Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Protams, Kalnu Karabahā un visā Kaukāzā kopumā ir iestājies „miers un labklājība”, kā nu ne, pats Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs pavadīja veselu nakti, runājot ar Armēnijas un Azerbaidžānas pārstāvjiem pie viena galda. Viens otrs Francijas un Lombardijas medijs neilgi pēc tam steidzās stāstīt pasaulei par Kremļa sen neredzētu diplomātisko triumfu Kaukāzā, proti, par tūkstošu miera dūju palaišanu Kalnu Karabahas kalnos un aizās.

Es, protams, ironizēju, jo ir tikai viena problēma – sadursmes turpinās, bet palaistās Kremļa miera dūjas no Pleskavas ir bruņojušās līdz zobiem un vizinās apkārt pa rajonu ar tankiem, nemaz nerunājot par čečenu un Donas kazaku izcelsmes Wagner kompānijas laimes un piedzīvojumu meklētāju destruktīvajām darbībām.

Laiks rādīs, kuros kapos vēl zvani skanēs, bet viens ir skaidrs, Kremlis ir kļuvis vājš – tas vairs nav spējīgs piesegt savu muguru un intereses Krievijas perifērijā. Bijušās Centrālāzijas un Austrumeiropas padomju republikas viena pēc otras spļauj virsū Putina režīmam. Izskatās, ka Putins ir pazaudējis asumu, ja vispār tāds ir bijis, varbūt botoksa injekcijas ir pie vainas. Acīmredzot Kremļa līdz šim apspiestie ir sajutuši tā vājumu, tāpēc tagad Kremlim ikkatrs protests, sacelšanās un karstais punkts ir kā karsts kartupelis mutē – ne īsti norīt, ne īsti izspļaut.

Kā reiz jau rakstīju, čekistu un komunistu radītā pasaule beidzot, pēc trīsdesmit gadiem, ir tikusi manāmi satricināta. Tās dienvidos ar jaunu sparu ķīvējas armēņi ar azerbaidžāņiem, rietumos baltkrievi protestē pret nemirstīgo Lukašenko, bet austrumos Kirgizstāna piedzīvo jau trešo politisko krīzi pēdējo 15 gadu laikā. Kaut gan šaubos, vai Kirgizstāna vispār jelkad iepriekš ir piedzīvojusi labklājības uzplaukumu, ja nu vienīgi Čingishana impērijas laikos.

Rietumu un krievu ģeopolitisko procesu apskatnieki burtiski izsmej Putinu un Kremli kā „antiņus”, kas kļūdas pēc ir nonākuši uz starptautiskās politiskās arēnas Tie ar ironiju norāda: „Lūk, tā ir, kamēr jaucāties citu valstu vēlēšanās, kamēr indējāt citu valstu pilsoņus, kamēr izvērtāt propagandas kampaņas citās valstīs, kamēr meklējāt „fašistus un nacistus” Austrumeiropā un kamēr muļķojāt visus ar Sputnik-V vakcīnu, jūs esat zaudējuši ietekmi Krievijas perifērijā, kā arī pašā Krievijā.”

Redziet, kamēr Kremlis darīja to, ko darīja, ciemā, proti, bijušajā padomju telpā ieradās trīs jauni spēlētāji – Turcija, Ķīna un Rietumi. Jaunie ciemiņi parādīja un pierādīja, ka Krievija vairs nav uzskatāma par dominējošo „lielvaru” postpadomju telpā. Pēdējais konflikts Kalnu Karabahā to ļoti labi parādīja. Diemžēl atkal tika un vēl tiks lietas nevainīgu un vainīgu cilvēku asinis.

Bet Putins tik turpina uzbāzties visiem ar savu „stabilitāti” un „nanotehnoloģijām”, neskatoties uz to, ka pašam pamats zem kājām ir vairāk nekā mazliet sabrucis. Diez par kādu stabilitāti mēs varētu runāt, piemēram, Krievijas Pleskavas apgabalā, kas ir pats nabadzīgākais un ekonomiski neattīstītākais reģions Krievijā. Kādu piemēru tas un tā iedzīvotāji varētu parādīt mums Baltijas valstīs, Baltkrievijā un Ukrainā. Pleskavas apgabals ir Krievijas Eiropas daļa, tā ir Krievijas „vitrīna” un „seja”, kas pavērsta rietumu virzienā. Vietā, kur vajadzētu slieties neskaitāmiem debesskrāpjiem un biznesa inkubatoriem, mēs redzam tikai vienu vienīgu mežu un Ostrovas kara bāzi.

Tiek uzskatīts un cerēts, ka nemieri Baltkrievijā un Kirgizstānā, kā arī Gruzijā un komunista Dodona izgāšanās Moldovas prezidenta vēlēšanās varētu iezīmēt Putina režīma beigu sākumu. Turklāt neviens vēl nav piemirsis par neseno Navaļnija indēšanas gadījumu, un cilvēki vēl joprojām protestē Habarovskā. Par sliktu Putina režīmam nāk arī COVID-19 pandēmija, kas ir radījusi kolosālas problēmas visā Krievijā. Izskatās, ka katliņš ir sācis vārīties!

