Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Karš kibertelpā

Andis Kudors
19.02.2024.
Komentāri (49)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.

Kas praksē visbiežāk ir noziegumi kibertelpā? Viena no definīcijām saka: “Kiberuzbrukumi, plašā nozīmē, ir mēģinājumi nozagt, mainīt, atklāt atspējot vai iznīcināt informāciju, izmantojot nesankcionētu piekļuvi datoram vai plašākam datortīklam.” Tie var būt individuāli īstenoti uzbrukumi, vai arī valsts koordinētas akcijas. Ir dažāda apjoma un veida uzbrukumi.

Viena no visizplatītākajām metodēm ir pikšķerēšana (phishing), kur krāpniecībā izmanto viltotu hipersaiti (fake hyperlink), kas tiek parādīta indivīdam kā it kā pazīstams sūtījums, lai nozagtu, piemēram, kredītkartes datus. Sarežģītākas darbības ietver pakalpojumu sistēmas pārpludināšanu, lai ar pārslodzi izraisītu tās avāriju. Aizvien izplatītāks un bīstamāks uzbrukuma veids ir izpirkuma izspiešana, kas izmanto ļoti sarežģītu ļaunprogrammatūru, lai turētu kā ķīlniekus kritiski svarīgus datus vai paralizētu visu sistēmu, līdz tiek samaksāta izpirkuma maksa.

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Ruslans Grigs “LV portālam” jau 2022. gadā skaidroja, ka Latviju ir piemeklējusi kiberkrāpšanas sērga. Viņš norādīja, ka klasisko kibernoziegumu skaits 2021. gadā bija pieaudzis aptuveni par 30%. Savukārt krāpšanas gadījumu skaits kibertelpā šajā laikā bija vairāk nekā dubultojies.

Tā būtu viena bēda, bet papildus minētajai problēmai vēl ir nacionālās drošības dimensija. Putina režīma laikā FSB un SVR ir paplašinājuši darbību, īstenojot arī izlūkošanas datu vākšanu un tā dēvētos aktīvos pasākumus ārzemēs. Par ārvalstu kiberoperācijām atbild divas FSB apakšnodaļas – 16. centrs (elektroniskā izlūkošana) un 18. centrs (informācijas drošība). FSB apkaro Krievijā īstenotos kibernoziegumus, tāpēc dienestam ir ērti vervēt pieķertos hakerus un izmantot viņu pieredzi darbā FSB mērķu sasniegšanai.

Trauksmainais 2023. gada rudens

Pagājušā gada rudenī un ziemā kļuva zināms, ka Krievijas hakeri meklē piekļuvi serveriem, kuros atrodas Čehijas tehnoloģiju uzņēmuma “JetBrains” izstrādātās programmatūras versijas, lai īstenotu “SolarWinds” stila spiegošanas operācijas. ASV Nacionālās drošības aģentūra, FIB, kibernovērošanas aģentūra CISA, Lielbritānijas Nacionālais kiberdrošības centrs un Polijas Militārās pretizlūkošanas dienests  apsūdzēja krievu hakerus, kas pazīstami kā “APT29”, “Cozy Bear” vai “Midnight Blizzard”, mēģinājumos piekļūt programmatūras izstrādātāju pirmkodam. Jau 2019. gadā tika izmantota līdzīga tehnika, lai apstrādātu ASV programmatūras firmas “SolarWinds” izstrādāto programmatūru.

Prāgā bāzētais IT milzis “JetBrains”  vēstīja, ka 2023. gada septembrī ir novērsis ievainojamību, kas ietekmēja “TeamCity” sadarbības programmatūras veidošanas rīku. Arī “Microsoft” iepriekš ziņoja, ka Ziemeļkorejas hakeri septembrī izmantoja kļūdu, kas apzīmēta ar “CVE-2023-42793”. Tas ietekmē produktu ar nosaukumu “TeamCity”, ko izstrādātāji izmanto, lai pārbaudītu un apmainītos ar programmatūras kodu pirms tā izlaišanas.

