Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Digitālā valūta un sazvērestību teorija

Pasaules konspiroloģijas centrs
22.06.2023.
Komentāri (14)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mūsdienās aktualitāti ir ieguvusi tēma par digitālo valūtu jeb CBDC (Central bank digital currency). Parastam strādniekam vai ierindas pilsonim varbūt uzreiz nav saprotams, kas tas tāds ir, jo mūsdienās jau gandrīz visi lietojam bankas kartes, daudzas jau ar NFC sistēmu (tās, kuras var nopīkstināt), izmantojam internetbanku, iepērkamies interneta vidē, un, kurš naskāks, šo to spēj pat nopelnīt, kustinot bitkoinus glaudāmajā vai nedaudz lielākā ekrānā.

Nevienam nav noslēpums, ka Ķīnas Tautas Republikā ne pārāk sen tika ieviests digitālais juaņs, - it kā testē sistēmu, pielāgo, uzlabo utml., bet vai nav aizdomīgi, ka šajā valstī ir aizliegtas darbības ar bitcoin un citām līdzīgajām alternatīvajām valūtām, un, kā visiem labi zināms, Ķīnā par koruptīvām darbībām var izpelnīties arī nāvessodu. Kā digitālais juaņs ir saistīts ar viņu sociālo kredītu sistēmu, kur par niecīgākajiem pārkāpumiem tiek zaudēti kredītpunkti un pilsonis, ja ir īpaši palaidnīgs, var nonākt arī totālā izolācijā, sīkumos neiedziļināsimies. Fakts ir tāds, ka, lai pārvietotos no teritorijas A uz B, pilsoni pie vārtiem vai slūžām sagaida automātiska kontrole. Neskaidrību gadījumā pārvietošanās iespēja, varbūt arī nokļūšana no darba uz mājām tiek liegta.

Pieļauju, ka ikviens mūsdienu pilsonis, kurš ir saskāries ar digitālām lietām, vismaz vienu reizi varēs minēt kādu gadījumu, kad ne viņa vainas dēļ sistēma nav strādājusi un ir radītas neērtības, nu, kaut vai mūsu slavenais e-talons nepīkst sabiedriskajā transportā, bet nākamajā pieturā iekāpušajajiem kontroles darbiniekiem šis fakts absolūti neinteresē, un tiek pieprasīts samaksāt sodu. Par mūsu valsts pārvaldes digitālo rīku mūžīgo uzlabošanu un remontēšanu nemaz nerunāsim.

Tātad mūsdienu strādnieks un pilsonis pēc būtības jau dzīvo digitālā vidē, ir taču pienācis tik izslavētais 21. gadsimts un pat gandrīz ceturtdaļa nodzīvota, neraugoties uz draudošajiem mūžīgiem pasaules galiem, kas pandēmiju un karu fonā jau ir aizmirsti. Darba algu mēs saņemam uz bankas kartes, un darboties kontā ar savu naudu jau ir digitāla lieta. Ja esi īpaši grēcīgs pilsonis, tavs bankas konts var tikt bloķēts, un pat tad, kad esi labojies, ir jāveic zināmas birokrātiskas darbības, lai varētu tikt pie tiesībām rīkoties ar savu naudu. It kā jau likums paredz, ka galīgu bada nāvi vēlēt nepaklausīgajiem nedrīkstētu, jo tas būtu pretrunā ar cilvēktiesībām, bet cik nav pieminēta negodīga tiesu izpildītāju prakse utml.

Lai arī šķietami NFC funkcija ir ērtība, tur arī pastāv iespējas nozagt naudu no kartes: ejot uz banku un sūdzoties, būs grūtības pierādīt, ka neesi pircis alkoholu. Ir dzirdēti arī daudzi gadījumi, kad kāds izveicīgāks hakeris tiek pie tava bankas konta un kaut ko paspēj aizskaitīt prom uz kādu ļoti tālu valsti Āfrikā vai Dienvidāzijā, - parasti skandināvu bankas šos gadījumus izskata kādus 3 mēnešus. Varētu jau visu algu ieguldīt bitkoinos, bet arī nav tas drošākais, regulāri jāseko līdzi, kā tā vērtība staigā, zupu vārīt vai dīvānā sēdēt un komentēt soctīklos nebūs laika.

