki. Prezidenta visvairāk iecienīto tautasdziesmu zina premjers Krišjānis Kariņš, kuram Minsteres ģimnāzijā Levits bija vēstures skolotājs. “Div’ dūjiņas gaisā skrēja”. To viņš labprāt dzied līdzi un izskaidro vēsturisko pamatu.

Lappuķe stāsta, ka ar aizrautību klausījies Levita lekcijas par Centrālāziju [tas, protams, ir labs jautājums: ko septiņpadsmit vai varbūt deviņpadsmit gadu vecumā PSRS pametušais Egils Levits varēja stāstīt par Centrālāziju un kur radušās šīs zināšanas – Aut.] un Padomju Savienību Eiropas Latviešu jaunatnes apvienības kongresos. Un ar ne mazāku aizrautību vakaros spēlējuši zolīti. “Mēs tikāmies reizi gadā, kongresos. Egilā bija izteikta piederības apziņa Latvijai, viņš meklēja latviešus. Viss, ko darīja neatkarības gados valsts pārmaiņās, ir viņa mīlestības apliecinājums savai valstij. Egils ir dāsns un labestīgs cilvēks.”

Lappuķes un Leviti ir ģimenes draugi jau gadus trīsdesmit, jo bērni ir līdzīgā vecumā. Tuvās attiecībās ir abu sievas. “Andra ir dabisks un pretimnākošs cilvēks. Žēl, ka vairs nebūs tādu vakariņu kā agrāk, tagad apsardze vēros,” smejas Lappuķe…”

Vai tiešām viss varētu būt tik primitīvi vienkārši? “Egils ir dāsns un labestīgs cilvēks” tik ļoti, ka savam lādzīgajam vecišķajam ģimenes draugam papildus gandrīz divtūkstoš eiro mēneša pensijai nodrošinājis vēl otrus divus tūkstošus mēnesī (2021. gadā kopā precīzi 25 932,95 eiro) kā savam padomniekam jomā, kurā ģimenes draugam nav nekādu vērā ņemamu zināšanu un nekādas pieredzes?

Egila Levita kancelejas atbilde uz šo jautājumu jau atkal ir, maigi izsakoties, savdabīga: “Attiecībā par jautājumu, vai morāles normām atbilst fakts, ka par valsts prezidenta padomnieku iecelta persona, kas medijos ir minēta kā pašreizējā valsts prezidenta padomnieka ģimenes draugs, vēršam uzmanību, ka Kanceleja neapkopo un tai nav tiesiska pamata apkopot informāciju par valsts prezidenta padomnieku privāto dzīvi, tajā skaitā par to ģimenes draugiem. Ņemot vērā minēto, Kanceleja nevar sniegt atbildi uz Jūsu uzdoto jautājumu.” Savukārt pats “pagrabu izmēzējs” un “tiesiskuma pīlārs” klusē.

Novērtē šo rakstu:

196
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi