Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Biedri Staļin, laiks tikt galā ar tautas ienaidniekiem!

Šis Solovjovs brunčos ir Latvijas radio galvenā redaktore, kas aicina beidzot tikt galā ar “ķengu portāliem”, kuri, lūk, atļaujoties diskreditēt augstākās amatpersonas, izmeklētājus un prokurorus.

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Stulbākais, kas ir redzēts un būtu jāaizpilda profesionālam ārstam ar 30 gadu pieredzi, lai saņemtu vienu papildus atvaļinājuma dienu. Kāds taču ir šo murgu radījis un noteikti saņēmis par to atlīdzību (uz reālo medicīnas darbinieku rēķina),” – šādi kāds P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts sarunā ar Pietiekkomentē viņa saņemto „Darba izpildes novērtēšanas pārrunu anketu”, ko šodien publicējam pilnībā. Savukārt pati slimnīca skaidro, ka tas vēl ir tikai darba izpildes un kompetenču novērtēšanas procesa sākums un ārstiem jāgatavojas vēl citiem interesantiem jauninājumiem, - pilnībā publicējam arī ne mazāk daiļrunīgo slimnīcas skaidrojumu.

DARBA IZPILDES NOVĒRTĒŠANAS PĀRRUNU ANKETA

Vārds, Uzvārds

Struktūrvienība un amats

Novērtējuma datums

KOMPETENCES

ORIENTĒŠANĀS UZ SASNIEGUMU

1

Vēlas paveikt darbu labi. Strādā, vadoties pēc konkrētiem izcilības standartiem. Cenšas paveikt darbu labi vai pareizi. Var izteikt sarūgtinājumu par nelietderīgiem zudumiem vai efektivitātes trūkumu (piem., raizējas par zaudētu laiku un vēlas rīkoties labāk), taču neierosina konkrētus uzlabojumus.

2

Strādā, lai sasniegtu citu standartus. Strādā, lai sasniegtu vadības noteiktu standartu (piem., ievēro budžetu, izpilda kvotas, kvalitātes prasības).

3

Iedibina savu izcilības mērauklu. Izmanto savas īpašās metodes rezultātu vērtēšanai, salīdzinot ar izcilības standartu (kas nav vadības noteikts); piem., izdotā nauda, kategorijas, citu pārspēšana, patērētais laiks, atlikumu daudzums, konkurentu pārspēšana u.c.; vai arī nosaka mērķus, kas ir neskaidri un nav pārāk augsti.

4

Uzlabo veikumu. Veic konkrētas izmaiņas sistēmā vai savās darba metodēs, lai uzlabotu sniegumu (piem., dara kaut ko labāk, ātrāk, ar zemākām izmaksām, efektīvāk; uzlabo kvalitāti, klientu apmierinātību, morālo noskaņojumu, ienākumus), nenosakot kādu konkrētu mērķi.

RŪPES PAR KĀRTĪBU UN PRECIZITĀTI

1

Darba vieta parasti ir organizēta. Uztur kārtībā savu darba vietu – darba galdu, mapes, darbarīkus utt., bet dažreiz ir izņēmumi.

2

Izrāda vispārīgu ieinteresētību par kārtību un skaidrību. Rīkojas, lai panāktu skaidrību – vēlas, lai lomas, prasības, uzdevumi un dati būtu maksimāli skaidri un, vēlams, rakstiski.

3

Pārbauda savu darbu. Rūpīgi pārbauda informācijas vai sava darba precizitāti.

4

Uzrauga citu darbu. Uzrauga citu darba kvalitāti, pārbauda, lai pārliecinātos, ka tiek ievērotas procedūras. Vai arī uztur skaidrus un detalizētus savu un citu darbību reģistrus.

KOMANDAS DARBS UN SADARBĪBA

1

Parasti apmainās ar informāciju. Parasti informē citus par grupas darba procesu, nodod citiem visu svarīgo vai noderīgo informāciju. Var necienīt visus komandas dalībniekus. Mēdz negatīvi izteikties par kolēģiem.

2

Izsaka pozitīvas prognozes. Izsaka pozitīvas prognozes par citiem. Pozitīvi raksturo komandas dalībniekus. Izrāda cieņu pret citu gudrību, vadoties pēc saprātīga pamatojuma.

3

Veicina citu ierosinājumus. Patiesi augsti vērtē citu ierosinājumus un pieredzi, labprāt ir ar mieru mācīties no citiem (sevišķi no padotajiem). Ierosina izteikt idejas un viedokļus, lai palīdzētu izstrādāt konkrētus lēmumus vai plānus. Rosina visus grupas dalībniekus dot savu ieguldījumu procesā.

