Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Finanšu ministrija saņēma iesniegumu ar lūgumu sniegt informāciju par pārtikas cenu inflācijas cēloņiem un par AS “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu ekonomisko pamatojumu.

Finanšu ministrija informē, ka finanšu ministra A.Ašeradena izteikums sociālajā platformā “Twitter” par kopējo un pārtikas cenu inflāciju balstās uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem, kas liecina, ka gada inflācija Latvijā mazinās - no 21,5% 2023.gada janvārī līdz 7,9% 2023.gada jūnijā.

Vienlaikus arī pārtikas cenu inflācija ir samazinājusies no 28,4% līdz 14%. Turklāt sagaidāms, ka patēriņa cenu pieauguma temps gada izteiksmē turpinās mazināties arī turpmāk līdz 2023.gada nogalē inflācija jau būs 3% - 4% līmenī.

Norādāms, ka lielās inflācijas pamatā, kas sāka augt 2022.gadā, ir vairāki ārējie faktori. Pirmkārt, straujo cenu kāpumu noteica enerģētiskā krīze Eiropā, kas aizsākās vēl 2021.gada rudenī, kā arī pieaugušās energoresursu cenas pārējos pasaules reģionos. To pieaugumu Eiropas Savienībā noteica gan piedāvājuma (zems ūdenslīmenis hidroelektrostacijās, vāja elektroenerģijas ražošana no alternatīvajiem avotiem), gan pieprasījuma faktori (nelabvēlīgie laika apstākļi, kā arī augošais energoresursu patēriņš, it īpaši Āzijas reģionā, kur gāzes cenas ir augstākas nekā Eiropā). Otrkārt, straujo inflāciju diemžēl augstākas nekā Eiropā).

Otrkārt, straujo inflāciju diemžēl ietekmēja arī pārtikas cenu kāpums visā pasaulē, it īpaši 2022.gada pirmajā pusgadā. To veicināja pēc Covid-19 pandēmijas laikā augošais pieprasījums, atsevišķu lauksaimniecības kultūru sliktā raža, mēslojuma sadārdzinājums augsto energoresursu cenu dēļ, kā arī loģistikas traucējumi.

Treškārt, Krievijas agresija Ukrainā 2022.gada februāra beigās pastiprināja iepriekš minēto divu faktoru negatīvo ietekmi un palielināja spriedzi gan energoresursu, gan pārtikas tirgū. Kara uzsākšanas brīdī Krievija bija lielākais gāzes piegādātājs Eiropas Savienības valstīm, līdz ar to karš satricināja Eiropas gāzes tirgu. Papildus tam, Krievija un Ukraina bija vadošie graudaugu, saulespuķu, kukurūzas un rapša piegādātāji visā pasaulē, palielinot to cenu globālajos tirgos.

Šogad energoresursu cenas, it īpaši gāzes cena, uzrāda lejupejošu dinamiku jau vairākus mēnešus pēc kārtas. Gāzes cena Eiropā 2023.gada jūlijā sasniedza zemāko līmeni kopš 2021.gada nogales jeb 25 euro/MWh, un tās pazeminošā ietekme uz inflāciju ir sagaidāma šā gada otrajā pusē, jo līgumi par gāzes piegādi galvenokārt tiek slēgti uz garāku laika periodu, lai nodrošinātu gāzes pietiekamību.

Līdz ar to, gāzes cenai saglabājoties pašreizējā līmenī, sagaidāms, ka gāzes un siltumenerģijas tarifi šā gada otrajā pusē mazināsies. Lejupvērstu cenu dinamiku pēdējos mēnešos uzrāda arī šķelda, kas tiek plaši lietota kā kurināmais, tomēr arī šajā gadījumā pozitīva ietekme uz siltumenerģijas tarifiem būs novērojama ar nobīdi.

Tikmēr pārtikas cenu gada inflācija šogad, lai arī samazinās, tomēr ir būtiski augstāka par vidējo inflāciju, turpinot ietekmēt mājsaimniecību izdevumus, it īpaši mājsaimniecības ar zemiem ienākumiem. Pārtikas cenas pasaulē pērnā gada pirmajā pusgadā būtiski pieauga, ko ietekmēja arī augstās energoresursu cenas, sadārdzinot minerālmēslojumu, kā arī palielinot pārtikas savākšanas, piegādēs un apstrādes izmaksas. Tomēr gāzes un naftas cenas kopš kara sākuma jau ir būtiski samazinājušās.

