Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien portāls Pietiek publisko trīs mēnešus ilgušu saraksti ar Parex bankas vadību: neraugoties uz kredītiestādes vadības apgalvojumiem par tās „atvērtības politiku”, bankas vēstules, izvairoties no atbildēm uz uzdotajiem jautājumiem, rāda Parex pašreizējās vadības nostāju – neatklāt konkrētus pārdodamos aktīvus, nemēģināt piesaistīt iespējami lielu interesentu loku, kas varētu nodrošināt augstāku cenu, necensties padarīt šo būtībā valstij piederošo aktīvu izpārdošanu iespējami atklātu un slēpt pat ziņas par to, vai bankas ietvaros kādā veidā tiek mēģināts mazināt korupcijas riskus.

Sarakste ar banku pērn tika uzsākta pēc tam, kad kļuva skaidrs, ka līdz šā gada maijam Parex būs jāpārdod aktīvi, lai savāktu 163 miljonus latu – pēdējo sindicētā kredīta daļu. Tad bankas valdes priekšsēdētājam Kristoferam Gviljamam (attēlā) tika nosūtīts „vienkārša interesenta” iesniegums – vēstules autors norādīja, ka gribot iegādāties atsevišķus no pārdodamajiem aktīviem, tāpēc vēloties no bankas saņemt precīzas ziņas par to, kad un kādi tieši aktīvi tiks piedāvāti iegādei, kā arī, kur un kā tiks publiskotas ziņas par šo aktīvu iegādes nosacījumiem.

Uz šo iesniegumu Gviljams sniedza atbildi, ka interesenti „no ielas” banku nemaz īpaši neinteresē, turklāt bankas mērķis vispār esot „nevis tās īpašumā esošo aktīvu steidzama pārdošana, bet gan to vērtības celšana, lai, stabilizējoties situācijai Latvijas ekonomikā un nekustamo īpašumu tirgus segmentos, realizētu šo aktīvu iespējami izdevīgu pārdošanu valsts ieguldījuma maksimālai atgūšanai”. Turklāt „šobrīd vairumā gadījumu tūlītēja objektu pārdošana nav uzskatāma par labāko iespējamo saimniecisko risinājumu, jo arī piesardzīgākās prognozes ļauj cerēt uz labākiem objektu pārdošanas nosacījumiem nākotnē”.

Gviljams arī paziņoja, ka, „ņemot vērā Parex bankas šā brīža darbības specifiku”, tirdzniecība ar bankas aktīviem brīvajā tirgū nemaz nenotiekot un kā potenciālos sadarbības partnerus Parex saskatot specializētos problemātisko aktīvu portfeļa pārvaldīšanas un realizācijas jomas investorus. Savukārt „citām ieinteresētajām pusēm” varot vienīgi piedāvāt veikt „aktīvu izvērtēšanu, lai identificētu jūsu iespējām un vēlmēm atbilstošos objektus”.

Kad kļuva skaidrs, ka banka atklātā tirgū nekādus aktīvus vispār netaisās pārdot un arī pārdodamo aktīvu cenas nenosaka pēc izsoles principiem, tā neļaujot valstij par aktīviem saņemt iespējami augstāko cenu, sekoja vēstule Parex bankas padomes priekšsēdētājam Maiklam Borkam, kuram jau tika uzdota vesela virkne jautājumu par Parex procedūrām bankas aktīvu pārdošanas organizēšanā.

Borkam tika pieprasīts sniegt skaidrojumus, vai Parex bankā ir izstrādāta un apstiprināta iekšējā kārtība, kādā tiks pārdoti bankas aktīvi ar mērķi ģenerēt naudas līdzekļus sindicēto aizdevumu atmaksai 2011. gada maijā, kādos bankas iekšējos tiesību aktos šī kārtība noteikta, kas tos apstiprinājis un kad, kā arī - vai bankas padome ir iepazinusies un apstiprinājusi šo kārtību. Tāpat tika pieprasīta iespēja iepazīties ar šiem Parex bankas iekšējiem tiesību aktiem, bet, ja ne, sniegt precīzas ziņas par šo bankas iekšējo aktu nosaukumiem, lietvedības numuriem, pieņēmušo institūciju un pieņemšanas laiku.

Tāpat Borkam tika pieprasīts paskaidrot, kā bankā tiek pieņemti izskatīšanai un izskatīti aktīvu pirktgribētāju pieteikumi, kā pirktgribētāji tiek iepazīstināti ar pārdošanai pieejamiem aktīviem, vai ir kādi kritēriji, pēc kuriem daži pirktgribētāji netiek pielaisti pie iepazīšanās ar aktīviem, un kā tiek noteikta aktīva pārdošanas cena? Visbeidzot, tika pieprasīts paskaidrot, kā tiek novērsti Parex bankas amatpersonu un darbinieku interešu konflikti un korupcijas risks aktīvu pārdošanas procesā.

Tomēr Parex bankas padomes priekšsēdētājs izvēlējās par labāku ne uz vienu no šiem jautājumiem vispār neatbildēt, tā vietā uzticot atbilžu sagatavošanu bankas valdes priekšsēdētājam Gviljamam. Savukārt tas puslīdz skaidru atbildi sniedza tikai uz vienu no uzdotajiem jautājumiem.

