Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iesākumā precizēšu, ka runa šeit būs ne tik daudz par konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, cik gan par šo notikumu izmantošanu sagrozītā veidā no Krievijas varas puses ar mērķi sasniegt savus ārpolitiskos un iekšpolitiskos mērķus tuvākajā un tālākajā nākotnē.

Tāpat vēlos paskaidrot, ka raksta virsrakstā esošais vārds “svinības” nebūt nenozīmē to, ka raksta autors uzskata 9.maiju par svinamu dienu, jo, kā zināms, tad 8.maijs, diena, kad 1945.gadā Vācija parakstīja kapitulācijas aktu, visā civilizētā pasaulē tiek atzīmēta kā nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena, kur balagānam ar dziesmām, dejām un šņabja dzeršanu nav vietas.

Ka jau tas ierasts, tad arī šogad 9.maijā Krievijas pilsētu ielās paradīsies debila paskata tipi sagrabējušos BMV ar uzrakstiem “Можем повторить” (Varam atkārtot) un, lai nerastos šaubas pa to, ko tad ir vēlme atkārtot, uzraksts būs papildināts ar stilizētu zīmējumu, kur, kā to var noprast, “atbrīvotājs” izvaro vācu sievieti vai vācu vīrieti - tas nu kā kuram tīk. Jāpiebilst, ka šādas uzlīmes Krievijā ir brīvā pārdošanā un lielā daudzumā.

Droši vien būs sastopamas arī jaunas māmiņas-plintnieces ar krāmu tirgū iegādātiem Sarkanā karoga ordeņiem pie krūtīm, stumjot zīdaiņu ratiņus, kas pārveidoti par mini T-34 ar uzrakstu “На Берлин” (Uz Berlīni). Lumpeņiem tak vismaz reizi gadā ir jāļauj justies svarīgiem un draudīgiem, ja jau vairāk nav, ar ko lepoties.

Bet galvenie notikumi, protams, norisināsies Sarkanajā laukumā ar žvadzošu kara tehniku ( ja paveiksies, tad tauvā vilkšana izpaliks), ordeņotiem un nemirstīgiem “kara veterāniem” un, protams, pašu Kremļa saimnieku, kurš nu varēs izbaudīt savu nozīmīgumu augsto ārvalstu viesu ielenkumā. Kā pasākuma odziņa varētu būt izrāde ar finiera Reihstāga “šturmēšanu”.

Tā bija tāda liriski nostalģiska atkāpe, bet tagad par nopietnām lietām.

Ja kāds seko notikumiem, tad būs pamanījis pēdējā laika Kremļa aktivitātes ar WWII saistīto vēsturisko jautājumu cilāšanā, turklāt “pētniecība” tiek veikta augstākajā līmenī. Pieminot augsto līmeni, domāju nevis šo “pētījumu” kvalitāti, bet gan procesā iesaistītās amatpersonas un, pirmkārt, jau pašu Krievijas prezidentu, ja atceramies V.Putina vizīti Jeruzalemē pērnā gada nogalē un viņa runu tajā forumā, kur, kā jau tas ierasts, vēsturiskie notikumi tika atspoguļoti vienpusēji un sev izdevīgā gaismā.

Prātā nāk arī “’uzbrauciens” Polijai. Poļi, kā tas izriet no “vēsturnieka” Putina atklātajiem arhīva dokumentiem, izrādās, ir līdzvainīgi ar Hitleru kara izraisīšanā. Tas viss, protams, tiek pavadīts ar Kremļa piebaroto propagandistu rosīšanos.

Zīmīgi ir arī tas, ka Kremļa vēstures jautājumu interpretācija tiek pielāgota dotā brīža vajadzībām un tā var būt diametrāli pretēja. Lūk, konkrēts piemērs. 2009.gada 1.septembrī V.Putins savā runā Polijas pilsētā Gdaņskā, kur viņš bija ieradies uz WWII sākumam veltītiem piemiņas pasākumiem, teica: “Visi mēģinājumi nomierināt nacistus laika posmā no 1934 līdz 1939.gadam, noslēdzot dažādas vienošanās un paktus, bija amorāli un politiski bezjēdzīgi, kaitīgi un bīstami. Mums ir jāatzīst šīs kļūdas. Mūsu valsts to ir veikusi. Krievijas parlaments ir nosodījis Molotova-Ribentropa paktu. Mums ir tiesības top pašu sagaidīt arī no citām valstīm, kas arī slēdza vienošanās ar nacistiem.”