Secinājums - jau viss ir gana digitāls, kur nu vēl? Iespējams, tāpēc arī parastie masu mediji digitālās valūtas tēmu diži necilā. Sabiedrībā runā, ka digitālais maciņš tikšot stingri uzraudzīts – noteikts naudas daudzums konkrētām produktu grupām. Nevarēsi vairs nodzert vai noēst vairāk, nekā tev paredzēts, un sazin kā būs ar iekrāšanu pirkumiem, kuru vērtība pārsniedz viena mēneša algu. Varbūt kāda dāma vai kāds varavīkšņotāks - kas par kungu vairs nav saucams - sāks sūdzēties ka ir ierobežots parfimērijai veltītais budžets. Cilvēkiem, kuri atceras padomju laiku norietu, varbūt atmiņā uzausīs talonu sistēma, bet toreiz jau neviens nebija aizliedzis bartera sistēmu, atlika ciematā sameklēt kādu alkohola cienītāju un varēja attiecīgos talonus samainīt kaut vai pret cukuram paredzētajiem, lai konservēšanas sezona neietu zudumā. Kāda kļūs sadzīve, ja šobrīd šķietami konspiratīvas runas izvērsīsies skaudrā realitātē, varam tikai minēt, - šķiet, ka tik vienkārši tikt cauri kā talonu gadījumā nesanāks.

Izvirzīsim sazvērestības teoriju par to, kā radās digitālā nauda. Pirms kādiem gadiem desmit interneta vidē uzradās kāds Satoši Nakamato, kurš skaitās bitkoinu sistēmas izgudrotājs. Reālajā, fiziskajā dzīvē neviens viņu nav redzējis, darbojās viņš digitālajā, interneta vidē zem šī japāniskā pseidonīma. Parasti jau ir pieņemts ka diži izgudrotāji kļūst ja ne bagāti, tad vismaz slaveni un sabiedrībā atpazīstami, nu vismaz kādu laiku var pagozēties slavas saulītē, bet kas tad īsti ir šis Satoši Nakamato, un kam tas ir izdevīgi? Ļoti dīvaini mūsdienu kapitālistu pasaulē būtu, ka kāds kaut kam kaut ko ģeniālu un inovatīvu uzdāvinātu tāpat vien, paliekot anonīms, pat paldies neprasot. Šis fakts dod pamatu dažādām spekulācijām un, protams, arī sazvērestības teorijām. Persona, kas ir spējusi saglabāt savu anonimitāti, var būt kāds talantīgs hakeris, varbūt pat dzīvo tavā deviņstāvenē aiz sienas? Varbūt tika nogalināts par to, ka pārāk gudrs? Diez vai, - piemēram, ASV prata izmantot talantīgus nacistu prātus savā labā. Varbūt savervēts, bet varbūt tā bija vesela grupa ar programmētājiem, kas slēpās zem japāniska pseidonīma? Visi tak zina, ka japāņi ir gudri tehnoloģiju nozarē, daudz dīvaināk būtu, ja bitcoin radītu kāds Eritrejas vai Afganistānas pilsonis.

