Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms uztvert to par frontālu uzbrukumu Dziesmu svētkiem un visam, kas latviešiem svēts, izlasiet tomēr šo domu pavedienu līdz galam. Redzēsit, ka, racionāli šo jautājumu aplūkojot, neko nezaudēsim. Gluži otrādi – iegūsim. Tā ir tā labi zināmā un tautas valodā precīzi izteiktā doma – kas par daudz, tas par skādi. Par tādu brīžam pārvērtās šo Dziesmu un deju svētku desmit dienu popūrijs.

Nav iespējams izskraidīt visus koncertus

Nupat tviterī atskanēja vaimanas par kārtējo koncertu, uz kuru nepērkot biļetes un kurš tādēļ draudot palikt maz apmeklēts – Ukrainas zēnu kora koncerts Doma baznīcā. Tiesa, tas gan nav Dziesmu svētku programmā; tajā ir cits bērnu un jauniešu koncerts "Hanzas peronā", arī par maksu. Ņemot vērā, cik daudz ir svētku programmā, bija visai pārgalvīgi paralēli rīkot ko citu.

Notiekošā kara un mūsu līdzjūtības kontekstā tukšas rindas tādā koncertā draudēja izskatīties pavisam nelāgi (pēc tvitera vētras biļetes gan tika izpirktas). Bet paliksim malā to, ka tie ir zēni no Ukrainas. Nav jau runas par viņiem. Un nav šaubu, ka tas ir lielisks koncerts. Vienkārši mēs paši savos Dziesmu svētkos esam sasnieguši un pārkāpuši jebkādu loģisko robežu tam, cik pasākumus var satilpināt izstieptā desmit dienu periodā un vienlaikus cerēt, ka tie visi būs kupli apmeklēti un augstā līmenī (iepriekšējās dienās sūkstījās pat par to, ka negrib uz koru koncerta "Tīrums" ģenerālmēģinājumu biļetes pirkt; dārgākās ģenerālmeģinājumu biļetes bija par 40 eiro, kas tā arī palika pieejamas līdz pat pasākuma beigām). Bet, ja reiz tā, varbūt laiks apstāties, pārvērtēt un atteikties no tā, kas daudz par daudz...

Nav iespējams izskraidīt visus koncertus. Turklāt Dziesmu svētki gan pulcē visu Latviju, taču tieši visi pasākumi notiek tikai Rīgā. Pat tiem, kam Dziesmu svētki ir svarīgākais gada un piecgades notikums, ir gan jāstrādā, gan ar ģimeni jātiek galā, gan vēl citas gluži ikdienišķas rūpes veicamas. Var noteikt, cik vien vēlas svētku un brīvās dienas dalībniekiem, tas jau neatceļ nepieciešamību pelnīt naudu, lai savilktu galus kopā, nedz arī atceļ ikdienas rūpes pat tiem, kam naudas citādi pietiktu.

Varbūt nekaitētu parunāt par tēriņiem

Patiešām prieks par tiem, kas var nomest visas rūpes malā un nodoties tikai svētkiem, taču liela, visticamāk, pat lielākā daļa to nevarēs vis. 

Latvietis tomēr ir darba cilvēks. Vispirms apkopa lopus un tikai tad devās svinēt. Jaunajiem svētki varēja turpināties pat vēl divas vai trīs dienas, bet vidējā un vecākā paaudze pa tam jau turpināja arī dienišķos darbus un svinētājiem pieslēdzās visai epizodiski. Ja kāds vēlas, var atrast šādu svētku aprakstus mūsu 19. un 20. gs. pirmās puses literatūrā.

Protams, latviešu strādāto darbu raksturs mainās, bet būtība nemainās gan. Kas salīdzis saprogrammēt noteiktu programmas daļu, tam tas būs jāpadara, kaut pa vidam nāksies koncertu izdejot vai izdziedāt. Cits vēl pagūst aizskriet darba braucienā līdz Briselei, lai laikus atsteigtos ieņemt vietu Sidraba birzs estrādē starp pārējiem koristiem. To nevar ignorēt, un lieki tādēļ pārspīlēt ar svētku programmu.