4

Komandas veidotājs. Rīkojas, lai veicinātu draudzīgu mikroklimatu, labu morālo noskaņojumu un sadarbību (rīko svinības un kopīgus pasākumus, izveido simbolus grupas identitātei). Aizsargā un veicina grupas reputāciju ārpasaules acīs.

ATSAUCĪGUMS

1

Parasti uztur skaidru sazināšanos ar citiem. Uzrauga pacientu, kolēģu apmierinātību. Izplata citiem noderīgu informāciju. Nodrošina draudzīgu un patīkamu attieksmi. Citu kļūdu gadījumā nosūta pie darbinieka, kas kļūdījies.

2

Uzņemas personisku atbildību. Ātri un bez taisnošanās uzņemas labot savas un citu kļūdas.

3

Ir ar mieru būt otra rīcībā jebkurā laikā. Ir īpaši izpalīdzīgs, ja otrs (pacients, kolēģis) pārdzīvo kādu kritisku periodu. Iedod otram savu mobilā telefona numuru vai kādu citu kontaktinformāciju, kas ļauj viņu ātri sameklēt, vai arī var ilgāku laiku pavadīt klienta tuvumā.

4

Rīkojas, lai uzlabotu pozitīvu attieksmi. Veic reālus mēģinājumus uzlabot pozitīvu atmosfēru kolektīvā un sadarbībā, aktīvi meklē risinājumus. Izsaka pozitīvas prognozes par citiem.

INICIATĪVA

1

Izmanto pašreizējas izdevības vai risina pašreizējas problēmas. Saskata pašreizējas izdevības un rīkojas, lai tās izmantotu, vai risina pašreizējas problēmas (parasti tas tiek paveikts 1 vai 2 dienu laikā).

2

Ir izlēmīgs krīzes situācijās. Ātri un izlēmīgi rīkojas krīzes situācijās (ja parasti ir pieņemts nogaidīt, “izpētīt,” cerēt, ka problēma atrisināsies pati no sevis).

3

Rīkojas, raugoties līdz 2 mēnešiem uz priekšu. Rada izdevības vai samazina potenciālās problēmas ar unikālu papildu rīcību (jaunu programmu, speciālu ceļojumu u.c.), kas notiek 1 vai 2 mēnešu laikā.

4

Rīkojas, raugoties 3-12 mēnešus uz priekšu. Paredz konkrētu izdevību vai problēmu, kas nav redzama citiem, un sagatavojas tai. Rīkojas, lai radītu izdevību vai novērstu nākotnes krīzi, raugoties 3-12 mēnešus uz priekšu.

Atbild Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca:

Darba izpildes novērtēšana strukturētā un visaptverošā veidā slimnīcā tiek veikta pirmo reizi. Darba izpildes novērtēšanas procedūra attiecas uz visiem darbiniekiem. Kompetenču vērtēšana un saruna ir paredzēta visiem, kuri slimnīcā ir nostrādājuši vismaz 9 mēnešus.

Procesa būtība nav anketā, bet gan sarunā starp vadītāju un darbinieku. Darba izpildes novērtēšanas mērķis ir veidot regulāru atgriezenisko saiti starp darbinieku un vadītāju, novērtējot mērķu un darba uzdevumu izpildi, nosakot mērķus un darba uzdevumus nākamajam periodam, kā arī identificējot darbinieka attīstības iespējas.

Darba izpildes novērtēšanas process sastāv no šādiem posmiem: darbinieka pašnovērtējums; darbinieka tiešā vadītāja novērtējums; novērtēšanas pārrunas, tiekoties darbiniekam un vadītājam; gala novērtējuma apstiprināšana.

Kopējo darbinieka vērtējumu nosaka, summējot kopējo darbinieka kompetenču novērtējumu punktos un kopējo individuālo mērķu un darba uzdevumu novērtējumu par iepriekšējo periodu punktos.

Darbinieka darba izpildes novērtējuma rezultāts tiek izmantots apmaksāta papildatvaļinājuma piešķiršanai atbilstoši darbinieka kopējam novērtējumam. Ja vērtējums atbilsts “Teicami”, tad darbiniekam tiek piešķirtas 2 papildatvaļinājuma dienas, ja vērtējums ir “Ļoti labi” un “Labi” – 1 papildatvaļinājuma diena. Ja vērtējumi ir “Jāpilnveido” un “Neapmierinoši”, tad netiek piešķirtas papildatvaļinājuma dienas.