Savukārt preses konferencē pērnā gada 19.decembrī jau skan mēģinājums attaisnot Molotova-Ribentropa paktu. Putins uzsver, ka PSRS pēdējā no visām valstīm parakstīja neuzbrukšanas līgumu un, viņaprāt, dotajā situācijā PSRS valdībai nebija citas izejas. Tālāk, viņa vārdiem runājot, Staļins bija vienīgais, kas neaptraipīja sevi, netiekoties ar Hitleru, atšķirībā no Francijas un Anglijas līderiem (vai dieniņ, cik morāli kristāltīrais Staļins bija cimperlīgs).

Pievēršoties jautājumam par Polijas sadalīšanu M-B pakta rezultātā, Putins atgādina, ka Polija pati piedalījās Čehoslovākijas sadalīšanā un tātad darīja to pašu. Tālāk viņš atzīmē, ka tad, kad PSRS karaspēks ieņēma daļu Polijas teritorijas, tās valdība, viņaprāt, jau bija zaudējusi kontroli par valsti un nebija, ar ko vest sarunas.

Sākot šo rakstu, biju apņēmies pārāk neiedziļināties vēstures jautājumos, jo par M-B paktu ir jau pietiekoši sarakstījuši citi, tai skaitā šajā portālā. Tomēr, vēlreiz pārlasot Putina kunga “domu graudus”, nevarēju atturēties no komentāriem, tāpēc īsumā. Tātad citām valstīm tiek pārmesta neuzbrukšanas līgumu noslēgšana ar Vāciju, respektīvi, šo valstu vēlme izvairīties no kara, izrādās, bija liels ļaunums. Pamatojoties uz šo loģiku, sanāk, ka neizbrukšanas līgumi būtu jāslēdz, lai iemidzinātu otras puses modrību un tad, kad “partneris” to vismazāk gaida, iegrūstu tam dunci ribās, ko arī veiksmīgi realizēja Hitlers, uzbrūkot PSRS, tikai nedaudz apsteidzot Staļinu, kas, no savas puses, bija iecerējis to pašu izdarīt ar Hitleru. Tāda normāla bandītu loģika.

Tālāk Polijas-Čehoslovakijas teritoriālais konflikts, kuram sākums ir meklējams tūlīt pēc WWI beigām un kas ne mazākā mērā neiespaidoja citu Eiropas valstu un tautu likteņus, tiek pielīdzināts M-B paktam. Par šo jautājumu šajā portālā jau bija raksts, ja nemaldos, tas saucās “Pat antisemītiskām cūkām” vai kaut kā tā, tāpēc neiedziļināšos.

Nākošais, tiek apgalvots, ka Polijas valdība bija zaudējusi kontroli par valsti, tāpēc nebija, ar ko vienoties. Atgādināšu, ka vienošanās par Polijas sadalīšanu tika nostiprināta M-B pakta slepenajā protokolā, kas tika parakstīts no Vācijas un PSRS puses 1939. gada 23.augustā, tātad nedēļu pirms Vācijas iebrukuma un trīs nedēļas pirms PSRS iebrukuma.

8. septembrī vācieši informēja krievu pusi, ka Varšava ir kritusi. Aizsardzības lietu tautas komisārs K.Vorošilovs nekavējoties paraksta direktīvu, kas uzdod Sarkanās armijas daļām pāriet robežu un sagraut pretim stāvošās poļu vienības. Tikai Vorošilovs bija pārsteidzies, un pavēli nācās atcelt. Aplenktā Varšava turpināja pretoties un krita 27.septembrī. Polijas valdība nekādus dokumentus par padošanos vai pamieru neparakstīja, bet pieņēma lēmumu caur Rumāniju evakuēties uz Franciju un vēlāk uz Londonu, no kurienes vadīja pagrīdes cīņu (Armia Krajova) visu okupācijas laiku.