Pat ne dīvaini, bet interesanti sanāk, ka mazās tautas, it sevišķi Kaukāzā, visās savās likstās mēdz vainot viena otru. Armēnija un Azerbaidžāna nav izņēmums. Piemēram, vai ir kāds armēnis, kurš varētu uzskatīt, ka Kremlim būtu jāuzņemas atbildība par to, ko nācies pārciest armēņu tautai. Tikpat labi mēs šos jautājumu varētu uzdot uz otru pusi – vai ir kāds azerbaidžānis, kurš varētu uzskatīt, ka Erdogana režīmam būtu jāuzņemas atbildība par to, kas paveikts ar azerbaidžāņu rokām Kalnu Karabahā.

Karā reti kurš ir uzvarētājs! Un tad vēl tās mūžīgās sarunas par to, kurš pirmais sāka. Ideāli apstākļi „skaldi un valdi” taktikai, ko Kremlis – gan cara, gan padomju un Putina laikos - veiksmīgi izmanto ietekmes vairošanai Kaukāzā. Tikai tagad bonusā vēl ir nācis Erdogans, kurš arī zina par šo veiksmīgo taktiku.

Turcijas samērā atklātā iesaistīšanās ir iedzinusi Kremli stūrī, liedzot tam manevra iespējas, jo kopš padomju laikiem Kremlis bija ieturējis tādu kā delikātu diplomātiju attiecībās ar Armēniju un Azerbaidžānu.

Kā mēs redzējām, Kremļa „diplomātija” kara sākumā un tā laikā vien noskatījās uz notiekošo no malas, proti, kā Erdogana mudinātie azerbaidžāņi slānīja Kremļa sabiedrots Kalnu Karabahā. Kremlis vien turpināja ieturēt „džentelmeņa” cienīgu pauzi, norādot, ka tas sargās tikai Armēniju, nevis Kalnu Karabahu. Pat tai liktenīgajā dienā, kad azerbaidžāņu spēki atklāti iznīcināja virkni militāro objektu Armēnijas teritorijā, Kremlis neko neuzsāka, kaut gan, kā vēlāk kļuva zināms, Pleskavas desantnieki visu šo laiku bija kaujas gatavībā. Kremlis „neuzdrošinājās” neko uzsākt pat tad, kad virs Armēnijas teritorijas tika notriekts Krievijas bruņoto spēku kaujas helikopters Mi-24. Par ko tas viss liecina?

Vienīgais, kas sekoja, bija Putina telefona zvans Erdoganam. Žēl, ka mēs nekad neuzzināsim, ko šie abi sarunāja un kuram balss drebēja vairāk. Bet saskaņā ar oficiālo versiju abi esot uzsvēruši, ka ir nepieciešams ar steigu izbeigt asinsizliešanu un ar mieru atrisināt Kalnu Karabahas jautājumu. Es teiktu, ka tas tika darīts daudz par vēlu, jau atkal apmuļķojot abas mazās kaukāziešu tautas. Varu galvu ķīlā likt, sakot, ka pēc šī mazā kariņa azerbaidžāņi un armēņi ienīdīs viens otru tā, kā vēl nekad iepriekš. Kurš vainīgs?

Lai gan Krievija un Armēnija līdz šim tika uzskatīta par sabiedrotajiem, Turcijas un Azerbaidžānas militārās aktivitātes parādīja, ka Armēnija tomēr atrodas tāda kā pabērna lomā Kremļa acīs. Kremlis tā arī nekad nebija pa īstam uzskatījis Armēniju par savu sabiedroto un partneri, lai arī kā Kremļa nodarbinātā sauja armēņu necentās nest Putina propagandu pasaulē, armēņi beigu beigās tika nodoti. Uz to norāda arī 2018. gada sacelšanās Armēnijā, kuras rezultātā prokremliskie elementi tika pastumti nost no varas Armēnijā, pavirzot to rietumu virzienā.

Turklāt Turcijas nostāšanās pie Azerbaidžānas pleca Kalnu Karabahas jautājumā ne tikai mazina Kremļa spēju ietekmēt lietas Kaukāzā, bet arī liek tās drošības dienestiem aizdomāties par iespējamo islama kaujinieku ierašanos no Ziemeļāfrikas musulmaņu zemēm. Var sākties zināmas problēmas ar radikālo islamu Čečenijā, Ingušijā, Dagestānā un sazin kur vēl plašajā Krievijas Federācijā.

Kalnu Karabaha nav vienīgā vieta, kur Putins un Erdogans mērās ar „raķetēm”, viņi to dara vēl Sīrijā un Lībijā. Citiem vārdiem sakot, Krievija un Turcija faktiski atrodas kara attiecībās jau labu laiku.

Ar līdz zobiem bruņotu krievu miera uzturētāju nosūtīšanu uz Kalna Karabahu Putins grib sevi parādīt pārējai pasaulei kā miera nesēju, nostiprinot ietekmi postpadomju telpā uz dienvidiem no Maskavas. Bet man liekas, ka Putinam jau atkal nekas nav sanācis, jo Wagner kaujinieki, kuri reiz pieķerti, līdz nāvei mokot kara gūstekņus Sīrijā, diez ko labu mieru neatnesīs.

Novērtē šo rakstu:

22
39

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...