„Aktīvu iegādes interesentu pieteikumu izvērtēšana tiek veikta saskaņā ar apstiprinātajām Parex bankas procedūrām, attiecīgi vērtējot piedāvāto cenu, darījuma partnera reputāciju, finanšu līdzekļu pietiekamību, norādīto finanšu līdzekļu izcelsmes legalitāti, kā arī piedāvāto norēķinu kārtību un citus būtiskus faktorus. Piekļuve aktīvu padziļinātai izpētei tiek dota tiem pretendentiem, kas pilnībā atbilst visiem minētajiem kritērijiem,” – šāda bija Gviljama atbilde uz jautājumu par aktīvu pirktgribētāju iesniegumu izskatīšanu.

Savukārt ne uz vienu citu jautājumu atbilde netika sniegta, pieminot vienīgi nenosauktas „izveidotas koleģiālas institūcijas, kuru darbību reglamentē bankas iekšējie organizatoriskie dokumenti”, un „procedūras, kas atkarībā no aktīvu veida nosaka to atsavināšanas kārtību, proti, lēmumu pieņemšanas procesu, cenas noteikšanu, pretendentu izvēli, darījumu slēgšanu u.c.”. Netika nosauktas ne konkrētās bankas institūcijas, ne pat bankas iekšējo dokumentu pieņemšanas laiks.

Pat atbildi uz jautājumu, kā tiek novērsti Parex bankas amatpersonu un darbinieku interešu konflikti un korupcijas risks aktīvu pārdošanas procesā, Gviljams nesniedza, aizbildinoties ar to, ka „minētie dokumenti ir paredzēti lietošanai bankas ietvaros un satur ar Parex bankas saimniecisko darbību saistītus komercnoslēpumus, tādējādi banka nav tiesīga tos izsniegt trešajām personām. Jāuzsver, ka komercinformāciju saturošu dokumentu publiskošana var nodarīt būtisku kaitējumu Parex bankas darbībai, tādējādi apgrūtinot valsts līdzekļu atgūšanas procesu”.

Pēc tam Borkam tika nosūtīta vēl viena vēstule, vēl skaidrāk pieprasot sniegt ziņas, kad un kādas procedūras Parex bankā pēdējos divos gados apstiprinātas bankas aktīvu iegādes interesentu pieteikumu izvērtēšanai, kādas koleģiālas institūcijas, kuru darbību reglamentē bankas iekšējie organizatoriskie dokumenti, izveidotas Parex bankā, lai izslēgtu iespējamo interešu konfliktu un korupcijas risku nozīmīgu ar aktīvu atsavināšanu saistītu lēmumu pieņemšanā, kā arī – kad un kādas konkrētas procedūras Parex bankā atkarībā no aktīvu veida nosaka to atsavināšanas kārtību.

Taču Borks nevēlējās atbildēt arī ne uz vienu no šiem jautājumiem, savukārt Gviljams šoreiz rakstiski paziņoja, ka visa bankas publiskojamā informācija esot atrodama tās publiskajos pārskatos un bankas tiesības sniegt plašāku informāciju esot ierobežota.

„Vēršam jūsu uzmanību uz faktu, ka Kredītiestāžu likuma 64. pants paredz kriminālatbildību Bankas izpildinstitūciju locekļiem un darbiniekiem, kuri tīši vai netīši darījuši zināmas atklātībai vai izpauduši personām, kurām nav tiesību saņemt attiecīgo informāciju, ziņas par kredītiestādes klientiem un ar tiem slēgtajiem darījumiem,” – šādi skanēja Gviljama atbilde arī uz jautājumu, kādu Parex banka aktīvu veidu atsavināšana ir saskaņojama ar atbildīgajām valsts institūcijām, kā notiek šī procedūra un ar kādām valsts institūcijām šī atsavināšana tiek saskaņota.

Tikmēr otrdienas, 18. janvāra paziņojumā medijiem Parex banka un Gviljams pauž viedokli, ka „Lato Lapsa izmantojis bankas atvērtības politiku, nevis tikai pieprasot materiālu gatavošanai nepieciešamas ziņas, bet arī nepārtraukti tiranizējot atbildīgos darbiniekus ar daudz un grūti izprotamiem pieprasījumiem”. Turklāt „uz visiem jautājumiem” esot „gatavotas godprātīgas atbildes paredzētajā kārtībā”.

Bankas paziņojumā arī apgalvots, ka „Parex banka ir atvērta jebkuriem žurnālistu jautājumiem” un „izņēmumi ir tikai Kredītiestāžu likumā noteiktie gadījumi, kad informācija, aizstāvot un respektējot klientu intereses, ir konfidenciāla”. Paziņojumā nav minēts tas, vai banka par konfidenciālu Kredītiestāžu likuma izpratnē uzskata pat jautājumu, kādos gadījumos tā saskaņo ar valsti aktīvu pārdošanu un kā tā cīnās pret korupcijas riskiem bankas iekšienē.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...