Tādas programmas kā “TeamCity”, kas palīdz pārvaldīt citu uzņēmumu programmatūras veidošanas procesu, potenciāli var radīt ideālus tramplīnus hakeriem, kas vēlas ielauzties daudzos dažādos mērķos vienlaikus. Šāda veida plašas piekļuves nodrošināšana ir bijusi “APT29” hakeru galvenā prioritāte, kuri apkalpo Krievijas Ārējās izlūkošanas dienestu. Hakeri krievu spiegu uzdevumā strādā, lai  nodrošinātu pastāvīgu un ilgstošu piekļuvi apdraudētajām tīkla vidēm. 

Krievu hakeri nav pārāk izvēlīgi, viņi uzbrūk visiem, kam iespējams, – visiem, kuriem ir kāds vārīgums IT sistēmā. 2023. gada rudenī par upuriem kļuva ar enerģētiku saistīta asociācija, Eiropas izmitināšanas firmas; uzņēmumi, kas nodrošina programmatūru norēķiniem, medicīniskām ierīcēm, klientu apkalpošanai, finanšu pārvaldībai, cilvēkresursu menedžmentam u.c. Līdzīgi strādā arī GRU, kas ne tikai par vāc informāciju ārvalstu militāro jomu, bet arī ievāc datus ārvalstīs no daudzām citām jomām.

“Jaukie” Latvijas kaimiņi

Pirms Krievija uzsāka plašo karu 2022. gadā, lielākā daļa Krievijas un Baltkrievijas hakeru uzbrukumu Latvijai bija komerciāli motivēti, mēģinot izspiest naudu, šifrējot datus un piedraudot tos neatdot. Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv vadītāja Baiba Kaškina 2022. gada jūnijā skaidroja, ka vasarā tikpat kā nebija vērojami komerciāli motivēti uzbrukumi. Kopš Krievijas masīvā iebrukuma Ukrainā visvairāk notika piekļuves lieguma uzbrukumi no Krievijas un Baltkrievijas. Kaškina informēja, ka tos organizē “Telegram” kanālos izveidotās t.s. haktīvistu atbalstītāju grupas, dažādi “Killnet” atvasinājumi, piemēram, “Legion Z”.[1] 

Latvija kopā ar Igauniju, Lietuvu un Poliju ir starp aktīvākajām Ukrainas atbalstītājām, tāpēc pret mums Krievija veica sevišķi daudz uzbrukumu kibertelpā. Vienā brīdī bija publicēts pat 101 uzbrukuma mērķis Latvijā – valsts iestādes, kritiskā infrastruktūra, finanšu iestādes un pat sporta klubi.[2] Turklāt plašākā sabiedrībā bija zināms vien par daļu no kiberuzbrukumiem, jo Latvijas organizācijas bieži vien izvēlējās šādas lietas noklusēt, bet tie, kas uzdrīkstas par to runāt, nereti saņem nosodījumu par to, ka nav spējuši pasargāt savu klientu datus.

Krievija sodīja Latviju 2022. gada pavasarī par atbalstu Ukrainai karā ar Krieviju. Piekļuves lieguma uzbrukumi Latvijas sistēmām īpaši aktīvi notika kopš 2022. gada 20. aprīļa, kulminācija bija ap 9. maiju, pēc tam aktivitāte samazinājās, bet neapstājās. Uzbrukumam tika pakļauts pat labdarības portāls “Ziedot.lv”, kas vāc cilvēku ziedojumus smagi slimiem bērniem un dažādām citām labdarības akcijām. Visbiežāk Latvijai uzbrūkošie baltkrievu un krievu hakeri darbojas no “Telegram” kanāliem, kam interesenti var pieslēgties un sekot līdzi.

Piekļuves lieguma uzbrukumi ir visvienkāršākais uzbrukuma veids, tāpēc tie tiek bieži izmantoti. 2022. gadā Krievijas un Baltkrievijas hakeri vairs neslēpās, un Cert.lv konstatēja, ka uzbrucēji Latvijai nāk pārsvarā no šīm divām naidīgi noskaņotajām, autoritārajām valstīm.