Šī likumīgā Polijas valdība, ko krievi sauca par buržaāzisko, pastāvēja līdz pat komunistu režīma krišanai Polijā. Vel vairāk, pats Staļins1941.gada rudenī de facto atzina Polijas valdību emigrācijā, vezdams sarunas ar šis valdības vadītāju ģenerāli Vladislavu Sikorski par to internēto poļu karavīru atgriešanu, kurus krievi nebija paspējuši nomušīt un kuri vēlāk poļu ģenerāļa Andersa vadībā nodrošinaja sev karavīra slavu kaujās pret nacistiem sabiedroto rindās (skat. kauja par Monte Cassino).

Nu labi, par vēsturi pietiks, kaut arī tas ne tuvu nebija viss, ko vēlējos pateikt.

Viss iepriekš minētais liecina par to, cik lielu nozīmi Kremlis piešķir šogad gaidāmajam 9.maija pasākumam. Kā uzskata daži eksperti, tam iemesls varētu būt centieni leģitimēt uzaicināto ārvalstu līderu acīs varas transformāciju Kremlī, kas tiek plānota konstitucionālo izmaiņu rezultātā, jo, kā zināms, tad tā saucamais tautas balsojums ir paredzēts aprīlī. Tomēr ir vēl viens svarīgāks mērķis, proti - pārtraukt starptautisko izolāciju un atcelt sankcijas, kam par iemeslu bija Krievijas avantūras Krimā un Donbasā.

Faktiski šī izolācija ir jau tā jūtami atslābusi. Kā zināms, tad Vācijas kanclere un Francijas prezidents jau izteikuši gatavību ierasties Maskavā uz svinībām. Arī Donaldam Trampam nebūtu iebildumu apciemot Putinu, ja vien to ļaus ASV iekšpolitiskā situācija.

Ja atmet rietumvalstu līderu politkorekto muldēšanu un balstās uz veselo saprātu, tad kāds tam visam būs sausais atlikums? Tas var būt tikai viens - Kremļa pastrādāto noziegumu attaisnojums de facto no šo līderu puses. Vai kāds var iedomāties situāciju, kad A.Merkele ar E.Makronu ierastos pie Islāma valsts līdera svinēt pravieša Muhameda uzņemšanas debesīs gadadienu? “Nu gan salīdzināja”, kāds pateiks. “Islāmisti grieza rīkles un uzfilmēto izplatīja tīmeklī.” Pareizi, tikai Kremlis dara bīstamākas lietas, ņemot vērā spēku samēru, turklāt cenšas sastrādāto slēpt vai to noliedz pat tad, ja noliegt vairs nav jēgas, jo viss ir sen pierādīts.

Lūdzu, piemēri: Krimas okupācija (reāli) un iedzīvotāju pašaizsardzība ar veikalā iegādātam bruņu mašīnām (Kremļa versija); karš Donbasā ar Krievijas BS dalību (reāli) un ar nūjām bruņoti ogļrači, kas cīnās pret Kijevas fašistisko huntu (Kremļa versija); MH17 notriekšana ar no Krievijas iesūtītu BUK raķešu kompleksu kopā ar apkalpi (reāli) un Kijevas provokācija (Kremļa versija); terora akts Solsberijā ar bioloģisko ieroču pielietošanu (reāli) un britu rusofobiskas aktivitātes (Kremļa versija); iejaukšanās ASV vēlēšanu procesā (reāli) un kārtējā rusofobija (Kremļa versija). Domājams, ka sarakstu drīzumā varēs turpināt. Vienīgais, ko Kremlis dara atklāti, ir kodolrungas vicināšana ar stāstiem par “radioaktīviem pelniem” un multenēm, kur ASV teritorija tiek apšaudīta ar hiperskaņas raķetēm (skaidrs, ka slēpti veikt kodolšantāžu nav jēgas). Patīk tas kādam vai ne, bet tas ir reāls Trešais pasaules karš, jo hibrīdkarš arī ir karš, jeb, kā tas ir formulēts Krievijas militārajā doktrīna, - asimetriskā atbilde.