Dziesmu svētku jubilejas gada mājaslapas piecās lappusēs kārtojas daždažādi pasākumi. Ja runa par izstādēm – visai praktiski tās rīkot šajā laikā, kad cilvēki dabiski vēlas vairāk informācijas par etnogrāfisko materiālu un tautas kultūru. Taču cerēt uz kuplu apmeklējumu koncertos, kuros ieeja par maksu, – par daudz prasīts. Starp citu, tieši par maksu publika internetā piktojās bieži.

Varbūt pat nekaitētu vērt vaļā svētku grāmatvedības uzskaites grāmatas un tā kārtīgi paskaidrot, cik daudz naudas samaksā pašvaldības un valsts parastā kārtībā, cik īpašo piešķīrumu, cik svētku ieņēmumu un kā tad tas viss tiek tērēts. Pašos pirmajos dziedāšanas svētkos tieši tā bija. Visai detalizēti prese minēja ieņēmumus un izdevumus. Turas prātā, ka no svētku kases atlikuma pēc pirmajiem svētkiem izdevās rast līdzekļus zinību biedrības darbam un stipendijām.

Mūsdienās laikam gan tieši otrādi. Pa kādam miljonam zaudē te viena, te otra nozare. Taču svētkiem, it sevišķi tādiem, kuru nozīme pasaules nemateriālajā kultūrā atzīta arī UNESCO reģistros, jābūt. Arī svinēt ir jāprot. Un zināmai dižmanībai ir vieta – esam to pratuši noturēt un pat pavairot 150 gadu garumā. Taču pat tad vietā vecais, labais un trāpīgais – kas par daudz, tas par skādi.

Lūk, arī visa svētku esence!

Nevajag arī kaunināt publiku, ka nevēlas apmeklēt ģenerālmēģinājumus, bet gaužas, ka netiek pie lielo koncertu biļetēm. Neviens jau te nav mazais bērns. Visi lieliski zina, kas ir tie pasākumi, kuros ir jābūt, un kas ir tie... visi citi. Kādēļ liekuļot, sakot, ka programma taču ģenerālmēģinājumā tāda pati. Ja jau tikai tās faktiskais saturs no svara, tad to var arī televizorā noskatīties. Pat redzams būs labāk, uz labierīcībām nav rindu, un var vēl nopētīt arī labākajās vietās sēdošo kultūras un varas eliti tuvplānos.

Atvērsim vēlreiz svētku mājaslapu. Ko mēs tur redzam? Skaidri un gaiši uzrakstīti galvenie pasākumi (sniedzu saīsinātā veidā): "Viens no gaidītākajiem pasākumiem svētkos ir deju lieluzvedums "Mūžīgais dzinējs". (..) Koru lielkoncerts "Tīrums. Dziesmas ceļš". (..) Svētku nedēļas kulminācija ir Noslēguma koncerts "Kopā augšup". (..) Trīs stundu garumā kā vienā elpā izskanēs arī pašu koristu izvēlētās 15 iecienītākās kordziesmas, tajā iemirdzēsies latviešu kormūzikas dimanti plašā vēsturiskā spektrā – no Dziesmu svētku zelta fonda līdz mūsdienām."

Lūk, arī visa svētku esence! Protams, tai klāt nāk tradīcijas daļa, kuras spilgtākais elements ir svētku gājiens, arī garīgās mūzikas koncerts (kas savulaik bija obligāta nodeva muižniecības vēlmei turēt latviešus īsā pavadā ar reliģijas palīdzību, bet atradusi turpinājumu jau gluži citā kontekstā).

Vai klājas pēc tam vainot cilvēkus ažiotāžā pēc lielkoncertu biļetēm? Apelēt pie apziņas un emocijas – tā gatavojušies, tālu braukuši, tā vilsies, ja nebūs publikas utt., runājot par visu pārējo koncertu un vēl ģenerālmēģinājumu neapmeklēšanu? Nav cilvēkiem ne tādas naudas, ne tik daudz laika. Mēs visi dzīvojam mūsdienās, un laiks patiešām ir nauda; pat vēl dārgāks par to.

