Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Jaunais gads ir iesācies ar vairākām pārmaiņām, no kurām dažas - kā benzīna cenas kāpumu - esam pamanīšu visi, bet dažas - pievienotās vērtības nodokļu samazinājumu uz 5% vietējiem augļiem un dārzeņiem - tikai daži, jo lielveikali labi prot manipulēt ar akcijām, dažāds krāsas cenu zīmēm un citiem tirgotāju trikiem. Lieta, ar kuru ir saskārusies gandrīz ikviena ģimene, ir e-veselība.

Vairākkārt sevi varonīgi slavinot kā milzīgu darbu paveikušu, sev nemitīgi uz pleca sita veselības ministre Anda Čakša. Pat salīdzinot sevi ar glābēju, kura gulošu slimnieku piecēlusi kājās no bezcerīgas slimības gultas, un palikuši tikai daži nelieli vizuāli defekti.

Ministrei A.Čakšai ir pat pieci padomnieki, kas kā skudriņas strādā no rīta līdz vakaram un līdztekus ir iekārtoti darbā Veselības ministrijas (VM) pakļautības iestādēs. Tā privātās slimnīcas īpašniece, Latvijas Zaļās partijas biedre Alīda Vāne gan tiek nomainīta pret žurnālistu Sergeju Ancupovu, kurš Latvijas ceļa laikā iegūtās zināšanas (droši vien kopā ar biroja vadītāju Andreju Panteļējevu) nospodrinās un liks lietā, apgūstot tematu, kurš būs jāslavina - nauda veselības aprūpē. Par to viņš saņemot 1382 eiro ik mēnesī.

Jau gada garumā ik nedēļu plašsaziņas līdzekļos tiek ziņots, cik procenti un kas ir noslēguši līgumus par e-veselības lietošanu. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāj Aija Barča (ZZS) dusmīgi jau oktobrī visiem ģimenes ārstiem lika noprast - ja e-veselību nelietosiet, līgumu valsts par ģimenes ārstu valsts apmaksātiem pakalpojumiem neslēgs, kas liedz ārstiem izrakstīt valsts apmaksātus kompensējamos medikamentus un sūtīt uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem, kā arī pašiem jāsedz algu un prakses izdevumi.

Tie, kas publiski atteicās slēgt līgumus kā streika prasību vai kritizēja sistēmu kā nepietiekami drošu un lēnu, no ministres A. Čakšas puses nekautrējoties tika nosaukti par atpalikušiem, tādiem, kas datoru nav redzējuši un nav spējīgi to ikdienā lietot. Tika izsmiets datorspeciālista Ilmāra Poikāna atzinums, kas acīmredzami pierādīja vēl nenoslogotas e-veselības darbības trūkumus.

Milzīgā administratīvi represīvā VM iestāžu spiediena priekšā mediķi padevās, un NVD priecīgi ziņoja par 100% noslēgtiem līgumiem par e-veselības sistēmas lietošanu. Ir izpildīts ministres A.Čakšas uzdevums Taču prieki bija īsi, kad tiešām no 2. janvāra tika uzsākts reālais darbs, pareizāk sakot, nemitīgi atkal un atkal mēģināts to uzsākt...

Pēc divu nedēļu centieniem lietot e-veselību visiem ir skaidrs - sistēma nestrādā vai strādā ar pārtraukumiem un kļūdaini, kas online režīma sistēmai nav pieļaujams..

Tie, kas nav saskārušies ar veselības aprūpes sistēmu, bieži domā, ka viss nav tik traki - ir taču jaunas telpas, iekārtas, arī speciālisti. Bet bieži savas domas maina (izņemot, ja lieto tikai privātus maksas pakalpojumus pie pazīstamiem mediķiem), jo bardaks, kas valda veselības aprūpē, spēj nokaitināt pacientus pat ar visstabilāko nervu sistēmu. Tieši tāpat ir ar e-veselību.

Neticas pēc dzirdētā TV, ka, lai ar pāris klikšķiem izrakstītu veidlapas, ģimenes ārsta uzgaidāmā telpā nākas pavadīt vairākas stundas. Ka, aizejot uz aptieku, nākas konstatēt, ka nekāda e-recepte tur negaida. Ka nekādu e-pakalpojumu nevar saņemt, jo kāds cipars pa ceļam ir pazudis (lai gan sistēma pēc ievadīšanas uzrādīja, ka viss ir kārtībā un noformēts). Ka vari tikt atlaists no darba, jo nekādu darbnespējas lapu darba devējs elektroniski nav saņēmis...