Sakarā ar augstāk minēto nāk prātā jautājums - vai Latvijas prezidents un Saeimas priekšsēdētāja, lemjot par to, braukt vai ne, izrādīs stāju vai arī, kā tas ierasts, skatīsies “lielajiem onkuļiem” mutē. Ņemot vērā Mūrnieces kundzes šeit jau iepriekš pieminētā Jeruzalemes foruma apmeklējumu, kurā, starp citu, piedalīties atteicās ne vien Polijas prezidents, bet arī Igaunijas un Lietuvas prezidenti, laikam tomēr sagaidāms otrais variants. Nu ja, tā kā neērti aizvainot Austrumu kaimiņu, tikai būtu jāatceras, ka šim braucienam vai kādam citam reveransam nav nekādas nozīmes, jo, ja Austrumu kaimiņš būs ieplānojis iedabūt Baltijas valstis savā ietekmes zonā, viņš to centīsies izdarīt tik un tā. Tad jau labāk stāja. Vismaz cieņa būs.

Novērtē šo rakstu:

35
31

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Mēs nevaram, glābjot visus no Covid, pilnībā arī iznīcināt ekonomiku vai ļaut vairāk nomirt no citām slimībām

FotoViņķele paziņo, ka ārkārtas stāvokli, ļoti iespējams, vajadzēs pagarināt uz trīs mēnešiem. Jau iepatikās. Sen ierēdņiem nebūs bijis tik garš apmaksāts atvaļinājums. Bet tam ir sava loģika. Polittūrismā lidot nevar un nevarēs vēl labu laiku, nav taču ko citu darīt. Aptuveni tā tas izskatās, jo mētāties ar šādu kārtējo PR – ko tieši dod šodien? Tiek arī paziņots, ka valsts pārvalde netiks samazināta. Tā teikt - djeņeg ņet, no vi djeržitjes!
Lasīt visu...

18

Ziņa no DELFI komercdirektora Igora Mardera: tagad pie mums jūs varat nopirkt vēl vairāk

FotoSimtiem tūkstošu cilvēku Latvijā ik dienu vēršas pie DELFI, lai iegūtu informāciju par pasauli, kas ir radikāli mainījusies un arvien turpina mainīties.
Lasīt visu...

15

Latvijas ceļu būves uzņēmumi ir vienots kartelis

FotoCeļu būves ekspertu vidū arvien ticamāka kļūst informācija, ka Latvijas uzņēmumu kartelis, kuru kūrē bijušais premjers, bet tagad ceļu būvnieku lobijs un bada dzeguze Andris Bērziņš, un kura dēļ mēs ik gadu pārmaksājam 15% par ceļu būvi, grasās darīt visu, lai apstādinātu Latvijas Valsts ceļu organizēto iepirkumu par valsts autoceļu asfaltēto segumu brauktuvju horizontālo apzīmējumu atjaunošanas darbu veikšanu 2020. – 2025.gadā. Kāpēc? Tāpēc, ka ir pretendents, kas nostartēja ar ļoti labām un Eiropas tirgum atbilstošām cenām, kas labi ēdušos sliņķus var pabīdīt nost no siles.
Lasīt visu...

21

Vai cilvēcei ir nepieciešami globāli satricinājumi

FotoIespējams, ka”’ brīnums” notiek vismaz reizi katra cilvēka dzīvē, jautājums, vai spēj to piefiksēt. Ir novērots, ka subjekts, kas tikko izķepurojies no nopietnas ķezas, kur, loģiski spriežot, rezultātam vajadzēja būt citādam, aizdomājas un izvērtē savu dzīvi un vērtības. Bet tas parasti ilgst neilgi, un viss aiziet vecās sliedēs.
Lasīt visu...