Izdarīt tiešām svarīgo

Nepieciešams arī kliedēt vēl kādu mītu – ko tur cilvēki sūdzas, ka nav naudas, ja Noslēguma koncerta biļetes gatavi pirkt par jebkādu naudu un tāpat nepietiek! Tas nu gan cinisms! Tieši tādēļ, ka šie svētki daudziem kļuvuši par teju sakrālu latviešu kultūras daļu, tam naudu atrod uz daudzu citu dienišķo izdevumu rēķina. Tāpat kā atrod naudu kristībām un kāzām. Turklāt vienai daļai iedzīvotāju ienākumi ir augsti un turpina augt kopsolī ar inflāciju. Bet tas, ka šī daļa var nopirkt biļetes par jebkuru cenu, nekādi nenozīmē, ka otra daļa, varbūt pat lielākā daļa, var to pašu.

Sanāk bēdīgi – nosaukumā tie arvien ir "vispārējie", bet patiesībā "vispārēji" ir tikai tie pasākumi, kas salikti programmas biezumam un noder mutes aizvēršanai, sakot – redz kur ir desmitiem pasākumu bez maksas. Kādēļ tad tur neviens neiet? Ejiet tur!

Ja šādi turpinās, tad svētki var nevienot, bet šķelt. Tie vairs nenojauks ikdienā redzamās statusu un ienākumu atšķirības, bet tieši paspilgtinās tās – tu nevari atļauties biļetes uz Noslēguma koncertu? Es gan varu! 

Tu kunksti par paplāno dalībnieka maltīti (kaut gan koncertu nebūtu, ja dalībnieki tajos par baltu velti nedziedātu un nedejotu!), es ēdu restorānā par savu naudu un nemaz nesūdzos! Tu nevari atļauties ņemt atvaļinājumu uz desmit dienām? Man gan viens pīpis! Izdancošu un izdziedāšu svētkus, bet pēc tam aizlaidīšu uz kūrortu ar ģimeni.

No iepriekšējām latviešu un latvietības ideju virzītāju paaudzēm esam saņēmuši vērtīgu lietu. Taču tā nepieder šaurai, kaut vislabāko nodomu vadītai rīkotāju un naudas turētāju grupai. Tā ir visas tautas mantojums. Tādēļ nepieciešams arī liels apdoms un spēja sadzirdēt visdažādākos tautas slāņus, atrast tādus kopsaucējus, kas neiznieko saņemto un nesarīda savā starpā mantiniekus.

Teju visās dzīves jomās apdoms un sāts nes labu rezultātu. Gadā ir daudz dienu. Ļoti daudziem koncertiem ir vieta un laiks arī ārpus Dziesmu svētkiem. Un pašiem svētkiem arī nevajag desmit dienas. Varbūt pietiek ar piecām. Arī programma tad labi satilptu vienā lapā normāla lieluma burtiem. Nevajag aptvert neaptveramo, bet gan labi izdarīt tiešām svarīgo.

Pārpublicēts no lasi.lv

Novērtē šo rakstu:

116
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

FotoPolitisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu pret partiju apvienību Jaunā Vienotība. Partiju apvienībai ir aizdomas par slēptās aģitācijas īstenošanu ar mērķi graut tās reputāciju un mazināt partiju apvienības popularitāti priekšvēlēšanu aģitācijas laikā.
Lasīt visu...

21

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

FotoJampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt šis temats uzkrita tik pēkšņi kā šīs nedēļas sniegs, un kopīgā histērija ap šo visu savācās vienkop tik lielā intensitātē, ka vienā brīdī varēja arī aizmirst, ka tā nav pēdējā problēma, kas mums valstī jāatrisina.
Lasīt visu...

21

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

FotoVēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) skandālā un to. kā jūtas studenti un arī nesenie/senie katedras absolventi
Lasīt visu...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...