Vienlaicīgi jāatzīmē, ka kara ietekme uz pasaules pārtikas cenām bija īslaicīga, jo no 2022.gada vidus neapstrādātās pārtikas cenu pieaugums pasaulē ir apstājies, bet kopš pērnā gada novembra ir fiksēts cenu samazinājums. Arī salīdzinājumā ar vidējo pārtikas cenu inflāciju eirozonā pārtikas cenu kāpums Latvijā ir būtiski augstāks. Līdz ar to, ņemot vērā energoresursu un neapstrādātās pārtikas cenu dinamiku pasaules tirgos, kā arī pārtikas cenu tendences citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, šobrīd pastāv visi priekšnosacījumi pārtikas cenu inflācijas samazinājumam arī Latvijā.

Savukārt par attiecībā par AS “Sadales tīkls” tarifiem (turpmāk - Tarifi) un to ekonomisko pamatojumu norādāms, ka Finanšu ministrija ir saņēmusi kompetentās iestādes, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (turpmāk - Regulators) skaidrojumu par AS “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifiem, kas ir apstiprināti ar Regulatora 2023.gada 22.maija lēmumu Nr.65 “Par akciju sabiedrības “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifiem”.

Tarifu projekta izvērtēšanas gaitā, lai sasniegtu likuma “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” (turpmāk - Likums) 20.panta pirmajā daļā noteikto par to, ka tarifi nosakāmi tādā apmērā, lai lietotāju izdarītie tarifu maksājumi segtu ekonomiski pamatotas sabiedrisko pakalpojumu izmaksas un nodrošinātu sabiedrisko pakalpojumu rentabilitāti, Regulators vairākkārt lūdza AS “Sadales tīkls” iesniegt papildu informāciju, vērtējot ikkatras Tarifu projektā ietvertās izmaksu pozīcijas pamatojumu. Tāpat Regulators lūdza AS “Sadales tīkls” veikt Tarifu projekta precizējumus, ņemot vērā Regulatora vērtējumu par attiecīgo izmaksu pozīciju pamatotību, kas no AS “Sadales tīkls” puses tika izpildīts.

Tādējādi visā Tarifu projekta izvērtēšanas gaitā Regulatora veiktās darbības rezultējās vairāku miljonu euro izmaksu samazinājumā, nodrošinot, ka lietotāju tarifu maksājumi sedz tikai ekonomiski pamatotas elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu sniegšanai nepieciešamās izmaksas. Regulators vērš uzmanību, ka AS “Sadales tīkls” Tarifu projektā ietvēra tikai tādas izmaksas, kuras ir paredzētas Regulatora 2022.gada 28.novembra lēmumā Nr.1/41 “Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika” (turpmāk - Metodika), un to apmēru pamatoja, iesniedzot attiecīgus dokumentus. Jāņem vērā, ka Metodika ir izstrādāta tā, lai tiktu īstenots Likuma 1. un 5.pantā nostiprinātais tarifu veidošanas princips.

Tā kā tarifu projekts tika aprēķināts saskaņā ar Metodiku, ir pietiekams pamats uzskatīt, ka tas atbilst arī ekonomiskās pamatotības principam. Izvērtējot Tarifu projektā ietvertās izmaksas un to pamatotību, kā arī veikto aprēķinu pareizību, Regulators nonāca pie secinājuma, ka Tarifu aprēķina projektā ir ietvertas vienīgi ekonomiski pamatotas izmaksas, kas nepieciešamas elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojuma sniegšanai.

Papildus informējam, ka ar Regulatora veiktā izvērtējuma publiski pieejamo informāciju var iepazīties Lēmuma konstatējošajā un secinājumu daļā, kas pieejama oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” (skat. 2023.gada 25.maija oficiālajā publikācijā Nr.: 2023/100.31).

Novērtē šo rakstu:

8
269

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

FotoPolitisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu pret partiju apvienību Jaunā Vienotība. Partiju apvienībai ir aizdomas par slēptās aģitācijas īstenošanu ar mērķi graut tās reputāciju un mazināt partiju apvienības popularitāti priekšvēlēšanu aģitācijas laikā.
Lasīt visu...

21

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

FotoJampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt šis temats uzkrita tik pēkšņi kā šīs nedēļas sniegs, un kopīgā histērija ap šo visu savācās vienkop tik lielā intensitātē, ka vienā brīdī varēja arī aizmirst, ka tā nav pēdējā problēma, kas mums valstī jāatrisina.
Lasīt visu...

21

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

FotoVēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) skandālā un to. kā jūtas studenti un arī nesenie/senie katedras absolventi
Lasīt visu...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...