3

Eiropas Komisija ir enerģiski rīkojusies, lai mazinātu vīrusa izraisīto triecienu ekonomikai un sabiedrībai kopumā

FotoDažādas epidēmijas ir vajājušas cilvēci jau kopš senatnes. Jaunā koronavīrusa pandēmija ir izplatījusies ļoti strauji, izraisot nopietnu sabiedrības veselības krīzi un satricinot Eiropas Savienības (ES) un pasaules valstu ekonomikas.
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teorijas – I daļa

FotoKā izpētījis Robs Brotertons (Rob Brotherton) lieliskajā grāmatā “Suspicious minds. Why we believe conspiracy theories”, jau piektajā gadsimtā pirms mūsu ēras senās Romas oratoru runas bijušas pārpilnas ar sazvērestības teorijām. Vēlākos laikos, kad imperatoru, monarhu un baznīcas vara bija stipra, jebkādas izmaiņas bija iespējamas, vienīgi izmantojot sazvērestības pret šīm varām, un šādas sazvērestības – gan veiksmīgas, gan neveiksmīgas – nebija retums tāpat kā slepenas organizācijas. Tas savukārt leģitimizēja un piešķīra ticamību tam, ja pie varas esošie atklāja un nežēlīgi izrēķinājās ar sazvērniekiem, pat ja tie tādi nebija. 
Lasīt visu...

21

Vīrusa antropoloģiskās perspektīvas

FotoDiskurss par vīrusa antropoloģiskajām perspektīvām ir teksts vai runa (diskurss) par vīrusa un tajā skaitā koronvīrusa iespējām palīdzēt cilvēkiem. Skan absurdi, taču tādas iespējas pastāv. Īpaši tad, ja vīruss ir izraisījis pandēmiju. Arī koronvīruss ir izraisījis pandēmiju. Tā tāpat kā jebkura cita pandēmija var atstāt pozitīvu ietekmi uz cilvēkiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

COVID – 19 ne tikai ņem, bet arī dod jaunu impulsu izaugsmei

Pašlaik visa pasaule dzīvo zem COVID – 19 zīmes. Varētu pat teikt, ka pārējie...

Foto

Cienot savu valsti un atbalstot pašmāju ražotājus, pērkam vietējo

Ārkārtas situācijā Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) aicina iegādāties Latvijas lauksaimnieku ražoto produkciju. Lauksaimniecības nozare ir tā,...

Foto

Dezertieri un tautas marodieri

Ekstremālos apstākļos vienmēr uzskatāmi atsedzas tautas kolektīvais portrets un atsevišķu indivīdu portrets. Vienmēr uzskatāmi atsedzas gan labās īpašības, gan sliktās īpašības. Tā...

Foto

Dzīvesziņa

Latvijas zinātniece, praktiskās vēža viroterapijas pamatlicēja, zāļu Rigvir autore Aina Muceniece dzimusi 1924.gada 23.martā Rīgas rajona Rumbulā Stinkuļu mājās – mazā zvejnieku mājiņā Daugavas krastā. Stinkulis bija...

Foto

Pēc mediķu algu palielināšanas priekšlikuma izgāšanas arī mēs mēģināsim izlikties, ka atbalstām mediķu algu palielināšanu

Nacionālā apvienība šodien koalīcijas Sadarbības sanāksmes sēdē rosinās izskatīt priekšlikumu par...

Foto

Divu meļu strīdā uzvarēs lielākais melis

Ko mums māca pēdējā laika valdošās koalīcijas un valdības uzvedība pēc COVID19 draudu parādīšanās Latvijā. Mums acīmredzami vada veidojums –...

Foto

Vīruss skar visas nozares, tāpēc noteikt atbalstāmās nozares ir bezjēdzīgi

Lielākā Latvijas uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), izskatot likumprojektu Par valsts apdraudējuma un...

Foto

Veselības ministrija necenšas meklēt labākos PVO ieteikumu īstenošanas risinājumus

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir aicinājusi Ministru prezidentu steidzami sasaukt Nacionālās trīspusējās sadarbības...

Foto

Vīrusa dievi un vīrusa misija planetārās depresijas priekšvakarā

Apstiprinājies sākotnējais secinājums. Proti, pandēmijas analītikā aizraujošs darbs ir ne tikai infektologiem, virusologiem, epidemiologiem, politiķiem, žurnālistiem, bet visaizraujošākais...