Makšķernieki ķer uz ēsmu

Cert.lv vadītāja Baiba Kaškina vēstīja, ka pirmajos trīs mēnešos, kopš Ukrainā notika plaša mēroga karš, sākumā bija daudz mēģinājumu meklēt ievainojamības, skenēšanas un pikšķerēšanas gadījumu – gan labāk sagatavoti un mērķētāki, gan tādi, kur “bliež” ļoti plaši un cer, ka kāds iekritīs.[3] 

Bija mēģinājumi kompromitēt publiskā sektora sistēmas un kritisko infrastruktūru. Otra daļa bija uzbrukumi, kas tika atklāti, pateicoties dažādām Latvijas monitoringa sistēmām un informācijai no Latvijas partneriem. Zīmīgi, ka 2022. gada pavasarī bija uzbrukuma gadījumi, kad uzbrucējs jau bija iekļuvis sistēmā, bet netika veiktas nekādas darbības – tika nogaidīts un uzbrukums plānots saskaņā ar ārpolitisko nepieciešamību.[4] Tas pasvītro krievu un baltkrievu hakeru darbības politisko raksturu.

Nobeigumā

Kiberuzbrukumi var tikt skatīti kā asās varas[5] (sharp power) rīks tajos gadījumos, kad runa ir par politiku, vēlēšanām, valsts demokrātisko institūciju darbības ietekmēšanu. Ja minētie pārkāpumi ir saistīti tikai ar banku kontiem, izpirkuma pieprasīšanu vai līdzīgām ekonomiskās sekām, tad tas ir kriminālpārkāpums. Bet, ja ar hakeru darbību tiek ietekmēta demokrātija un vēlēšanu process, tad tā ir arī asās varas izpausme. Hilarijas Klintones e-pasta satura zagšana 2016. gadā bija viens no šādiem noziegumiem, kas ietekmēja priekšvēlēšanu procesu ASV.

Vienlaikus ir jāatceras, ka kiberuzbrukumi var tikt pielietoti arī informācijas karā un var tikt lietoti kā paralēlā aktivitāte konvencionālam iebrukumam vai tā gatavošanai. Profilakses padomi ir vienkārši – privātajiem uzņēmējiem un valsts iestādēm konsultēties ar CERT.lv un izturēties nopietni pret IT sfēras drošības higiēnu. Mēs dzīvojam blakus fašistiskam režīmam. Krievija karo ne tikai Ukrainā, bet arī daudzu valstu kibertelpā.

[1] Anda Asere. Cert.lv vadītāja: DDoS uzbrukumi no Krievijas un Baltkrievijas ir uzskatāmi par huligānismu DELFI.lv, https://www.delfi.lv/bizness/44467736/tehnologijas/54426062/certlv-vaditaja-ddos-uzbrukumi-no-krievijas-un-baltkrievijas-ir-uzskatami-par-huliganismu

[2] Turpat.

[3] Turpat.

[4] Turpat.

[5] Lasi vairāk par “aso varu” Anda Kudora grāmatā “Russia and Latvia: A Case of Sharp Power”. Sk.: https://www.routledge.com/Russia-and-Latvia-A-Case-of-Sharp-Power/Kudors/p/book/9781032534923

Pārpublicēts no latvijasdrosiba.lv

Novērtē šo rakstu:

17
27

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

FotoCik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi varu ZZS pēc piecu gadu gaidīšanas opozīcijā (pateicībā par Rīgas pils atslēgām), bet Progresīvie vispār pirmo reizi lielās varas pozīcijās – de facto tiek leģitimizēti kā nopietna partija, kas viendien būs problēma pašai JV. Tikmēr viens otram pateicīgi un saprot, ka jāturas kopā, lai vai kas, jo opozīcijā negrib neviens. 
Lasīt visu...

3

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

FotoPolitisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu pret partiju apvienību Jaunā Vienotība. Partiju apvienībai ir aizdomas par slēptās aģitācijas īstenošanu ar mērķi graut tās reputāciju un mazināt partiju apvienības popularitāti priekšvēlēšanu aģitācijas laikā.
Lasīt visu...

21

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

FotoJampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt šis temats uzkrita tik pēkšņi kā šīs nedēļas sniegs, un kopīgā histērija ap šo visu savācās vienkop tik lielā intensitātē, ka vienā brīdī varēja arī aizmirst, ka tā nav pēdējā problēma, kas mums valstī jāatrisina.
Lasīt visu...

21

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

FotoVēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) skandālā un to. kā jūtas studenti un arī nesenie/senie katedras absolventi
Lasīt visu...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...