Kas tas bija vai nebija, mums nav lemts uzzināt, - atliek brīdis pieņēmumiem. Pieļaujam, ka zem Satoši Nakamato vārda slēpjas kāds, kam ieviest digitālo valūtu ir ilgtermiņa globāls plāns. It kā jau dabiski, ka cilvēki, jo īpaši jauni un aktīvi, domā dažādus alternatīvus veidus, kā būt ja ne gluži pret sistēmu, tad vismaz iespēju robežās ārpus tās. Jaunieši bīda peles, klabina tastatūras, visādi cenšas izdomāt alternatīvu valūtai, un te pēkšņi kā zibens no skaidrām debesīm internetā parādās Satoši Nakamato ar gandrīz gatavu projektu. Nu līdz perfekcijai projekts sākotnēji bija patālu, bet kapēc gan entuziasma pārņemti un strādnieka dzīves nenomocīti jaunieši to nenoslīpētu un neuzlabotu? Apjomīgas globālas digitālās sistēmas nav mūsu e-veselība un viss pārējais, tur ir nepieciešams izķert kļūdas, optimizēt, testēt utml. 10 gadi kārtīgam projektam ir tīri optimāls attīstības laiks, it sevišķi, ja tas ir plānots kā globāls pasākums nevis piemājas dārziņa laistīšanas sistēma ar android atbalstošo vadību.

Izkonspirējām astoņus soļus, kuru laikā bitcoin projekts pārtop par digitālo valūtu:

1) Noteikt sabiedrības vēlmes, analizēt, kalkulēt potenciālos attīstības scenārijus. (Jaunatne un sabiedrība vēlas alternatīvu valūtai.)

2) Izstrādāt shēmu, uz kuras pamata sabiedrība šo vēlmi spēj realizēt. (Satoši Nakamato izgudro bitcoin.)

3) Iedot sabiedrībai shēmu, uz kuras principiem tai jāstrādā, lai attīstītu sistēmu līdz līmenim, lai kļūtu praktiski lietojama, - der vairāki varianti, optimālākais vēlāk tiks savākts. (Tauta par velti attīsta dažādus bitkoinu veidus, savstarpēji konkurē, tā tiek noteikts spēcīgākais.)

4) Panākt, lai shēmai seko maksimāli daudz indivīdu. (Bitkoins kļūst populārs, tauta taisa fermas, visi rok koinus, visiem patīk.)

5) Shēmas dekonstrukcijas pirmā fāze. (Tirgus tiek mākslīgi ietekmēts, daudzi zaudē naudu, citi ieiet azartā un cīnās līdz pēdējam.)

6) Shēmas perfektizācija. (Skatamies bitkoinistu kļūdas, analizējam, programmētāji turpina uzlabot sistēmu.)

7) Shēmas transformācija. (CBDC pakāpeniska starptautiska ieviešana.)

8) Testa shēmas iznīcināšana. (Bitkoini un visas citas alternatīvās valūtas tiek aizliegtas.)

Noslēguma fāzes diemžēl atgādina to, ka pēc revolūcijām tiek likvidēti to īstenotāji. Ja šī sazvērestības teorija izrādīsies taisnība, nāksies mileniāļus pasludināt par visvairāk pievilto paaudzi. Atliek tikai domāt, vai apsēstība mūsdienās ar visu digitālo pasauli patiesi ved pie labākas dzīves. Kādam jau ved, bet vai strādniekam un pilsonim parastajam, nu, vismaz vidēji aritmētiskajam? Iespējams, cīņas lauki arvien vairāk pārcelsies uz digitālo vidi, tā vismaz varētu teorētiski novērst karus un atjaunot vismaz daļu no humānisma, kas pēdējā desmitgadē grūst no visām pusēm. Iespējams, datorspēle Watch Dogs nav nemaz tik zinātniska fantastika.

Novērtē šo rakstu:

66
17

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

FotoPolitisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu pret partiju apvienību Jaunā Vienotība. Partiju apvienībai ir aizdomas par slēptās aģitācijas īstenošanu ar mērķi graut tās reputāciju un mazināt partiju apvienības popularitāti priekšvēlēšanu aģitācijas laikā.
Lasīt visu...

21

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

FotoJampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt šis temats uzkrita tik pēkšņi kā šīs nedēļas sniegs, un kopīgā histērija ap šo visu savācās vienkop tik lielā intensitātē, ka vienā brīdī varēja arī aizmirst, ka tā nav pēdējā problēma, kas mums valstī jāatrisina.
Lasīt visu...

21

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

FotoVēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) skandālā un to. kā jūtas studenti un arī nesenie/senie katedras absolventi
Lasīt visu...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...