Foto

Par banku bezatbildību pret darbiniekiem

Strādāju ļoti lielas bankas filiālē (kura atrodas pilsētā ārpus Rīgas). Konkrētu bankas nosaukumu un filiāli atklāt nevaru, lai nezaudētu darbu....

Foto

Pirmais slēdziens par "Swedbank" divkosīgo biznesu, iespējams, lielākās nepatikšanas saistībā ar naudas atmazgāšanu vēl ir priekšā

Ceturtdien Zviedrijas Finanšu inspekcija uzlika Swedbank 4 miljardu kronu (aptuveni 360 miljonu...

Foto

Nra.lv patīk sabiezināt krāsas, bet arī Ģenerālprokuratūra ir izdarījusi visu, lai nāktos apšaubīt tās spēju ievērot likumus

2020.gada 19.martā portālā nra.lv publiskota ziņa “Iepirkuma skandāls Ģenerālprokuratūrā”.1 Šī ziņu portāla...

Foto

Pasaka par laiku, kas sekos pēc COVID-19 apkarošanas...

1) Rungainis steigšus pērk lauku māju ar zemi, zirgu un arklu, stāda kartupeļus, nokrītas svarā 5 reizes. Uzceļ...

Foto

Vīruss kā daudzpakāpju mistifikācija un globālais teātris

Savelkot visus galus vēlreiz kopā, kāpēc ir iedarbināta šī masu histērija un kas aiz tās stāv, izdalīsim divus tās...

Foto

Ušakovs „Delfiem” naudu vairs nedod, tagad dodiet jūs visi

Pašlaik Latvijas valdība ir paziņojusi par atbalstu uzņēmējiem krīzes laikā. Izskanējis solījums atvēlēt miljardu eiro, lai mazinātu...

Foto

Valdības izsludinātais ārkārtas stāvoklis ir novēlots un joprojām pietiekami nekonsekvents

Nacionālā savienība „Taisnīgums” aicina valdību spert izlēmīgus soļus sērgas izplatīšanās neitralizēšanā un ierobežojumu skarto cilvēku iztikas...

Foto

Krievija jau neoficiāli ir tikusi pie cara, bet nafta to var nomest

Kļūdīties ir cilvēcīgi, un visnotaļ normāla lieta, ka kļūdas tiek atzītas. Kādu laiku atpakaļ...

Foto

Es joprojām esmu miljons reižu gudrāks par premjeru, un šie ir mani ieteikumi

Mans uzdevums ir analizēt dažādus scenārijus vai dažādas pieejas. Rakstīt, piedāvāt, lai kāds...

Foto

L(PS)R

Cilvēks ir interesants radījums, tam piemīt tieksme savās neveiksmēs un ciešanās vainot citus, bet pat nelielus sasniegumus piedēvēt sev, kaut labākajā gadījumā šiem notikumiem ir...

Foto

Vīruss, vadāmais haoss un sociuma ideoloģiskās sensitivitātes pandēmija

Koronavīrusa “SARS-CoV-2” un tā izraisītās slimības “Covid-19” ārprātīgā publicitāte, iespējams, ir vadāmā haosa tehnoloģiju milzīgs panākums. Vadāmais haoss ir informatīvi...

Foto

Valsts saka, ka mēs esot gatavi, bet...

Draugi, izlasiet manu stāstu un uztveriet nopietni COVID-19! Valsts saka, ka mēs esot gatavi, bet vai tiešām?!!...

Foto

Plāns valdības rīcībai uzņēmumu un ekonomikas atbalstam

Ņemot vērā vīrusa SARS-CoV-2 un tā izraisītās slimības COVID-19 straujo izplatību pasaulē, Jaunie konservatīvie uzstāj uz izlēmīgu valdības rīcību...

Foto

Pašvaldību savienība aicina Pūci nekavējoties iesaistīt pašvaldības jaunā pašvaldību likuma izstrādē

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) valde aicina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci nekavējoties...

Foto

Turcija veic “lāča pakalpojumu" Krievijai

Turcija ir Ziemeļatlantijas Līguma organizācijas (turpmāk – NATO) dalībvalsts jau no 1952. gada. Taču pēdējā laikā aktualizējas jautājums, kurā pusē Turcija...