Par Darba izpildes novērtēšanas ieviešanu

Pirms novērtēšanas procedūras uzsākšanas, Personāla vadības daļa rīkoja vairākas kopīgas sanāksmes ar slimnīcas struktūrvienību vadītājiem, virsārstiem un virsmāsām. Sanāksmju mērķis bija iepazīstināt vadošo personālu ar slimnīcā plānoto darba izpildes novērtēšanas sistēmu, izskaidrot tās nepieciešamību un pārrunāt neskaidros jautājumus, kas varētu rasties vērtēšanas procesa gaitā.

Darba izpildes novērtēšanas sistēma liek vadītājiem izvērtēt katra sava darbinieka individuālo darba izpildes procesu, kas sākas ar darba mērķu izvirzīšanu un beidzas ar sasniegto rezultātu novērtējumu un darbinieku attīstības plānošanu.

Saskaņā ar personāla vadības principiem sekmīga darba procesa atgriezeniskās saites radīšanai vadītājs tiekas ar darbiniekiem, lai pārrunātu paveikto iepriekšējā periodā, plānus un mērķus nākamajam periodam, kā arī vienotos par darbinieka individuālās attīstības plānu. Procesam ir jābūt tādam, lai tas radītu papildu vērtību gan darbiniekam, gan darba devējam. Vai process ir birokrātisks apgrūtinājums vai pievienotā vērtība – tas ir atkarīgs no katra vadītāja personiskās nostājas un attieksmes.

Darba izpildes novērtēšana, ja tā darbojas pēc būtības, palīdz izvērtēt gan darbinieku atdevi, gan spēj motivēt darbinieku jauniem mērķiem un izaicinājumiem. Darba izpildes pārrunu rezultāti palīdz vadītājam saprast, kā iespējams būtiski uzlabot kopējos darba izpildes rezultātus, ieviešot uzlabojumus, attīstot jaunas kompetences vai meklējot kādas jaunas inovācijas, kas palīdz strādāt efektīvāk.

Praksē tiek izmantotas dažādas darba izpildes novērtēšanas procesa anketas. Tās ir gan ļoti kompaktas – uz vienas lapas, gan arī uz 8 lapām. Procesa būtība nav anketā, bet gan sarunā starp vadītāju un darbinieku.

Vadītāju un darbinieku atšķirīgā uztvere

Vairākums darbinieku grib, lai darbā ir kāds (parasti vadītājs), kas uztur dialogu par darba izpildi, koncentrēšanos uz organizācijas, struktūrvienības mērķi, attīstību un karjeras izaugsmi. No otras puses vadītāji nedomā, ka darbinieki grib par to runāt, viņi ir vairāk orientēti runāt par sasniegtajiem mērķiem, problēmām un grūtībām, jauniem mērķiem, redzējumu, kā tos darbinieks var sasniegt, ko darbiniekam jāattīsta. Bieži vien atšķirīgās intereses dialogu pārvērš monologā, kur vadītājs runā un darbinieks “klausās”.

Kādām vadītāju aktivitātēm ir lielākā ietekme uz darbinieku darba izpildi?

Ir milzum daudz pierādījumu, kas norāda uz svarīgu vadītāja lomu darbinieku darba izpildē un darba vietas maiņā. Un iespējamo aktivitāšu skaits, kurās vadītājs var ikdienā iesaistīties, ir ļoti liels. Tāpēc rodas jautājums – kādām vadītāja aktivitātēm ir lielākā ietekme uz darbinieku darba izpildi un cik lielā mērā tās var šo izpildi uzlabot. Vairāki eksperti ir norādījuši uz to, ka visefektīvākie līderi pieturās pie pieejām, kas saglabā līdzsvaru starp starppersonālām attiecībām un tiekšanos pēc panākumiem.

Vadītāja aktivitātes darba izpildes uzlabošanai

Darbinieku darba izpildi var uzlabot, vadītājam koncentrējoties uz mazāku skaitu attīstošu aktivitāšu. Trīs svarīgākie uzdevumi ir:

1) paskaidrot darba izpildes standartus;

2) pārliecināties, ka ikdienas darbs ietver mācīšanos;

3) iedrošināt un iedvesmot attīstīties.

Kādas kompetences ir jāuzlabo vadītājiem?

