Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt nekādi neizdosies. Tas tāpēc, ka reāli fakti bieži vien ticību neiespaido (zinu, zinu – “say whaaaat?!”), savukārt neizbēgami atrodamās nelielās tehniskās nepilnības tiek interpretētas kā neapgāžami fakti, ka autors kļūdās. Tāpēc uztveriet šo kā vēl vienu nedaudz bezjēdzīgu, bet no rakšanas viedokļa patīkamu rakstu gabalu.

Vai paisums ir lielāks pilnā vai jaunā mēnesī? Paisums ir nedaudz lielāks, kad Mēness ir vistuvāk Zemei. Tuvumam nav tieša sakara ar to, cik ļoti Mēness ir izgaismots. Piemēram, savā perihēlijā 4. decembrī tas būs vienu dienu pēc pilnmēness, bet tādā pašā attālumā no mums 26. maijā būs pirmā diena pēc jauna mēness. Vikipēdijā ir labs korelācijas grafiks.

Fun fact. Par Supermēnesi sauc brīdi, kad sakrīt pilnmēness un tas ir vistuvāk mums. Lai gan faktiski optiskais objekta izmērs ir tikai par 14% lielāks, pateicoties tam, tiek atstarots pat par 30% vairāk gaismas nekā pašā mazākajā pilnmēnesī.

Bet kā tad ar to, ka pilnmēnesī cilvēki jūk prātā? Tas nozīmē, ka ir grafiku laiks!

Man rūpīgi ir krāti visi paziņojumi par ceļu satiksmes negadījumiem, kuri ir noziņoti Waze aplikācijā. Kopā esmu sakrājis divus miljonus (!) lietotāju iesūtīto ziņojumu, no kuriem par negadījumiem Latvijas teritorijā ir nepilni 24 tūkstoši. Paņemsim posmu kopš pagājušā gada 3. maija, pretī saliksim Mēness fāzes.

Pilnmēness un ceļu satiksmes negadījumu skaits. #correlatethat – šajā bildē (spiediet saiti) pilns mēness ir tad, kad oranžā līnija ir augšā, jauns mēness – kad lejā. Novembra sākumā, janvārī un februāra beigās bija meteoroloģiska rakstura katastrofas. Pārējā laikā ir skaidri redzams, ka korelāciju nav.

Starp citu, tagad katrs iedod nedaudz respekta tam, kurš vikipēdijā liek visu šo detalizēto meteoroloģisko novērojumu vēsturi. Kaut bez atsaucēm.

Teiksiet – sū... tā vāze. OK. Te būs apdrošinātāju dati par ceļu satiksmes negadījumiem, kuru rezultātā ir reģistrēts apdrošināšanas gadījums. Tie ir 30 tūkstoši CSNg laika posmā no 2005. gada 1. janvāra līdz 2013. gada novembrim.

Anonīmais labvēli! Ja lasi un Tev ir pieejami svaigāki dati, dod ziņu :)

Pilnmēness un ceļu satiksmes negadījumu skaits 2005-2013. Spied uz bildi, ja gribi kaut ko saskatīt.

Ja ļoti interesē precīzi skaitļi, tad vari pats iepazīties (Excel fails ar datiem pa dienām, mēness atstarotās gaismas daudzumu un grafikiem).

– Kaspar, a, Kaspar! Tu mums par ceļu satiksmes negadījumiem? Neticēsi, bet es strādāju kontaktu centrā/zvanu centrā/klientu apkalpošanā/esmu glābšanas dienesta operators. – Sarunu iesāk kāda meitene. – Mums, tici vai nē, pilnmēnesī zvana visādi dīvaiņi.

Noteikti. Es brīnītos, ja nezvanītu.

Precīza statistika (šoreiz gan būs jātic uz vārda, jo skaitļi nav publicējami) par dažiem kontaktu centriem neliecina, ka saņemto zvanu skaits pieaugtu tieši pilnmēnesī. Ir pāris tipiņi, kas tādā naktī piezvana un padīvaiņo, bet tas arī viss. Tie ir tie pilnmēnessticīgie. Tas ir apburtais loks – ticot, ka pilnmēness tevi ietekmē, tu pats sāc tā uzvesties. Bet tie ir daži gadījumi uz tūkstošiem pacelto zvanu, izlasīto e-pastu un visa pārējā fona. Tā pat nav pile jūrā vai okeānā. Tas ir homeopātisks preparāts.

Tātad, nevajag aizmirst būtisku faktoru – pilnmēness ietekme ir lielā mērā pašsuģestija. Tie ir garīga rakstura efekti (nesaku, ka cilvēks nav vesels). Ja diktiņ tic, tad var arī parādīties kādi simptomi. Vai arī var izlauzties uz āru cītīgi slēptas lietas, kuras reizi 29.5 dienās oficiāli un godīgi var neturēt iekšā ;)

Ja jums šķiet, ka ir savādāk, tad palūgšu pamatot ar datiem. Neder “man teica” vai “pats zinu”. Konkrētus skaitļus pilnmēness datumos un konkrētus skaitļus ārpus tiem. Savādāk tāda tukša runāšana. Šis visvairāk attiecas uz tiem, kas ir dzirdējuši, ka policisti pilnmēness naktīs tiekot biežāk izsaukti, vai arī tad palielinās noteiktu veidu noziegumu skaits. Atļaušos teikt, ka blefojat.

Es zinu, ka tavs bērniņš sūdīgi guļ un dīvaini uzvedās tieši tad, kad ir pilnmēness. Zinu arī to, ka viņš to dara citās dienās, tikai tu nekādi nevari ne uz ko norakstīt. Pilnmēnesī paveikts nedarbs ir vieglāk atminams kā “sevišķos apstākļos noticis notikums”. Ja es būtu zinājis, ka tāda lieta eksistē, bērnībā visus nedarbus būtu paveicis tieši pilnmēnesī.

Mēness ietekmē augus un dzīvniekus tiktāl, cik tā ir atstarota Saules gaisma un gaiša nakts, kas nedaudz izjauc ritmu, rada mulsumu var tieši pretēji – labākus apstākļus savu darbiņu darīšanai.

Un vēl viena interesanta lieta. Vislielākais paisums ir tad, kad Mēness un Saule atrodas vienā virzienā no zemes (pavasarī). Tad paisuma un bēguma starpība vidēji ir par kādiem 5cm lielāka nekā citkārt. Un paisums, lai cik tas dīvaini nebūtu, ir gan tanī pusē, kur ir Mēness, gan diametrāli pretējā pusē, kamēr sānos ir bēgums. Te ir vecmodīga animācija par šo tēmu.

Kad sāku lasīt par plūdmaiņām, tad pasēju diezgan daudz laika. Izrādās, ka nekas tur nav tik vienkārši, kā šķita. Augstākā reģistrētā paisuma un bēguma starpība ir Kanādā – 16.3m…

* Pārpublicēts no laacz.lv

Novērtē šo rakstu:

13
18

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

FotoBiedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra Dzintara Rasnača (NA) vadībā, aicina LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties, dodot ministra krēsla vietu spējīgākai personai, kura izprot tiesiskuma nozīmi un lomu valsts attīstībā un sabiedrības labklājībā.
Lasīt visu...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...