Cilvēku pacietības mērs gan mūsu valstī ir apbrīnojami liels.

Vai tad šīs nebūšanas nebija zināmas? Vai tad par to nerunāja ģimenes ārsti savās streika prasībās? Izskatās, ka pat notikušais ģimenes ārstu streiks tik ļoti nebremzēja iespēju saņemt veselības aprūpi kā šī ieviestā e-veselība. Nav saprotams, kā VM un Nacionālais veselības dienests (NVD), izņemot atskaites ziņojumus par noslēgto līguma skaitu, ir gatavojušies e-veselības ieviešanai.

No VM un NVD puses kā vienīgo (galveno) problēmu min tikai mediķu kļūdas, ka tie nemākot rīkoties ar datoru. Interesanti, bet jākonstatē, ka nu jau masveidā kļūdās arī tie mediķi, kas iepriekš sistēmu lietoja sekmīgi - pat slimnīcās bieži nav iespējams izrakstīt darba nespējas lapas.

Interesanti, bet neviens no ilggadējiem privāto medicīnas informācijas sistēmu izstrādātājiem, uzturētājiem (piem. "Ārsta birojs") nekad nav žēlojušies par lietotāju neprasmi... Tiesa, ir nianse, šīs sistēmas darbojas! Bet tikai līdz laikam, kamēr tās tiek savienotas ar NVD e-veselību.

NVD tā arī nevar tikt skaidrībā ar savu pozīciju - te paziņo, ka e-veselība sekmīgi darbojas tajās praksēs, kur ir privātās (lokālās) medicīniskās infosistēmas. Te ziņo, ka e-veselības problēmas ir tikai tur, kur pastāv privātās medicīniskās infosistēmas... Vārdu sakot, VM un NVD uzskata, ka e-veselība ir lieliska, bet tikai farmaceiti, ārsti, pacienti un privāto IT uzņēmumu programmētāji profesionāļi ir nejēgas.

Vai pasaules tirgus ekonomikas vēsturē bez VM e-veselības ir vēl kāds precedents, kad produkta izstrādātājs un ieviesējs nekaunīgi paziņotu, ka produkts īstenībā ir labs (kā arī ļoti dārgs), bet tas nedarbojas tikai tādēļ, ka patērētāji, lietotāji to nesaprot, nemāk pielietot... Parasti šādās situācijās pamatoti uzskata, ka produkts ir brāķis...

E-veselībā receptes un darba nespējas lapas ir tikai neliela daļa, sistēmā iekļauta arī nosūtīšana pie speciālistiem, izmeklējumiem, vispārējo datu par pacientu ievadīšana un saglabāšana, kurus izmantot vienkārši nav bijis laika. Patiesībā līdz šim VM nav izdevies panākt, lai šie moduļi spētu darboties...

Ja šādi notiek viena no reformām, kas minētas un skaisti aprakstītas ministres A.Čakšas konceptuālajā ziņojumā (diemžēl konkrētu plānu joprojām nav), tad varbūt pie citām nemaz nav vērts ķerties klāt, jo nekādus uzlabojumus vai caurspīdīgumu e-veselība nenes. Jau šobrīd reāli apdraudētas pacientu iespējas saņemt savlaicīgi zāles, vizītes pie ārsta un nepieciešamo terapiju, nemaz nerunājot par izmeklējumiem.

Pirmā un redzamākā VM reforma ir izgāzusies, - bet vai to spēs atzīt premjers Māris Kučinskis, kurš nemitīgi sola sekot līdzi ministru darbam un nespējīgo ministru vietā meklēt citus? Tas nekas, ka valdības rīcības plāna darbs tiek pildīts formāli, jo tāpat reti kurš zina, kur tos plānus meklēt, un vispār reti kurš tajos iedziļinās. Tāpat kā Latvijas Nacionālajā attīstības plānā, kurš, kā nu izskatās, paliks tikai papīra formāta bez rezultātiem. Kaut kā jau attīstāmies arī bez plāna...

Novērtē šo rakstu:

0
0