Fokusējoties uz tādām kompetencēm kā „Attīstīt citus” un „Komunikācija”, vadītāji var uzlabot vispārējo līderības efektivitāti par 50-60 procentiem. Šīs kompetences uzvedībā izpaužas kā:

1) radīt vidi un stratēģiju, lai atbalstītu ilglaicīgas mācības un attīstības iespējas;

2) izmantot komunikāciju, lai radītu entuziasmu un sekmētu vidi, kurā valda atbalsts un dalīšanās pieredzē.

Efektīva darbinieku attīstīšana uzlabo darbinieka darba izpildi

Darbinieki vēlas attīstīties, veicot ikdienas darbus un vēlas, lai vadītāji viņiem nodrošina attīstošu vidi. Savukārt vadītāji nedomā, ka darbinieki grib, lai viņi uzsver attīstību, kā arī vadītāji šajā jomā nejūtas par sevi pārliecināti. Bieži vien uz jautājumu “Kā Jūs attīstāt savus darbiniekus?” tiek atbildēts, ka par to rūpējas personāla daļa, vai mums nav naudas kursiem. Darbinieku attīstīšana notiek ne tikai kursos un semināros, bet arī ikdienā. Uzlabojot vadītāja efektivitāti darbinieku attīstīšanā par 20%, darbinieku darba izpilde varētu uzlaboties par 5%.

Atgriezeniskās saites nozīme darbinieku attīstībā

Ir pierādīts, ka vadītāji, kas izvirza skaidras darba izpildes prasības un labi izprot darbinieka ikdienas pienākumus, var sniegt saprotamu un objektīvu atgriezenisko saiti. Ja atgriezeniskā saite darbiniekiem tiek sniegta balstoties uz viņa stipro pušu attīstību, tad tas būtiski uzlabo individuālo darba izpildi. Savukārt, vadītāji, kas fokusējas uz darbinieku vājajām pusēm un to attīstīšanas iespējām, dramatiski pasliktina darba izpildi. Kāpēc? Pirmajā gadījumā atgriezeniskā saite darbojas kā nemateriālais motivators – darbinieks jūtas novērtēts, veiksmīgs, viņš cenšas nākotnē atkārtot savu rīcību un meklē sev jaunas attīstības iespējas. Turklāt stiprās puses izdodas attīstīt daudz ātrāk un efektīvāk. Otrajā gadījumā darbinieks labi apzinās, ka viņa vājās puses attīstīt nebūs viegli, tas prasīs lielas pūles, kas nebūt nav motivējoši.

Kopumā ikviens struktūrvienības vadītājs, kas sniedz apzinātu, detalizētu, savlaicīgu un pozitīvu atgriezenisko saiti var pozitīvi ietekmēt ne tikai individuālo darbinieku darba izpildes procesu, bet arī nodrošināt efektīvāku visas organizācijas darbību. Tāpēc svarīgi ir apzināties ikviena slimnīcas struktūrvienības vadītāja lomu kopējā slimnīcas darba organizācijā.

Lai tiektos uz maksimāli efektīvu slimnīcas darbinieku cilvēkresursu ieguldīšanu kopējo slimnīcas mērķu sasniegšanā, esam nolēmuši neapstāties pie aizsāktā darba izpildes novērtēšanas procesa, kas līdz šim ietvēra darbinieka attieksmes un kompetences izvērtēšanu, un nākamajā gadā plānojam to papildināt ar darba procesa mērķu un uzdevumu izvērtēšanu.” 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

12

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

FotoPirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību izrādījās negaidīti auglīga. Tiesa, nedaudz īpatnējā veidā. Tā ārkārtīgi tieši un nesaudzīgi atsedza tās problēmas sabiedriskajos medijos, kuras līdz šim bija sekmīgi apslēptas.
Lasīt visu...

21

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

Foto“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem asu kritiku, ka nevar brīvi turpināt, krievināt Latvijas mediju vidi. Šo pozīciju atbalstījusi arī Latvijas televīzija un virkne “pilnīgi neatkarīgo un analītisko” žurnālistu.
Lasīt visu...

12

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

FotoPirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs varas atzari: likumdevējs, izpildvara un tiesu vara. Tā kā mūsu Satversme neskata medijus kā ceturto varu, tad žurnālistiem un mediju redaktoriem nevajadzētu izturēties tā, it kā viņi oficiāli valdītu, vēl vairāk – ka neviens nedrīkstētu viņus kritizēt par sliktu darbu, piemēram, par pārāk vienpusēju un tendenciozu nostāju notikumu, procesu un personu atainojumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...